|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Која би била причината за развод?
24.9.2012 23:45:56   
majka na eva
понекогаш се случува и најмалата кавга (за ситници) да прерасне во голема,и преку ноќ може да се сруши се што сте граделе повеќе години.и не мора да биде тоа кавга заради неверство,љубомора,или брак на млади години и недоволно познавање,итн... туку нешто сосем неочекувано.ЛИЧНО ЈАС баш во овој момент размислувам за тоа која би била мојата причина за развод,кога еве веќе скоро цел месец заспивам самаuser posted image ,тој во друга соба,јас во другаuser posted image ,не сме правеле ништо веќе подолго времеuser posted image ,а ете нема причина и за тоа.дали едноставно исчезна страста која постоеше меѓу нас,или пак секојдневните обврски и проблемите со работата и времето се виновни за тоа?и двајцата уморни од работа...немаме 5минути време да си посветиме еден на друг...и така постепено се губи и љубовтаuser posted image ЧУВСТВУВАМ!и која ќе биде причината ако се разведеме?нема причина...но нема причина и за да бидеме во брак...и времето што го поминуваме заедно ни поминува во кавги.пред една недела се скаравме како што реков за ептен мала ситница(јас велам така е-тој не е така вака е)и бидна до голема расправија...некако не обзема лутината и си изнакажавме секакви работи.и еве сега една недела воопшто не комуницираме.како да не постоиме еден за друг.како љубовта да се претвори во омраза...а каде отидоа чувствата?не знамuser posted image некако овој месец се чувствувам ептен несреќна во бракот.и не размислувам за развод,но ако продолжи така-не знамuser posted image но и да се разделиме повторно нема да ја знам причината како се започна па дојде до тоа...

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Која би била причината за развод?
24.9.2012 23:48:23   
majka na eva
Ви се случило ли и вам така заради некоја мала ситница да дојде до голема расправија па да помислувате дека тоа и ќе биде причината заради која ќе се разделите со сопругот?

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Која би била причината за развод?
24.9.2012 23:49:52   
majka na eva
и знам дека за секој проблем постои и решение,но ете понекогаш не можеме да го најдеме баш кога ни е најпотребно...

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Која би била причината за развод?
25.9.2012 0:12:21   
majka na eva
извинете што пишав така,си ги искажав маките да ми олесни.морам некому.иако во јавноста се правам како се да е во ред,навистина поминувам низ многу тежок период.кога вие би имале вакви слични проблеми како би ги решиле,и што би направиле?сега после кавгата не знам и дали го сакам воопшто,или пак тоа е само период и ќе се реши се со тек на време.сме имале и други кавги слични вакви ама никогаш не се случило да не разговараме цела недела,и да не правиме ништо(мислам на водење љубов),да спиеме одвоено и да се правиме како да не постоиме еден за друг.не знам до каде ќе оди оваuser posted image можеби чека извинување,јас чекам од него,а и двајцата сме виновни...а секогаш јас прва попуштам но овој пат ќе оставам така до каде оди нека оди,можеби тогаш ќе сватиме каде сме згрешиле...навистина ми е тешкоuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Која би била причината за развод?
25.9.2012 0:30:50   
Martins mom
Мајка на Ева, милјарда пати сум била во твојата ситуација и сум се прашувала “што барам јас тука со овој човак, како странци сме, ни тој ме познава нити јас го препознавам веќе“ , тотално се изгубивме, а што е најлошо кога ќе го седнам да разговараме ми вика Аман од тебе, пак нешто ти фали?! И тука ме сече и нема шо да зборам веќе. Лутината ми станува уште поголема кога ете како на пример вечерава, ептен ми е лошо, повраќав, а тој воопшто не се ни сврте да праша како ми е.Абе порано гиневме еден за друг, а сега сме...не знам ни што сме. Најмногу од се сум мразела формален брак,ама ете...Некогаш пак ќе му текне ќе ми изјавува љубов,ама џабе,не сум тој тип што одма ќе смени расположение и ќе му го брка ќефот кога ќе посака неговото Височество.
Не знам стварно како да си помогнеме, јас не се замарам веќе и си фурам ко што ми одговара,ако се најдеме негде по пат-ок! А причината за ова гарант е немањето време еден за друг и умората и исцрпеноста, ама сепак и тоа не е оправдување, ако се сака се може, ама тоа е...За нормален брак треба двајца нормални луѓе,ако едниот чкрипи,другиот и на глава да стои,џабе е...

