|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.2.2014 21:36:37   
мили4ка
Да Андријанче ми дадоја антибиотик vibramicin, денеска да земам 2x1, а од утре 1 на 24h.
Во мојот извештај пишува вака
Назначено аркуатен (субсептум?? (вака е со прашалници незнам зошто)) cavum uteri со уредна големина, лесно декстропониран,јасно контуриран, хомогено исполнет.

Cervix со вообичаена должина, јасно ограничен, уреден калибар.
Двете туби со уредна должина и калибар, лесно извијугани, местимично дилатирани, извлечени кон кранијално поизразено левата, двете проодни, па извесна количина на контраст се прати во перитонеалната шуплина.

А ми рече дека за од прилика 5 дена да одам да го проверам хормонот за штитната жлезда, па можеби тогаш ке ми кажи што подетално, а сега ми кажа само што е наредно, незнам што да речам ама сигурно ке побарам мислење од друг лекар.

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.2.2014 2:06:07   
jana ana
женски ве молам за одговор кај и да е треба да се одлучам за проверка на проодност на канали... доколку има некоја од вас ве молам да споделете искуство.. ке правам во приватна болница кај др Таше.. сепак мн ми е страв доколку сака некоја од вас ве молам споделете искуство во врска со постапката дали е болна како кога се извршува... однапред ви брагодарам.

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.2.2014 9:27:47   
andrijance90
Jana ana procitaj ponapred imame pisuvano, bas vcera i jas i Mili4ka pravevme . Mene voopsto ne me bolese iako ocekuvav bolka , samo neprimetna slaba bolka koga go pusti kontrastot, trae 3-4 minuti postapkata i toa bese se. Nemam veke ni krvarenje ni nisto, isto kako da ne sum pravela nisto se osekam denes user posted image

(Одговор на членот jana ana)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.2.2014 9:36:31   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

За ХСГ бараат да видат седиментација пред да ја направат. ......Jас правев во Систина, не ми понудија анестезија, ниту пак ми кажаа да не јадам нешто или сл. Кога бев таму, ми рекоа да бидам мирна да не мрдам и тоа е тоа, трае 10-15 мин мислам така нешто беше. После тоа даваат антибиотик.....



јанаана, не се плаши не е ништо страшно, поззuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.2.2014 10:35:24   
Kvisko
ЈанаАна ништо не е страшно при ХСГ. Лекарот ти објаснува се што треба неколку дена пред интервенцијата.
Андријанче90 уживај сега и подготвувај се за свадба. Имаш „слатки“ маки до тогаш. После свадба можеш да одиш на хистероскопија да не се мислиш што и како и да си зодаваш притисок и нервоза кога ќе добиеш, касни не касни итн, итн.
Ако се решиш пред свадба да го правиш ќе треба да чекаш да добиеш па потоа евентуално еден циклус со контрацепција и второто добивање се прави хистероскопија значи ќе те фати некаде Април. Опоравувањето е лесно. Истиот ден си дома и уште неколку дена потоа имаш слабо крварење и толку. Само што по интервенцијата ќе ти дадат „коњска“ доза на естроген па може да ти се собира течност во телото до наредниот циклус.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.2.2014 11:49:05   
andrijance90
Fala ti Kvisko najmnogu user posted image najveke se plasam od kontraceptivite, mnogu loso pominav koga piev pred nekolku godini, imav postojana temperatura i kaslica i 2 meseca bev na infektivno i pulmologija , ne znaeja sto mi e, a na ginekologot koj mi gi dade voopsto da ne mu tekne deka moze e od niv , stom zavrsiv so pienje bev kako nova , ama traumite ostanaa, mislev ke gi izbegnam da ne gi pijam ama gledam nema beganje od niv user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.2.2014 12:49:32   
Melanija RR
andrijance90 ќе си кажеш точно на кој апчиња била реакцијата и ќе ти дадат други,ништо страшно.
Совет од мене ако правите хистероскопија направете и лапараскопија,само така ќе го затворите тоа поглавје.

andrijance90 и мили4ка добро што каналите ви се во ред,а што се однесува до отстранувањето на септумот може да продолжите со дискусија во темата со која интервенција се изведува а тоа е Хистероскопија=ТУКА

