|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Која би била причината за развод?
13.9.2012 1:14:13   
babyblue
Во денешно време скоро секој 3 брак завршува со развод. Луѓето се разведуваат поради секакви причини, некои поради непремостиви разлики, некои поради големи проблеми, неверства, малтретирања, љубомора, губење на чувства, недоволно познавање, поради стапување во брак на млади години итн. Која би била причината поради која Вие би се развеле? Дали има една најјака причина или треба да има повеќе и кои се тие?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 1:22:54   
babyblue
Јас лично би се развела ако мм ме изневери. тоа е целосно непочитување и плукање на се што сме граделе сите овие години 8 во врска и скоро 2 во брак. Тоа е омаловажување на нашиот живот нашата љубов и на нашето дете. Тоа е мое гледиште. Никогаш не би го понижила мм со неверство и не сакам никој мене тоа да ми го направи. Постојат и други причини, како физичко малтретирање но тоа не го наведувам затоа што со таков човек никогаш не би се ни омажила.

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 8:14:37   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: babyblue

Јас лично би се развела ако мм ме изневери. тоа е целосно непочитување и плукање на се што сме граделе сите овие години 8 во врска и скоро 2 во брак. Тоа е омаловажување на нашиот живот нашата љубов и на нашето дете. Тоа е мое гледиште. Никогаш не би го понижила мм со неверство и не сакам никој мене тоа да ми го направи. Постојат и други причини, како физичко малтретирање но тоа не го наведувам затоа што со таков човек никогаш не би се ни омажила.

Epa babyblue ,isto kako jas da go napisav ova gore...Potpolno se slozuvam so tebe i mojata edinstvena pricina sto ke me natera bez razmisluvanje da se razvedam e - Neverstvo!!!!!!

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 8:33:30   
niki
iskreno ne znam
posle mnogu premrezja sto mi donel brakot i celokupniot semeen zivot mislam deka se e reslivo, deka ako se saka se se moze
neverstvo mozebi bi bilo pricina, isto kako vas gledam na neverstvoto, no nemozam da se stavam vo taa situacija duri i vo toj pogled sum nekako sigurna deka toa nema da se sluci kaj nas pa nema da bide pricina
ne znam
nepremostlivi razliki koga ke mi kazat mi se diga kosata koi se tie nepremostlivi razliki
gubenje cuvstva isto mi e nepoimlivo da covekot sto sekoj den go gledas go izbrises i otupis za nego, kolku i da e negativen sigurno ima i dobri strani
nepoznavanje, pa valjda so tekot na vremeto se zapoznavas i ne mora da bide loso ako se dvajca razlicni luge, ako gledaat vo ista cel
zemanje na mladi godini mi e samo po sebe glupo pa tek koga toa posle go naveduvas ko pricina

bukvalno pocnuvam da veruvam deka onoj koj veruva vo brak toj ke si go oddrzi svojot, onoj koj ne veruva ke se razvede i ke najde pricina za toa

siva zona mi se siledjii, alhoholicari, kockari, zlostavuvaci i sl. od niv sekako treba da se bega, so niv ni ne treba da se stapuva vo brak

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 9:08:07   
Ikana
Најверојатно неверство, насилство или психичко малтретирање. Кои всушност се најчестите причини за развод. А тоа дека љубовта се губи, точно е, само кој сака да ја одржи, бидејќи со времето љубовта преминува во нешто друго. А за да се одржи треба многу работа и внимание, како и да се чува она што постои меѓу партнерите. Се случувало и едниот партнер да го надрасне другиот, односно да му требаат други работи од врската, кои тој партнер не може да ги даде, па настанува раскин или развод.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 9:27:04   
Yummy Mammy
Jas ne bi go klasificirala neverstvoto na prvo mesto. Ne znam, daj boze nikogas da ne se najdam vo situacija da treba da odlucuvam po ova prasanje, ama nekako mi se cini deka toa nema da mi preci tooolku mnogu dokolku se slucilo ednas, na primer, spontano, greska... dokolku ima paralelna vrska i postojano i se vraka na nekoja druga, e toa e veke razlicno neverstvo. Ova prvovo e telesno neversto, instinkt isto kako kaj zivotnite, ne znaci nisto, se slucilo ednas so vetuvanje deka nema da se povtori, no ova vtorovo e opasno, toa e veke emocionalna vrska koja denes mozebi ne znaci nisto, no utre moze da prerasne vo nesto pogolemo.
E sega ima i druga rabota - toj sto e zenkar, toj sto ednas izneveril i se izvlekol, bez razlika dali voopsto ne go fatile ili go fatile pa mu prostile, toj povtorno ke izneveri. Toa e adrenalin, droga, na takviot maz mu e potrebno da se cuvstvuva posakuvan, da osvojuva, da vidi do kade moze da odi, kolku devojki moze da zavede i pokraj toa sto e zenet...

