|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку човек да трпи?
13.6.2009 11:05:51   
niki
Pisuvav jas za mojot krizen  brak koj veke si dostigna nekoe nepodnoslivo nivo za mene, no bi sakala se od pocetok i ne edno mesto da stavam pa moze ke si najdam odgovor na mojata dilema.

Imavme vrska dolga tri godini no bidejki bese na razdalecina pa mnogu poveke ne se gledavme otkolku sto se gledavme ke recam deka bese relativno kratka. Se odlucivmme na brak bidejki veruvavme deka postoi ljubov izmegu nas, a i bidejki edinstveno taka bese izvodlivo da bideme postojjano zaedno i da si ja istestirame ljubovta. Ona sto jas sakav bese da ziveeme nekoj period probno bez deca bidejki ne bev bas soseme sigurna deka sme stvoreni eden za drug, no toj pocna so prikaznite od tipot deka luge so godini se obiduvaat da zacnat pa ne im uspeva, a nie potocno toj ne e tolku mlad za da ceka mnogu (35 godini imase togas). I pod vlijanie na negovite zborovi i mnogu statii procitani koi go zboruvaa istoto sto i toj si ja promeniv odlukata i za moja sreka ili nesreka(od denesna perspektiva) ostanav trudna vednas. Poradi papirologija, poradi negovata rabota, bremenosta ja pominav sama, toj u edna drzava jas u druga. I se tesev togas deka mora toa da go preziveam, a posle koga ke bideme zaedno se ke bide ubavo i sovrseno.
No kako i obicno nikogas ne biva taka.
Koga gi prebrodivme site problemi i konecno go spoivme naseto semejstvo pocnaa novi problemi. Toj si ja gleda samo rabotata i nisto drugo. I dete i kuka i se padna na moi ramena. Dojdena vo nova sredina kaj sto nemav ni prijateli ni poznanici, ni rodnini, samo nego i deteto gi imav, i bez rabota, zatvorena vo domot, bev mnogu osamena. Osamenosta poleka preminuvase vo nezadovolstvo. Sekogas se cuvstvuvav kako da sum mu visok vo zivotot, kako da mu smetam. Toj si se zanimavase so svoite interesi, prijateli, rabota, a za mene i za deteto kako nikogas da nemase vreme. Si ja saka toj kerkickata, ama ednostavno taa e moe zadolzenie, toj ne se pletka okolu nejze, moze da si poigra 10 minuti i tolku.
Za se ova iskreno si razgovarav so nego no promeni trajni nemase. Podocna se skacivme so svekrva mi i tuka toj si nastapi vo stilot majka mi e povazna od tebe, pa uzmi ili ostavi sto ti e drago.
Seksualniot zivot se proretci, toj izgubi zelba, sto poradi mojot odnos so majka mu, sto poradi zdravstvena negova sostojba, koja od druga strana ne odi da ja leci, tuku ignorira deka voopsto postoi.
I taka vremeto si tece, so povremeni zestoki kavgi i periodi na zatisja, ne deka sme se smirile ama taka si ziveeme premolcuvajki, sekoj na svoja strana, ke se vidime za rucek i pak sekoj vo svoite obvrski, interesi, ne vklucuvajki go drugiot.
Jas veke ne go cuvstvuvam kako nekoj so kogo mozam da razgovaram i da bidam iskrena i da si kazam sto mi lezi na dusava i dolgo si cuvam se vo sebe si placam koga sum si sama. Toj pak mene za senesto me obvinuva, se jas sum mu nesto kriva, senesto pravam pogresno, senesto ne e dovolno dobro, stalno nesto me potcenuva, dobar zbor nemam cueno bog znae od koga.
Specificna ni e situacijata i okolu deteto, koga bi se razvele jas bi se vratila u MK on bi ostanal tuka, ama deteto ne mi go dava da go zemam, tuku najmnogu sto bi prifatil e odreden period da bide kaj mene, pa kaj nego. Dalecinata e mnogu golema za da si go ostavam deteto kaj tatko i i da si zaminam i si sedam i si trpam. Ama do koga? Kolku covek moze da istrpi?
Vcera vrv. Raboti toj do 12 navecer i posle rabota ke si svrati kaj prijateli sto imaat noken klub ni se javuva ni nisto. Ne deka cesto go pravi i mnogu se zadrzuva ama... vcera bev na rabota i morav da ostanam prekuvremeno. Mi se javi da me prasa dali da me zeme mu vikam ke ti se javam koga ke zavrsam. Koga si dojdov doma se naljuti sto ne sum mu dala detalno objasnuvanje kaj sum. Ko da bev izlezena negde, jas sum bila mazena, ne sum trebala da se zadrzuvam nigde bez da se javam da se objasnam, da se opravdam. A on bil drugo on mozel. I ako sum mislela da prodolzam taka da se selam . Si puknav od maka.

