|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
31.7.2013 11:54:34   
miana
Лесно се става..Се расукува и се става врз тортата..За посликовито на јутуб пушти има еден куп видеа како прават торти со готов фондан и нема да згрешиш user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
31.7.2013 12:19:15   
bucko mal
miana fala mnogu, shto bi pravele nie bes tebeuser posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
31.7.2013 13:08:59   
miana
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
31.7.2013 15:41:51   
elenak
Ај јас пак нешто да прашамuser posted image Мм веќе 10 дена бара чоколадна торта, не знам што му станаuser posted image Него овошни не му прават кејф, па сред лето се запнал за таква тешка торта. Се мислам како да ја изведам да биде што полесно за правење а и за јадење.
Еве пандишпанот од тортата од миана беше супер сочен, би можела тој само наместо со обично да го прелијам со чоколадно млеко, а? Само ќе го направам дупла доза. А за фил да изматам 2-3 шлаг крема од чоколадо, да поделам на пола и во едниот да ставам сецкано чоколадо и бадеми да речеме. Ама во другиот дел? Што би можело да оди? Ај дајте ми некој предлог...

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
31.7.2013 18:58:33   
Goddess*
Mozesh da dodadesh seckani jagodi,creshi ili vishni(so chokoladen slag ili puding super kombinacija e)

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
1.8.2013 10:26:31   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ај јас пак нешто да прашамuser posted image Мм веќе 10 дена бара чоколадна торта, не знам што му станаuser posted image Него овошни не му прават кејф, па сред лето се запнал за таква тешка торта. Се мислам како да ја изведам да биде што полесно за правење а и за јадење.
Еве пандишпанот од тортата од миана беше супер сочен, би можела тој само наместо со обично да го прелијам со чоколадно млеко, а? Само ќе го направам дупла доза. А за фил да изматам 2-3 шлаг крема од чоколадо, да поделам на пола и во едниот да ставам сецкано чоколадо и бадеми да речеме. Ама во другиот дел? Што би можело да оди? Ај дајте ми некој предлог...


Пошто јас сум "чоклет манијак", само да ти кажам дека ако мт бара чоколадна торта, нема да го задоволиш со импровизација на пандишпан со шоколадно млеко user posted image Чоколадно си е чоколадно! user posted image
Има многу лесни рецепти за чоколадни мафини, не бараат многу време и мирудии. Побарај на нет. Ако најдам нешто ќе ти пишам.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
1.8.2013 10:41:39   
Felly RR
Женски, а може и да сликнете тоа тортите, па да го пратите рецептот на нашата Палешка да го објави user posted image


Свеки моја прави една чоколадна ама со 500 гр чоколадо.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
2.8.2013 15:20:34   
elenak
Еве најдов слика од ланската чоколадна торта за роденденот на мм, ама не видов опција атач во пп. Како да и ја испратам на Палешка? Мислам дека кај рецептите треба да ставите контакт е-маил, за да знаеме кај да го пратиме рецептот.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
13.8.2013 10:19:15   
Felly RR
Мислам дека имаше мејл ставено. ВО секој случај рецептите пратете ги на glaven.urednik@ringeraja.mk

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
13.8.2013 11:50:21   
Martins mom
Еве ви од мене еден рецепт за чоколадна торта, макар што ја избегнувам темава, цел ден сум со торти и колачи и во слободно време гледам да не се расправам со рецепти, доволни ми се овие шо ги знамuser posted image user posted image

Пандишпан:
10 белки
10 лажици шеќер
малку масло(4-5 капки)
6 лажици брашно
3-4 лажици какао

Фил:
10 жолчки
300гр. шеќер
1/2 литар млеко
5 лажици брашно
Откако добро ќе се изматат состојките се става тенџерето на оган и цело време се мати со дрвена лажица да не загори на дното и тоа се дури убаво се згусне. Му се ставаат 2 штангли чоколадо. Се остава да се олади убаво и потоа му се додава еден маргарин.


< Поракaта ја уредил Martins mom RR -- 13.8.2013 11:51:23 >


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
13.8.2013 11:54:16   
Annet
lele ke si ja zapisam i ke ja napravam:))) fala ti:)) a kade moze da gi vidime tvoite torti?

