|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повраќање кај бебињата
4.9.2011 13:14:15   
Annet
eve ne,kupiv i cucli so ventil,i na padijatar bevme,nema nisto na gradite,fala bogu dobra e.i stavam kapki i edna mast mi ja dadoa na lekar bio sept za da i mackam mn malku na nozdrite,i sabajlevo izvadivme malku ... inaku eve sega samo sto povrati pak mlaz mleko, i zaspa???? sega neznam sto da pravam,i kazav na doktorkata,rece normalno bilo,kaj nekoi deca i do pogolemki taka se slucuvalo.a nie i ja drzime da zdrigne i se pravime......ova e vtor pat ke vidam ponataka kako ke bide.. a ne veruvam deka e prejadena zasto jade na 3 ipol saati.i gladna e.aj ke vidam kako ke bide denes....

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 13:31:43   
Annet
moeto bebe stalno povraka,eve i go smenivme i mlekoto i denes pak povraka,celo go povrati,of leleeeeeeeeeeee sega neznam koga da i dadam da jade pak?da cekam 4 casa ili?????? Help!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 13:34:32   
AnnaMolly RR
Ако го повратила млекото, можеш да и дадеш пак да пие. Ако не е гладна, сигурно нема да го испие цело млеко. Мене Филип во млазови ми повраќаше кога имаше неколку месеци и кога ќе видев дека цело млеко го исповратил му правев пак за некое време и најчесто си го пиеше. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 13:36:59   
anedespo
Anet, ne se grizi. Ako normalno napreduva so tezinata, odgovorot e poveke od jasen. Bebeto e lakomo i se prejaduva. Takvo bese i maloto na brat mi. Do 1 godina redovno ne bljuckase tuku povrakase vo mlazovi. I denes iako ima 6 godini, uste go pravi istoto se prejaduva i povraka. 

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 13:38:19   
kikicka
kade e temata za refluks ? ne mi ja otvara? de nekoj od moderatorite RR neka me upate :*

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 13:43:07   
Annet
napreduva super e ja merevme nekna 4700 e,ama poleka si pie,i po nekoe vreme go povraka i posle mi e kako omalaksana gi prevrtuva i ocinjata.a na preduva....... sega spie znaci da i dadam koga ke stane bez razlika kolku casa pominale??? da ne i e od mrsulcinjata??? leleeeeee sama sum doma mm ne mi etuka,so ke pravam...... aj ke ja cekam da stane pa ke i dadam ,i ke vidam dali ke povrati pak ili ne,pa ke si znam za drug pat ,fala mnogu

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 14:27:52   
kikicka
ako povratilamalku ne i davaj cekaj da dojde vreme ke ja zapecesh ,ako e mlaz povrateno daj i ili cajce neka seosvezi malku

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 14:40:19   
Calypso
Annet, ne povrakja od zatnatoto nose, tuku zatoa sto e lakomo i se prejaduva. A nosot i e zatnat poradi toa sto povrakja, ako i se beluzlavi mrsulcinjata. Ova pedijatar mi go kaza, i mi rece deka nosot ke mu tece se dodeka povrakja. I so sin mi bese ist slucaj. Povrakjase skoro posle sekoj obrok, a i nosot nonstop zatnat. Otkako pocnavme so cvrsta hrana, se slucuva retko da povrati, ako se precica, ama ne povrakja kako prethodno, i noseto ne mu e zatnato. Bebeto ne znae kolku mu e dosta, zatoa e lakomo. Postepeno kje si fati red, ne se sekiraj.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 15:04:17   
dushice
mamicki da ve zamolam za sovet
kerkami ima 1 mesec od pred edna nedela povraka mnogu se sto ke iscica povraka i jas postojano ja stavam na grada
se rodi 3280 od bolnica ne pustija so 3000 a denaes bevme na pedijatar i tezese 3640 i ne ni rekoa nisto narocito za povrakanjeto a ona pocna da povraka koga i se pojavija crveni bruncinja na liceto pa za nekolku dena se rasirija pocelo telo
neznam sto da pravam vo vrska so ova posle sekoe cicanje onaa povraka po nelolku pati kako kiselo mleko da povraka i mlekoto e zoltenikavo i posle pak place za cicanje i pak povraka user posted image
navistina neznam od sto moze da i bide taka se plasam zaradi tezinata nejzina zosto ova e navistina malku za eden mesec dosega trebase da ima nad 4 kg a jas se boram za sekoj gram nejzin
moze li nekoja mamicka sto imala vakvo iskustvo da mi pise ili da me upati kade da ja odnesam



(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 15:04:25   
Annet
oo Calypso daj boze da e taka,stvarno neznam sto da pravam.mozebi sum dosadna ama tuka mi e najgolemata doverba-vo vas.
pa jade na 4 saati po 120 ml sega od nan,nekna go smenivme toa ni kaza dok da zememe,vcera super bese,denes pak mi e za nikade. a lako ma si e mislam deka koa ke go vidi siseto ke go izede celo i od koga ke ja zemam da zdrigne uste bara. a zdrignuva po pola saat;-))))))))

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 15:19:09   
Calypso
Ne se sekiraj ke pomine, stom taa dobro si napreduva. A mozebi place zasto ne moze da zdrigne vednas, a ne zosto e gladna.