< Поракaта ја уредил predrag -- 13.6.2009 15:08:06 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Kolku covek da trpi?
13.6.2009 11:41:04   
mami
за почеток user posted image user posted image user posted image отприлика можам да замислам како ти е, бидејќи еден период и мојов така се однесуваше- или барем јас така го чувствував.Не сум далеку од дома, ама сепак сум во средина каде немам никој познат и најблискиот ми е на пола сааат со автобус. и по цел ден седев сама дома, со бебето и се нервирав како не правам со никој муабет. среќа почнав да работам инаку ке полудев...
ти беше во Грција мажена така?колку се сеќавам...твојата ситуација не е ни малку лесна...јас тие мажи кои и покрај 40 години сеуште одат по барови и цели ноки излезени ги викам пораснати недораснати дечиња.. а да пробате со брачно советување? или ако веќе си решила дека нема спас за вас,  распрашај се убаво која е процедурата за детето ако се разделите и ти дојдеш тука да живееш? имам другар кој е роден таму, таткому си останал по разводот да си живее во грција а тој и мајкаму си дошле ваму, со нормални гледања за распусти и сл.
ама сепак пред да почнете да ја разгледувате таа варијанта пробајте уште еднаш, ако сеуште има барем малку љубов меѓу вас пробајте да ја разгорите повторно, а ако нема ништо останато немојте да бидете заедно само заради малечката- тоа не е фер спрема вас а и спрема неа- цел живот да живее во лага...
размисли убаво и разговарај еден последен пат и расчисти- можеби звучи грубо ама мое мислење е дека подобро побрзо да заврши ако не оди отколку да се мачите сите тројцаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Kolku covek da trpi?
13.6.2009 12:17:51   
Палешка РР
Морам да признаам - тешка ситуација.
Јас мислам да се обидеш уште еднаш да го спасиш бракот, ако тој веќе кренал раце.
Привлечи го, на некој начин, гледај некако да се заинтересира и за детето. Ако навечер не се враќа, јавувај му се, кажувај му дека ти е страв, итн.
Јас би отишла на краток одмор во Македонија, но подолго би се задржала. Земи одмор и посети ги своите, па да види како би било без вас. Тој ќе ве побара, верувај ми, се прави фраер оти се му е под носот, ух!
Пробај да го спасиш бракот Ники, но во меѓувреме распрашај се за ситуацијата со детето.
Сите сме со тебе и стискаме палци да успееш.user posted image  

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Kolku covek da trpi?
13.6.2009 12:31:17   
niki
Eh i toa so bracno sovetuvanje go imam spomenato, ama toj si e posebna kategorija, sam moze da si gi resi problemite, ne mu treba nikoj.
A jas veke nekako imam krenato race, se izmoriv veke da bidam inicijator za se i sesto. Se izmoriv veke da slusam kako jas bi mozela da bidam podobra sopruga i majka i snaa i covek.
Ne sum ti ja sovrsena si imam mani, ama i pokraj se si zasluzuvam nekoja pocit, imam i jas ocekuvanja, a ne samo od mene se ocekuva, od mene se bara....
a koga sum jas i moite baranja, zelbi i ocekuvanja vo prasanje togas sprotivna prikazna, togas ako ne ti cini odi si i tuka ni zavrsuvaat razgovorite, neznam sto po takvno nesto covek i da kaze.

