|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 14:31:28   
sandriana RR
Верувам дека кога ќе дојде бебето, полека ќе сфати и мти што се случува и какви одговорности има. И се надевам до тогаш дека ќе најде работа, вистинска. Е, тогаш нема да има време на претек за другари и кафани.
Во некоја слична позоција бев и јас - мм беше без постојана работа, јас трудна одев на работа. Тој своето слободно време го користеше со другарите (може не по кафани, немаше пари, ама се собираа дали дома, дали наоѓаа други алтернативи - небитно). Среќа, месец дена пред да се породам (а во меѓувреме трубев ли трубев за финансии, за барање стална работа, за опции), се вработи (нокти пушти да ја добие таа работа - дете ќе дојде, а тој без работа). Па да видиш како полека работите си доаѓаа на свое место. Стана и поодговорен, и поорганизиран и посигурен во себе - ги сфати приоритетите.

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 14:40:42   
*devojce*
Искрено очекував дека ќе си ја свати грешката и дека ќе се јави, затоа што ултиматумот уште еднаш вака и си одам е исполнет и затоа си отидов, не сум од оние лигавите девојки,јас имам цврсти ставови решителна сум и инаетлива.Он го знае тоа, а знае и дека греши меѓутоа постојано ги повторува истите грешки.Е па сега и мене ме фат и инает, и јас несакам да се понижам и да се јавам.Би му оставила рок 2-3 недели ако не се јави тогаш јас ќе се јавам и ќе ја завршам работата.Ако него не сме му важни јас и бебето, јас можам и сама,имам подршка од мајка ми и брат ми, со мојата плата можам да живеам просечно.Како и да е он ќе изгуби,нема да е покрај син му кога ќе се роди.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 14:54:34   
deluxe
procitaj gi site soveti pogore napisani i ubavo sredi si gi mislite predd da zacekoris!!!! srekno!!

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 15:02:05   
anaana
daj mu vreme. pa na krajot na kraistata ne si ti dolzna non stop da mu ukazuvas na greskite i da go potsetuvas sto treba da mu e prioritet vo zivotov. zar toj ne e svesen?
neka vidi malku kako e ako ti cvrsto resis nesto pa neka se potrudi toj. ne stanuva zbor veke za gordost ili za toa da se broi koj kolku pati se javil.
deckoto preteral. sto e toa izleguvanje i dremenje po kafani. semeen covek ne bi trebao taka da se odnesuva. utre so dete? ke go cekas li sekoja vecer? pa ne e fer ni za tebe ni za deteto.
znam deka sekogas vikame ama cekaj ke imate dete misli malku i za ponataka. ama vie dolgo vreme go imate toj problem.
jas bi te sovetuvala malku da odmoris kaj majka ti da se smiris i ti. ostavi mu malku vreme. pa za nekoja nedela vidi sto ke se sluci. verojatno ke go interesira dali si bila na pregled kako e bebeto?? ako i toa ne go interesira e pa sto soprug ke e toj????
jas dodeka bev bremena mm ne me ostavase da cistam po doma, a imav lesna bremenost odev na rabota do posledno. znaci nemav nekoj problem. on idese so mene na site pregledi, doma pravese se. me stedese maksimalno
znaci toa ne e zrtva sto toj ja pravi za mene. tuku i dvajcata pravime nesto za naseto bebe, barem jas taka gledam.
najmalku sto moze toj da pravi e da ne te nervira. toa e nesto koe tebe sega ne ti treba