Jas verojatno bi se razvela poradi nepomirlivi razliki, razlicni gledista na zivotot, zasto ottuka poteknuvaat site raspravii, koi so tek na vreme izleguvaat od kontrola i prerasnuvaat vo psihicko maltretiranje i na dvajcata partneri, a i decata. 

(A ova droga, alkoholizam, fizicko nasilstvo, kocka, i svaleraj so zeni vo javnost... toa ne mi ni paga na pamet, toa se podrazbira za zenet maz, pa i za nezenet.)

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 13.9.2012 9:28:28 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 9:39:31   
Cipi Ripi
Jas ne bi go klasificirala neverstvoto na prvo mesto. Ne znam, daj boze nikogas da ne se najdam vo situacija da treba da odlucuvam po ova prasanje, ama nekako mi se cini deka toa nema da mi preci tooolku mnogu dokolku se slucilo ednas, na primer, spontano, greska... dokolku ima paralelna vrska i postojano i se vraka na nekoja druga, e toa e veke razlicno neverstvo. Ova prvovo e telesno neversto, instinkt isto kako kaj zivotnite, ne znaci nisto, se slucilo ednas so vetuvanje deka nema da se povtori, no ova vtorovo e opasno, toa e veke emocionalna vrska koja denes mozebi ne znaci nisto, no utre moze da prerasne vo nesto pogolemo.
E sega ima i druga rabota - toj sto e zenkar, toj sto ednas izneveril i se izvlekol, bez razlika dali voopsto ne go fatile ili go fatile pa mu prostile, toj povtorno ke izneveri. Toa e adrenalin, droga, na takviot maz mu e potrebno da se cuvstvuva posakuvan, da osvojuva, da vidi do kade moze da odi, kolku devojki moze da zavede i pokraj toa sto e zenet...

Jas verojatno bi se razvela poradi nepomirlivi razliki, razlicni gledista na zivotot, zasto ottuka poteknuvaat site raspravii, koi so tek na vreme izleguvaat od kontrola i prerasnuvaat vo psihicko maltretiranje i na dvajcata partneri, a i decata.

(A ova droga, alkoholizam, fizicko nasilstvo, kocka, i svaleraj so zeni vo javnost... toa ne mi ni paga na pamet, toa se podrazbira za zenet maz, pa i za nezenet.)


Potpolno isto razmisluvame.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Jas ne bi go klasificirala neverstvoto na prvo mesto. Ne znam, daj boze nikogas da ne se najdam vo situacija da treba da odlucuvam po ova prasanje, ama nekako mi se cini deka toa nema da mi preci tooolku mnogu dokolku se slucilo ednas, na primer, spontano, greska... dokolku ima paralelna vrska i postojano i se vraka na nekoja druga, e toa e veke razlicno neverstvo. Ova prvovo e telesno neversto, instinkt isto kako kaj zivotnite, ne znaci nisto, se slucilo ednas so vetuvanje deka nema da se povtori, no ova vtorovo e opasno, toa e veke emocionalna vrska koja denes mozebi ne znaci nisto, no utre moze da prerasne vo nesto pogolemo.
E sega ima i druga rabota - toj sto e zenkar, toj sto ednas izneveril i se izvlekol, bez razlika dali voopsto ne go fatile ili go fatile pa mu prostile, toj povtorno ke izneveri. Toa e adrenalin, droga, na takviot maz mu e potrebno da se cuvstvuva posakuvan, da osvojuva, da vidi do kade moze da odi, kolku devojki moze da zavede i pokraj toa sto e zenet...