Ми остана енигма анестезијата за ХСГ

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.2.2014 17:26:20   
мили4ка
Јана мила јас правев хцг кај д-р Таше во плодност вчера. Значи таму цалата оваа постапка е малку подолга, ХЦГ-то треба да го направиш од 8-12 ден од денот кога ке добиеш. Кога ке закажиш ти даваат ливче за прочистување на цревата пред ХЦГ ( незнам дали прочита во погорните постови,постапката за прочистување ја прават само во плодност, другите девојки не правеле, мене така ми рекоја така и направив). Другите девојки требаше да направат седиментација, а таа седиментација во плодност не ја бараат, јас кога се јавив да прашам ми рекоја дека ако има потреба тогаш на лице место се зема крв и се проверува (ама да ти кажам право поради мирна совест ако не ми бараја седиментација јас си направив). Имаш ХЦГ со анастезија кое е 9000 ден и имаш ХЦГ без анестезија кое е 7000 ден.Јас прво ке правев со анестезија бидејки ме убедуваа дека било многу болно и немало да издржам, ама кога ги прочитав искуствата од повеќето девојки на форумот се премислив и си направив без анестезија, и навистина добро постапив бидејки тоа е издржлива болка и нема потреба за анестезија. Значи си отидов вчера, прво ми ставија инфузија да сум свежнела малку, па потоа ме однесоја во друга просторија ми го направија ХЦГ то па ме вратија во првата просторија да полежам скоро 1 саат додека да истечи цела инфузија. Потоа си станав и немав ништо гајле, болките се многу минимални воопшто да не се плашиш, јас пред да заминам на ХЦГ ги прочитав сите форуми, секакви искуства, но мој совет ти е колку помалку читаш толку е подобро. Ако те интересира нешто друго слободно прашај user posted image

(Одговор на членот jana ana)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.2.2014 17:13:24   
ana111
Во 2007 година,каснење на менструација 1 месец добив и крварев многу и ми правеа киретажа и се установи дека сум била бремена.во 2013 година на крвта се показа дека сум бремена но на ехо не се гледаше нисто и по 2 недели добив менструација.дали може да станува збор за непроодност на канали или нешто друго.од наредниот месец ке примам терапија за стимулација,па дали е потребно да направам и проверка за проодност

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.2.2014 22:51:35   
LoveableMe RR
ana11, проодност на канали се прави по совет на гинеколог. тоа што тестот покажал а после си добила, може да се работи за биохемиска бременост. побарај стручна помош од подобар гинеколог. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот ana111)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.2.2014 12:49:13   
Kvisko
Ana111 ако се непроодни каналите тогаш или нема да дојде до бременот воопшто или ќе дојде до вонматерична брменост. По ова што го кажуваш нешто друго е проблемот. Секако треба да се испита што е проблемот пред да се превземат следни чекори. Какви испитувања имаш правено до сега?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.2.2014 21:33:15   
Stefanija Stefi
Женски и јас го поминав истото во Плодност, ништо страшно- потврдувам user posted image
Знам дека секој дур не проба нешто постои страв или трема, ама желбата за успешна бременост е голема кај секоја жена, па се е минливо и занемарливо. ХСГ и јас поминав без анестезија зошто обично трпам болка и не сум голема плачка по природа, а навистина ова не е ништо страшно, кога ќе се земе во предвид какви болни менструации сум преживувала секој месец, плус ова трае кратко user posted image
Кај мене каналите не беа проодни и моравме да одиме на ин витро, па сега фала му на Бога (и на др.Таше) сега сум бремена и си очекуваме принова user posted image
Посакувам секоја што си очекува да си го најде патот до своето бебенце што побрзо user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.2.2014 0:14:44   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: Stefanija Stefi