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 15:22:46   
dostickage
Devojce, mislam deka si napravila katastrofalna greska sto si se spakuvala i si otisla. Da ne bese bremena i nekako.Megjutoa sega kolku i da si vo pravo a vo pravo si , za zal ne si vo pozicija da i odis kaj mama.
Si trebala da sednes doma da razgovarate kako vozrasni lugje, ako treba kje gi vmesas i negovite , site zaedno na masa. Veruvaj mi ako go cekas da ti se javi nema da ti se javi, zatoa ako sakas da si go zacuvas brakot, vrati se i razgovarajte site zaedno kako semejstvo. Odi i so tvoite roditeli, brat ili sto i da imas , sednete si na masa so nego i so negovite i resete gi problemite.
Veruvaj mi toj ako e detinest kako sto kazuvas i sekoj tret den e vo kafana , sega kako ne si doma kje mu dojde kako kec na desetka. On kje moze slobodno da si odi vo kafana bez nikoj da mu prerekuva za toa.
A roditelite negovi veruvam deka nema da zastanat na tvoja strana. Oni nemaat sto da zagubat, ti si taa sto kje go nosi teretot sama so deteto. On samo kje go zema da go vidi i tolku , problemite tebe ti ostanuvaat.
Ne si igraj igracki da se osuduvas da cuvas sama dete.
Ako treba odete na bracno sovetuvaliste kaj nekoj poozbilen covek , veruvam deka nego bi go poslusal povekje otoklku tebe ili roditelite.
Mozebi ne zvucam najoptimisticki i ne ti kazuvam nesto sto sakas da slusnes , no veruvaj mi ti zboruvam za tvoe dobro i dobro na deteto.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 15:35:02   
anaana
ama zosto ona cel teret da go ima...
taa razgovarala so nego se raspravala mu davala milion sansi. i jas sum protiv pakovanje i zaminuvanje
ama ne mi e jasno zosto site ja sovetuvate da se vrati i poslednite meseci od bremenosta da gi pomine pod stres i placenje
ocigledno nego i ne mu e dojdeno mnogu do nea i bebeto
kako moze da ne i se javi??
pa toj e svesen deka ja povreduva?
zosto pa taa da se vrati pa da moli lele aman smeni se za da ostaneme zaedno.
dete e vo prasanje tocno.. i sto koga ke se porodi.. ke sedi taa doma na porodilno toj pak po kafani i taa ke go ceka celi veceri. e bas togas nema da moze da si zamine. bidejki ne moze denes na edno mesto utre na drugo so bebe..
zosto site ja sovetuvate da se vrati po sekoja cena. i jas na pocetokot i pisam deka treba razgovor i da se vrati, ama koga ja kaza celata storija deka ne e prv pat deka dolgo vreme se raspravaat za toa, ne sum sigurna deka jas da sum na nejzino mesto bi se vratila. ne e taa na svetov dojdena nekogo da prevospituva. ako e bremena ne znaci da premolcuva se i da trpi samo deteto da se rodi pokraj tatko mu. pa toj tatko ako e navistina do sega ke se javel. sto ne misli on za dobroto na deteto. tuku samo majkata treba da misli i za nea i za bebeto pa sega i za tatkoto
ne znam jas ne bi i dala sovet da se vrati, ne so vakvo negovo odnesuvanje. prasanje e samo so civi pari toj sega ke odi po kafani.. mozebi za toa ke ja pobara nazad