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
14.8.2013 15:51:34   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

lele ke si ja zapisam i ke ja napravam:))) fala ti:)) a kade moze da gi vidime tvoite torti?


Во моите албуми имам еден куп слики од торти ТУКА user posted image А за да ги пробаш, ќе мора на гости да ми дојдешuser posted image

< Поракaта ја уредил Martins mom RR -- 14.8.2013 15:58:39 >


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
14.8.2013 15:56:19   
Martins mom
Леле ветив дека ќе бегам од темата и општо од тортите дури сум на одмор, а ете ме денес што правев:

1/2 литар вода
1/2 кг. шеќер
2 шољи брашно
1 пециво
1 лажица сода
1 цимет
3 лажици какао
2 лажици мед
2 лажици млеко

Сето ова се мати со лажица и се става во тавче бр.32 и отстојува во него 15 минути и потоа се пече на 200 степени. Откако ќе се излади, кексот се мачка со мармалад и одозгора се потура со чоколаден прелив, направен од 200гр. чоколадо за готвење, пола лажиче путер, малку млекце и масло по потреба. Се топи на пареа.
Пробајте жени. Многу е брзо, лесно и вкусно.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
14.8.2013 16:08:12   
deluxe
Da ti kazam pravo ke probam.user posted image epten sum Po blagoto I znam deka Te biva za ovie raboti

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
14.8.2013 16:13:53   
Martins mom
Нема да зажалиш, ти требаат 20-30 минути најмногу, а излегува многу и ептен е вкусноuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
15.8.2013 8:40:06   
bucko mal
Eve od mene eden recept,za tie sto sakaat limon.


Torta so limon

3-jajca
1 I pola sholja sheker
1 sholja maslo
1/2 malo lazice sol
1 sholja jogurt
2 limoni
2 sholji brashno
1 pecivo

Se matat jajcata,shekerot I solta.Potoa se dodava jogurtot,brashnoto,pecivo.
Od dvata limoni se renda korata,se cedi sok I se dodava vo tortata.

Se pece na 180-40min.

Koga ke se izladi tortata se posipuva so preliv od sheker vo prav malku sok od limon I malku voda.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
17.8.2013 22:41:22   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Па јас ви реков 1кг овошје,а тоа подрзбира било какво овошје..Јас само кажав со кое најмногу ми се допаѓа,а може и со замрзмнато..Јас секоја сезона замрзнувам по минимум 2 кг јагоди за да имам за тортава. Што и да ви се најде дома,може да направите,и со мешано овошје само гледајте да не ги поматите вкусовите. user posted image


Миана минатиот пат кога ми го пиша рецептов не го направив, а гледам другиве сите го направиле, па утре ќе го правам и јас, планирам (Јана прави 7 месеци, по тој повод, да се има некој повод де) е сега да те прашам пошто велиш може со замрзнато овошје, јас имам замрзнати вишни и планирам со нив да го правам, па дали треба да ги одмрзнам пред да ги ставам или така замрзнати може? Може глупаво е прашањево, ама јас пошто не ми оди некако благово затоа сакам се да си прашам да не го утнамuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
5.9.2013 8:17:13   
bucko mal
Eve ja cokoladnata torta,skoro shto ja pravev:
225g-brashno
350g-sheker vo prav
85g-kakao
1mala lazicka-coda bikarbona
1mala lazicka-pecivo
2 jajca
250ml-mleko
125g-margarin
1-vanilo
300g-cokolado

Margarinot,sekrot vo prav I 100g cokolado se stavaat da se rastopat ili vo mikro 2minuti.
Se matata jajcata I se dodavaat drugite sostojki.
Se pece na 180-30min.Otkako ke se oladi se preliva so 200grama-stopeno cokolado.

