|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.7.2013 23:48:23   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ajde pisi,ama ako e toj obicniot pandispan go znam na pamet.Po 5 lazici sekjer,brasno,5 jajca i pecivo.Toj li e? Kje ja napravam tortava vecer koga kje zaspie mala,taman kje otstoi vo frizider na raat,nema da ja cepkame do utre:)

Ama kasnam so receptov user posted image

Елена не е тој пандиспан - еве ти рецеот за овој оргиналниот

4 јајца
6 лажици шекер
1 прашок за пециво
1 филџан брашно

Прво ги матиш јајцата со шекеротпа додаваш брашното и пецивото..Ставаш да се пече на тепсија намачкана со масло и наросена со брашно ( врз маслото )

Ептен вкусно доаѓа со овој пандишпан..Со готов не сум пробала.. Направете па кажете

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.7.2013 23:53:18   
elenak
А ич не се секирај оти каснишuser posted image Бевме излезени, малата касно заспа па ни јас не си го реализирав планот. Утре здравје. Фала ти, сепакuser posted image


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.7.2013 23:55:10   
miana
Ке чекам да се пофалиш,немој да испадне како со похованите зденки user posted image
Кажи пандишпанов ама е лесен...По лесно амин...user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.7.2013 0:11:58   
elenak
Еј ми ги запамти зденките беuser posted image Да знаеш дека баш вечерва јадевме во кафана и мм не ги бендиса, арно оти не му ги направивuser posted image Ова ќе го правам стварно и ќе сликам за доказ. А за тоа колку е лесно ќе видиме утре. Лелеее еден куп офтопици изнапишавме.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.7.2013 0:15:04   
miana
abe vo kaFANA koj znae kakvi zdenki stavaat,nekoi eftini - napravi si ti doma nekoja asalma zdenka i taman ke bide..Abe pandipanov i kerkami ke go napravi- ne zezaj..cekam slika user posted image Neka gi premestat oftopicite de user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.7.2013 9:50:50   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ajde pisi,ama ako e toj obicniot pandispan go znam na pamet.Po 5 lazici sekjer,brasno,5 jajca i pecivo.Toj li e? Kje ja napravam tortava vecer koga kje zaspie mala,taman kje otstoi vo frizider na raat,nema da ja cepkame do utre:)

Ama kasnam so receptov user posted image

Елена не е тој пандиспан - еве ти рецеот за овој оргиналниот

4 јајца
6 лажици шекер
1 прашок за пециво
1 филџан брашно

Прво ги матиш јајцата со шекеротпа додаваш брашното и пецивото..Ставаш да се пече на тепсија намачкана со масло и наросена со брашно ( врз маслото )

Ептен вкусно доаѓа со овој пандишпан..Со готов не сум пробала.. Направете па кажете



Znaci polesno amin! user posted image
Nego, kolku vreme se pece i na kolku stepeni?

Aj za ova lesno se proveruva so ceckalica, ama mnogu se nerviram na recepti na internet koga na kraj ke pisat: "se stava vo tava i se pece na umerena temperatura". Sto ti e toa umerena temperatura?! Na mojata rerna moze umereno da e 200C, a na tvojata 150C. Ima razlika...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.7.2013 10:53:06   
Melanija RR
Yummy Mammy ама два дена ме смееш во темава user posted image трудно трудно ама многу ти е мерак благово user posted image

Ама во право си со ова умерена температура,и да најдобро е со чачкалица.И јас ќе пишам после колач со било какво овошје исто лесно за правење

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.7.2013 16:05:37   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ajde pisi,ama ako e toj obicniot pandispan go znam na pamet.Po 5 lazici sekjer,brasno,5 jajca i pecivo.Toj li e? Kje ja napravam tortava vecer koga kje zaspie mala,taman kje otstoi vo frizider na raat,nema da ja cepkame do utre:)

Ama kasnam so receptov user posted image

Елена не е тој пандиспан - еве ти рецеот за овој оргиналниот

4 јајца
6 лажици шекер
1 прашок за пециво
1 филџан брашно

Прво ги матиш јајцата со шекеротпа додаваш брашното и пецивото..Ставаш да се пече на тепсија намачкана со масло и наросена со брашно ( врз маслото )

Ептен вкусно доаѓа со овој пандишпан..Со готов не сум пробала.. Направете па кажете



Znaci polesno amin! user posted image
Nego, kolku vreme se pece i na kolku stepeni?

Aj za ova lesno se proveruva so ceckalica, ama mnogu se nerviram na recepti na internet koga na kraj ke pisat: "se stava vo tava i se pece na umerena temperatura". Sto ti e toa umerena temperatura?! Na mojata rerna moze umereno da e 200C, a na tvojata 150C. Ima razlika...