Женски и јас го поминав истото во Плодност, ништо страшно- потврдувам user posted image
Знам дека секој дур не проба нешто постои страв или трема, ама желбата за успешна бременост е голема кај секоја жена, па се е минливо и занемарливо. ХСГ и јас поминав без анестезија зошто обично трпам болка и не сум голема плачка по природа, а навистина ова не е ништо страшно, кога ќе се земе во предвид какви болни менструации сум преживувала секој месец, плус ова трае кратко user posted image
Кај мене каналите не беа проодни и моравме да одиме на ин витро, па сега фала му на Бога (и на др.Таше) сега сум бремена и си очекуваме принова user posted image
Посакувам секоја што си очекува да си го најде патот до своето бебенце што побрзо user posted image

cestitki stefanija za bremenosta imaj lesna i ubava bremenost dali ti e prvo invitro ili imas praveno poveke pati

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.2.2014 9:42:17   
LoveableMe RR
постот на ana111 ќе биде префрлен во темата Стерилитет кај мажот.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот ana111)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.2.2014 12:17:07   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana111

Во 2007 година,каснење на менструација 1 месец добив и крварев многу и ми правеа киретажа и се установи дека сум била бремена.во 2013 година на крвта се показа дека сум бремена но на ехо не се гледаше нисто и по 2 недели добив менструација.дали може да станува збор за непроодност на канали или нешто друго.од наредниот месец ке примам терапија за стимулација,па дали е потребно да направам и проверка за проодност


Kvisko убаво ти пиша.Само ќе додадам не се прима стимулација без да се испитаат каналите односно треба да направиш ХСГ и да се најде причина за спонтаниот, имунолошки или генетски испитувања па дури потоа ако е потребно стимулација.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ana111)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.2.2014 14:13:22   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: ana111

Во 2007 година,каснење на менструација 1 месец добив и крварев многу и ми правеа киретажа и се установи дека сум била бремена.во 2013 година на крвта се показа дека сум бремена но на ехо не се гледаше нисто и по 2 недели добив менструација.дали може да станува збор за непроодност на канали или нешто друго.од наредниот месец ке примам терапија за стимулација,па дали е потребно да направам и проверка за проодност




Ова многу ми личи како што и претходно кажав на биохемиска бременост. Види зошто плодот не се задржува, обавезно да се види дали има некоја бактерија кај двајцата, доколку нема да се направат генетско-имунолошки испитувања, да не имаш анти-тела кои го исфрлаат плодот или други причини поради кои не може да се задржи бременоста. Побарај стручно мислење од гинеколог со искуство за оваа проблематика. Позз


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: Проверка на проодност на каналите
23.2.2014 21:08:13   
andrijance90
Mozno li e posle hsg da kasni mensizot? Sekogas posle stimulirana menstruacija naredniot mesec si dobivav normalno no eve ovoj mesec nema nisto user posted image

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: Проверка на проодност на каналите
24.2.2014 18:19:46   
Kvisko
Andrijance90 не би требало после ХСГ да касни менструацијата. Само што е нормално??? Тебе колку што знам циклусот не ти секогаш со исто траење. Кај ПЦОС е нормално циклусите да се пореметени. Ако не е бременост во прашање почекај уште неколку дена. Мене на пример ми е нормално циклус од 32 до 48 дена. Едноставно тоа е. Нема што да правам. Никогаш не знам кога ќе добијам.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 24.2.2014 18:20:49 >

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: Проверка на проодност на каналите
24.2.2014 19:32:31   
andrijance90
Na normalno mislev bez terapija i normalna menstuarcija, zasto ponekogas znaela da bide mnogu oskudna zasto taka ne znam user posted image MInatiot pat koga piev tabletki za da dobijam naredniot mesec mi dojde na 26ti den, taka i porano mi se slucuvalo 24-5-6 den zasto mesecov nema koj znae, smaceno mi e i mene da ne znam koga ke dobijam user posted image
Mene mi se slucuvalo porano i so meseci da nemam ciklus i op od nikade ke dobijam user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 24.2.2014 19:33:13 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.4.2014 23:10:44   
jana ana

