|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.10.2012 14:16:57   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Bogami miana za domakjinka ti nema ramna na forumov . Imas i od mene glas

Fala,fala - da mozev da se poklonam sega,e se poklonev user posted image
Ajde castam indijanki na plaza - dojdete

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.10.2012 14:19:24   
dostickage
kasnis mala si zemav ja od indijankite na plaza user posted image

moav da ppbrzam zasto imase mnogu kandidati pa da ne snemauser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.10.2012 14:37:38   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: moni teo

Бајадера со карамел бомбончиња
-3 јајца
-300г шеќер
-200г карамел бомбончиња
-250г маргарин (коцка)
-300г мелени бисквити
-6 лажици зејтин
- 200г чоколадо за глазура

Јајцата, шеќерот и карамел бомбончињата се мешат на оган се додека не се растопи шеќерот и карамел бомбончињата потоа се додава мараринот и повторно се меша на оган откако ќе се растопи се трга од оганот и се додаваат мелените бисквити. Се става во правоаголнеста тава се чека да се излади и одозгора се става глазурата.
Многу е вкусна и брзаuser posted image user posted image

samo sto ja napraviv bajaderava..mmm mn vkusno..koj e za povelele:)

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.10.2012 21:28:32   
moni teo
vkusna i lesna pozdravuser posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
20.10.2012 8:52:35   
miana
Еве го рецептот за најубавиот милиброд

1 кг брашно
5 јајца
1 квасец
500 мл млеко
1 филџан зејтин
2 грста шекер
кора од еден лимон

Се замесува меко тесто,се дели на 9 топчиња. Од секое топче се отвара долгнавеста кора која од едната страна ( по должина ) се мачка со мармалад од сливи ( или со што сакате - оо сливи е најубав ) и се витка во долга ролна . Од три долги ролни се прави плетенка. Трите плетенки се ставаат во подмачкан плех со маргарин. Се мачкаат со јајце и сусам. Се пече на 200 степени. - Мноооогу вкусно

Плетенките ке ви испаднат долги,печете ги во голема тепција ( оние што одат со шпоретот кога го купувате ) ке нараснат,ке заруменат. Покријте ги со крпа 10 минути ,и потоа насечете на кришки и имате превкусен и личен милиброт.( убав е и на око и во уста )
На здравје нека ви е !

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
22.10.2012 9:20:48   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

miana чекам рецепт user posted image


Melanija,receptot go dibi uste vo sabotata- bidna li milibrodov ???

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
22.10.2012 14:16:50   
miana
Kazete be nekoj recept za nekoi kolacinaj so vareni kosteni?? Imam doma a neznam sto da im pravam ,ne mi se jadat vareni a veke se svareni

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
22.10.2012 14:25:09   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

miana чекам рецепт user posted image


Melanija,receptot go dibi uste vo sabotata- bidna li milibrodov ???


Бидна синоќа user posted image и има уште многу малку user posted image првпат и одма го бендисаа
Само многу нарасна па пукна и ми истече малку мармалад user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
22.10.2012 14:35:12   
miana
Bravo,alal da ti e .... Ke si go fatis redot..Ne e vazno ako se raspukal,vazno koga ke iseces kriski epten e licen a i vkusen...Sega i mene mi se prijade user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
30.10.2012 11:37:20   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Kazete be nekoj recept za nekoi kolacinaj so vareni kosteni?? Imam doma a neznam sto da im pravam ,ne mi se jadat vareni a veke se svareni


Kosten bombici: 1 kgr.vareni kosteni,3oo gr.kristal seker,2 lazici kakao,1oo gr.meleni orevi. Se lupat kostenite i se pasiraat ,se dodavaat site sostojki , se mesi i se pravat bombici, se valaat po zelba vo meleni orevi, kokos ...

