|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 15 [16] 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
1.12.2014 11:17:34   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksx2Leon


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Милка торта :Состојки
За тестото*
21 белка
300 гр. шеќер
300 гр. лешници
3 лажици брашно
За кремот*
21 жолчка
3 пудинга од ванила
1 л. млеко
100 гр. шеќер
300 гр. милка чоколадо со лешници
300 гр. милка бело чоколадо
250 гр. маргарин
2 шлаг пени
100 мл. млеко
6 лажици брашно




user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ti blagodaram najmnogu user posted image sega vidov recept deka si mi praila i se isporaduvav, vecer stom se priberam obavezno ja pravam...mh,mh,mh



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
9.12.2014 22:16:58   
LoveableMe RR
Раванија

- 7 јајца
- 7 лажици шеќер
- 7 лажици гриз
- 3 лажици брашно

Јајцата се матат со 7-те лажици шеќер и со гризот и брашното. Се става во подмачкана тава се пече во загреана рерна 15-20 минути. Се остава да се олади и се сече на коцки.

Прелив:
-1 кило млеко
-1,5 шолја (за мелко) шеќер
-1 ванилин шеќер

Млекото се вари со шеќерот и ванилата, се чека смесата да се згусти и се прелива горната смеса, па се остава да преноќи за подобро да упие.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
16.12.2014 9:09:45   
AneLav RR
МЕДЕНИ БАКНЕЖИ
3 филџани брашно
1 филџан шеќер
2 пакетчиња канела (цимет)
1/2 пакетче сода бикарбона
2 лажици мед
5 лажици мармалад (било каков)
3 чаши газиран сок (најубаво со кока кола, пепси)
Се се меша и се става да се пече во подмачкано тавче со средна големина. Откако ќе се испече се мачка одозгора со мармалад и се прелива со глазура од чоколадо.
Мнпогу е убаво лесно и брзо, вкус како медени срца.

< Поракaта ја уредил AneLav RR -- 16.12.2014 9:12:54 >


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
16.12.2014 9:16:42   
Melanija RR
AneLav RR фала ти ,звучи баш лесно user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
16.12.2014 9:21:50   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

AneLav RR фала ти ,звучи баш лесно user posted image

Ве прочитав со Бетани за тие хартиените корпици па може и во такви не сум пробала ама и поставив прашање и на неа. Па како посебно колаченце и покултурно ќе изгледа. А може и во силиконските калапи зошто да не во нив сигурно убаво би излегло како мафини.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
22.1.2015 11:45:10   
AneLav RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Pesok torta:
Recept>Se varat 4 pudinga od vanila vo 1/2 litar mleko (so 7-8 lazici sekjer). Izladen, pudingot se mesa so penesto izmaten margarin (250 gr) i 150 grama sekjer vo prav.Ovaa smesa se deli na tri dela. Vo edniot del se vmesuvaat 200 grama meleni biskviti, vo drugiot del 200 grama kokos i vo tretiot- 200 grama sitno rendano temno cokolado. Se oblikuva vo kalap, na folija (ili silikonski kalap)- prvo beliot, pa kafeaviot i na kraj delot so biskviti. Se ostava vo frizider da se stegne, pa se vadi od kalapot i bogato se dekorira so slag pena.