Jas verojatno bi se razvela poradi nepomirlivi razliki, razlicni gledista na zivotot, zasto ottuka poteknuvaat site raspravii, koi so tek na vreme izleguvaat od kontrola i prerasnuvaat vo psihicko maltretiranje i na dvajcata partneri, a i decata. 

(A ova droga, alkoholizam, fizicko nasilstvo, kocka, i svaleraj so zeni vo javnost... toa ne mi ni paga na pamet, toa se podrazbira za zenet maz, pa i za nezenet.)


(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 9:47:25   
Ikana
Јас никогаш не би можела да бидам со некој што ме изневерил. Довербата веќе отишла во неповрат, а и почитта. Тој што ќе ме изневери, значи не ја почитува мојата љубов, грижа и посветеност на семејството. И еднаш само по грешка да се случило, а не знам за која грешка тука станува збор (се препозна ли мајку ти твоја), за мене е крај. Боже мој, ако он може, можам и јас без него. Господ ми дал памет, убавина и здрав разум, па ќе си најдам некој што не греши. Ако сум родила не значи дека животот ми завршил.

Хаха, заборавив да кажам, прво ќе се осигурам животот пекол да му го направам, па после откако ќе види како ми било мене и кога ќе одлучам дека може да го оставам да си тоне и понатаму во мизерија, ќе си го применам мотото на Ивана Трамп....Don''t get angry, GET EVERYTHING!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 13.9.2012 9:54:23 >

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 10:00:16   
Yummy Mammy
Najlesno e da krenes race i da galamis, da se lupas vo gradi kako ti si jaka zenska i mozes se sama! Vo praksa toa ne e voopsto lesno, na nitu edna zena ne i posakuvam da bide i zena i majka i tatko i maz i majstor i cistacka i siterka i pazardzika i se sto trebalo po doma.

A najtesko e da krenes glava koga zivotot ke te tresne od zemja i da reces, jas sum jaka zenka, nema da krenam race i ke se boram, mozam da si go socuvam semejstvoto, ke mu dokazam deka zgresil sto me navredil (na bilo koj nacin) i samiot da si ja vidi greskata za da ne mu se povtori.



_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 10:01:21   
Cipi Ripi
Иканче ова многу жестоко бре...за кого беше наменето!?
Хмм а дека маж нема некогаш во животот да те изневери, па не знам баш. За 10-15 години, можеби нема да дознаеш. user posted image Јас си имам полиберални мислења за во случај да се случи да не ми биде многу тешкоuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 10:09:22   
Ikana
За никого не беше наменето, фала Богу, никој не морал да ми ја осети таа одмаздољубивост за среќа. Зошто мислиш дека сите мажи изневеруваат, тоа мене не ми е јасно?! Можеби само балканскиве мажи се такви па го генерализирате тоа. Постојат и нежни мажи на кои секогаш семејството и неговата добробит им е на прво место. Ако тргате со таков став дека сите изневеруваат, тогаш ајде однапред да се разведеме, во случај ако не изневерат мажите. Жените многу поопасни се на оваа тема, ако ме прашате мене.
А да си го имам неверството како нормално очекување во врската, па никогаш не би ни можела да бидам во врска со таков човек од кој би можела да очекувам нешто лошо.

Јами Мами конкретно за твојов пост, никој не се лупа во гради, и да јака женска сум, нема да ти се верува низ што се сум поминала ако те седнам на муабет. Паметен човек си ги знае своите способности, и си има некои начела во животот. Јас не сум таква личност да седам и да трпам, секогаш има нешто друго за кое вреди човек да се бори. На пример децата. Ако таткото или мајката поставуваат лош пример за децата, тогаш и децата ќе бидат такви. Зошто би и дала јас пример на ќерка ми дека е во ред да трпи неверство од мажот?!?!
А за тоа преземање на сите улоги во семејството од страна на мајката, е тука можам и јас и уште неколку членки да ти зборуваме до утре. Моментално јас сум во таква ситуација, не поради развод туку поради тоа што мм работи во странство. И да тешко е, ама не е неизводливо верувај ми. Човек на што се е спремен не можеш ни да замислиш, ако не си била во таква ситуација. Пак се сведува на едно....јас не се плашам да бидам оставена или повредена, многу полесно ќе станам пак отколку некој друг, ама да го имам тоа како нормално очекување од врската, не фала, животот е многу убав и премногу вреден за да се троши така.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 13.9.2012 10:16:40 >