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Која би била причината за развод?
25.9.2012 22:46:50   
majka na eva
формален брак,ама не се зедовме само како на хартија да не има,треба да уживаме во бракот еден со друг,а не да си го правиме животот пекол.и ако се така продолжи како што е сега,веројатно ќе треба да бараме некое решение...дали да се смириме или да се разделиме...а блазе си ти тебе што не се замараш,и јас би сакала да сум таква,ама ете не можам...туку се затворам сама во соба и плачам.ми треба љубов,внимание,нежност...ама...user posted image како дојде до ова не знам?се надевам се ќе биде како порано.воопшто не сакам заради некоја мала ситница да ми пропадне бракот,ама ако така треба ќе биде.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Која би била причината за развод?
26.9.2012 6:24:44   
bucko mal
majka na eva ti najdobro si znaes sto treba da napravis jas samo moze da ti kazam gledaj da se sredat rabotite a za razvot e lesno mozes sekogas da se razvedes,nesakam da se pram pametna i da solam pamet ama voopsto ne se soglasuvam taka sa sitnici kako so kazuvas da se razvedes.jas sumtaa sto imam razvod pozadi mene i dete od toj brak,sega sum vo vtor brak i uste edno dete(simsonovi) e sega vtoriov brak slobodno mozam da kazam deka zasega e sovrsen i sinot od prviot brak zivee so nas i odlicno se funkcionira no bolkat vo srcevo moe nikako da izcezne sosto sinmi ne imase detstvo kako so treba da ima bese rastrgnato na site strani go pobudalevme do psihijatri dojdovme i nikogas ne dobi lubov od svojot vistinski tatkoi sekogas jas se custvuvam vinovna za se, zasto sinmi mene mi prasuva zosto tatko mi ne e kako drugite tatkovciuser posted image ama zivot mora da se tera pak ke kazam imav sreka sto zama srce covek ako ostanev vo MK neznam krajot kaj ke mi bese so detevo.ti posakuvam sreka i cekam da pises deka se e sredeno pozdrav

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Која би била причината за развод?
26.9.2012 10:23:14   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

понекогаш се случува и најмалата кавга (за ситници) да прерасне во голема,и преку ноќ може да се сруши се што сте граделе повеќе години.и не мора да биде тоа кавга заради неверство,љубомора,или брак на млади години и недоволно познавање,итн... туку нешто сосем неочекувано.ЛИЧНО ЈАС баш во овој момент размислувам за тоа која би била мојата причина за развод,кога еве веќе скоро цел месец заспивам самаuser posted image ,тој во друга соба,јас во другаuser posted image ,не сме правеле ништо веќе подолго времеuser posted image ,а ете нема причина и за тоа.дали едноставно исчезна страста која постоеше меѓу нас,или пак секојдневните обврски и проблемите со работата и времето се виновни за тоа?и двајцата уморни од работа...немаме 5минути време да си посветиме еден на друг...и така постепено се губи и љубовтаuser posted image ЧУВСТВУВАМ!и која ќе биде причината ако се разведеме?нема причина...но нема причина и за да бидеме во брак...и времето што го поминуваме заедно ни поминува во кавги.пред една недела се скаравме како што реков за ептен мала ситница(јас велам така е-тој не е така вака е)и бидна до голема расправија...некако не обзема лутината и си изнакажавме секакви работи.и еве сега една недела воопшто не комуницираме.како да не постоиме еден за друг.како љубовта да се претвори во омраза...а каде отидоа чувствата?не знамuser posted image некако овој месец се чувствувам ептен несреќна во бракот.и не размислувам за развод,но ако продолжи така-не знамuser posted image но и да се разделиме повторно нема да ја знам причината како се започна па дојде до тоа...