_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
24.1.2015 20:16:18   
mamicki
Трилече:
Се матат 8 белки со 200 грама шеќер, како снег. Настрана се матат и 8 жолчки, па во нив, лажица по лажица се вмешува 250 грама остро брашно измешано со еден прашок за пециво. Се пече во намрснет, и прекриен со хартија за печење, правоаголен плех (поголем, бр. 40) во загреана фурна, и тоа првите 10 минути на 200, а следните 20 минути на 180 степени. Потоа тестото се превртува на малку навлажнета кујнска крпа (се отстранува хартијата за печење). Во плехот се истура 0,5 л. хопла, и кога тестото ќе биде млако, се враќа во плехот. Одозгора се прелева со 1 литар млеко (3,8 масленост) во кое е измешано и 100 грама млеко во прав. Се премачкува со крем карамел, се сече на коцки и се покрива со фолија убаво да се излади во фрижидер (се чува во фрижидер).
Крем карамелот може да се купи (во маркетите има и карамел прелив и инстант крем на др.Еткер), а може и да се подготви дома.
Крем карамел: 200 грама шеќер се топи внимателно, да стане златно- жолт. Во него се додава 250 милилитри хопла и 20 грама путер. Се меша на среден оган додека шеќерот потполно не се растопи. Се додава екстракт од ванила, убаво се промешува и кога ќе се подизлади (да биде полутечен) се премачкува врз колачот.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
24.1.2015 21:07:25   
Felly RR
Јас песок тортата ја правам со 900мл млеко и 3 пудинзи. Еве ТУКА имам ставено рецепт.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
26.1.2015 11:32:46   
AneLav RR
Женски гледам многу рецепти за Трилече некои покомплицирани некои поедноставни. Јас пред некое време почнав да го правам на овој начин и ептен е убаво.
ТРИЛЕЧЕ:
6 ЈАЈЦА (Л ГОЛЕМИНА)
6 ЛАЖИЦИ ШЕЌЕР
6 ЛАЖИЦИ БРАШНО
1/2 ПАКЕТЧЕ ПРАШАК ЗА ПЕЦИВО
500 МЛ ХОПЛА ЗА БЛАГО
600-700 МЛ МЛЕКО СО 3,5 МАСЛЕНОСТ
КАРАМЕЛ ( има од КИМ или се продава рефус тој е поубав)

Се двојат белките од жолчките. Белките се матат со шеќерот да се добие ептен густа пена.(кога ќе се преврти садот во кој ги матите да не се истуратuser posted image ) Потоа една по една се додаваат жолчките и се продолжува со матење. Штом ќе се заврши со матењето се додава лажица по лажица брашното претходно помешано со пецивото. При додавање на брашното се меша полека со дрвена лажица. Потоа смесата се става да се пече во подмачкана тава со средна големина на 180-200 степени 15-20 мин во претходно загреана рерна. Откако ќе се испече се чека малку да се олади да биде млако. Со обична лажица се мешаат хоплата и млекото( не се матат) и се потура врз млаката кора. На почеток изгледа дека има многу млеко но подоцна се упива целото. По 1 час(може и побрзо во зависност млекото кога ќе се упие) се премачкува со карамел и се става во фрижидер.
П.С. Се надевам дека нема да ми замерат поискусните домаќинки , напишано е како за почетници, поискусните знаат како оди матењето и печењето.user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил AneLav RR -- 26.1.2015 11:35:03 >


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
23.4.2015 16:55:34   
Felly RR
Рингерајки, да не имате проверен рецпт за шварцвалд торта?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
21.6.2015 13:30:45   
bucko mal
Eve I tuka eden mnogu umav recept

Apple crumble- merka casa od 250ml

5 Jabolki-izlupeni I iseceni na kocki
1/2 casa kafeav sheker
lazica limonov sok
1/2 lazicka mala cimet
Seto ova se mesa I stave vo ognootporen sad vo zagreana rerna na 180 stepeni. Se pece okolu 15 min.
Nastrana se mesa:
225 grama stopen puter
1 casa ovesni snegulki
1/2 casa kafeav seker
1 I pola casa brasno
1 lazicka cimet
Ovaa smesa se mesa I se istura vrz jabolkite. Se pece uste 40 min. da dobie kafeava boja. Se sluzi so sladoled od vanilla.