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
16.11.2012 16:20:15   
mnm1986
Ne znam dali ja ima ovaa recepta pa eve da ja pisam. Stanuva zbor za RAFAELO BOMBICI isti kako onie sto se prodavaat , mnogu lesno se pravat i nema pecenje user posted image . Eve kako se pravat:

200ml presno mleko
2 slag kremi od vanila
200gr sejer vo prav
200gr belo cokolado
500gr kokos
50gr lesnici

Matime mleko , slag krema i sekjer koga seto toa ke bide cvrsto izmateno dodavame 200gr cokolado koe prethodno sme go stopile vo furna i 400gr kokos. Treba da dobieme smesa od koja moze da oblikuvame bombici vo koi stavame po edno lesnice. Izleguvaat okolu 50 broja zavisi koja golemina gi pravite.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
17.11.2012 12:21:51   
sandriana RR
Ева што ми е хит во последно време - да споделам со Васuser posted image
Експрес колач
-2 шољи (големи, за млеко) рендани јаболки
- пола шоља шеќер
- 1 шоља гриз
- 1 јајце
- 1 шоља мелени ореви
- 1 шоља брусница (или суво грозје)
- пола шоља зејтин
- 1 прашок за пециво
- 1 и пол шоља млеко
(Сите намирници ги мерам со истата шоља).
Сето ова се мати заедно во изедначена смеса и се истура во подмачкан и со прашно посипан плех. Се пече на 180 C (претходно загреана рерна) 25-30 минути.
ПРЕЛИВ- 100 гр. чоколадо за готвење, пола шоља млеко, 2 лажици супени маргарин, 4 лажици супени шеќер. Преливот се посипува на изладен колач.
Многу брзо, лесно и сочно. user posted image

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
21.12.2012 19:51:35   
Melanija RR
Ми треба рецепта user posted image
Уште лани ме фати мерак да правам колачиња/кекси со модли знаете фигурки,елки,ѕвончиња ,и си купив модли ама одтолку барање рецепт не ми излегоа.Сега сакам за нова година да правам пак па ако некој има испробан рецепт ќе биде супер user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
22.12.2012 14:15:58   
zzaa
jas sum mnogu po blagoto i si pravav mnogu cesto torti pa da spodelam nekoj recept i so vas
1.torti brzi eftini i ednostavni:)
1.4 jajca
12 lazici mleko
12 lazici seker
12 lazici zejtin
14 lazici brasno
1 vanila
1 pecivo
1 mala casa seckani orev
4 jajca

2.torta
9 lazici seker
11 lazici brasno
11 lazici voda(zeska)
1 vanila
1 pecivo
3.torta
• 1ф. масло за јадење
• 1ф. млеко или вода
• 12л. шекер
• 3 јајца
• 13л. брашно
• 1 прашок за пециво
• 1 ванилин шекер
ovie gi pravev vcera super ispadna mnogu se vkustni brzo se pravat i se eftini se vikata Toplo -ladno
СОСТОЈКИ
120g чоколадо за готвење
120g путер
1 шолја шеќер во прав (100g)
2 јајца
2 жолчки од јајца
6 лажици брашно
ИНСТРУКЦИИ ЗА ПРИГОТВУВАЊЕ
1. Загрејте ја рерната на 220°C. Подгответе си тава со калапи за мафини или пак форми во кои можете да печете. Премачкајте ги калапите со малку путер или маргарин.
2. Во длабок сад ставете го путерот, исечкан на парчиња, и чоколадото за готвење, искршено на коцки. Потребно е да го растопите путерот за да може во него да се растопи и чоколадото. Ако имате микробранова печка, ставете ги заедно во неа додека не се стопи путерот, а потоа со мешање постепено растопете го во него и чоколадото. Другата опција е да ги ставите во тенџере на тивок оган додека не се растопи путерот, а потоа да го тргнете тенџерето од огнот и да мешате додека не се растопи и чоколадото.
3. Во течната смеса од чоколадо и путер додајте го шеќерот и мешајте додека смесата не се изедначи.
4. Потоа, додајте ги јајцата и жолчките и матете додека не добиете хомогена смеса. На крајот постепено додајте го брашното и добро промешајте за да нема грутки.
5. Во секој калап ставете од смесата, но не ги полнете калапите догоре. Добро е да ги наполните околу ¾ од нивната висина.
6. Ставете ги колачите во рерната и печете околу 7-10 минути, така што однадвор да се цврсти, а внатре меки. Внимателно одделете ги од калапите и превртете ги во чинија. Ако со лажичка пресечете едно парче, од внатрешноста на колачот треба да истече „чоколадна лава“.
7. Послужете ги колачите топли, поросени со шеќер во прав, со топка сладолед, парче овошје и/или шлаг.
Ако сакате да ги изненадите гостите со овој превкусен десерт, можете предвреме да ја приготвите смесата и да ги наполните калапите, па ќе ви остане само да ги ставите в рерна 10 минути пред да ги послужите колачите.