А зашто??? ја мислам дека 10 мин, можат речиси секој ден да се најдат....ми е гајле ако садовите не ми се измиенти тогаш...или игралките се расфрлани..или алиштата несобрани....

< Поракaта ја уредил Andriance -- 26.9.2012 10:32:31 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Која би била причината за развод?
27.9.2012 9:40:26   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

понекогаш се случува и најмалата кавга (за ситници) да прерасне во голема,и преку ноќ може да се сруши се што сте граделе повеќе години.и не мора да биде тоа кавга заради неверство,љубомора,или брак на млади години и недоволно познавање,итн... туку нешто сосем неочекувано.ЛИЧНО ЈАС баш во овој момент размислувам за тоа која би била мојата причина за развод,кога еве веќе скоро цел месец заспивам самаuser posted image ,тој во друга соба,јас во другаuser posted image ,не сме правеле ништо веќе подолго времеuser posted image ,а ете нема причина и за тоа.дали едноставно исчезна страста која постоеше меѓу нас,или пак секојдневните обврски и проблемите со работата и времето се виновни за тоа?и двајцата уморни од работа...немаме 5минути време да си посветиме еден на друг...и така постепено се губи и љубовтаuser posted image ЧУВСТВУВАМ!и која ќе биде причината ако се разведеме?нема причина...но нема причина и за да бидеме во брак...и времето што го поминуваме заедно ни поминува во кавги.пред една недела се скаравме како што реков за ептен мала ситница(јас велам така е-тој не е така вака е)и бидна до голема расправија...некако не обзема лутината и си изнакажавме секакви работи.и еве сега една недела воопшто не комуницираме.како да не постоиме еден за друг.како љубовта да се претвори во омраза...а каде отидоа чувствата?не знамuser posted image некако овој месец се чувствувам ептен несреќна во бракот.и не размислувам за развод,но ако продолжи така-не знамuser posted image но и да се разделиме повторно нема да ја знам причината како се започна па дојде до тоа...


mene ova mi lici kako da eden od vas dvajca ili i dvajcata ste temperamentni i eksplozivni i kako takvi tesko si ja kontrolirate lutinata i besot pa reagirate i se slucuva sto se slucuva, i lici kako se pocnuva od sitnica no verojatno postoi nekoj drug motiv ili problem...
jas sega ko nekoj psihoterapevtuser posted image ama pisuvam bidejki nekade se prepoznav i bidejki se imam samoanalizirano pa taka dojdov do zaklucok deka vsusnost nie nemame znacajni problemi vo brakot a kavgite ni proizleguvaat od temperamentite nasi i nasa losa procenka koga partnerot e raspolozen i otvoren za razgovor i sorabotka
mislam deka treba i vie da izlezete od toj zacaran krug, da se preispitas zosto se raspravate i kakvi konkretni problemi ve macat pa da porazgovaras so mazot, vo vreme koga na dvajcata vi odgovara i ne ste okupirani so nesto drugo
jas pocnav da praktikuvam eden model na odnesuvanje koga nesto me maci, na mm mu najavuvam deka sakam seriozno da razgovarame, toj da odbere vreme koga ke moze 100% da me slusa i togas mirno razgovarame
ako ne mu najavam a i toj mene i pocneme ili toj ili jas so drobenje vo vrska so nesto toa obavezno zavrsuva so kavga, zosto koga si nepodgotven a drugiot trgnuva vo napad temperamnetot i tvojata momentalna sostojba vo koja se naogas(nervozen si ili iziritiran od nesto drugo, preokupiran so nesto drugo) ne ti dozvoluvaat mirno da soslusas i smireno da se branis i razgovaras
ljubovta e cuvstvo koe ne moze tuku taka da iscezne no mnogupati ni se cini taka bidejki so nas preovladale drugi cuvstva koi ne mora da imaat vrska so partnerot