Ve gnjavam sega, izvinete, ama kako da sum dojdena do nekoj zid i nema ni napred ni nazad.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Kolku covek da trpi?
13.6.2009 12:40:31   
niki
Toa so Makedonija ne mu bega, ama moram da cekam da projde letovo, taman pocnav da rabotam.
Ako do togas ne si gi soberam partalite i ne si zaminam zasekogas.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Kolku covek da trpi?
13.6.2009 12:56:23   
mami
Ники пробај уште еднаш, ако тоа значи дека ке го спасите бракот вреди да пробаш..и јас се нервирав секогаш, зошто се јас ама па кога ке размислам, за нашата љубов, вреди...а ако сепак мислиш дека нема шанси распрашај се и кажувај ако некако можеме да помогнеме...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Kolku covek da trpi?
13.6.2009 13:23:28   
Nikolina
Здраво Ники до пред некој ден и јас пишував за мојот проблем во мојот брак на форумот и јас се наоѓам во слична ситуација само со мала разлика ти имаш здрава и жива ќеркичка и мора да мислис на неа затоа ако мислис дека е подобро да се разделите ок можеби и таа еден ден би ти била благодарна и ќе свати за што си го направила тоа,зошто навистина ако нема спас за бракот верувај најмногу детето ќе ти трпи ќе ве гледа не среќни ќе расти и тоа незадоволно па уште ако се карате пред неа скраја да е може и со говорот да си има мака како што знам многу случаеви.Друго знам низ што поминуваш оти и јас сум мажена во друг град но како да сум во друга држава сега сум бремена и од здраствени причини не смеам да патувам моите реко идата брат ми си е зенет оди на работа ако дојди снаа ми со внуката арно мајками е починатана утресен ден пред седум години,татко ми почна да пие и него ретко го гледам а и со него не можам да си направам муабет оти не е стабилен човек и овај мојот сето тоа го знај и пред неколку дена се искаравме ми вика тебе никој те нејќи ,одвај чекаа да си заминиш од дома и таканатаму и кога ќе се искараме исто ми вика одиси ако не ти одговара.Кај нас е јако што понекогаш од ништо почнуваат проблемите и кавгите и мене ми епреку глава дојдено ама не можам да се решам да заминам.Проблемот кај твојот маж и мојот е што како што кажа тие се многу галени и матријахално воспитани се да му е под носот и демек ние сме им дојдени дома и мора да трпиме јас милион пати тоа сум го поминала ете и сности бсес излезен а јс дома па не е фер ама ја с сватив дека штом нему не му е гајле за менеи за тоа што го носам ни тој не вреди да се нервирам за него за да се секирас за некој треба тој да вреди,и вака почнав и јас да го ставам на игнор и го гледам како да му е криво ама уште не попушта затоа ти велм ако мислиш дека вреди човекот бори се за него ама те молам да бидиш своја и со цврсти ставови да види дека навистина си сменета и дека навистина ќе сториш што мислиш тој вака само те заплашува оти мисли дека нема да заминис и од каде тоа дека не ти го дава детето па во секоја држава детето до седу години и следува на мајката и немој во никој случај да си заминала без детето оти баш тогаш никогаш нема да ти го дадат.поздрав и не си сама камо таа среќа на сите да ни сјаеше ама за жал не е така поздравuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Kolku covek da trpi?
13.6.2009 14:31:29   
Еца
user posted image Еве ме и мене конечно да пишам.
Многу работи сум поминала низ кои вие сега минувате.Далеку од тоа дека мене ми е сјајно, но се борам и не се откажувам од една проста причина бидејќи сум сигурна дека можам нешто да променам.Имав период со мојот сопруг кога веќе го имав допрено дното, имав период кога се спакував и ме врати буквално од пред врата, имав период кога мислев дека е најдобро да ставам крај.Но пак постоеше, она ама...Би сакала да можеме да разговараме само за убави работи, но ништо не е соврешено, а животот најмалку.Тој е една претстава во која ние ја имаме главната улога, и многу зависи како ќе ја одиграме. Сепак, без разлика на се, еден е живото, тој ни е, и мора да се потрудиме да го живееме секој ден, како да ни е последен.Ни треба семејство, работа, дружење...Но кога нешто фали, не смееме да седиме и да жалиме над него, мора да превземеме иницијатива и да ги промениме работите, ма макар тоа и болело. Сите сме тука Ники и те подржуваме, тоа го знаеш, но последниот збор мораш да го донесеш сама, бидејќи најдобро знаеш што ти вели срцето, а што разумот, најдобро знаеш дали вреди или не повеќе да се жртвуваш и ставаш во втор план. Од една страна ке ти речам, лесно е нешто што си градел со години да го срушиш и да кажеш крај, развод,треба да се обидеш повторно да ја разгориш љубовта, треба да се бориш да останете заедно, но од друга страна ти велам подобро добар развод, отколку лош брак исполнет со караници, поттиснување на чувства, страв, трауми за детето. Млада си, паметна, здрава, права, животот е пред тебе, сумирај се што сме ти рекле и донеси одлука, и цврсто држи се за тоа, едно што со сигурност можам да ти го кажам е дека не смееш да се двоумиш.
user posted image user posted image user posted image За се можеш да разговараш со нас и воопшто не не малтретираш, ние сме едно семејство кое секогаш треба да си даде совет, разбирање, љубов...