< Поракaта ја уредил bucko mal -- 21.6.2015 13:32:29 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
1.7.2015 0:07:02   
lukajana RR
Еве еден многу убав десерт ,лесен и вкусен

Парен мачмалоу колач

6 жолчки се матат со една чаша шекер,се додава една чаша млеко,1/2 чаша зејтин,1 чаша брашно,1 пециво и 1 лаж.какао
Се пече на 200 степени 20 минути.
Кога ке се излади се прелива со една чаша врело млеко .
Се матат 6 белки со 12 лаж.шекер да се добие цврст снег.
Со добиениот шам се прелива колачот и се враќа во рерна загреана на 180 степени.
На уклучена рерна се пече 5 мин па се исклучува рерната и колачот се остава во шпорет уште 10 мин.
Откако ке се излади се сече на коцки па се прелива со чоколадо

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 1.7.2015 0:08:01 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
11.9.2015 10:20:27   
miana
Специјално за Меланија - рецепт за крофни ( мноооогу убави )

1 кг брашно
1 квасец
4 јајца
4 лажици големи шеќер
4 лажици големи зејтин
млеко по потреба

Од оваа доза испаѓаат многу крофни, можеш за проба со упола од дозава...

Квасецот го раствараш со млака вода, една лажица брашно и малку шекер... Да отстои 5 мин.
Замесуваш тесто, млеко си става по потреба, додека да ти испадне убаво меко тесто..
Го оставаш да отстои тестото.
На работна маса со сукало си правиш една кора дебела 1см . (на работната маса ке ставиш брашно пред да ја сукаш корат,дане ти се лепи тестото и да можеш лесно да ги вадиш крофните ) и ги ставаш да се пржат од горната страна ( не од страната на која што лежеле ).

Како ги вадиш, одма валкај ги во шекер во прав ( додека се врели )
Можеш со поголема чаша да сечеш округли, а можеш да ги правиш и како прстени ...Ама преубави се и немаат утка... Нараснуваат и можеш да ги полниш со што сакаш.

< Поракaта ја уредил miana -- 11.9.2015 10:23:03 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
11.9.2015 13:07:15   
Melanija RR
Фала ти mianauser posted image Штом ги направам и слика пуштам user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
24.11.2015 1:03:04   
marchi
ah...mi se otvori zelba utre da si napravam nesto blago user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
7.2.2016 15:00:17   
AneLav RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Бомбици

user posted image

Потребни состојки:
  • 250 грама Чоколадо за готвење
  • 50 грама Суво грозје
  • 5 милилитри Рум
  • 135 грама Путер
  • 100 грама Ореви
  • 300 грама Бисквити
    Стопете ги путерот и чоколадото заедно, а потоа измешајте ги со
    бисквитите, оревите (или лешниците), грозјето и румот.

    По желба додадете шеќер.

    Водете сметка за тестото кое, кога ќе се олади, ќе се затегне.
    Направете топчиња од смесата и потопете ги во растопеното чоколадо.





  • Потребно
    1 конзерва овошна салата
    250 грама суви смокви
    250 грама суви урми
    100 грама суво грозје
    100 грама мелени ореви
    100 грама кокос

    Начин на подготовка

    На смоквите им ги одстрануваме рачките и ги сецкаме на ситни парчиња, исто така на урмите им ја вадиме семката и ги сецкаме на ситни парчиња и ги ставаме во подлабок сад. Во садот ги додаваме и сувото грозје и мелените ореви. Овошната салата ја земаме со раце и и ја цедиме водата па и неа ја додаваме во садот. Потоа со рака ги мешаме состојките. Откако ќе добиеме густа смеса правиме топчиња, топчињата ги валкаме во кокос и ги редиме во тањир (може и во книжни корпици).

    Овошни Бомбици

    Потребно
    1 конзерва овошна салата
    250 грама суви смокви
    250 грама суви урми
    100 грама суво грозје
    100 грама мелени ореви
    100 грама кокос

    Начин на подготовка
    На смоквите им ги одстрануваме рачките и ги сецкаме на ситни парчиња, исто така на урмите им ја вадиме семката и ги сецкаме на ситни парчиња и ги ставаме во подлабок сад. Во садот ги додаваме и сувото грозје и мелените ореви. Овошната салата ја земаме со раце и и ја цедиме водата па и неа ја додаваме во садот. Потоа со рака ги мешаме состојките. Откако ќе добиеме густа смеса правиме топчиња, топчињата ги валкаме во кокос и ги редиме во тањир (може и во книжни корпици).



    ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

    Еве една рецепта за едноставни но многу убави бомбици
    100гр.ореви
    250гр.бисквити
    1 чаша за вода шеќер
    1 јајце
    какао по боја
    200гр. маргарин





    < Поракaта ја уредил AneLav RR -- 7.2.2016 15:07:19 >


    _____________________________

    Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

    (Одговор на членот marchi)
    Непосредна врска до пораките: 391
       RE: Слатки работи (торти, колачи...)
    7.2.2016 15:09:08   
    AneLav RR
    ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

    Баклава со вишни

    6 јајца
    2 чаши од јогурт шеќер се матат со миксер и се додава
    1 чаша од јогурт зејтин
    1 чаша од јогурт кисело млеко
    200гр. ореви
    1 пециво,1 ванила,кора од 1 лимон и сок од пола лимон
    потребно е пола кило кори
    се редат во длабок плех половината од корите првите две се мачкаат со зејтин а другите се мачкаат со фил,на средина се редат вишните и повторно се реди другата половина од корите и пак исто секоја се мачка со фил а последните две кори само со зејтин.
    Потоа се сече на коцки и се става 1 коцка растопен маргарин и се пече.
    Шербет
    6 чаши шеќер
    6 чаши вода
    1 лимон

    Добар апетитuser posted image





    ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

    јас имам дома смрзнати вишни и ги вадам семките ги преполовувам и редам така половинки една до друго но не ептен збиени пак да има одалеченост од некој 5 милиметар па и повеќе или помалку не е страшно.Колку ќе ставите толку ќе има нема ограничување но и не сум мерела колку вишни се тоа дека во ќеса не ми се мерени.
    Многу е лесна и убава нема многу работа само внимателно треба да се сече.
    јуле рецептата ќе ја ставам и таму.



    ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

    Брашното се замесува со маслото, 0,5 дл. вода, медот и содата, за да се добие тесто кои се сучи со сукало. На превртен калап се печат околу 5 кори.
    Крем: 300 гр. шеќер се топи со 1 дл. вода и на тивко се вари додека се добие густина на шербет. Се додаваат мелените ореви и 50 гр. чоколадо. Се филуваат сите кори освен последната, која се прелива со чоколадна глазура.
    Чоколадна глазура: 100 гр. чоколадо се растопува со 1 дл. вода, 100 гр. шеќер и непрестано се меша додека постане изедначена и густа смеса. При крај се додава 20-30 гр. путер и веднаш се прелива тортата.


    Moze da prasam sto znaci ova "na prevrten kalap se pecat okolu 5 kori"?!?! Kako da ispecam 5 kori oddednas vo edna rerna?
    Imam se od namirnicive, i bas bi pravela nesto denes posto mm se vraka od pat, ama ne mi se zakaskuva mnogu vo kujna.




    < Поракaта ја уредил lukajana RR -- 8.2.2016 0:10:58 >


    _____________________________

    Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

    (Одговор на членот AneLav RR)
    Непосредна врска до пораките: 392
       RE: Слатки работи (торти, колачи...)
    7.2.2016 15:34:32   
    AneLav RR

    ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

    ОВА ЈАС ПОСЛЕДНО ГО ПРАВЕВ.......проверено добро,одличноuser posted image

    Сникерс
    user posted image



    Потребни состојки:

  • 700 грама Шеќер
  • 2 кесичка/ки Прашак за печиво
  • 250 грама Ореви
  • 320 милилитри Млеко
  • 2 лажица/ци Мед
  • 300 грама Маргарин
  • 1 Кафе филџан/и
  • 2 лажица/ци Какао
  • 5 Жолчка/ки
  • 1 кесичка/ки Ванилин Шеќер
  • 350 грама Брашно
  • 5 Белка/ки
  • 8 Јајца/це




  • Време за подготовка: 30 мин.
  • Време за готвење: 50 мин.
  • Сникерс
    Подготвување:
    Темно тесто: изматете ги жолчките со шеќерот во густа пена. Додајте ги брашното, печивото и какаото. На крај внимателно и со лажица вмешајте го снегот од белките. Испечете го тестото во плех од шпоред, обложен со хартија за печење, на температура од 180 степени.