< Поракaта ја уредил niki -- 27.9.2012 9:41:19 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Која би била причината за развод?
27.9.2012 13:47:17   
goldy
ima razlicni tipovi na neverstvo , zavisi od situacija
za obicen flert i momentalna slabost verojatno bi prostila ,za nesto poveke od toa ne veruvam

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Која би била причината за развод?
29.9.2012 23:59:15   
majka na eva
user posted image user posted image user posted image user posted image еве ме мене повторно но овојпат среќна,весела,расположенаuser posted image се смиривме со ммuser posted image јупииииии!!!user posted image

(Одговор на членот goldy)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Која би била причината за развод?
30.9.2012 0:18:25   
majka na eva
ама мораше некој да покрене иницијатива за смирување,па го послушав советот од ники,и ми помогна многу.фала тиuser posted image инаку без разговор ништо немаше да се реши.како што ми кажа ники го замолив кога ќе сака да разговараме,и да го решиме проблемот.ама преку смс.му напишав најпрвин дека го сакам,дека се што сум кажала било во лутини,и ако сум згрешила нешто нека ми прости доколку ме сака и чувствува нешто за мене.дека ми е многу тешко кога сме скарани и ми недостига неговата прегратка,неговите бакнежи,преграткиuser posted image ...итн...да не ве заморувам со глупости како бидна му правев романтика преку телефонuser posted image ,и да размисли тој дали ме сака и како сака да продолжиме.дали да бидеме среќни во бракот или да живееме така како што бевме овој месец секој на свој страна...и кога си дојде од работа,разговаравме а потоа разговорот заврши со....(знаетеuser posted image user posted image )

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Која би била причината за развод?
30.9.2012 0:32:12   
majka na eva
и сега од вчера вечер сме како штотуку венчани.премногу сме си недостигале,а љубовта која мислевме дека исчезна,сега стана уште посилнаuser posted image ,само понекогаш кога сме бесни ни се чини дека чувствата не постојат но тие сепак се кријат зад бесот и лутината.инаку причината за кавга била во нас двајцата.ние не се трудевме да си го разубавиме бракот,туку откога се роди ева се занемаривме себеси.не наоѓавме време еден за друг,јас уморна од домашни обврски,тој од работа... ама си ветивме дека од сега па натаму ќе наоѓаме повеќе време само за нас двајца и дека нема да се расправаме за ситници.се надевам се ќе биде како што сакамuser posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Која би била причината за развод?
30.9.2012 11:53:11   
sitalia
bravo za uspehot majka na eva i vi posakuvam da vi bide bas kako sto sakate.

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Која би била причината за развод?
30.9.2012 12:44:51   
Maria
Кога се породив со Андреј и ние бевме така ,како странци,јас дома,две деца,постојано лошо расположена,секоја ситница ме нервираше,тој на работа,ќе си дојде вечерта,јас сум заспала со децата или ќе почнев расправија обично за тоа дека живеам како слугинка,како очајна домакинка,без работа,со домашни обврски еден купuser posted image ...како тој да беше виновен за сето тоа... user posted image .Неколку пати разговорот завршуваше со прашање за развод...user posted image .А како што вели Мајка на Ева,најлошо од се е што немаше некоја посебна причина,како на пример: неверство,насилство,алкохолизам и слично,кои се вистински проблем,а не вака ти текнало и ајде ќе се караме за секоја ситница.user posted image .Откако потпорасна Андреј почнав сериозно да размислувам за нашиот тн.проблем и заклучив дека во мене е целиот проблем.user posted image Оттогаш животот ни се смени 100 % и сме посреќни од кога и да е.Значи време има за се,само треба да си издвоите и да не ја барате секогаш вината во својот партер и да му се истурате и тогаш кога не е тој причината за вашиот очај. user posted image .

