|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Рецепти со пиперки
18.6.2013 12:06:00   
vezilka RR
Почна сезона на пиперки. Ние дома сме „пиперкојадачи“ и ги јадеме во секакви форми и изданија user posted image . Ајде да запишеме неколку рецепти, да видиме колку често ги јадете и како ви се највкусни.

Еве еден начин, печени па толчени во аван, со зденки, мелени ореви и масло и сол.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 12:19:06   
Mihaela 2010
Eh vezilke sega najde so temavauser posted image
jas si ja obozavam t.n letna mandja,neznam bar nie taka si ja vikame
so izlupenite piperki so se przat so patlidjan,malku lukce i na kraj edno jajce
so kiselo mleko i sirenje prsti da izlizes

gi sakam piperkite i onaka koga gi przam celi so se luspa
gi obozavam koga se so ocetce i lukce potpeceni
a vezenite gi Obozavam

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 12:32:34   
vezilka RR
Пиперките сечени на кругчиња, се запржуваат, па се додаваат сецкани свежи печурки, лукче, едно јајце и се зачинува.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 12:39:39   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Пиперките сечени на кругчиња, се запржуваат, па се додаваат сецкани свежи печурки, лукче, едно јајце и се зачинува.

Е ово е лесно, ќе пробам.

А тоа печените, пржените, сакам да јадам ама некој друг да ги спреми user posted image Многу работа има, па на жешково кој ќе ги пече бре user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 12:40:44   
temjanuska75
А јас многу сакам салата со свежи пиперки,исечени на тркалца, маслиново масло, оригано, по желба сиренце преубаво и здраво.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 14:19:09   
sandriana RR
Свежа зелена пиперка, само насолена-фаворит, или, полнети со урда, и печени во рерна - закон.user posted image

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 18.6.2013 14:20:27 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 14:43:05   
elenak
Јас најмногу ги сакам пржени или во летна манџа, свежа пиперка не јадам.
А најубави ми се полнети со дробено сирење или урда измешано со јајце (како фил за баница) и испржени.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 15:10:07   
Pepelaska *
Омилено ми е печени или живи сеедно ситно исечкани, ги пржам со патлижан изрендан и рендано сирење или изварка, додавам 1 или 2 јајца за 10 мин имаш ручече.
Полнети ги сакам исто мајка ми мн убаво ги погодува, и со сирење и јајце полнети некој пишал погоре.
Абе македонче, лето и зима само пиперки да се јаделоuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 17:33:27   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

Омилено ми е печени или живи сеедно ситно исечкани, ги пржам со патлижан изрендан и рендано сирење или изварка, додавам 1 или 2 јајца за 10 мин имаш ручече.


Е ова и мене ми е омилено, само без патлиџан. Значи само пиперка и јајце со сиренце... мхмхм... Штета што мм не ги сака.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 22:43:34   
Палешка РР
Може да ви е чудно, ама омилено јадење ми е киснато со пржени сторени пиперки (од туршија де user posted image )

Ај нешто сезонско
Печени пиперки па поховани во јајце и презла, ммм..многу убави.
може и толчени пиперки со малку лук, па биено сирење и лубеница за додаток еххх, прилепска работа user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 22:56:32   
Џесика
Ova lubenicava kako dodatok ili desert? user posted image piperka e zakon... Piperka so domati, piperka so urda, so jajca, celi przeni, vezenki, lutki, so lukce i magdonos, piperka za sva vremena, zimno vreme si imam zamrznato nekoi od ovie kombinacii... A mm ni da pomirisa user posted image ... Favorit mi se ajvarski crveni ili zeleni peceni so lukce i magdonos...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 22:59:06   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

Ova lubenicava kako dodatok ili desert?


Додаток, додаток. Немаш пробано? Ееее не знаеш што е убајна user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 23:01:08   
Палешка РР
Еее уште едно зимско јадење ми текна. Суви пиперки варени со компири, па потоа се отстранува лушпата на пиперките и се толчат заедно со компирите со малку лукче (иако јас го избегнувам во сите јадења)...прсти да излижеш user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 23:04:08   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Еее уште едно зимско јадење ми текна. Суви пиперки варени со компири, па потоа се отстранува лушпата на пиперките и се толчат заедно со компирите со малку лукче (иако јас го избегнувам во сите јадења)...прсти да излижеш user posted image

