|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
12.3.2013 11:41:46   
Calypso
А бе сигурно ги има да ги купиш, ама повкусни се домашни. Додуша, вакви колачи јас веќе не купувам откако неколку пати ми се случило да најдам „страни тела“ во нив, почнувајќи од влакна. Затоа, дома си ги правам, барем гледам што има во тестотоuser posted image

Ако сме веќе кај вакви колачи, имам супер рецепт за желади
3 јајца
3 филџани шеќер
3 филџани масло
3 лажици мед
една ќесичка ванилин шеќер
една ќесичка прашок за пециво
една лажица сода бикарбона
брашно по потреба (околу 700г)

Се замесува меко тесто. Од него се прават овални форми и се печат на хартија во плех.
Откако ќе се оладат се лепат по две со мармалад по желба.
До половина се потопуваат со глазура од чоколадо.

ептен брзо и лесно се прават. Не прашувајте колку излегуваат, не стигам да бројам. Ова е оригиналниот рецепт, ама јас малку повеќе кратам на шеќер, оти во рецептот има и мед.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
12.3.2013 12:02:57   
Pepelaska *
Чоко кокос ( од албумот )
Состојки:
60 грама маргарин
4 лажици млеко
1 белка
250 грама шеќер во прав
200 грама кокос
200 грама чоколада за готвење

Подготовка:
Маргаринот се топи, се матат млекото и белката, па се додава шеќерот и кокосот.
Се заедно се миксира па го оставаме во замрзнувач да постои околу половина час покриено со фолија ( за да не се засуши )
Потоа по желба оформуваме топчиња, или ги ставаме во силиконски калапи претходно намачкани со топено чоколадо.




_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
12.3.2013 12:03:43   
Pepelaska *
Мафини со кокос ( од албумот )
Состојки:
2 јајца
100 грама шеќер
1 ванилин шеќер
70 милилитри масло
100 милилитри млеко
2 мали лажички пециво
100 грама сечкано чоколадо
225 грама брашно
80 грама кокос

Подготовка:
Се матат јајцата со шеќерот и ванилата.
Се става млекото и маслото , брашното со пецивото и матиме уште малку да се добеи убава смеса.
Се додаваат кокосот и ситно сечканото чоколадо.
Се става смесата во претходно намастени калапи за мафини.
Се пече на 180 степени 25 минути

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.4.2013 17:13:30   
Felly RR
Ми треба рецепт за некоја лесна - едноставна торта, која е без какао или чоколадо. Значи нешто овошно. Ајде мамички, чеакм ваши рецепти.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.4.2013 19:47:37   
arh_diz
Najlesna torta tiramisu , kupuvas prasok za tiramisu vo prodavnica go matis so mleko i filot e gotov :),ti trebaat biskviti koi gi stavas vo kafe ili nekoj sirip po zelba . Redis red biskviti red filot . Odozgora stavas ovosje :)

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.4.2013 20:31:31   
Maca25
се ок, ама прашок за тирамису јас не сум видела кај нас. мене мајка ми за роденден ми ја направи :)

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
25.4.2013 9:33:41   
Natuska85
Дајте предлог за некој вкусен крем за торта...Сакам да купам од тој готовиот пандишпан од Кам ми го испофалија ептен, па каков фил да направам за измеѓу?Плус планирам да ја премачкам со шлаг и одозгора јаготки потопени во чоколадо user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
25.4.2013 12:59:17   
Felly RR
Можеш јогобелата да ја видиш од Кикичка. Во рецептите ја има. Тамам овошна е и со јадоги.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
25.4.2013 21:46:43   
zzaa
Ajde da vi pisam eden posen kolac,sto denes go pravev i mnogu mi se dopadna,evtin i brzo se pravi i e vkusen

Znaci vaka site sostojki sto se stavat vo kolacot se merat so casa od 150 ml.
4.casi seker
6.c.brasno
4.c.kisela voda
2.c.zejtin
1.pecivo
3 lazici kakao
Site sostojki se zamesuvat zaedno,moze so raka ili so mikser za da ne se napravat grucinja.se pecat vo cetvratasto plehce.okolu 30 min na 200 C.
otkako ke se oladi kolasot se premackuva so marmalad(kakov imamate doma ili kakov najmnogu sakate po vasa zelba)potoa vrz marmaladot se premckuva so glazura(od rastopena cokolada za gotvenje).dobar apetituser posted image