Se pece na zagreana rerna na 200 stepeni a kolku vreme - ne sum merela do sega,jas toa od prilika...Okolu 10-15 minutki.Ke narasne malku,ke pozolti ubavo i ke mirisa ubavo..Moze i eden vanilin seker da mu stavis i ke mirisa uste poubavo..Koga ke pozolti ubavo,butni mu cepkalka i proveri go..Odma vadi,butaj 300 ml ladno mleko ( 3 fildzani )

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
20.7.2013 12:19:00   
bucko mal
denes go isprobav receptov,mnogu ubav,go preliv so mleko I stopeno cokolado mmmm
bi sakala nekoj polesen recept za ovoshna torta,cesto mi rasipuva ovoshjeto.
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ajde pisi,ama ako e toj obicniot pandispan go znam na pamet.Po 5 lazici sekjer,brasno,5 jajca i pecivo.Toj li e? Kje ja napravam tortava vecer koga kje zaspie mala,taman kje otstoi vo frizider na raat,nema da ja cepkame do utre:)

Ama kasnam so receptov user posted image

Елена не е тој пандиспан - еве ти рецеот за овој оргиналниот

4 јајца
6 лажици шекер
1 прашок за пециво
1 филџан брашно

Прво ги матиш јајцата со шекеротпа додаваш брашното и пецивото..Ставаш да се пече на тепсија намачкана со масло и наросена со брашно ( врз маслото )

Ептен вкусно доаѓа со овој пандишпан..Со готов не сум пробала.. Направете па кажете



Znaci polesno amin! user posted image
Nego, kolku vreme se pece i na kolku stepeni?

Aj za ova lesno se proveruva so ceckalica, ama mnogu se nerviram na recepti na internet koga na kraj ke pisat: "se stava vo tava i se pece na umerena temperatura". Sto ti e toa umerena temperatura?! Na mojata rerna moze umereno da e 200C, a na tvojata 150C. Ima razlika...


Se pece na zagreana rerna na 200 stepeni a kolku vreme - ne sum merela do sega,jas toa od prilika...Okolu 10-15 minutki.Ke narasne malku,ke pozolti ubavo i ke mirisa ubavo..Moze i eden vanilin seker da mu stavis i ke mirisa uste poubavo..Koga ke pozolti ubavo,butni mu cepkalka i proveri go..Odma vadi,butaj 300 ml ladno mleko ( 3 fildzani )



(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
20.7.2013 15:24:48   
mommy_angels RR
Кој не го пробал рецептов,веднаш да стане и да си го направи! Да ќти се позлатат рацете миана што го сподели со нас...слатко и мекичко,вкусно и практично и за стари и за мали

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
20.7.2013 15:34:35   
Felly RR
miana, стварно за нај-готвач треба да те прогласиме. user posted image Ќе го пробам и јас рецептов, не се сомневам дека е многу вкусен.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
20.7.2013 16:16:25   
elenak
A mene mi e cudno malce 1 kg ovosje i 2 pudinga a samo 100 ml voda user posted image Miana taman li e brojkava,obicno neli 2 pudinga so litar mleko odat?
Bucko mal pa neli e lesen receptov? Ti samo pandispanot go pravese ili vrz cokoladoto go stavi filot so ovosje?

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
20.7.2013 18:40:53   
Yummy Mammy
Eve da vi se pofalam, i jas denes go pravev kolacov na miana. Jas prvo sakav kako torta vo sloevi da go pravam ama nemase sansi, pa orginalniot na miana na kraj iskoci polesen. Inace, elenak, dobri se brojkite zatoa sto ovosjeto pusta sok. Jas pravev so kajsii i mnogu tecno.iskoci, uopste ne se stvrdna kako puding, no se napravi kako zele. Jas bi preporacala pomalku od 1kg za ovosje sto pusta mnogu tecnost. Inace jas odozgora samo so prah seker go posipav, nekako mi bese premnogu i so slag.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
20.7.2013 22:34:15   
bucko mal
ne ne neznam koj e toj fili so ovoshjeuser posted image
mi treba nekoja recepta za torta so ovoshje.
Vcera go napraviv pandishpanot na miana,dodeka beshe topol go preliv so malku ladno mleko I stopeno cokolado,drugo nishto ne mu stavivuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

A mene mi e cudno malce 1 kg ovosje i 2 pudinga a samo 100 ml voda user posted image Miana taman li e brojkava,obicno neli 2 pudinga so litar mleko odat?
Bucko mal pa neli e lesen receptov? Ti samo pandispanot go pravese ili vrz cokoladoto go stavi filot so ovosje?


(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
20.7.2013 23:47:58   
miana
Ај да ви пишам
елена - овошјето пушта вода и е таман за 1 кг овошје...Мерката е 1 кг овошје и 2 пудинга од ванила.
Јами Мами, шлаг пената дава посебен шмек на тортата,си требала да додадеш и шлаг пена.Нареден пат стави и ке осетиш разлика.Ја прави баш освежителна и како сладолед.Особено кога е со јагоди ја прави исто како оној капри сладоледон ако сте го јаделе. Правете го баш како што ви е рецептот - нема да зажалите. Уште еднаш ви спомнувам дека највкусна е со јагоди и со вишни ( може и комбинација од овие две ) и можете да правите со замрзнато овошје - слободно..Баш ми е мило што ви се допадна..Брза за правење,лесна и вкусна.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
21.7.2013 0:17:27   
bucko mal
E sega svativ shto prajte muabet,nesum procitala se hahaaaaa
nie taka kako kolac ja izrdovme,aj drug den cela torta ke ja napramuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Еве ти и од мене краток и лесен фил