Е ова се вика макало, нели? И мене ми омилено зимско јадење, плус сирењето user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 23:08:12   
Палешка РР
Да да, макало..е свекрва ми му става праз сецкан наместо лук. Јас тоа не јадам ама мм вика дека е убаво.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Рецепти со пиперки
18.6.2013 23:23:18   
moni teo
przeni piperki nemozam da pomirisam posle porogaj neznam zosto koga bev bremena ne jadev mnogu da mi se zgadat user posted image user posted image isto i maz mi nemoze dagi pomirisa ni zivi ni przeni ni vareni(polneti piperki) samo ajver jade user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Рецепти со пиперки
19.6.2013 10:22:13   
niki
sakame piperki kako ne, samo kerka mi uste nema probano svezi i kategoricno ne saka da proba i ne znam kako da ja ubedam da proba
mene favorit mi se svezi so svez patlidjan i srienje
a na vtoro mesto svezi piperki fermentirani vo rasol od sirenje zaedno so sirenceto koe prekrasno mirisa na piperki mmmmmmm moram da stavam
sakam i polneti so sirenje, ili so kompir, ili so oriz
pa peceni zacineti so lukce magdonos limon maslinovo maslo



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Рецепти со пиперки
22.6.2013 20:08:09   
Melanija RR
Еве уште еден лесен рецепт

потенки зелени пиперки 3-4 се ставаат во подлабоко тавче да се пржат,од кога ќе се испржат пиперките од двете страни врз нив се ставаат две изматени јајца.Така се пржи и од страните се пропушта од страна да се слие јајцето одоздола.И следува вртење со помош на што викам јас лопатка user posted image се добива како кајгана пита со пипетки,ова со +сиренце+патлиџан = милина.

Истиое рецепт може да го направите и со нездрава храна односно кругови на сакама,шунка,сланина......

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Рецепти со пиперки
22.6.2013 20:10:59   
Melanija RR
И нешто многу важно за пиперката зошто е многу корисно да се изеде свежа пиперка user posted image


Од витамини, пиперката најмногу содржи витамин Ц. Докажано е дека во пиперката има дури 4-5 пати повеќе витамин Ц отколку во лимонот и портокалот. Количината на витаминот Ц изнесува околу 100-250 mg во 100 g свежи пиперки, a неговата количина зависи од староста на пиперката.

Во пиперката има и значителни количини на витамин Б, посебно Б1(60 mg/100 g) и Б2 (30 mg/100 g свежи пиперки). Содржи и витамин Е, поради што пиперката има и антиканцерогени својства.

Од минерали, пиперката е најбогата со калиум, фосфор и железо. Поради големата количина на витамин Ц, пиперката се препорачува во исхраната за јакнење на имунолошкиот систем.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Рецепти со пиперки
22.6.2013 22:36:30   
elenak
Не можам и јас свежа пиперка, а знам дека е ептен кориснаuser posted image Ама кога ќе ми крцне под заби, лелеее се ежам.
Јас сум обожавател на патлиџаните, црвени, модри, во сите варијанти. Ако има уште некој патлиџанојадач да си отвориме тема за рецепти user posted image


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Рецепти со пиперки
23.6.2013 16:44:12   
rina13
Свежа пиперка не сум пробала до сега и не верувам дека ќе пробам. Но ја ставам печена излупена и исецкана на поголеми парчиња заедно со тиквици подпржени во шопска салата.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Рецепти со пиперки
23.6.2013 18:00:25   
simona11
Doma site sakame piperki , vo sekoe vreme gi ima kaj nas. Doma si imame bavca si gi sadime vadime kopame bereme
Piperkite gi varam koga ke omeknat malku gi valkam vo med i gi przam vo vrel zejtin ( zejtin mnogu malku )

< Поракaта ја уредил simona11 -- 23.6.2013 18:08:08 >

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Рецепти со пиперки
29.6.2013 12:33:28   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Може да ви е чудно, ама омилено јадење ми е киснато со пржени сторени пиперки (од туршија де user posted image )



Е вакво ќе правам денес, сум имала уште вакви пиперки, заборавени.
Па ќе ви ставам слика и рецепт.



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Рецепти со пиперки
29.6.2013 20:29:08   
niki
bidna li jadenjeto? mnogu me zaintrigira toa kisnatoto, ne znam sto e?
cekam sliki

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Рецепти со пиперки
29.6.2013 20:33:39   
Палешка РР
Баш сега го ставам рецептот со слика. За пет минути user posted image Јас се испрејадооов! user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?