ИЗВОРНА ПОРАКА: мили4ка

Јана мила јас правев хцг кај д-р Таше во плодност вчера. Значи таму цалата оваа постапка е малку подолга, ХЦГ-то треба да го направиш од 8-12 ден од денот кога ке добиеш. Кога ке закажиш ти даваат ливче за прочистување на цревата пред ХЦГ ( незнам дали прочита во погорните постови,постапката за прочистување ја прават само во плодност, другите девојки не правеле, мене така ми рекоја така и направив). Другите девојки требаше да направат седиментација, а таа седиментација во плодност не ја бараат, јас кога се јавив да прашам ми рекоја дека ако има потреба тогаш на лице место се зема крв и се проверува (ама да ти кажам право поради мирна совест ако не ми бараја седиментација јас си направив). Имаш ХЦГ со анастезија кое е 9000 ден и имаш ХЦГ без анестезија кое е 7000 ден.Јас прво ке правев со анестезија бидејки ме убедуваа дека било многу болно и немало да издржам, ама кога ги прочитав искуствата од повеќето девојки на форумот се премислив и си направив без анестезија, и навистина добро постапив бидејки тоа е издржлива болка и нема потреба за анестезија. Значи си отидов вчера, прво ми ставија инфузија да сум свежнела малку, па потоа ме однесоја во друга просторија ми го направија ХЦГ то па ме вратија во првата просторија да полежам скоро 1 саат додека да истечи цела инфузија. Потоа си станав и немав ништо гајле, болките се многу минимални воопшто да не се плашиш, јас пред да заминам на ХЦГ ги прочитав сите форуми, секакви искуства, но мој совет ти е колку помалку читаш толку е подобро. Ако те интересира нешто друго слободно прашај user posted image

ти благодарам наодговорот и тебе и на сите други штоме доближија сликовито до постапката .. јас веке правев проодност на канали во Плодност и навистина не било ништо страшно зза среќа каналите ми се проодни одиме понатаму со испитувања...

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.4.2014 20:14:55   
Stefanija Stefi

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..


ИЗВОРНА ПОРАКА: Stefanija Stefi

Женски и јас го поминав истото во Плодност, ништо страшно- потврдувам user posted image
Знам дека секој дур не проба нешто постои страв или трема, ама желбата за успешна бременост е голема кај секоја жена, па се е минливо и занемарливо. ХСГ и јас поминав без анестезија зошто обично трпам болка и не сум голема плачка по природа, а навистина ова не е ништо страшно, кога ќе се земе во предвид какви болни менструации сум преживувала секој месец, плус ова трае кратко user posted image
Кај мене каналите не беа проодни и моравме да одиме на ин витро, па сега фала му на Бога (и на др.Таше) сега сум бремена и си очекуваме принова user posted image
Посакувам секоја што си очекува да си го најде патот до своето бебенце што побрзо user posted image

cestitki stefanija za bremenosta imaj lesna i ubava bremenost dali ti e prvo invitro ili imas praveno poveke pati

nosta imaj lesna i ubava bremenost dali ti e prvo invitro ili imas praveno poveke pati


фала Кате :)
прв пат ми е и ете успешен во Плодност. Кога би одела на ИВФ те советувам да одиш таму user posted image

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 821
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.4.2014 21:18:19   
kapina
Moeto hsg bese mnogu bolno bez anestezija me odlepuvaa oti bev sosiena na desnata strana od operacijata na slepoto crevoa inaku za procistuvanjeto I mene me procistuvaa ovde vo strumica na oddelenieto so klizma I toa posle krvarev tri dena kako koga krvaram so menstruacija I na l
Krajta me ispratija na histeroilaparoskopija na gak koja bese rizicna oti so hsg ne uspeaa na celo da me odlepat

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 822
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.4.2014 21:21:04   
kapina
A I krvna slika I sedimentacija mi baraa ubavo se sekavam na se iako pominaa sedum godini od toj uzas placev od bolki

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 823
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.4.2014 23:31:07   
nemo
Zdravo,
jas sum nova na forumov i me interesera dali nekoj imal vakvo iskustvo minatiot mesec pravev HSG sega mi kasni 7 dena dali e toa normalno?

Pozdrav..:)

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 824
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.4.2014 0:18:16   
kapina
Nemo ako ti e redoven ciklusot napravi si test za bremenost mozda si bremena

(Одговор на членот nemo)
Непосредна врска до пораките: 825
Страница:   <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?