    Тесто од ореви: изматете ги белките со шеќерот. Кога ќе добиете густа пена, додајте ги останатите состојки и испечете во истиот плех, на ист принцип, но на температура од 150 степени.

    Крем: изматете ги жолчките со шеќерот, брашното, ванилниот шеќер и малку млеко. Преостанатото млеко ставете го да зоврие, потоа истурете ја смесата од жолчки и сварете крем. Посебно изматете го маргаринот и поврзете го, матејќи, со изладениот крем. Поделете го кремот на два деа, а во еден додајте го кафето.

    Редење: темно тесто - жолт крем (полијте со карамел од истопениот шеќер) - тесто од ореви - темен фил. Целиот колач полијте го со чоколадна глазура.



  • _____________________________

    Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

    (Одговор на членот AneLav RR)
    Непосредна врска до пораките: 393
       RE: Слатки работи (торти, колачи...)
    7.2.2016 15:45:51   
    AneLav RR

    ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

    Какао мафини


    Потребни состојки:

  • 100 грама Шеќер
  • 50 грама Чоколадо
  • 1 кесичка/ки Прашак за печиво
  • 30 грама Ореви
  • 200 милилитри Млеко
  • 100 милилитри Масло
  • 30 грама Лешник
  • 2 лажица/ци Какао
  • 1 кесичка/ки Ванилин Шеќер
  • 400 грама Брашно
  • 1 Јајца/це




  • Време за подготовка: 15 мин.
  • Време за готвење: 20 мин.
    Краток текст:user posted image
    Какао мафини
    Подготвување:
    Јајцето изматете го со шеќерот и ванилниот шеќер, додајте го маслото и млекото. Убаво измешајте ги состојките. Во брашното додајте ги печивото, какаото и сечканите ореви.

    Сувите состојки вмешајте ги во смесата од јајце. Сè убаво соединете и полнете калапи за мафини намачкани со маргарин. Посипете со сечкано чоколадо.

    Мафините печете ги околу 20 минути на 180 степени


  • ИЗВОРНА ПОРАКА: steci

    KOLAC MEDENO SRCE
    Potrebni sosojki:
    400 grama brasno
    400grama seker
    400grama voda
    3 lazici maslo
    3 lazici med
    2 lazici kakao
    1 kanela
    1 lazica soda bikarbona.
    Se ubavo se mesa zaedno cela smesa i se peci na 200 stepeni.Otkako se ispeci uste zesko se macka so marmalad i se poturva so cokoladna glazura.Em ubavo em brzo i lesno za pravenje em ekonomicno.




    ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

    моите омилени мафини..

    125гр маргарин
    1 чаша јогурт
    125гр шеќер
    250 гр млеко
    100гр. обично чоколадо(јас обично ставам 200 за да биде поблаго:))
    2 јајца
    ванилин шеќер
    прашак за пециво
    380гр брашно
    200гр чоколадо(исецкано на парчиња или изрендано)

    Маргаринот и чоколадото се топат на пареа. Јајцата, млекото и јогуртот се матат заедно. На страна се меша брашното со прашокот за пециво, ванилиниот шеќер и обичниот шеќер. Потоа во смесата со јајца го додаваме маргаринот и чоколадото, и потоа полека се додава брашното. Откако ке се направи една убава полутечна смеса се додава чоколадото на коцки или рендано и се полнат калапите претходно намачкани со маргарин. Се пече на 180 степени, 20-25 мин.