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Која би била причината за развод?
30.9.2012 16:58:18   
Martins mom
Во ред е да почнеш да ја бараш грешката во себе и да се трудиш да се промениш,но што акопд другата страна нема никаков одговор. Сме правеле муабет милјарда пати и демек од утре ќе биде друго,ама само празни ветувања...Епа кога само ти се менуваш и само го зголемуваш прагот на толеранција,а него ич не го боли..ееепа ќе збеснеш-нормално!

Мајка на ева,баш ми е мило што сте го решиле проблемот..да не ви се повтори никогаш повеќе!

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Која би била причината за развод?
30.9.2012 18:28:27   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Во ред е да почнеш да ја бараш грешката во себе и да се трудиш да се промениш,но што акопд другата страна нема никаков одговор. Сме правеле муабет милјарда пати и демек од утре ќе биде друго,ама само празни ветувања...Епа кога само ти се менуваш и само го зголемуваш прагот на толеранција,а него ич не го боли..ееепа ќе збеснеш-нормално!

Мајка на ева,баш ми е мило што сте го решиле проблемот..да не ви се повтори никогаш повеќе!


mnogu pogresno si razbrala
ne e ponetata da ja baras greskata vo sebe za da go zgolemis pragot na tolerancija
tuku greskata da ja najdes vo sebe kako prezentiras do kade ti e pragot na tolerancija
partnerot mora da svati do kade moze da odi, a toa ke go svati ako ti jasno mu kazes i cvrsto i dosledno stois na toa
tvoite zelbi i potrebi nema da gi smaluvas ili da gi prilagoduvas na nego tuku ke razgovaras mirno za da gi uvazi, prifati i pocituva toj isto kako sto ti gi pocituvas negovite
brakot mora da bide dvonasocna ulica a za toa da se postigne mora da se boris
ne ocekuvaj toj sam da se seti i da ti bide blagodaren sto mu ugoduvas tuku baraj i tebe da ti se ugoduva koga za toa imas potreba
i ne ocekuvaj deka do promena ke dojde vednas no sekako e podobro da se boris i da docekas podobruvanje otkolku postojano da toleriras senesto
ako toj ocekuva da toleriras se sto ke ti servira toj i negovoto semejstvo togas razveduvaj se ama prvo prasaj go ubavo jasno da ti kaze sto i kako toj misli i cuvstvuva

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Која би била причината за развод?
30.9.2012 18:32:39   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

и сега од вчера вечер сме како штотуку венчани.премногу сме си недостигале,а љубовта која мислевме дека исчезна,сега стана уште посилнаuser posted image ,само понекогаш кога сме бесни ни се чини дека чувствата не постојат но тие сепак се кријат зад бесот и лутината.инаку причината за кавга била во нас двајцата.ние не се трудевме да си го разубавиме бракот,туку откога се роди ева се занемаривме себеси.не наоѓавме време еден за друг,јас уморна од домашни обврски,тој од работа... ама си ветивме дека од сега па натаму ќе наоѓаме повеќе време само за нас двајца и дека нема да се расправаме за ситници.се надевам се ќе биде како што сакамuser posted image


bas mi e milo sto ste se smirile
deka nema da se raspravate ne e vazno mnogu pobitno e i ako se skarate da smognete sili da porazgovarate inicijator nekogas ti nekogas toj i resenie za se ke se najdeuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Која би била причината за развод?
26.10.2012 14:37:56   
Lara2224
A sto ako se e kako sto kazuvate prethodno (dobro nie spieme vo ist krevet ama ne i zaedno) ama ednostavno dobro vi e i taka?
Cel zivot go brkav, go molev da se smiri da me saka, da me pocituva, da mi ugoduva... Na kratko se najdovme na ista branova dolzina i taka se sluci i brakot i deteto... a potoa so site problemi i site kavgi niz koi trebase da pomineme, site knedli koi trebase da gi goltnam a pogotovo sega otkoga navistina mi e najvazno deteto i kukjata, pa jas samata nekako kako da ne mi e ni biten. Sega toj nesto kao se trudi da napravi nesto ama jas ednostavno nemam sila i za maz sega. nekako koga go gledam gledam samo se sto jas sum napravila za nego i nevazno mi e sto toj sega saka da mi ugoduva... a little to late e rabotava. i sto sega?
inaku sum prostila i neverstvo (vo vrskata ne vo brakot) i nepocituvanje na momenti a i mnogu drugi raboti. najmnogu neostvareni sitni i golemi vetuvanja. Na zborovi brda i dolini, na delo nikomu nisto....
I sto sega?
generalno jas nemam nikakva potreba od takov vid na ljubov, niti pa seksualen nagon niti pa nekakva skriena misla za bilo kakov i bilo koj maz, pa ni za mojot. Ednostavno johnny Depp da me moli vo momentov da me gusne, jas pre bi si legnala sama do sin mi... ili ako sum bas premorena duri i sama sama.