Dushice, za prvite tri mesec optimalno e bebeto da se poprava od 600-800gr mesecno, taka da tvoeto bebce e dobro. Ama toj osipot, od sto i se pojavil, ja utvrdivte li pricinata, dali ti nesto si jadela?

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 15:28:21   
arh_diz
dushice dokolku povraka vo mlaz konsultiraj se obavezno so pedijatarot.Dokolku bljucka po malku ne e nisto strasno koga ke se nacica poleka potkreni ja da zdrigne , dokolku ja potkrevas naglo moze i od toa ti povraka.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 15:56:05   
dushice
za osipot navistina neznam od sto i e jas samo doma zgotveno jadam i se pazam sto jadam za ona da nema fasovi ama veruvajtemi ona ima gasovi kako vozrasen i posle sekoe nejzino grcenje vo krevetceto ona si kaka ama toa e kako penja sto go ispusta i temno zolta nakaj zelenkasta
i se javiv sega i mi rece da mi dade upat za na detska klinika da sme imale za sekoj slucaj
sega eve odvaj zaspa i spienjeto i e po pola saat i se budi i place a znam deka sega ke stane odma posto se isspovrati i pak ke saka da cica a lakomo cica desetina minuti i posle mi zaspiva na grada
a poleka ja kreva svekrvami da zdrigne za toa pazi zenata
sega otkako ke stane ke i dadam da cica i ako pak mi povraka ke moram da ja nosam na detska klinika da ja ispitaat

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Повраќање кај бебињата
21.9.2011 19:58:19   
bombica
Dushce i mojotuser posted image na okolu 1 mesec povrakase vo malz po 2-3 pati posle sekoe cicanje i toa traese okolu 1 nedela.Si mislev deka povraka poveke odkolku sto cica .Go odnesov na lekar dobro napreduvase ( 800 gr za 1 mesec ) i dr. mi rece deka povraka od grcevite.Mene ne mi se veruvase deka e od toa no go posmatrav i stvarno prvo se zgrcuvase vo nozinjata a posle toa povrakase.Sledija nekoe vreme vidi dali se grci pred da povrati i sekako odnesi ja povtorno na lekar.A za tezinata ne se sekiraj ne se popravaat site deca po 1 kg sekoj mesec.Mojot bebus previot mesec se popravi 800 gr a vtoriot 1500user posted image

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Повраќање кај бебињата
22.9.2011 20:42:09   
Andriance
vekje sum i jas vo delot"bebe" i ete ti odma problem..dushice ista situacija i kaj mene..cica nevideno lakomo i saka non stop..mene toa nekako ne mi bese normalno..plus spiese po 4 saati si vikam auuu so ubavo,..koga toa denes na kontrola se iznaplakav...ne pushtija vo vtornikot so 3300g denes 3250g...plus uste malku imal zoltica zatoa spiel...sega mi rekoa obavezno da cica na 2 saati ..da go budam, ama luge i mene mi povrajka a baska mi zaspiva na grada....so se ne mu praam za da go odrzham bude...kje se pomacam pa kje vidime vo sabota shto kje kazat ama ja bitno silnata...se iznaplakav

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Повраќање кај бебињата
23.9.2011 15:22:30   
dushice
andriance i jas sum nervozna zosto moeto ima 1 mesec i nikoj od sistina ne mi kaza deka moeto bebe ima zoltica tuku gledaa sto pobrzo da si odime i sto pati mi vleze vo soba sestrata da mi kaze mm da plati dolu
i moeto uste povraka i davam hip cajce a pedijatarkata nisto drugo ne mi kaza ama fala za sovetot i jas ke ja budam i ke i davam da cica

a moze li nekoja da mi kaze kolku e opasna taa zoltica posto treda drugata nedela da primame vakcina
a i moeto se uspiva podolgo sinoka ja zaspav vo 10 a se razbudi edvaj kaj 3 so trista maki i molenja ja stavav na grada ke povlece ednas i pak zaspiva


(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Повраќање кај бебињата
23.9.2011 16:23:44   
arh_diz
ne e opasna zolticata , skoro sekoe bebe ja ima izveduvaj go poveke na sonce

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Повраќање кај бебињата
26.9.2011 10:12:18   
Andriance
dushice, zolticata ne bi trebalo da e opasna..ako e od fizioloshka priroda...vikaat ako se javi podocna , ne odma po poroduvanje, e togas moj sovet da si ja odneses na pedijatar da i izmerat toa kako go vikaat bilirubin ili neshto slicno..mene odma od vtor den mi go stavija na fototerapija da go isuncaat i ne pushtija so mal stepen...
vo odnos na povrakjanjeto kaj mene greshkata mislam deka bese vo toa shto on mi zaspivase na grada i ne go stavav da mi podrigne, i togash mi povrakjase...sega podrignuva i ne povrakjam...imam situacii 1-2 vo den koga nema da podrigne i togash znam deka kje mi povrati