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Kolku covek da trpi?
13.6.2009 17:24:27   
hristijana
Daniela i Niki molete mu se na Bog da gi vrazumi vasite sopruzi od prilika vaka :
Gospodi Isuse Hriste i Majko Bozja vrazumete go mojot .....imeto na soprugot.
molete od srce navecer na sabajle ili non stop vo denot.
od srce vi posakuvam sto pobrzo da vi se sredi brakot.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Kolku covek da trpi?
13.6.2009 22:44:28   
Marta
Daniela i Niki, ubavo vi napisa Elena, zivot e eden i vreden, zatoa razmislete ubavo za sto vredi da se borite i stremete se kon toa.Nikoj ne e povreden od vas, sakajte se prvo sebe, pa potoa drugite, naucete da bidete malku i sebicniuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Kolku covek da trpi?
14.6.2009 12:22:16   
niki
Fala vi zenski za poddrskata. Neznam sto ke pravam, moram malku da gi istrazam grckive zakoni za razvod. Od ona sto go citnav malku vcera ovde ne postoi takva instanca koja veli deka deteto do odredena vozrast i se dodeluva isklucivo na majkata. Roditelite se i dvajcata ramnopravni po toa prasanje, a duri i postoi moznost deteto da se dodeli i na treto lice, sto malku me zacudi koga e prasanje razvod. Postoi i nekoja varijanta koga deteto e negrk da se primenat zakoni od zemjata ili zemjite od koi poteknuva, ama mora podetalno da procepkam, ova vaka na prva raka, malku razocaruvacko mi e.
Inaku so nego ne ja pokrenav temata, vcera bev ednostavno mnogu voznemirena, denes si se cuvstvuvam podobro, pa moze vecer otkako ke se sobereme od rabota, denje ne se gledame toj pretpladne jas popladne rabotam denovive.
Fala vi uste ednas i pozdravce

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Kolku covek da trpi?
14.6.2009 12:25:21   
mami
Ники ајде само смирено, вечер седни и поразговарај сериозно...убаво објасни му ти како се чувствуваш и како него го чувствуваш и немој да ја напаѓаш мајка му (јас го направив тоа неколку пати  и очите ќе ми ги извадеше) па пиши ни како си поминала