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 10:20:39   
Cipi Ripi
Срцка полесно ми е така, ти пишав, за во случај да се случи. Не мислам дека сите изневеруваат, но не можеш да знаеш за 10-15 години, тоа ми е муабетот, па ако се случи не мислам да си го растурам семејството.
Во право си постојат прекрасни мажи, што си мислат за семејството, за жената, за да си испазари за дома, за детето да му има се, за жената да му биде насмеана, и со гордост можам да се пофалам дека си имам таков. Но не зборувам за сега, зборувам за понатаму,животот носи се. Но уште еднаш ќе кажам, нема да си го растурам семејството поради едно неверство.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 10:27:28   
sitalia
Epten se slagam so Ikana za se, osven deka nema da mu prostam. Iako i dodeka go pisuvam se smrznuvam od pomislata da mi se slici takvo nesto, sepak mislam deka za edna greska ne vredi vednas da se otstrela covek. E ako ne e ednas togas vazi se sto kaza Ikana.  

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 10:28:36   
Ikana
Извинете пак јас, ама не можам да разберам нешто...зошто толку мислите дека разводот е страшен? Да не е срамота од комшиите случајно??? Да страшен е се растура семејство, ама кога ќе видиш, пострашно е секој ден да ти се враќа мислата дека некој те повредил и да живееш во таква агонија секој ден поради семејството.
Слушнав еден муабет пред некој ден, као ќеркава ја прашува мајката добро бе што не се разведе, а мајката и вика....па не се разведов за да ти не се осетиш дека немаш татко...оффффф мори мајко поголема глупост не сум слушнала... а татково го малтретира девојчево, тешка пијандура, а бе ги жалам низ што се поминале во животов и двете. Греота.

Има и такви што простуваат, пример Хилари Клинтон, ама пак жената не го сврте животот кон семејството туку кон кариерата и стана функционер. Не можам да се помирам со неверство и крај, тоа е тоа.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 13.9.2012 10:45:11 >

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 11:16:52   
miana
Auuuu,a da ja krstime temava - neverstvo ? user posted image
Sto se se napisalo ovde - ct ct ctc ..
Ikanke -Celosno se slozuvam so tebe...user posted image