1 кг овошје
2 пудинга од ванила
100 мл вода
16 лажици шекер

Ставаш шекерот и водтата да повријат ( да стане речиси како шербет )
Го ставаш овошјето ( може и замрзнато - мене со јагоди ми е најубаво и со вишни а можеш и да комбинираш ) и тоа да поврие,да омекне..На страна ги раствараш двата пудинга од ванила со малку водичка и потоа ставаш во тенџерето со овошје..Мешаш цело време да не загори,ке стане густо како пудинг и го тргаш од огин...На пандишпанот му ставаш три шољи млеко,да го намокриш... Потоа филот така топол од тенџере го ставаш врз тортата...Кога ке се подолади малце ја премачкуваш тортата со шлаг пена...Многу е вкусна торатава,лесна за правење..Ако сакаш ке ти го напишам и рецептот за оргиналниот пандишпан. Превкусна е ,може со секое овошје,ама во твојов случај - цреши,незнам како би било зошто црешите немаат некој посебен мирис па такада ,не сум пробала,незнам..Ако имаш пиљара во близина купи си јаготки и ке имаш преубава тпрта..На здравје!!!


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
21.7.2013 22:14:21   
Палешка РР
Јас ја направив тортава од Миана со праски, многу убава излезе user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
23.7.2013 15:05:15   
elenak
Палешке да си жива и здрава за идејава. Конечно бидна вчера и мојот колач, ама на кој да му текне оти постојат и други овошја освен наведените кои во нашиов ,,снабден,, град се реткост. Ептен убаво изгледа само уште не сме го пробале. Инаку еве инфо за неинвентивни домаќинки (како мене), јатрва ми го правеше за време на постот со јаболки и со посни бисквити, кога ми кажа ми текна дека јадев и јас и многу беше убаво. Така да си знаете, дека колачов на миана е универзал, го бива со секакво овошјеuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
23.7.2013 15:26:32   
miana
Па јас ви реков 1кг овошје,а тоа подрзбира било какво овошје..Јас само кажав со кое најмногу ми се допаѓа,а може и со замрзмнато..Јас секоја сезона замрзнувам по минимум 2 кг јагоди за да имам за тортава. Што и да ви се најде дома,може да направите,и со мешано овошје само гледајте да не ги поматите вкусовите. user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
24.7.2013 9:12:34   
Yummy Mammy
Decki, dali nekoj gi pravel bajadera kolacive?

Me interesira kolkava e dozata otprilika, vaka po merkive nemam pretstava...

Nesto lesno mi se pravi, posto kaj mene toa e 2 saati u kujna za pola saat lapacka i nisto za gostite user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
24.7.2013 10:05:28   
mommy_angels RR
во тој случај јамми мамми ,направи си ти дупла доза,ова по мое искуство ,ти е малку,јас го правам во правоаголно плекче,ама да речеме е со бр.28 user posted image што е малку,малку е

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
26.7.2013 10:13:03   
miana
Вчера си купив сладолед ( прашок ) од др.Еткер ,незнам што ме спопадна да матам сладолед user posted image и си купив корнети од веро и ми текна на децава им сматив од сладоледов,им шлапнав во корнет ( така топол ) се изнакркаа "сладолед"
Може денес да си збрчам домашен сладолед моја рецепта

4 жолчки и 4 лаж шекер
4 белки и 4 лаж шекер
1 шлаг пена
вкус за сладоледот ( чоколадо,ванила,јагода,банана - што ви душа сака )

матиш прво белкки со шекерот,па посебно жолчки со шекерот,па посебно шлаг пената .
На крај ги мешаш сите 3 заедно и додаваш што си сакаш..Верувам дека скоро сите ја знаете оваа рецепта ама има и некои што не ја знаат.
Мене многу ми ги сакаат овој сладолед..

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
26.7.2013 12:07:13   
Yummy Mammy
Moive deca znaes kakov sladoled najmnogu sakaat vo leto?

Ovosje, ili izblendirano ili vo power juser, i vo kalapcinja od sladoled. Tolku! user posted image
Najmnogu sakaat kombinacija od sok od portokal i limun i vnatre cela malinka ili jagotka. Toa koga ke se zamrzne mnogu ubavo izgleda na oko. A i sum pomesala sok od sumski crveni ovosja so taka krupni parcinja vnatre i so slag. Meraci!

E ne, ke mi jadat tamu kupecki user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
26.7.2013 12:09:11   
miana
abe se e toa ok,ama znaes ona golemono kolku e svileno..|Pa uste takov vodenes zamrznat da i dadam i gotovo,pravo na lekar...Vaka butni slag vo kornet,malce oladen i neka krka user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
31.7.2013 6:06:31   
bucko mal
Zenski me interesira za gotov fondan?
Mislite deka ke mozam da go stavam vrs tortata ili e nesto kompliciranouser posted image
Znam samo deka se rasukuvalo I posle neznamuser posted image I kakvi boi se stave vo negouser posted image
Ama se zapnav za ovoj fondanuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?