    _____________________________

    Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

    (Одговор на членот AneLav RR)
    Непосредна врска до пораките: 394
       RE: Слатки работи (торти, колачи...)
    7.2.2016 16:09:45   
    AneLav RR

    ИЗВОРНА ПОРАКА: pucilda

    SUTLIJAS po kavadarecki recept
    3solji za kafe oriz
    1solja zejtin
    4solji seker
    1kg.mleko
    500.gr.voda
    1 vanilin seker
    seto ova se stava vo tendjere i se vari na tivko so neprekinato mesanje
    probajte,sestrami go kaza,mnogu e dobar receptov



    _____________________________

    Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

    (Одговор на членот AneLav RR)
    Непосредна врска до пораките: 395
       RE: Слатки работи (торти, колачи...)
    7.2.2016 19:28:58   
    AneLav RR
    ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

    Еве на нет најдов рецепт за милка торта со тоа што мојава е со пандишпан од лешници и белки а ова е со плазма бисквити ( филот е сличен )
    еве ви ја оваа а утре ја добивате и мојата

    Потребни состојки:

    12 јајца
    10 лажици шеќер
    375 г маргарин (едно и пол маргарин)
    300 г мелена плазма
    600 г обични плазма бисквити
    2 бели и 2 темни Милка чоколади



    Подготовка:

    Од јајцата се одвојуваат жолчките и се матат заедно со шеќерот. Смесата се става да се вари на пареа за да згусне, притоа постојано се мати со миксерот. Посебно се мати маргаринот и се додава на претходно оладената готова смеса од жолчки. Потоа од белките се мати цврст снег и се додава мелената плазма. Оваа смеса се меша заедно со кремот од жолчките, па се дели на два дела. Во едниот дел се додаваат растопените бели чоколади, а во другата темните. Правоаголно длабоко тавче се обложува со алуминиумска фолија и се редат плазма бисквити натопени во млеко, не само на дното туку и од страните. Потоа се ставаат филовите еден врз друг, прво белиот, потоа кафеавиот. Повторно се редат плазма бисквити натопени во топло млеко. Се остава во замрзнувач 24h, потоа се превртува на чинија и се украсува со шлаг.


    ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

    Значи и овие од Тортијада го украле рецептот. Ќе си барам авторски права. На Тортијада го најде Мианке? Дури ни сликата не соодветствува со вистинскиот изглед на тортата, срам да им е. Барем да се потруделе да ја направат и да ја сликаат. Инаку, оваа Милка торта ја правам години наназад, превкусна е. И доста е голема, има доста за јадење user posted image
    Ај дај и рецептот со пандишпан, може ќе ми се бендиса така повеќеuser posted image



    < Поракaта ја уредил AneLav RR -- 7.2.2016 19:32:28 >


    _____________________________

    Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

    (Одговор на членот AneLav RR)
    Непосредна врска до пораките: 396
       RE: Слатки работи (торти, колачи...)
    7.2.2016 19:41:40   
    AneLav RR

    ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

    ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

    AJde i jas da podelam eden zdrav recept od sabajle user posted image
    Nema ime kje go krstam "kolace".

    - 1 solja integralno vodenicno r''zano brasno
    - 2 solji obicno belo brasno
    - 2 solji jogurt
    - 1 solja mleko
    - 1/2 solja kafen sekjer
    - vanila, karanfilce,cimet,soda bikarbona 1 mala lazicka i eden prasak za pecivo.
    Se mese se zaedno i na kraj se dodava:

    - 1 rendano jabolko
    - 1 rendan morkov
    - 1 portokal izlupen i iseckan na parcinja

    Se promesuva se zaedno i se pece vo zagreana rerna na 180 stepeni. Kolacot e gotov koga kje go bocneme so cepkalka za zabi i cepkalkata kje bide cista.





    Zaboravivuser posted image Koga kje se oladi kolacot se posipuva so sekjer vo prav.