A Cipi Ripi srcka,potrudi se tvojot soprug da ne doznae za tvojot stav "ne bi si go unistila semejstvoto zaradi neverstvo" - toa ti e moj sovet.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 11:32:44   
Cipi Ripi
Фала за советот миана. Може сега совет за темата лазење, за тоа ми треба совет, за ова не се замарам пошто маж ми знам дека нема да ме изневери во следните 10-15 години, за тогаш и зборувам не за сега, а тогаш не знаете што би било кога би било ни самите вие.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 11:51:01   
rina13
odamna ne sum pisala ja vidov temava pa si rekov vreme e da pisamuser posted image Vo princip glavna pricina poradi koja bi se razvela e fizicko ili psihicko maltretiranje,alkoholizam ama najvekje od se ako ljubovta zgasne.Ako nema ljubov nema da postoi ziva sila sto ke me zadrzi vo brak so mm.Sto se odnesuva na neverstvo maz e maz i na ''7 i na 77'' najcesto izneveruvaat instinktivno(moze i da nema nekoja posebna pricina)a ako toa go napravi zena togas e nesto podlaboko so vmesani emocii i poseriozno(ova e licno moj stav) inaku da bi prostila bi me bolelo bi se zaprasala kade gresime i sekako bi rabotela na toa da go ispravam,ako bide bide ako ne zdravje zivotot ide ponatamu.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 12:42:45   
Calypso
Уф, тешка тема. Не размислувам, искрено, иако со мажот ми сме разговарале и двајцата сме се сложиле дека неверството е првата причина поради која би се развеле. Но во животот не е сè така црно-бело, има и сиво.
Се подразбира дека не би останала во брак со алкохоличар, насилник (физички или психички) или неработник. Ама како прво, јас со таков човек не би се ни омажила, бидејќи во врската кога-тогаш човек ќе мора да си го покаже своето вистинско лице. Посебно ако се живее заедно пред бракот, голем дел од карактерните особини и воспитанието излегуваат на површина.
Многумина велат дека би се развеле кога не би имало љубов. Не очекувајте дека љубовта ви е загарантирана со потпис на ливче, мора сами да ја негувате, градите и издигнувате на повисоко ниво. Со таква љубов, со човек кој ви е и најдобар пријател и одличен љубовник секој проблем се решава, затоа што постои добра комуникација меѓу партнерите. Децата уште повеќе ве поврзуваат,
Повеќето бракови се распаѓаат поради недостигот на таа комуникација која некако, како да изумира со текот на годините, и како причина за тоа е фактот што сите бракот, партнерот и децата ги земаме здраво за готово и некако, брачниот живот и обврските ни стануваат навика, можеби и монотонија. И штом се изгуби комуникацијата, исчезнува и моментот на заедничко решавање на проблемите, а штом тоа го нема, домот и бракот не се повеќе прибежиште, туку мачилиште.
Што се однесува на неверството, јас не можам да простам штом еднаш се случи тоа, довербата ја нема. И да нема шанси да се повтори, тешко ми е да останам со човек што ме изневерил. Гледам дека некои го правдате неверството од инстинкт - мажите животни се? Не се, сите сме луѓе, сите имаме нагони и потреби, ама друга важна особина што ние како луѓе (и најнапреден вид на планетава) ја имаме е самоконтролата. И тоа е она што нè прави поразлични од животните, не трчаме слепо да си ги задоволиме нагоните. Ама ако неверството се повторува, е тогаш, има друга, подлабока причина, која пак лежи дома, во нерешените проблеми во бракот. Тука веќе има и емоционален елемент, бегство од реалноста, можноста за подобар живот покрај некој друг и автоматски ќе го бараме тој „некој друг“. Без разлика дали станува за мажи или жени. Ама тука не спаѓаат оние кои по секоја цена мора да си ја докажат машкоста со тоа дека може покрај жената да имаат и љубовници, тие се друга категорија.

Ама се распишав, може малку идеалистички звучи ова моево, а животот сепак е далеку од идеаленuser posted image

< Поракaта ја уредил Calypso -- 13.9.2012 12:44:27 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 12:55:29   
Yummy Mammy
Lele pa ovaa Ikana pa odma spremna za kavga user posted image user posted image user posted image  Odma da se rasprava koj kolku se napatil vo zivotot user posted image user posted image user posted image  Toa e druga tema srcka...

Na temava, mislam deka ima mnogu postrasni raboti od samiot cin na seksualno neverstvo. Mozebi jas sum poliberalna vo sfakanjata, ama za mene mnogu e pogolema satisfakcijata deka i pokraj takvo nesto toj povtorno kaj mene se vratil i bez mene ne moze. (Uf, ova jas vaka apstraktno, zasto fala bogu ne sum osetila na svoja koza i samo mislam deka taka bi reagirala.) Mnogu mi e ponavredlivo i pobolno emotivno da se oddaleci od mene i da me potcenuva, na primer.

Miana, imas pravo, za ova mazot nikogas ne smee da doznae, ova se samo zenski muabeti user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 13:04:15   
Ikana
user posted image user posted image
Па не знам за либерална, ама моногамија се подразбира во брак.
Ако е за друго, ќе си останевме дечко и девојка или луѓе што повремено имаат секс па иди харај по граду. user posted image

< Поракaта ја уредил Ikana -- 13.9.2012 13:05:14 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 13:06:04   
Yummy Mammy
Pa ne mislev ni jas da ja ubacuvam sekretarkata na mm u krevet so nas user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 13:13:32   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Lele pa ovaa Ikana pa odma spremna za kavga user posted image user posted image user posted image  Odma da se rasprava koj kolku se napatil vo zivotot user posted image user posted image user posted image  Toa e druga tema srcka...