_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
25.1.2013 5:19:26   
bucko mal
Eve eden recept od mene skoro go pravev,malku mi bese cuden no mnogu vkusen
Torta so morkovi
500gr-morkovi rendani na (sitno)
400gr-seker
2-jajca
120gr-seckani orevi
5g-cimet
1/2-morsko orevce
6g-sol
1pecivo
120ml-maslo
250gr-brasno
Za kremot potrebno e:
200gr-seker vo prav
200gr-kremsir-abc
100gr-puter
2-vanila
Priprema:se matat jajcata se dodava sekerot,morkovot,orevite,cimet,m orevce,sol,pecivo,zejtin,brasno se mesa ubavo se stava vo tavce br-28 i se pece na 180-30min.oladenata torta se posipuva so kremot :se mati puterot so seker vo prav pa se dodava krem sirot i vanilata.Se 0stava vo frizider dobro da se zdrvi.
Izmesan vkus na blago i soleno sepak mnogu vkusno
Dobar apetit

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
6.2.2013 17:58:12   
bushavka
ringerajki aj ke ve molam nekoj recept za kora so orevi so se stavat vo nea user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
6.2.2013 20:44:58   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: bushavka

ringerajki aj ke ve molam nekoj recept za kora so orevi so se stavat vo nea user posted image


Torta so orevi
Fil:
1 l. mleko
16 lazici seker
1/3 margarin
100 gr. cokolada za gotvenje
1 vanilin seker
200 gr. meleni biskviti
meleni orevi po potreba (dodeka
se zgusti filot)
Pandispan/kora:
10 jajca
10 lazici seker
5 lazici meleni orevi
3 lazici kakao
1 prasok za pecivo
10 lazici brasno
za ukrasuvanje:
2 slag krem od cokolada
300 ml. ladno mleko
100 gr. cokolada za gotvenje
100 ml. mleko
2 lazici zejtin
Priprema
1. Za filot: Mlekoto i sekerot stavete gi na ogan. Otkako se rastopi sekerot dodadete go
margarinot i cokoladata i vanilata. Otkako se se rastopi vo ednolicna smesa dodadete gi
melenite biskviti. Soedinete ja smesata dobro na ogan, a potoa trgnete nastrana i
dodadete meleni orevi. Ostavete filot dobro da se izladi.
2. Za pandispanot: Izmatete gi jajcata so sekerot, pa dodadete gi suvite sostojki mesajki
so lazica. Nanesete ja smesata vo prethodno namrsnet i nabrasnet pleh za pecenje.
Pecete okolu 10-15 min. na 180 stepeni. Ispeceniot pandispan secete go po dolzina na
dve ednakvi lenti i filuvajte so izladeniot fil.
3. Izmatete go slag kremot so izladenoto mleko i premackajte ja celata torta. Cokoladata
za gotvenje rastopete ja na ogan so mlekoto i zejtinot i ukrasete ja tortata. Dobar
apetit.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
6.2.2013 22:21:13   
elenak
Домаќинки еве од мене еден рецепт, а не само барамuser posted image
Многу сочна и вкусна торта.

ПТТ ТОРТА

КОРА:
5 белки
10 лаж. шеќер
1/2 пециво
3-4 лаж. брашно
по 50 гр. суво грозје, сецкани вишни, рендано јаболко, мелени ореви, сецкани ореви
Се матат 5 белки со 10 лаж. шеќер, па се додава брашното, пецивото и на крај сувото грозје, оревите, вишните и јаболката. Се измешува смесата и се истура во подмачкан плех и се пече.
Се прават две исти вакви кори и секоја кора се сече на два дела.

ФИЛ:
10 жолчки
250 гр. шеќер во прав
3 лаж. брашно
1/2 литар млеко
1 маргарин
100 гр. мелени ореви
100 гр. чоколадо
Се матат жолчките со шеќерот во прав и се додава брашното. Од млекото се одзима еден филџан кој се става во изматените жолчки. Останатото млеко се става на оган да зоврие и во него се додава изматената смеса од жолчки и се вари додека да згусне. Откако ќе се олади се додава маргаринот и 100 гр. ореви.
Филот се дели на два еднакви дела и во едниот дел се става 100 гр. чоколадо.
Се реди кора-жолт фил, кора-црн фил.