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Повраќање кај бебињата
29.9.2011 19:05:53   
Bethany
Мене не ми повраќаше само бљуцкаше помалку што е нормално, се до сабајле кога се исповраќа во млаз. Ептен ме исплаши. Ама па и таа вечер претходна се будеше на секој саат време и јас секој пат му давав да цица. Мислам дека му се сабајлево смачи и се исповраќа. Ама па што да правам кога ми се чини дека бара, се пробуди , ги голта рацете, бара да цица, и после сабајле ете што се случи. Така после го оставив малце иако бараше да цица, му дадов малку чајче чисто да се освежи и уста и желудникот, бидејќи па тоа млеко што поврати ужасно смрди. И после тоа кога убаво огладне, се нацица и заспа и спиеше 3 саати. Знам дека не е добро ни само да му се трпа млеко в уста, ама па сум уште збунета се се плашам да не е гладен.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Повраќање кај бебињата
30.9.2011 16:33:20   
mamicka77
i moejata kerkicka eve veke nekolku pati mi povraka nekogas malku nekogas poveke  i mojata ne saka da zdrigne po ni edno cicanje od mene a koga ja jade hranata nekogas zdrigne nekogas ne no mene mi imat kazano deka ako povraka togas se poprava a taa kako pocna da kacuva na kilaza i pocna da povraka ne kacuva normalno kako so treba nedelno mi kacuva po 110gr,sega vo vtornik sme na kontrola pa ke go prasam pedijatarot

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Повраќање кај бебињата
4.10.2011 20:11:02   
dushice
zdravo mamicki jas denes cel den bev na klinika so maloto ne pratija zosto ona za dve nedeli kacila samo 150 g a celo vreme mi povraka bevme na eho i nema stesnuvanje na zeludnikot ama ima mnogu gasovi duri poremnogu
ni zemaa krv i tripati ja bocnaa zosto ne i tecese srce me dobole se utepav od placenje zaedno so nea
i nisto narocito ne mi kazaa mi rekoa deka ako za edna nedela ne prestane da place ke pocnele da i davaat lekarstva
inace sega imae45 dena i e teska 3790
mnogu mi e tesko koga ja gledam vaka ona duri cica kaj meme na grada povraka obavezno po dvapati i po 5 6 pati kaka na dene ama toa e penja i ligi se
stvarno neznam kako da i pomognam srce mi se kine koga ja gledam vaka denes imase bebinja teski po 5 kila a moevo kako mace malo user posted image

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Повраќање кај бебињата
4.10.2011 20:46:00   
bombica
Dusicka maleckauser posted image A nikoj ne ti predlozil da probas da i dades adaptirano mleko mozebi nesto ne i odgovara tvoeto pa zatoa povrakauser posted image

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Повраќање кај бебињата
4.10.2011 21:08:41   
lilicka
Dushicee milaa bidi jaka znam deka ti e teskoo....greotka milicko bebence....sto vi kazaa na det.klinika,ne pravevte nekoj ispituvanja da ne ima nekoja bakterija stom kaka penasto i ligavo?user posted image user posted image user posted image za tvoeto user posted image

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Повраќање кај бебињата
6.10.2011 13:05:34   
dushice
na klinika i zemaa krv i mi rekoa za deset dena da otideme pak i da odnesam pelena so kakata da ja vidat
a inace vcera i denes primetiv deka i se pojavile podocnjaci i plus kapacite i se posineti neznam sto znaci ova ako nekoj znae neka mi objasni

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Повраќање кај бебињата
6.10.2011 15:17:57   
lady_bug

ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

na klinika i zemaa krv i mi rekoa za deset dena da otideme pak i da odnesam pelena so kakata da ja vidat
a inace vcera i denes primetiv deka i se pojavile podocnjaci i plus kapacite i se posineti neznam sto znaci ova ako nekoj znae neka mi objasni




aman be dushice ti so bremenosta imase maki pa i sega li be aman da nemoze covek da se izraduva se nerviram vaka koga slusam
jas nesto bi te sovetuvala cisto ako mozam da ti pomognam a ti da probas da ja hranis mozebi mlekoto tvoe ne ja zasituva jas mislam deka e se do hranata sto ja prima a toa so posinuvanje na kapacite pa i nz bas tuku imav slucaj na eden prijatle isto taka bebeto mu bese pomodrelo na odredeni delovi na telo i go primile na odd.za dehidriranje ne primalo dovolno hrana bilo gladno taka da vidi probaj so mlekce ili pak nedaj boze da ne ima nekoja bakterija vo crevcata stom kaka takvo?

jas uste go nemam noseno na pedijatar ne mi se odi zs se polni so nastinati deca pa i toa bas i ne ni treba

poz i te cekame so dobri vesti:)

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?