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
1.6.2013 18:04:05   
gina
ce ve molam nekoj da kaze recept detalen za sitni kolaci praline se vikale kakov fil i kako se pravat deneska na gosti jadev i preubavi bea ama nekoj drug i gi pravel i neznaes recept da mi dade mi kaza vo silikonski kalapi so cokolada i fil mmmuser posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
2.6.2013 1:00:18   
Snowhite RR
Утре ќе ми идат гости, другарките со повојница, е сега спремив друго се, ама ми треба идеа уште за десерт. За да не губам време си купив пандишпан од Кам, а имам и цреши дома, па ако може да ми предложите некој овошен фил, па и не мора да е овошен, јас ради црешиве да ги искористам, а и не мора и тестото да го употребам, ама нешто поедноставано да е, зашто за благо не ме бива баш

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 2.6.2013 1:02:23 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
2.6.2013 12:36:10   
Bethany
Сноувајт, јас многу го сакам овој овошен колач-торта. Нема име, нешто како чиз-кејк доаѓа. Јас го викам само овошен колач user posted image

На страна во посебен сад правиш "фил": мешаш три павлаки (обични за јадење, битолска или некоја друга) со три супени лажици шеќер во прав и тоа ти е фил. user posted image

Значи, во подлабок плех редам ред пишкоти (многу кратко потопени во млеко).
Преку нив редам малини, може купини, вишни, може да додадеш и банани , може цреши, најубаво е со некое покисело овошје, мислам дека цреши убаво ќе идат, јас најчесто малини ставам.
Преку малини (или друго овошје) мачкаш од филот (павлака).
Потоа пак ред пишкоти, па овошје, па филот од павлака.
На крајот се премачкува со матена шлаг пена.

Ете многу брзо, многу лесно , мноооогу вкусно и калорично user posted image
Ова последно занемари, инаку прекрасен вкус е.
Ако сакаш можеш наместо пишкоти да употребиш тој пандишпан и верувам пак ќе биде вкусно и лесно.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
2.6.2013 14:17:18   
Snowhite RR
па мене ми треба калорично зашто сакам да се поправам user posted image Ајде ќе пробам нешто од ова да направам некоја комбинација, фала Бетани

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
2.6.2013 14:21:57   
Bethany
еј блазе си ти user posted image
Јас не сакам да се поправам, ама овај колач не одбивам.

Е да, сакам да напоменам дека јас досега ставав од битолска павлака, таа ми е некако најцврста, па е убава за фил, да не се разлева.Исто по вкус, ако сакаш поблаго (можеш повеќе да ставиш од прав шеќерот во павлака, а и немора, бидејќи пишкотите се благи) После саат време во фрижидер, малку пишкотите да омекнат и спремно за јадење. Прав летен колач.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
2.6.2013 14:33:56   
miana
Еве ти и од мене краток и лесен фил

1 кг овошје
2 пудинга од ванила
100 мл вода
16 лажици шекер

Ставаш шекерот и водтата да повријат ( да стане речиси како шербет )
Го ставаш овошјето ( може и замрзнато - мене со јагоди ми е најубаво и со вишни а можеш и да комбинираш ) и тоа да поврие,да омекне..На страна ги раствараш двата пудинга од ванила со малку водичка и потоа ставаш во тенџерето со овошје..Мешаш цело време да не загори,ке стане густо како пудинг и го тргаш од огин...На пандишпанот му ставаш три шољи млеко,да го намокриш... Потоа филот така топол од тенџере го ставаш врз тортата...Кога ке се подолади малце ја премачкуваш тортата со шлаг пена...Многу е вкусна торатава,лесна за правење..Ако сакаш ке ти го напишам и рецептот за оргиналниот пандишпан. Превкусна е ,може со секое овошје,ама во твојов случај - цреши,незнам како би било зошто црешите немаат некој посебен мирис па такада ,не сум пробала,незнам..Ако имаш пиљара во близина купи си јаготки и ке имаш преубава тпрта..На здравје!!!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
11.6.2013 22:24:21   
sandriana RR
Покрај ссета гужва денес, успеав да сматам еден екстра лесен овошен колач, со праски
- 1 килограм праски или кое било друго сезонско овошје
- 2 јајца
- 1 чаша (2 дл) шеќер
- 1 чаша (2 дл) јогурт
- 2 чаши (2 дл) брашно
- 1/2 кесичка прашок за печиво
- 1 дл масло за јадење
- шеќер во прав