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Kolku covek da trpi?
16.6.2009 10:29:23   
mami
ники како помина? разговаравте? каква е сега ситуацијата? знам дека не сум единствена со глупи проблеми, па за сите се грижам како се user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Kolku covek da trpi?
16.6.2009 11:06:00   
niki
Status kvo. Praevme muabet, nisto ne resivme, samo dojdovme do zaklucok deka i dvajcata sme krivi za situacijata. Sabajleto kerka mi mu vika Tato da ja gusnes mama i se izguskavme i izljubivme i so nejze na kraj.
Imav spremeno eden tekst da go pratam na eden grcki forum kaj sto odgovara advokat za moite prava, ama nemozev da se registriram, i kolku sum raseana denovive listot mi ostana doma go procital i navreden kako sum mozela takvo nesto da spremam. Toj si  ima nekoja ideja deka ili ke ostanam so nego ili ke si odam sama bez deteto duri i sudot da mi go dodeli, makar i da treba da me ubiel neamlo da mi go dade deteto. Zaplasuvanja, bockanje tamu kaj sto najmnogu boli. A mislev deka e mnogu razumna i odgovorna licnost. Baram da najdam po internet dali ovde kaj sto ziveeme ima nekoj vid bracno sovetuvanje, pa da go teram da odime, ama i toa nekako neuspesno. U nedojdija koga ziveeme.
Jas se obiduvam da gi sogledam site moznosti, a za nekolku dena ke  mi dojde i milata mi svekrvicka da mi gi zabiberi site mandji verojatno me ceka borba na site mozni frontov
Sum bila mnogu dobra koga sme se zapoznale, a sega sum bila mnogu zla, sum se promenila mnogu, toj taka me gleda.
Eden rodnina mu umre i eden prijatel i koga si zaminuvaa zenive nivni toj gi sovetuvase babive i dedovcive da gi potplatat majkive za da im gi ostavat vnucinjata, zosto oni ke se ispomazele pa nemalo da si gi gledaat  decata. Rasipanost, ama ja ne sum u pravo oni bile kurvi i seljanki i taka trebalo so niv.
Si mislam jas po taa logika i mene nisto podobro ne me ocekuva. Ne mi se veruva nekoj so ladna glava i normalen da misli deka e podobro deteto da se odzeme od majkata po sekoja cena i uste sum se omazila za nego. Neznam sto ke se sluci, neznam veke ni sto e poloso, da ostanam u brak ili da si odam, ni edna opcija ne mi izgleda kako dobitna kombinacija.
Aj se nadevam deka nesto ke ne vrazumi i dvajcata pa ke napravime kako sto treba.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Kolku covek da trpi?
16.6.2009 11:31:48   
mami
леле мила, јака ти душа, само тоа можам да ти кажам...пробај со советувалиште, или оди кај некој адвокат директно и лично распрашај се што точно ти следува тебе и што можеш ти тука и колку тој има прво над тебе..ваљда постои некоја клаузула за психичко малтретирање на која можеш да се повикашuser posted image незнам, гледам дека си во екстремно тешка ситуација и не сум паметна да ти помогнам, можам само да ти кажам дека ние сме тука за тебе, ја имаш нашата поддршка за се што ке одлучиш и за што и да ти треба помош слободно кажи, колку можеме ке помагаме..

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Kolku covek da trpi?
16.6.2009 13:21:02   
Еца
Точно Ники што навистина те интересира да се распрашаме и овде со стручни лица по ова прашање.Навистина тешка ситуација и не е за потценување.Знаеш дека тука сме, се што треба, кажувај!!!user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Kolku covek da trpi?
16.6.2009 13:39:06   
Nikolina
е и јас да ви се пофалам дека маклу по малку се средуваат работите кај нас ама да се надеваме дека повеќе ниогаш вакво нешто нема  да има,размисливме и двајцата јас за мене сигурно а тој можебиuser posted image и сватив дека многу го сакам и дека конецно ќе добиеме неешто што и двајцата што многу го сакаме и што ни фали само здравје Боже и дека вреди да се бориме еден за друг две недели пекол ама па сности до пет на утро се смирувавме
одвај цекавме да се гушниме и бакниме сега уште да разјасниме некои работи да можам да го убедам да разговараме и да му кажам дека сега ми е најпотребен.затоа Ники те молам гледај со убаво сигурно усте и кај вас има некаква страс па скоро и вие се имате земено нели,види можи и ти грешиш некаде можи се цувствува запоставен незнам како ви е ситуацијата кај нас тоа беше и те молам пиши почесто,приклучувај се и на другите разговори ќе ти мине времето поздравuser posted image user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Kolku covek da trpi?
16.6.2009 13:41:51   
Еца
 user posted image Ете, виде, кризи има и ќе има, само смирено и полека  user posted image  