    < Поракaта ја уредил AneLav RR -- 7.2.2016 19:45:26 >


    _____________________________

    Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

    (Одговор на членот AneLav RR)
    Непосредна врска до пораките: 397
       RE: Слатки работи (торти, колачи...)
    7.2.2016 19:47:00   
    AneLav RR

    ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

    Eve eden od mene prsti da se izlize,mnogu lesen i ednostaven

    300ml voda
    2 solji brasno
    200gr seker
    1lazicka soda bikarbona
    1 paketce cimet
    1 paketce prasak za pecivo
    200 gr cokolado za gotvenje
    malku djem od slivi ili bilo kakov po zelba

    Vo sad so lazica se mesaat suvite sostojki.vo smesata se dodava vodata i se zaedno se mesa.Smesata se istura vo tavce premackano so puter i se pece na 220-240 stepeni okolu 30 min.
    Gotov se premackuva so djemot i na kraj so topenoto cokolado....

    dostickage zapisano,ke go isprobame user posted image user posted image



    _____________________________

    Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

    (Одговор на членот AneLav RR)
    Непосредна врска до пораките: 398
       RE: Слатки работи (торти, колачи...)
    7.2.2016 19:59:06   
    AneLav RR

    ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

    Мафини со кокос и чоколадо
    Состојки:

    2 јајца
    100 грама шеќер
    1 ванилин шеќер
    70 милилитри масло
    100 милилитри млеко
    2 мали лажички пециво
    100 грама сечкано чоколадо
    225 грама брашно
    80 грама кокос

    Подготовка:
    Се матат јајцата со шеќерот и ванилата.
    Се става млекото и маслото , брашното со пецивото и матиме уште малку да се добеи убава смеса.
    Се додаваат кокосот и ситно сечканото чоколадо.
    Се става смесата во претходно намастени калапи за мафини.
    Се пече на 180 степени 25 минути
    user posted image

    Медени срца
    Состојки:
    200 грама мелени бисквити
    2 кесички ванилин шеќер
    4 лажици какао
    1 лимон
    130 грама маргарин
    3 лажици мед
    300 грама мелени ореви
    50 милилитри рум
    8 супени лажици шеќер во прав
    200 грама чоколадо за готвење

    Подготовка:
    1.Во сад се ставаат сите состојки, се ренда кората од лимонот , и се става претходно растопеното чоколадо.
    2 Сите состојки се мешаат заедно а кога ќе се соедини, се извлекува кора со средна дебелина.
    3 Од неа со калап се вадат форми во облик на срце.(може и други )
    4 Се прелеваат со чоколадо и се оставаат малку да се стврднат.
    user posted image

    Еве и од мене нешто сосе сликиuser posted image



    _____________________________

    Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

    (Одговор на членот AneLav RR)
    Непосредна врска до пораките: 399
       RE: Слатки работи (торти, колачи...)
    7.2.2016 20:38:12   
    AneLav RR
    ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

    БОМБИЦИ од суво овошје:

    - 400 гр урми без семка
    - 200 гр сува смоква
    - 50 гр суво грозје
    - 50 гр брусница без шеќер
    - 30 гр интегрален сусам
    - 100-200 гр ореви може и микс со бадеми и лешници
    - пакување кокосово брашно
    - 30 гр лен и 30 гр семки од тиква
    - 3-4-5-6 лажици кокосово масло

    Се се меша и внимателно се бленда во сецко со сечило S/. Потоа се прават бомбици се ставаат во фрижидер и стојат до една недела, кај нас малце помалку.

    Имајте убава вечер и полни мешковци.


    _____________________________

    Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

    (Одговор на членот AneLav RR)
    Непосредна врска до пораките: 400
    Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 15 [16] 17   Следна страница >   >>
    Страница: <<   < Претходна страница  13 14 15 [16] 17   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Носот.
    пеперутка16

    Како го чистите носот на малите деца?