Подготовка:
Измешајте ги шеќерот, јајцата, па додајте го јогуртот и на крајот брашното помешано со прашокот за печење. Измешајте сè заедно додека не се добие глатка смеса, па додајте сосем малку сол. Вака подготвената смеса истурете ја во тавче за печење премачкано со масло за јадење и посипано со брашно. Потпечете го колачот во рерна околу пет до седум минути, па извадете го од рерната. На површината наредете ги исечканите на парчиња праски. Вратете го колачот во рерна и печете го уште 35 минути на температура од 175 Целзиусови степени. Испечениот колач посипете го со шеќер во прав. Почекајте да се олади и послужете го. На здравје!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
11.6.2013 22:32:19   
moni teo
domasno ferer rose
-500g napolitanki
-600g eurokrem
-200g orevi
seto toa se pomesuva se pravat bombici odozgora se preliva so cokolado

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
11.6.2013 22:40:51   
moni teo
kornifleks
-200g kornifleks
-1saka orevi
-200g susam
-1 margarin
-2 lazici kakao
-8lazici med
-200g seker
sekerot medot margarinot i kakaoto se stavat na ogan da se rastopat pa se dodavaat vo sadot so kornifleksot orevite i potpeceniot susam

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
11.6.2013 22:43:18   
moni teo
resana bonbici
-500g resani
-200g seckani orevi
-100ml mleko
resanit se drobat se stava mlekoto i previte i se formirraat bombici koi se uvalkuvaat vo meeni orevi

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
12.7.2013 14:15:43   
LoveableMe RR
Колач со малини

•4 јајца
•2 чаши шеќер
•2 чаши брашно
•1 чаша млеко
•пола чаша масло
•1 пециво
•1 ванилин шеќер
•400 грама малини

Се матат јајцата со шеќерот да се растопи. Потоа ги додаваме другите состојки и уште малку матиме. Смесата ја истураме во подмачкан плех со маргарин и малку брашно (или со хартија за печење) и ги тураме низ неа малините (може да се стави било кое овошје).
Печеме 30 минути во загреана рерна на 200 степени.

Bon appetit

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.7.2013 14:11:54   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Еве ти и од мене краток и лесен фил

1 кг овошје
2 пудинга од ванила
100 мл вода
16 лажици шекер

Ставаш шекерот и водтата да повријат ( да стане речиси како шербет )
Го ставаш овошјето ( може и замрзнато - мене со јагоди ми е најубаво и со вишни а можеш и да комбинираш ) и тоа да поврие,да омекне..На страна ги раствараш двата пудинга од ванила со малку водичка и потоа ставаш во тенџерето со овошје..Мешаш цело време да не загори,ке стане густо како пудинг и го тргаш од огин...На пандишпанот му ставаш три шољи млеко,да го намокриш... Потоа филот така топол од тенџере го ставаш врз тортата...Кога ке се подолади малце ја премачкуваш тортата со шлаг пена...Многу е вкусна торатава,лесна за правење..Ако сакаш ке ти го напишам и рецептот за оргиналниот пандишпан. Превкусна е ,може со секое овошје,ама во твојов случај - цреши,незнам како би било зошто црешите немаат некој посебен мирис па такада ,не сум пробала,незнам..Ако имаш пиљара во близина купи си јаготки и ке имаш преубава тпрта..На здравје!!!