Sto vo vakva situacija?

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Која би била причината за развод?
26.10.2012 14:46:31   
miana
Dokolku se trudi okolu mene jas bi dala se od sebe da si go zadrzam brakot i da si ja vratam ljubovta kon nego..Toa sto bilo vo minatoto ( neverstvoto ) stom veke si go prostila i si se omazila za istiot covek - zaboravi go! Barem vo ovie momenti koga ti e se tapreku napreku ,zaboravi na toa sto bilo pred da se omazis..Ako covekot sega e dobra - vredi da se potrudis i ti pa ako ne ide - zdravje !!!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Која би била причината за развод?
26.10.2012 15:06:08   
Lara2224
Problemot e sto probuvav i ne uspevav... Se trudev do pred nekoj mesec, a sega ednostavno ne me interesira... Ne znam zosto, i ne sakam da e taka, ama realno situacijata e takva.

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Која би била причината за развод?
26.10.2012 15:17:47   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

A sto ako se e kako sto kazuvate prethodno (dobro nie spieme vo ist krevet ama ne i zaedno) ama ednostavno dobro vi e i taka?
Cel zivot go brkav, go molev da se smiri da me saka, da me pocituva, da mi ugoduva... Na kratko se najdovme na ista branova dolzina i taka se sluci i brakot i deteto... a potoa so site problemi i site kavgi niz koi trebase da pomineme, site knedli koi trebase da gi goltnam a pogotovo sega otkoga navistina mi e najvazno deteto i kukjata, pa jas samata nekako kako da ne mi e ni biten. Sega toj nesto kao se trudi da napravi nesto ama jas ednostavno nemam sila i za maz sega. nekako koga go gledam gledam samo se sto jas sum napravila za nego i nevazno mi e sto toj sega saka da mi ugoduva... a little to late e rabotava. i sto sega?
inaku sum prostila i neverstvo (vo vrskata ne vo brakot) i nepocituvanje na momenti a i mnogu drugi raboti. najmnogu neostvareni sitni i golemi vetuvanja. Na zborovi brda i dolini, na delo nikomu nisto....
I sto sega?
generalno jas nemam nikakva potreba od takov vid na ljubov, niti pa seksualen nagon niti pa nekakva skriena misla za bilo kakov i bilo koj maz, pa ni za mojot. Ednostavno johnny Depp da me moli vo momentov da me gusne, jas pre bi si legnala sama do sin mi... ili ako sum bas premorena duri i sama sama.

Sto vo vakva situacija?


Драга Лара2224,

оти бе сега куќата пред муж бе user posted image ? колку и да ни изгледа сложено. без нив бре не се може... знам колкаво е дете сега, би требало и малку време за себе да си дадеш. Посвети си се малку, веруј вреди и ти да се потрудиш...е сега ако си сигурна дека љубов нема..онда е тоа друга приказна..

можеби да појдете некаде сами??? макар на ден-два?? ја верувам дека многу работи се поврзани со мозокот..убавите моменти не исполнуваат...па така може да ти се врати и желба и верба а?

второ...не велам дека ова е ист случај како твојот ама накратко приказната за моја тетка..