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 15:40:08   
anaana
i jas ne bi gi mesala nitu negovite nitu nejzinite. sto sega cirkus ke pravat site na edna masa, sekoj ke si go brani svoeto dete.. tie dvajca treba da si resat sto ke pravat. ama treba nego malku da mu svetne deka ako saka familija treba da se odnesuva kako vozrasen.
imal vreme za kafani, i drustvo
covek svesno pravi dete. posebno kaj niv sto se obiduvale da napravat dete, znaci ne ispadnalo po greska ili neplanirano.
e pa sto mislel toj? kako ke se odviva celiot toj proces. ako zenata zrtvuva raboti za da stane majka sto so tatkoto? ili toj po staro, majkata ke go cuva deteto toj ke seta. ama deteto ke ima tatko...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 15:42:49   
rina13
Ovoj problem najverojatno ne vi e od vcera,zatoa se sluchilo toa shto se sluchilo.Jas da sum na tvoe mesto ne bi se javila prva,ne bi otisla kaj nego ushte pomalce bi sobrala kolegium doma da mi gi reshava brachnite problemi,vo brak ne se ostanuva samo poradi toa shto e teshko da se gleda sama dete.Znam deka ti e teshko i deka chekas povik celo vreme,no veruvam ako e svesen deka greshel i ako ve saka kje se javi.Pobogu nosish negovo dete zarem ne go interesira kako si, ne e li zagrizen za stresot koj ti go priredil?Ako pomegiu kafana i semejstvo izbral kafana, nemoj da zalish po takov chovek, sekoj zasluzuva srekjen zivot a ne prazni vetuvanja deka nekogash negde rabotite kje se podobrat.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 15:44:29   
dostickage
sakala ili nekjela kje si go nosi teretot. site imame deca i zname kako se cuvaat. uste potesko kje i bide koga ona kje si ja krka makata , nema da spie i kje misli dali ima pari ili ne a deckoto kje si prodolzi po kafani da setka i da bara devojki. da ne kje i bide lesno da se gleda sebe si nenaspana i premorena jadosuvajki se kade e tatkoto na deteto i dali i koga kje dojde da go vidi.
najlesno e da se razvedes i da mu drzis lekcii. 
si znaela deka e detinest od porano i ako si odela si trebala porano da odis koga si bila bez dete ne sega.
Jas mislam deka site zaedno i dvete semejstva treba da gi pritegnete malce batkata u kjos i da mu kazete kaj mu e mestoto. od kaj pari on za sekoj tret den za kafaka noga ne raboti, ne e bebe pa da se razmazuva.
zatoa vikam jas deka na vreme se misli. on odsekogas si setkal i ti si go znaela toa ama sigurno si vikala aj garant kej se smeni pokraj deteto . epa ne e sekogas taka. samo sega e zalno zaradi bebeto da se razveduvas posle se.
najlesno e da se prais senska ili on fraer.
a i ti malce kje si se podsredis vo mislite i kje se preispitas vo postapkite.
ama toa koga sme bez deca. kratko jas ne sum za razvod vo ovaa situacija.


(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 15:49:13   
anaana
uste potesko kje i bide koga ona kje si ja krka makata , nema da spie i kje misli dali ima pari ili ne a deckoto kje si prodolzi po kafani da setka i da bara devojki


pa barem nema da zema od nejzinite pari. taa e vrabotena nezavisna i ke znae za sto ja torisi platata a ne taa da raboti toj po kafani da gi trosi nejzinite pari

a sto ako ostane so nego? da ne ke spie slucajno? toj pak ke prodolzi po kafani. samo vaka taa nema da go ceka da dojde doma. i ke si otvori pat za nekoj sto ke se grizi za nea

mozebi ne razvod ama neka ostane nekoe vreme sama bez nego. neka se smiri malku od celata napnatost
vaka ke se vrati doma i nervozite ke prodolzat. taa sigurno i sega se nervira bidejki ocekuva toj da se javi..
ama ne e sama tuka e majka i, brat i. barem tie ke i pomagaat.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 15:56:26   
dostickage
Najlesno e da se razvedes. Fakt e deka trebala da si misli na vreme no koga vekje ne e taka , zalno e posle tolku godini brak da se razdelis vo bremenost.
Doprva sleduvaat prekrasni momenti so bebenceto.
Ednostavlno zalno e user posted image  

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 16:02:17   
anaana
ne da e zalno.... poveke od zalno. namesto da se raduvaat so bebceto da cekaat da mrdne vo meseto na mama taa se nervira doma a toj nema popametna rabota pa skita po kafani.
tocno e deka mozebi trebala da proceni na vreme ama ete ne procenila. moze sega se smenil ne znam kakva im bila situacijata. ama pa na sto lici toa negovoto? ne daj boze nekoj da i e vo kozata, sama so bebe uste nerodeno. nego umot nema da mu dojde ako taa se vrati. moze ako pomine malku vreme bez nea ke se podzamisli. a ako prodolzi da seta po kafani i da ne i se javuva, zalno ne zalno toj ne zasluzuva da bide tatko