Миана правиш пандишпан за тортава или купуваш готов? И дај кажи време за тоа вриењето за такви домаќинки како мене, само со минути што работатuser posted image Не знам јас за отприлика, или точно или приближно, ако не знај дека утка е работатаuser posted image


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.7.2013 14:24:14   
miana
Go pravam srcka i epten e lesen - 5 minutki rabota.
Ke dojdam doma i ke ti go napisam ako sakas ( sega sum na rabota )
Mnogu lesen a kolku evkusno - toa druga rabota..Moze i so zamrznato ovosje..
Na pandispanot dodeka e vrel mu se stava 3 fildzani ladno mleko i se ostava da se podoladi malce..Od kako ke se oladi,se stava topol filot i se stava celosno da se oladi..Od kako celosno ke se oladi,matis dve slag peni i ja stavas vo frizider da odstoi najmalku 10 casa..PREUBAVA,lesna za jadenje i za pravenje..So jagodi i visni mi e najubava...
Inakuj jas go pravam pandispanot ama mnogu e lesen i mnogu vkusen i mnogu poeftin od gotovite

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.7.2013 14:32:32   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Еве ти и од мене краток и лесен фил

1 кг овошје
2 пудинга од ванила
100 мл вода
16 лажици шекер

Ставаш шекерот и водтата да повријат ( да стане речиси како шербет )
Го ставаш овошјето ( може и замрзнато - мене со јагоди ми е најубаво и со вишни а можеш и да комбинираш ) и тоа да поврие,да омекне..На страна ги раствараш двата пудинга од ванила со малку водичка и потоа ставаш во тенџерето со овошје..Мешаш цело време да не загори,ке стане густо како пудинг и го тргаш од огин...На пандишпанот му ставаш три шољи млеко,да го намокриш... Потоа филот така топол од тенџере го ставаш врз тортата...Кога ке се подолади малце ја премачкуваш тортата со шлаг пена...Многу е вкусна торатава,лесна за правење..Ако сакаш ке ти го напишам и рецептот за оргиналниот пандишпан. Превкусна е ,може со секое овошје,ама во твојов случај - цреши,незнам како би било зошто црешите немаат некој посебен мирис па такада ,не сум пробала,незнам..Ако имаш пиљара во близина купи си јаготки и ке имаш преубава тпрта..На здравје!!!

Миана правиш пандишпан за тортава или купуваш готов? И дај кажи време за тоа вриењето за такви домаќинки како мене, само со минути што работатuser posted image Не знам јас за отприлика, или точно или приближно, ако не знај дека утка е работатаuser posted image


Vodata i sekerot gi stavas da zovrijat i da povrijat 3-4 minutki ( da se stopi ubavo sekerot )
Dodavas ovosjeto,malce da se povari,da omekne ubavo ( ke vidis koga ke bide omeknato od prilika 5-6 minutki )
Na strana mesas voda so dva pudinga od vanila ( bas kako puding sto pravis,samo mesas so voda namesto so mleko ) i gi isturas vo tendzereto so ovosjeto sto vrie... Ke pocne da zgusnuva kako puding,postojano mesas da ne ti zagori ( vnimavaj prska od pudingot ) namali go ognot ili trgni go od ringla i mesaj..Ke zgusne ubavo kako puding i ke go trgnes na strana..Ke vidis sama,kolku i da ne te biva - ova samo ke ti kaze koga treba da go trgnes..
Pandispanot isto brzo se pravi i se pece za kratko vreme..Mirisa mnogu ubavo ,ke pozolti ubavo i gotov e ( bas zolta boja ke dobie) i ako sakas da proveris dali e pecen ,ke bocnes so cepkalka za zabi i ako e suva cepkalkata - znaci peceno e !!! Go vadis i go polevas so tri casi ladno mleko ( za kafe solji )
trgas na strana dodeka go pravis filot..|Koga ke bide gotov filot,stavas vrz tortata..Ostavas ubavop da se oladi i stavas dve slag peni..Prasuvaj slobodno...Sega ne mi teknuva na pamet za pandispanot,znam od prilika ama ke ti pisam tocno kako bese..

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.7.2013 15:08:38   
Yummy Mammy
miana, mnogu mi se svigaat tvoive recepti, epten se ednostavni.
Ke kupam posle gotov pandispan, i doma imam 10kg kajsii, ne znam sto da im pravam. Ke gi napravam 10 torti user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.7.2013 15:37:02   
elenak
Ajde pisi,ama ako e toj obicniot pandispan go znam na pamet.Po 5 lazici sekjer,brasno,5 jajca i pecivo.Toj li e? Kje ja napravam tortava vecer koga kje zaspie mala,taman kje otstoi vo frizider na raat,nema da ja cepkame do utre:)

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?