|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Чаеви
27.3.2009 11:01:43   
vesna_kr
Дали му давате чај на ВАшето дете?

Јас многу ретко скоро, може во спиење зашто не сака никако да пие чај. А педијатарот од скогаш не советува колку може повеќе чај?
КАко се справувате вие со ова?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Чаеви
27.3.2009 14:54:00   
mis.
Ние не пиеме чај.Пробав на секаков можен начин ама не сака.Кога инсистирав да пие и бев многу упорна дури и сок од јаболко не пиеше бидејќи бојата го потсеќа на чај.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Чаеви
27.3.2009 15:24:49   
vesna_kr
Lele i nie sme isti.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Чаеви
27.3.2009 15:45:03   
mis.
Нај многу ми е криво кога е болен затнат во носот.настинат не сака ни да проба а не е мал па да му подметнеш како порано.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Чаеви
16.5.2009 16:23:24   
Julie1
Знае ли некој кои чаеви за што помагаат? Нане за стомаче...

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Чаеви
18.5.2009 8:08:13   
mami
и мојот не сака ни да помириса чај..од малечок е таков, ни оние против грчеви не ги пиеше...

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Чаеви
18.5.2009 16:47:29   
niki
I kerka mi ne pie caj, a i jas go pijam samo koga sum bolna pa zatoa ne ja forsiram.
Mene nikogas pedijatar ne me sovetuval da i davam caj, pa pogotovo ne onie sto se za grcevi, a i dadov togas pa 7 dena ne mi se iskaka i vise ne, moze nema vrska ama sto nervozi izedov togas....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Чаеви
18.5.2009 18:11:43   
Natasha5
Vaka nemam iskustvo uste so deca ama snaa mi na vnuceto mu davase kamilica za stomaceto i mnogu mu pomagase.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Чаеви
11.8.2009 10:12:17   
ANETKA
I moj Damjan ne piese caj megjutoa probav razreden so malce sokce fabricko od kruska za da go dobie malce toj vkus i eve nekolku dena taka pie caj od nane a toj pomaga za stomaceto.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Чаеви
11.8.2009 10:17:10   
mami
Бидејќи не сака чаеви, мајка ми му нашла друг начин да му го даде- му вари чај, му додава бисквити и така му го дава, како попара. како и да е, нешто му влегува во тоа стомачето неговоuser posted image user posted image

(Одговор на членот ANETKA)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Чаеви
22.12.2009 12:16:18   
mother 29
во последно време  омилен му е чајот од мајчина душичка со мед и 3-4 капки лимон.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Чаеви
12.9.2010 11:44:45   
Felly RR
Лелеее, гледам овде никој не сака да пие чај, ние пак многу сакаме чај. Кога беше жешко, бидејќи водичка не сака многу да пие, си пиеше по 400мл чај. Ама сега некаде на интернет прочитав дека прекумерно пиење чај може да доведе до анемија.user posted image И дури се исплашив, да не не е убаво толку многу да пие.
Ај, ве молам некој ако знае дали стварно е така, и на кој начин чајот предизвикува анемија, нека пише.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Чаеви
12.9.2010 11:54:10   
Тања РР
Фели од каква литература читаше? Од англиска ли? Они под tea подразбираат зелен или црн чај (tea sinensis) a за чај од билки викаат herbal tea  така што нема место за паника. Јас не гледам начин на кој пиењето чајче може да доведе до анемија освен ако на тој начин му се намалува бројот на млечни оброци на детето.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Чаеви
12.9.2010 13:28:24   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Julie

Знае ли некој кои чаеви за што помагаат? Нане за стомаче...
tocno taka.nane za smiruvanje na zeludniceto i crevcata.kamilica za mocnite patista dezinfekcija...

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Чаеви
12.9.2010 13:34:34   
mama26
isto taka mnogu dobar caj za iskasluvanje na slajmot na vasite decinja /bebinja od good nature-caj od bel slez.za edna den go izvadi slajmot na moeto sinceuser posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Чаеви
12.9.2010 15:56:13   
Felly RR
Oд српска литература читав Тања, и вели дека чајот ја намалува апсорпцијата на железо и може да предизвика анемија. Не знам, и јас ова прв пат го читам, и немам слушнато за чајот такво нешто. Некогаш и на интернет има многу непроверени информации, ај ќе го прашам и педијатарот на Матеа да видам што ќе ми каже.
А инаку чајче си пие меѓу оброци, пак си јаде убаво, а не да и заменува оброци.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Чаеви
12.9.2010 20:39:18   
Палешка РР
И Миа пие само чај од нане, но таа не сака ништо друго, ниту вода, а од сок се закашлува мнооогу и не го сака. Ај Фели прашај ја докторката да не ја прашувам јас, ми е срам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Чаеви
13.9.2010 8:53:47   
big_mama817
и Тарик исто пие само чакј од нане а другите нешто не ги сака :) 

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Чаеви
23.9.2010 0:17:29   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Некогаш и на интернет има многу непроверени информации, ај ќе го прашам и педијатарот на Матеа да видам што ќе ми каже.Леле, ете заборавив да ја прашам, да видам што ќе ми кажеше за чајот.user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Чаеви
25.12.2010 21:45:52   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

isto taka mnogu dobar caj za iskasluvanje na slajmot na vasite decinja /bebinja od good nature-caj od bel slez.za edna den go izvadi slajmot na moeto sinceuser posted imagelukas e 10 meseci dali mozam da mu go dadam ovaj caj ?


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Чаеви
26.12.2010 9:01:12   
mama26
mislam mozes lukas ,nema nisto stetno.osven bel slez mu zemav i mesavina so bel slez vo bilna apteka.caevi se toa trevki,prirodnouser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Чаеви
17.8.2011 16:29:35   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

isto taka mnogu dobar caj za iskasluvanje na slajmot na vasite decinja /bebinja od good nature-caj od bel slez.za edna den go izvadi slajmot na moeto sinceuser posted imageSe utepav barajki caj od bel slez i ne najdov user posted image no isto taka za iskasluvanje mi preporacaa i caj od majcina dusica. eve samo sto go napraviv, ke i go dadam na E. pa da vidime dali ke iskasla. Ima sleam veke 2 nedeli user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Чаеви
17.8.2011 16:44:37   
prettygirl
i moeto bebe eve veke 2 nedeli maci dusicka ima slajmce nikako da go iskasla, nemozi raat da spie i da cica, dali mozi da i davam od toj caj od bel slez ima mesec i pol?

_____________________________

Ona sto moze da go donese momentot, ne moze ni celiot zivot

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Чаеви
14.11.2011 8:57:47   
Felly RR
До која возраст на децата треба да им се разредуваат чаевите? Овој од кесичка ако го давам, дали уште да го разредувам, со повеќе вода или може и неразреден да и давам. Јас уште на Матеа и разредувам, ама едни пријатели со дете на иста возраст (2 години) му давале на детето неразреден, и секаков чај: планински, мајчина душица ....било каков

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Чаеви
14.11.2011 9:00:21   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: prettygirl

i moeto bebe eve veke 2 nedeli maci dusicka ima slajmce nikako da go iskasla, nemozi raat da spie i da cica, dali mozi da i davam od toj caj od bel slez ima mesec i pol?

Odi na temata zatnato nose i vidi sto imam napisano za taa masta sto mi ja dadoa MUKOPLANT -
Za caevive prasajte lekar najdobro..Jas nikogas ne sum razreduvala caj ama pa ne se ni sekavam osven becutanot -koga prv pat sum dala drug caj..

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Одмор.
пеперутка16

На колку месеци би го однеле вашето бебе на море?