заедно 5 години...цел свет го прошетаа..мислам нема местенце каде не стапнаа...со 300 муки добија и дете..брак совршенство..милина...ама она толку му се посвети на детето што целосно ги занемари потребите на мажот..

така да..ти давам уште малку време да ти помине...и после драга ставај се у акција user posted image возврати на нежностите на муж user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Која би била причината за развод?
26.10.2012 15:44:11   
Lara2224
Citav edno brdo vakvi prikazni pred da se resam da pisam... i citav eden kup postporodilni problemi vo brakot i periodi koi pominuvaat...
ama mene ne mi e samo toa, nego i edno brdo drugi problemi koi jas sekogas gi resavav i sekogas proagjav preku se. e arno ama sega koga jas pocnav da digam race ( a mnogu pati mu kazuvav deka do toa ke dojde) on pocna da mi se milka. Ama seuste e istiot, prazni vetuvanja, povrsno zavrsuvanje na rabotite...
So nego sekogas bilo taka, toj ke projavi interes, pa jas ke se zapalam ko mlad majmun, ke se zaletam i na kraj pak razocarana.... i nekako mi dojde preku glava od se. maratonski muabeti i vetuvanja, 1000 pati edno te isto - od utre druga prikazna.. toa trae tri dena pa pak po staro... I sega nekako nemam zelba da pravam maratonski muabeti, da ispravam krivi drini, da se navrakjam na stari muabeti ( a tie sekogas izleguvaat pri raspravija), pa da razglabam, pa pak da prifakjam delumna vina (a znam deka vina nemam) samo za da ja opravam situacijata i na kraj pak da bidam razocarana...

Za razvod ne razmisluvam seriozno ama samoto toa sto citam vakvi forumi e pokazatel deka mislite mi letaat natamu....

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Која би била причината за развод?
26.10.2012 15:48:42   
Golemo dete
Неможам да кажам дека сум нов член , веќе цела година сум присутна на форумот но повеќе како набљудувач - учам и читам корисни совети од сите вас....Конкретно Лара 2224 ти ме поттикна да пишам - од 5 години во брак јас 3 години го имав истото чувство (осаменост, индиферентност, огромен број проблеми), за да не навлегувам во детали кои некако успевам и да ги заборавам , решив да си се посветам на детето и себе ... но со тек на време работите легнаа на брашноuser posted image ... и ММ легна исто, не дека и сега не ми иде да го лупнам со мокра јамболија по глава, но најдов модус и начин да функционирам со неговиот лев карактерuser posted image ......Јас потполно те разбирам бидејќи наидов на човек кој не разговара кога треба , на гестови и романтики реагира како мотокултиватор но затоа го фатив неговиот начин на однесување и чим не му се сите овци на број не го дружамuser posted image .....Зборот ми е дека сето тоа ќе помине, побарај и професионална помош воопшто не е срамота , напротив ги подржувам тие кои ја побарале (меѓу нив и јас) ...потоа некако почнав да се сакам и ценам самата себеси , кога другата страна ја уклучи левата хемисфера од пилешкиот мозокuser posted image  и сето тоа го виде почна сам да се менува....Само позитивно и напред, се ќе биде во ред на овој или оној начин, среќата што си мајка е уште еден плус да уживаш и машки се бориш со се....Поздравuser posted image user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Која би била причината за развод?
26.10.2012 15:54:20   
kikicka
Колку што сватив, тебе проблемот ти е што немаш никаков интерес за маж ти?? Или грешка сум?
Јас баш поради вакви приказни си реков дека во никој случај нема да го запоставам мм, колку и да ме нервира и да не е како што беше (нели мажите после брак маку се опуштаат па не се толку внимателн). Ге гледаш да си најдеш време да си посветиш и на мт, оти после не дај боже неверство кој ке ти е крив???? И тие си бараат внимание ама секогаш оставаат на нас сопругите да бидеме фантазери и да бидеме инициатори за се.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?