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 17:18:01   
*devojce*
Fala vi na sovetite veruvajte polesno mi e vaka koga ima so kogo da spodelam.Znaci nie sme 4 godini vo brak i prethodno 4 vo vrska i nebese vakov, i ne e deka on nisto neraboti i ne se trudi megutoa ednostavno nema postojana rabota a toa sto go zarabotuva e minimalno,teretot e na mojot prihod.Citajki gi site komentari nekako mi se zacvrstuva stavot sto prethodno go napisav da pocekam dve tri nedeli kako ke izreagira pa da se resi situacijava.Kontaktira so brat mi, no stom brat mi nisto ne mi prenesuva znaci nesaka da me nervira ili kontaktiraat cisto formalno.Kako i da e stom ima novost ke ve izvestam :).Vo nikoj slucaj ne bi gi sednala moite i negovite na masa ako go resavam ova ke se resi megu nas dvajca spored mene nema smisla da se mesaat site.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 17:31:54   
Mihaela 2010
Jas da sum na tvoe mesto bi si sedela kaj majkami.zosto ???pa zosto da ne. ..da ja trpam negovata nezainteresiranost ,neodgovornost i detskoto ponasanje ..ne fala
Vo period si koga treba da si smirena stalozena a ne da go trpis i da se nerviras i da go mislis sekoja vecer kaj e so kogo i sto pravi .ma kakvo javuvanje toj tebe treba da te bara ,ti vo stomakot nosis nesto prekrasno nesto ubavo i negovo ako toa ne e pricuna da te pobara da se javi da predlozi da se vratis ,da razgovarate togas ti li treba da se zamaras so toa ???
Znam deka e tesko i deka te boli i deka se nerviras no pocekaj nekoe vreme pa ke vidis .
Ti ja davam seta poddrska i misli samo na maleckoto se drugo e vo vtor plan. Kako bilo pisano taka ke bide ..

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 18:00:15   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Najlesno e da se razvedes. Fakt e deka trebala da si misli na vreme no koga vekje ne e taka , zalno e posle tolku godini brak da se razdelis vo bremenost.
Doprva sleduvaat prekrasni momenti so bebenceto.
Ednostavlno zalno e user posted image  



se soglasuvam!!!! a za toa sto nekoj spomnati treba mir sedi si kaj mama,naprotiv jas mislam sega poke se nerviras si postojano pod stres-zosto go nema?sto pravi? zatoa skrati si ja neizvesnosta javi mu se!

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 18:08:37   
deluxe
site sme vo brak znaeme krizi se slucuvaat sekade nekade vo prvite godini od brakot nekade pokasno no vazno e da se zadrzi brakot,se razbira dokolku e mozno toa,jas sum za borba do kraj.Site sme bile na momenti na rabot -da se zamine ili ostani ,retko koj ne go pominal toa so pogolema pricina nekoj so pomala,no najvazna rabota e -koja posledicata od toa?? Treba da se razgledaat i posledicite,ne e toa mala rabota,ajde sekoj po svoj pat,a deteto po koj pat toa ke odi??? zalosno euser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 19:35:34   
sladjana ms
Devojce moj sovet ti e da si stois na zborot i ne si pogresila sto si zaminala kaj majka ti. Ova ti go kazuvam od sopstveno iskustvo i jas bev vo slicna situacija i se rabotese za malku poinakov problem. Ostavi go toj da se javi i da si ja svati greskata. Podobro sega stisni zabi ovie 2,3 nedeli odkolku ponataka so godini da gi trpis istive raboti. Ako ti se javis prva ednostavno kako da si potpisala kapitulacija i togas ke bides vo uste ponezavidna pozicija, toj ke misli deka ti e momentalen hir i deka toj toa sto go pravi i ne e taka strasno. Ako e seriozen i se grizi za bebeto i tebe ke se javi i ke bara care za situacijava, sepak ne ste malku zaedno, godini se vo prasanje. Znaci ti ne si zaminala odma posle prvata kavga tuku posle razgovor i razgovor si se odlucila na vakov cekor i ova ti e poslednoto oruzje. Ti posakuvam mnogu mir i pozitivna energija i cuvaj si go bebceto doprva ti sledat ubavi momenti so nego. POZZ

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 20:29:46   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