Na temava, mislam deka ima mnogu postrasni raboti od samiot cin na seksualno neverstvo. Mozebi jas sum poliberalna vo sfakanjata, ama za mene mnogu e pogolema satisfakcijata deka i pokraj takvo nesto toj povtorno kaj mene se vratil i bez mene ne moze. (Uf, ova jas vaka apstraktno, zasto fala bogu ne sum osetila na svoja koza i samo mislam deka taka bi reagirala.) Mnogu mi e ponavredlivo i pobolno emotivno da se oddaleci od mene i da me potcenuva, na primer.

Miana, imas pravo, za ova mazot nikogas ne smee da doznae, ova se samo zenski muabeti user posted image

A ne mislis deka kaj tebe ke se vrati samo zaradi toa sto so tebe e vo brak i imate deca? I koga ke legne do tebe da si go vraka filmot sto napravil? Ili mislis deka tuku taka ke zaboravi? A sto ako mu se zaarni toa zivotinskoto? I da ne te izneveri mozebi nekogas si vika - eh da si bev sloboden ....

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 13:25:24   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Lele pa ovaa Ikana pa odma spremna za kavga user posted image user posted image user posted image  Odma da se rasprava koj kolku se napatil vo zivotot user posted image user posted image user posted image  Toa e druga tema srcka...

Na temava, mislam deka ima mnogu postrasni raboti od samiot cin na seksualno neverstvo. Mozebi jas sum poliberalna vo sfakanjata, ama za mene mnogu e pogolema satisfakcijata deka i pokraj takvo nesto toj povtorno kaj mene se vratil i bez mene ne moze. (Uf, ova jas vaka apstraktno, zasto fala bogu ne sum oset_ila na svoja koza i samo mislam deka taka bi reagirala.) Mnogu mi e ponavredlivo i pobolno emotivno da se oddaleci od mene i da me potcenuva, na primer.

Miana, imas pravo, za ova mazot nikogas ne smee da doznae, ova se samo zenski muabeti user posted image

A ne mislis deka kaj tebe ke se vrati samo zaradi toa sto so tebe e vo brak i imate deca? I koga ke legne do tebe da si go vraka filmot sto napravil? Ili mislis deka tuku taka ke zaboravi? A sto ako mu se zaarni toa zivotinskoto? I da ne te izneveri mozebi nekogas si vika - eh da si bev sloboden ....


Ne veruvam deka vo 21 vek ima nekoj maz sto ostavuva vo brak protiv svoja volja. Ottuka, ne veruvam deka ke mi se vrati samo i samo zatoa sto sme vo brak.

A ova "I da ne te izneveri mozebi nekogas si vika - eh da si bev sloboden ...."
lele Miance, pa sto ima strasno da si misli, ti ne si pomisluvas nekogas sto bi bilo kad bi bilo?! Site sme se zaprasale toa. Jas uste si mislam ako se razvedam so kogo pak ke se omazam user posted image user posted image user posted image  Ako se ozenil ili jas ako sum se omazila toa ne znaci deka nema da imam nagoni, samo rabotata e kade ke gi zadovoluvam tie nagoni.

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 13.9.2012 13:27:00 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 13:29:35   
Yummy Mammy
I sto ste se zakacile za mene bre user posted image user posted image user posted image  Samo jas li vi odgovaram na postovite? E veke ne vi pravam muabet, imam rabota, debatirajte si megju sebe. user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Која би била причината за развод?
13.9.2012 13:38:23   
Ikana
user posted image user posted image
Јами мами во жешкото столче се најде!
А што да кажат жртвите на домашно насилство?Што да речеме за оној дечко што се обеси поради тоа што имал татко алкохоличар и силеџија, а по него и мајката се обеси..? Што со тие луѓе?!?!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?