Dobar apetituser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
5.9.2013 9:02:54   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Па јас ви реков 1кг овошје,а тоа подрзбира било какво овошје..Јас само кажав со кое најмногу ми се допаѓа,а може и со замрзмнато..Јас секоја сезона замрзнувам по минимум 2 кг јагоди за да имам за тортава. Што и да ви се најде дома,може да направите,и со мешано овошје само гледајте да не ги поматите вкусовите. user posted image


Миана минатиот пат кога ми го пиша рецептов не го направив, а гледам другиве сите го направиле, па утре ќе го правам и јас, планирам (Јана прави 7 месеци, по тој повод, да се има некој повод де) е сега да те прашам пошто велиш може со замрзнато овошје, јас имам замрзнати вишни и планирам со нив да го правам, па дали треба да ги одмрзнам пред да ги ставам или така замрзнати може? Може глупаво е прашањево, ама јас пошто не ми оди некако благово затоа сакам се да си прашам да не го утнамuser posted image

Duri sega gledam ova...Sorry sto ne sum pisala,ama bev na odmor togas bas... Moze ovosjeto zamrznato da se stavi slobodno.. Ke omekne,ke si pusti voda i ke si dodades pudingot.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
16.9.2013 21:49:09   
mommy_angels RR
Ајде еден совет од некоја подомакинка така user posted image
Си правам често една погачка блага и ептен си ја сакаме,ровка,слатка посебно кога е топла е сега решив да ја збогатам и и ставив свеж боровинки ем поубаво да изгледа,ем повкусно да е. Проблемот е што овошјето ми падна на дното. Ајде помош како да направам за да остане низ целата погача

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
16.9.2013 22:29:23   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Ајде еден совет од некоја подомакинка така user posted image
Си правам често една погачка блага и ептен си ја сакаме,ровка,слатка посебно кога е топла е сега решив да ја збогатам и и ставив свеж боровинки ем поубаво да изгледа,ем повкусно да е. Проблемот е што овошјето ми падна на дното. Ајде помош како да направам за да остане низ целата погача

Има две финти, или се валкаат во брашно за да не паднат доле или стави ја пола смеса од тестото да се запече малку па истури ги боровинките(или др.овошје) и остатокот од тестото врз нив и продолжи со печењето. Ова второво мислам дека е подобра варијанта.user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
16.9.2013 23:22:24   
mommy_angels RR
Еве домакинка,на вториов начин ја правам лења пита ама со мармалад,имаат логика и двата ,правам и кажувам резултати

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
17.9.2013 7:37:40   
bucko mal
Revanija

6 jajca
6 lazici sheker
6 lazici brashno
6 lazici griz
pecivo
100g meleni orevi

sherbet:500g sheker,500ml voda,vanila,pola limon.
Tortata da bide ladna,sherbetot topol.
Mnogu e lesna za pravenje I mnogu e vkusna.


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
17.9.2013 14:55:13   
zzaa
Eve edna torta me zarazi sveki so nea,ja imam praveno nekolku pati prefkusna e.
Karamel torta
4 belki
10 lazi.seker
5 lazici brasno
100 grama lesnik melen
1/2 pecivo
Se matat belkite so sekerot pa se dodava brasnoto i sekerot.
Se pravat 2 pandispana.Znaci ovi sostojkite se za eden pandispan i se pece vo pleh br 30.
Fil:
200 grama sekar
se stava na ogan da se vcrvi potoa se dodava
750 mi mleko
se mesa dodeka ne se stopi sekerot.
Vo melkoto se dodavat 20 karameli(od zoltite)Otkako ke se stopat karamelite vo mlekoto se dodava 3 pudinga od vanila,rastvoreni vo 8 zolcki i 1 filzan mleko,Se mesa dodeka da zgusne.Otkako ke se oladi filot vo drug saat se miksira 1 margarin i se dodava vo filot.
Potoa se filuva red pandispan pa fil,i pak pandispan i fil moze da se premacka so cokolado ili slak pena i da se dekorira po svoj vkus.
Koj ednas ke ja napravi ke si ja pravi ceto.Dobar apetit.


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
17.9.2013 15:33:10   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Revanija

6 jajca
6 lazici sheker
6 lazici brashno
6 lazici griz
pecivo
100g meleni orevi

sherbet:500g sheker,500ml voda,vanila,pola limon.
Tortata da bide ladna,sherbetot topol.
Mnogu e lesna za pravenje I mnogu e vkusna.


Пробај ја со вишни еднаш да видиш разликаuser posted image Јас не ставам ореви, така жолта ја правам. И после топче сладолед и една-две диви смокви од слатко.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?