Искрено очекував дека ќе си ја свати грешката и дека ќе се јави, затоа што ултиматумот уште еднаш вака и си одам е исполнет и затоа си отидов, не сум од оние лигавите девојки,јас имам цврсти ставови решителна сум и инаетлива.Он го знае тоа, а знае и дека греши меѓутоа постојано ги повторува истите грешки.Е па сега и мене ме фат и инает, и јас несакам да се понижам и да се јавам.Би му оставила рок 2-3 недели ако не се јави тогаш јас ќе се јавам и ќе ја завршам работата.Ако него не сме му важни јас и бебето, јас можам и сама,имам подршка од мајка ми и брат ми, со мојата плата можам да живеам просечно.Како и да е он ќе изгуби,нема да е покрај син му кога ќе се роди.


ne se somnevam deka mozes i sama, a veruvam ke imas i poddrska od tvoite, no sepak da sum na tvoe mesto ne bi mu go olesnila zivotot taka sto ke go oslobodam od sekakva odgovornost kon deteto, nikogas ne bi prifatila da go tegnam siot tovar a toj slobodno da seta, bidejki deteto ne e doneseno vo miraz, ako bil sposoben da go istrese semeto ke se snajde i ke se osposobi da si prevzeme odgovornost vo sekoj pogled bez ogled na toa dali ke dojde do razvod ili ne
taka da gledaj taa greska da si ja ispravis i da mu dades nekako do znaenje deka so toa sto ke se razvedete toj ne e osloboden od roditelskata funkcija i seriozno neka si se pripremi da ja izvrsuva

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 20:56:47   
Mihaela 2010
Jas pak nikogas bivsiot maz ne bi go prisiluvala da prevzema odgovornost sprema deteto. So sila ubavina ne biva .ako toj i posle razvodot e nezainteresiran za sopstvenoto dete jas i so sila da mu gi tutkam obvrskite samo deteto ke pati i ke se maltretira.
Ako toj samiot ne cuvsttvuva odgovornost jas iskreno ne bi mu ja nametnuvala.
Od moja strana sekogas ke mu bide otvorena vratata za toa dete no ako za toa toj e ne zainteresiran ic nema da se zamaram.
Mene samo najvazna ke mi bide srekjata na deteto ,da rasre vo normalna sredina i da mu obezbedam normalni uslovi za zivot.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 21:43:49   
niki
a zosto bi go prisiluvala
bremenosta se slucila vo brak, planirana, ocekuvana i sakana od dvete strani, ne mu e podvalena pa da se buni
i posle za nego pu pu ne vazi, pa bogami ne ke da moze
uste da sum pominuvala niz invitro procedura, ne nikako ne mozam vo takva situacija da go gledam samo kako spermodonor koj ke se pojavuva koga nemu mu tekne i mu odgovara, zatoa sto nemu mu se izleguvalo so drugarite
nemam jas namera da se vrakam vo matrijahat, deteto ima dvajca roditeli, dvajca go planirale, dvajca go napravile, nema mesto za ne go interesira

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 21:55:57   
Mihaela 2010
A sto ke mu pravis ako ednostavno ne e zainteresiran ??
Veruj ima sekakvi budali i ednostavno ne go interesira deteto i znam primer na moja drugarka i se slucuvase toa. Toj ednostavno bese zanesen po druga zena a zenata i deteto bea bukvalno staeni na ignor. Samo jas znam kolku pati detevo se budese u sred nokj uplakano, istraumatizirano barajki go tatkoi i toa dete na vozrast od 5 godini
I taka nokji i nokji bezbroj ..
I jas za takov covek da se boram koga detevo mi pati? ??
Ne fala ke go isfrlam so se partali i taa alimentacija sakal ja dal sakal ne neme interesira .deteto go stavam na prvo mesto .

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 21:56:41   
masa
Девојки каква жолчна расправија паднала на темава,па вие и ја разведовте и и ја скроивте иднината!!Јас мислам само поддршка е сосем доволна во моментот.Сепак од овие неколку поста немаме информации за целата ситуација како е во семејството.Сигурно човекот има и добри страни.Јас во моментов навивам да се смират и да си бидат срекно семејство (секако не по секоја цена)и им испраќам таква позитивна енергија user posted image доколку работите тргнат во друг правец тогаш ќе коментираме и даваме мислења на друга тема.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 22:02:03   
Mihaela 2010
Dobro ovie nekolku posta ne se odnesuvaa na devojce jas samo navedov slucka na eden nezaintetesiran roditel.
Inaku pisav pogore deka ja podrzuvam nejzinata postapka i se nadevam deka se dobro ke zavrsi .