_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
6.2.2013 23:15:28   
bushavka

ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa


ИЗВОРНА ПОРАКА: bushavka

ringerajki aj ke ve molam nekoj recept za kora so orevi so se stavat vo nea user posted image


Torta so orevi
Fil:
1 l. mleko
16 lazici seker
1/3 margarin
100 gr. cokolada za gotvenje
1 vanilin seker
200 gr. meleni biskviti
meleni orevi po potreba (dodeka
se zgusti filot)
Pandispan/kora:
10 jajca
10 lazici seker
5 lazici meleni orevi
3 lazici kakao
1 prasok za pecivo
10 lazici brasno
za ukrasuvanje:
2 slag krem od cokolada
300 ml. ladno mleko
100 gr. cokolada za gotvenje
100 ml. mleko
2 lazici zejtin
Priprema
1. Za filot: Mlekoto i sekerot stavete gi na ogan. Otkako se rastopi sekerot dodadete go
margarinot i cokoladata i vanilata. Otkako se se rastopi vo ednolicna smesa dodadete gi
melenite biskviti. Soedinete ja smesata dobro na ogan, a potoa trgnete nastrana i
dodadete meleni orevi. Ostavete filot dobro da se izladi.
2. Za pandispanot: Izmatete gi jajcata so sekerot, pa dodadete gi suvite sostojki mesajki
so lazica. Nanesete ja smesata vo prethodno namrsnet i nabrasnet pleh za pecenje.
Pecete okolu 10-15 min. na 180 stepeni. Ispeceniot pandispan secete go po dolzina na
dve ednakvi lenti i filuvajte so izladeniot fil.
3. Izmatete go slag kremot so izladenoto mleko i premackajte ja celata torta. Cokoladata
za gotvenje rastopete ja na ogan so mlekoto i zejtinot i ukrasete ja tortata. Dobar
apetit.

falaaa zzaa bas mi pomogna user posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
24.2.2013 12:03:57   
sladjana ms
Zdravo devojki! Aj ve molam napisete eden recept za krofni ama polni, skoro jadev vo Lapetit prekrasni bea pa sega sakam da si napravam.Pozz

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
24.2.2013 22:21:33   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

Zdravo devojki! Aj ve molam napisete eden recept za krofni ama polni, skoro jadev vo Lapetit prekrasni bea pa sega sakam da si napravam.Pozz

Odi vo temata - da gotvime zaedno i ke vidis jas pisuvav posledna recept za krofni isproban i ke vidis ubavo e objasneto kako se pravat..Gore na search pisi - da gotvime zaedno,ke ti ja otvori temata,odi na poslednata strana i ke go vidis mojot recept za krofni..imam nekolku recepti pisano.Pozdrav

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
11.3.2013 21:49:50   
Lacrymosa
Женски каде можам да најдам несолено крем сирење или немора крем да... само несолено и дали некој има рецепт за сусамки?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
11.3.2013 22:44:28   
zzaa

user posted image

ЕЖИЊА


280 гр маргарин
120 гр прав шеќер
1 жолчка
450 гр брашно

за полнење
50гр измешано сецкана чоколада и ореви, може и суво гројзе

за премачкување и валкање
100 гр чоколада
50 гр кокос

Подготовка

1. Во длабок сад го ставаме маргаринот исечен на парчиња кој претходно бил на собна температура . Го додаваме прав шеќерот и жолчката, месиме да се соедини и постепено го додаваме брашното . Месиме додека да го потрошиме брашното и да добиеме мазно тесто.
2. Кинеме од тестото парченца со големина колку орев формираме круг и го расплескуваме на дланка на рака, ставаме малку од сецканото чоколадо и ореви и пак формираме круг кој потоа го обликуваме во форма на солза.
3. Вака подготвените колачиња ги редиме во плек обложен со хартија за печење. Ги печеме во претходна загреена рерна на 180 степени околу 15 минути, но внимаваме да останат бели да не потемнат.
4. Кога се готови поширокиот дел кој ке преставува заден дел на ежот го топиме во растопено чоколадо со масло, а потоа веднаш ги валкаме во кокос . На делот за лицето со чепкалка ги ставаме очите и носето со мали точки.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
12.3.2013 11:18:51   
SOLE
mmm ovie ezinja izgledaat mnogu interesno i bas ke gi napravam, samo si mislam namesto margarin so puter ke bidat povkusni, ti sto mislis ke mi izlezat li dobri so puter?

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
12.3.2013 11:31:13   
Tanjicka
pa ovie neli gi ima gotovi da gi kupis, onie Sunday kako s e vikaa?

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?