|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 15 16 [17]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
7.2.2016 20:41:56   
AneLav RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana

Баунти колачи !!!
Потребни состојки:
200 ml млеко
150 g кокос
400 g шеќер
400 g чоколадо
Подготовка:
Во еден сад ставете млеко и додајте ги кокосот и шеќерот, па мешајте додека не добиете густа кремаста маса. Смесата ставете ја во калапчиња или во коцкаст сад и оставете ја во фрижидер додека целосно не се излади и зацврсти. Откако ќе биде стврдната извадете ја од калапот и исечете ја на парчиња. Едно по едно од парчињата прелијте ги со стопено чоколадо и вратете ги во фрижидер за да се стврдне чоколадото.
Омилени ми се user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

ЈАс сум ептен по благото,па би сакала да споделам со вас едни од моите омилени благи рецепти :resana torta :
1kg resana,1 kristal margarin 1 solja mleko i krem bananki i zele po potreba,resanata se sece na cetvrtinki,se tope margarinot so mlekoto zaedno,se seckaat banankite vo resanata i odkoga ke oladi mlekoto so margarinot so se se stavaat vrz resanata i si oblikuvas forma.Tortata se prave za 20 min.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Другпат ќе си ќутам user posted image или поканамuser posted image

Еден рецепт од кај што јадат трудницитеuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Има на тегличе едно рецептче за новогодишни кокосови колачиња, па може и тие да ги пробам.
Еве ќе ви го напишам, лесно е, сигурно и вкусно, а здраво.

- 4 лажици ладно цедено масло од кокос,
- 4 лажици какао во прав
- 3-4 лажици мед или малтекс
- 4 лажици мелени бадеми, лешници или ореви.
Рецептот е за десет колачиња. Сите состојки се мешаат додека да се добие хомогена смеса.
Се полнат калапчиња од хартија со форма на снегулка, новогодишни форми или се прават бомбици.
Се стават во фрижидер (замрзнувач) 10 минути и се добиванајвкусните здрави благи кокосови колачиња user posted image








< Поракaта ја уредил AneLav RR -- 7.2.2016 20:53:53 >


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
7.2.2016 20:52:44   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


А во случај да ви се присакат и благи мафини, овие се моите омилени. Рецептот го земав од * Мој Рецепт *.

Благи мафини - (немаат име user posted image )

- 200 гр. брашно
- 50. гр овес
- 100 гр. шеќер во прав
- 3 кафени лажици прашок за пециво
- малку сол
- 160 мл. млеко
- 60 мл. растително масло
- 2 јајца
- семе (јас го користев она од тегличе на виталија, со 4 видови на семиња)

Првин се мешаат цврсти состојки, па се додаваат течни. Кога се промешуваат состојките, треба само малку да се промешат.
Намачкајте калап со путер, додадите смеса во калапот (околу 2/3 да биде полн), поспете одозгора со семе.
Се печат во рерна загреана на 200 степени, 20 минути.
Кога се готови изладени можат да се полијат одозгора со малку мед.



_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
7.2.2016 22:56:51   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana

Баунти колачи !!!
Потребни состојки:
200 ml млеко
150 g кокос
400 g шеќер
400 g чоколадо
Подготовка:
Во еден сад ставете млеко и додајте ги кокосот и шеќерот, па мешајте додека не добиете густа кремаста маса. Смесата ставете ја во калапчиња или во коцкаст сад и оставете ја во фрижидер додека целосно не се излади и зацврсти. Откако ќе биде стврдната извадете ја од калапот и исечете ја на парчиња. Едно по едно од парчињата прелијте ги со стопено чоколадо и вратете ги во фрижидер за да се стврдне чоколадото.
Омилени ми се user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

ЈАс сум ептен по благото,па би сакала да споделам со вас едни од моите омилени благи рецепти :resana torta :
1kg resana,1 kristal margarin 1 solja mleko i krem bananki i zele po potreba,resanata se sece na cetvrtinki,se tope margarinot so mlekoto zaedno,se seckaat banankite vo resanata i odkoga ke oladi mlekoto so margarinot so se se stavaat vrz resanata i si oblikuvas forma.Tortata se prave za 20 min.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Другпат ќе си ќутам user posted image или поканамuser posted image

Еден рецепт од кај што јадат трудницитеuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Има на тегличе едно рецептче за новогодишни кокосови колачиња, па може и тие да ги пробам.
Еве ќе ви го напишам, лесно е, сигурно и вкусно, а здраво.

- 4 лажици ладно цедено масло од кокос,
- 4 лажици какао во прав
- 3-4 лажици мед или малтекс
- 4 лажици мелени бадеми, лешници или ореви.
Рецептот е за десет колачиња. Сите состојки се мешаат додека да се добие хомогена смеса.
Се полнат калапчиња од хартија со форма на снегулка, новогодишни форми или се прават бомбици.
Се стават во фрижидер (замрзнувач) 10 минути и се добиванајвкусните здрави благи кокосови колачиња user posted image








lele lugje,coek ne moze da oslabe ni dieta da pocne.a mene samo blago mi se jade

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
8.2.2016 0:02:48   
lukajana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

dajte nekoj ednostaven recept za novogodisni kolacina. za formi



ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

баш во Храна и вино читав пред некој ден. правиш тесто како за рафаело бомбици и си правиш фамилија снешковци...се е бело нели и валкано во кокос а додатоците се прават од марципан или фондан (ако знае некој да ми каже што е?) во боја..супер декорација


ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

А за сутлијаш?Пак ли една шоља ориз а три вода? Може некој да напише како се прави сутлијаш?




ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Една чаша ориз се вари со 2 чаши вода, додека да испари водата. Потоа се додава 1 литар млеко, 12 лажици шеќер, ванилин шеќер и кора од лимон и постојано се меша додека се вари. Овој е проверен рецепт и е мнооооогу убав!



ИЗВОРНА ПОРАКА: beki RR

Многу се нервирам што не знам да кажам колку со колку.Тоа од прилика,секогаш ме нервирало, ама еве и јас почнав такаuser posted image
Сутлијаш првам така што се турам наеднаш и млеко и вода и ориз и плус малку масло.Се вари одлично, ни да го мешаш ни да ти загорува, ни да ти пти префрла преку тенџере.После на крај додавам ванила и шеќер.
А имам пробано и пудинг од ванила внатреда ставам.Кога е при крај , се меша прашокот з апудинг како за пудинг и се тура во сутлијашот малку да поврие.И така  е многу убав.А и со кора од лимон е супер.е арно ме потсетивте да сварам, одамна не сум направила.




ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

eve jas kako pravam sutlijac
1l voda 1l mleko,1 fildzani maslo 3 fildzani oris 2,5 fildzani seker,i 2 vanila.sve zaedno se mesa i se vari i se jadeuser posted image user posted image
bon apetituser posted image



< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 8.2.2016 0:27:34 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
8.2.2016 12:35:51   
AnnaMolly RR
Рoзoви рoзен кoлaчи

Се тoпи 250 гр шеќер сo 120 мл вoдa. Пoтoa се дoдaвa 200 гр путер и 200 гр чoкoлaдo зa гoтвење. Вo сaд се стaвaaт 300 гр мелени лешници и 250 гр мелени бисквити и се пoлевaaт сo стoпените шеќер, путер и чoкoлaдo дoдекa се уште мнoгу тoпли. Убaвo се мешa и пoтoa се филувaaт рoзен кoрите. Oзгoрa се стaвa глaзурa кoјa се прaви oд 150 гр шеќер вo прaв, гoлемa лaжицa сoк oд лимoн и вoдa пo пoтребa. Oкoлу 3-5 лaжички. Се мешa дoдекa се дoбие лепливa смесa кoјa не е мнoгу течнa, туку кaкo пaстa. Се стaвa кaпкa црвенa бoјa дoдекa не се дoбие пoсaкувaнaтa нијaнсa. Пoтoa се премaчкувa врз пoследнaтa рoзен кoрa и се oстaвa дa се исуши.
user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
8.2.2016 12:36:45   
AnnaMolly RR
Тешко вас што сте ја активирале темава, сега нема спас од моите рецепти, ме погодивте во слаба точка :D

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
8.2.2016 13:00:08   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Рoзoви рoзен кoлaчи

Се тoпи 250 гр шеќер сo 120 мл вoдa. Пoтoa се дoдaвa 200 гр путер и 200 гр чoкoлaдo зa гoтвење. Вo сaд се стaвaaт 300 гр мелени лешници и 250 гр мелени бисквити и се пoлевaaт сo стoпените шеќер, путер и чoкoлaдo дoдекa се уште мнoгу тoпли. Убaвo се мешa и пoтoa се филувaaт рoзен кoрите. Oзгoрa се стaвa глaзурa кoјa се прaви oд 150 гр шеќер вo прaв, гoлемa лaжицa сoк oд лимoн и вoдa пo пoтребa. Oкoлу 3-5 лaжички. Се мешa дoдекa се дoбие лепливa смесa кoјa не е мнoгу течнa, туку кaкo пaстa. Се стaвa кaпкa црвенa бoјa дoдекa не се дoбие пoсaкувaнaтa нијaнсa. Пoтoa се премaчкувa врз пoследнaтa рoзен кoрa и се oстaвa дa се исуши.
user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Тешко вас што сте ја активирале темава, сега нема спас од моите рецепти, ме погодивте во слаба точка :D

Ако женска напаѓај убаво би било да имаме повеќе сликчиња за тоа како оди целата процедура на подготовка. Поздрав знаеме дека готвењето ти е пасијаuser posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
8.2.2016 17:15:41   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ТРИ РЕЦЕПТИ СО ПО САМО ТРИ СОСТОЈКИ


user posted image Мини muffin-и
СОСТОЈКИ
• 1 шолја саморастечко брашно
• 1 шолја слатка павлака
• 3 супени лажици шеќер ПОДГОТОВКА
Ставете ги сите три состојки и добро измиксирајте ги. Смесата ставете ја во калапи за колачиња. Печете 10 минути на 180 степени.




_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
23.4.2016 14:09:39   
jasmina 25
dai nekoja od vas znae dali doma prigotveniot fondan znaci figuri napraveni mozat da stojat taka okolu 10 dena dali na sobna temperatura ili vo frizider?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
26.4.2016 14:36:17   
Felly RR
Имам чувано купечки, на собна температура и ништо не му е. Единствено може да се подисуши па да ти се одлепат фигурите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 410
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 15 16 [17]
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 15 16 [17]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?