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 22:26:43   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

A sto ke mu pravis ako ednostavno ne e zainteresiran ??
Veruj ima sekakvi budali i ednostavno ne go interesira deteto i znam primer na moja drugarka i se slucuvase toa. Toj ednostavno bese zanesen po druga zena a zenata i deteto bea bukvalno staeni na ignor. Samo jas znam kolku pati detevo se budese u sred nokj uplakano, istraumatizirano barajki go tatkoi i toa dete na vozrast od 5 godini
I taka nokji i nokji bezbroj ..
I jas za takov covek da se boram koga detevo mi pati? ??
Ne fala ke go isfrlam so se partali i taa alimentacija sakal ja dal sakal ne neme interesira .deteto go stavam na prvo mesto .


verojatno se zavisi od perspektivata od koja gi nabljuduvame rabotite
ako dojde do razvod mene mi e normalno partnerite da prodolzat so zivotot najnormalno, sto vklucuva da imaat novi zeni i mazi i vo toj pogled na bivsiot mi ne bi mu se mesala, neka ima neka e zaljuben, zaluden negova rabota mene neznam zosto toa bi me pogagalo
od druga strana jas iako sum majka se nadevam deka i mene ke mi se sluci ljubov, zaludenost i sl. pa za da imam vreme da uzivam vo tie raboti deteto nekoj ke mora da go zgrizi i od koj drug toa ke go baram ako ne od nejziniot tatko
taka razmisluvam bidejki veke nauciv da ne pakuvam kuferi na sekoja kavga (sreka ziveam vo stranstvo pa beganjeto doma nikojpat ne bilo vozmozno da se organizira vo moment na usijanost) , se karame koga ni se usijani glavite no koga ke gi izladime sposobni sme da se dogovorime, i ako ke se dogovarame da ziveeme posebno togas vo dogovorot osven deteto, alimentacija ke gi vklucime i moznite idni ljubovi i moi i negovi kako i vremeto koe ke go posvetime i dvajcata da gi najdeme i odrzuvame, vprocem jas ovoj muabet veke sum go pravela so mm pa si znam so sigurnost
e sega kako da kazam mojot maz ima mani, ne e sovrsen, ima predrasudi, mozam da kazam deka ima i nekoi tradicionalni svakanja i mentalitet, ama po ovie prasanja e razumen i svesen
verojatno postojat sekakvi mazi, kako sto postojat i sekakvi zeni, no vo slucajov koj go razglabame denes na temava mislam deka bas i ne vazat istite pravila od tie nekoi strasni i tragicni primeri koi postojat i deka sepak se e rezultat na izbrzani reakcii i nedovolna kvalitetna komunikacija megu niv
mislam izleguvanjeto po kafani i ne e nekoja neobicna rabota vo denesnicava i ja praktikuvaat i mazeni zeni i zeneti mazi i toa samo po sebe ne e pricina za razvod

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Која би била причината за развод?
28.3.2013 23:00:20   
*devojce*
Мое мислење е дека он не би се откажал од детето затоа што долго време го правиме и чекавме, но боже мој веќе незнам што да мислам, не очекував ни ова да го направи ама еве го направи.Како и да е секој ден се полесно се осеќам, некако полека почнувам да се навикнувам дека еве сега сум сама, и доколку не крене теллефон да поразговараме како и да е таков ќе биде крајот,сепак поминаа само 3 дена мислам дека уште го држи оној машкиот инает што не му дава да признае дека згрешил, или едноставно може и не мисли дека згрешил времето ќе покаже.Од досегашното искуство "тој неможе ни на мочање да отиде без мене" ама пак ќе кажам веќе незнам што да мислам.Поздравче до сите,фала на советите,user posted image се читаме утре.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?