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Колку човек да трпи?
16.6.2009 13:46:43   
natasha
niki mislam deka e najdobro da go razgledas dobro sekoe zakonce da se obides uste ednas da razgovaras i ako ne biva da si se spakuvas,poso takov zivot ne e zivot?prvo pati i ke pati tvoeto dete,ti go kazuvam ova bidejki go imaam pominato so mojte roditeli,a i seuste go pominuvam i zatoa sega im vikam da se razvedat poso navistina ne ide-nikoj so nikoj ne razgovara a tatko mi samo ja prefrla topkata za svojot neuspeh na majka mi.pred nekolku god bev na psihijatar imav potreba da razgovaram so nekoj koj ke mi pomogne go kazav problemot i dr me posovetuva tie da se razvedat,bidejki nema potreba da se gnjavat i da ziveea tzaedno koga se e sruseno pred niv,samo patat decata?togas ne mi idese toa vo prilog ama sega koga od moj aspekt ja gledam situacijata mislam deka e taka najdobro za site?Iskreno posakuvam nikoj da ne ja dostigne ovaa tocka vo brakot no toa e neminovno?i jas sum 4god vo brak i jas napocetokot imav problemi,zaso ziveeme vo zaednica i se tuka se vrtea problemite majka mi........?mazite se slabaci koi ne mozat da ja prifatat realnosta deka veke treba da se otrgnat od fustanceto na mama i deka treba da se svrtaat kon svoite soprugi i deca?se vo svoe vreme mora sekogas daima usponi i padovi ama ako toa gi pominuva site granici i ako pocnuva da preminuva vo patenje borbata prestanuva tuka?zatoa glavata gore vredi da se obides barem uste ednas zaradi deteto ako ne vredi togas se znae,zastiti go barem svoeto dete da ne dobie traumi koi tesko se lecat i pokraj toa sto vikaat deka vremeto gi leci ranite?jas seuste si go vrtam filmot za seto ona sto sun go pominala so mojte roditeli i sekojdnevno se boram da ne stanam kako niv,se trudam da gi balansiram rabotite vo brakot-trpenie spasenie-eden e zivotot

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Колку човек да трпи?
16.6.2009 13:52:59   
mami
леле Даниела баш ми е драго што конечно се средивте...супер, ајде уште малку разговор и наскоро ке бидете хепи фемили која чека најубавоuser posted image

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Колку човек да трпи?
16.6.2009 13:54:20   
natasha
CESTIKI DANIELAuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Колку човек да трпи?
16.6.2009 14:01:07   
Nikolina
фала на сите најмногуууууuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Колку човек да трпи?
16.6.2009 14:09:27   
mami
Ајде Ники ке видиш ке огрее и кај тебе сонцетоuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Kolku covek da trpi?
16.6.2009 14:54:21   
Anushka
ПРВО - ОГРОМНИ ЧЕСТИТКИ ДО ДАНИЕЛА: GO FOR IT, BABY!user posted image user posted image
ВТОРО - ВЕЛАТ, НЕ ПРАШУВАЈ ГАТАЛЕЦ, user posted image ПРАШАЈ ПАТАЛЕЦ. неколку, се надевам ефикасни совети до нашата храбра НИКИ. Имено, имав сличен поранешен сопруг, странски државјанин, кој додека бевме во брак, пет пари не даваше за своите две деца (10’ на ден гушкање, слики во пари~ник, и толку), а односот кон мене - идентичен како твоето искуство.
Си мислев, разводот ќе биде формалност. Но, едно големо но. Неговите закани дека можам да си одам сама, но децата да му ги оставам, за жал, ги претвори во стварност: потплаќаше соц. работници, судии, коирстеше политички врски преку својата амбасада, дури и ги однесе надвор од државата, па немав поим каде се моите 2 и 4 год. деца!!! Тоа траеше 3 месеци, а вкупната голгота се’ додека не заврши хоророт од развод, ЦЕЛИ ДВЕ ГОДИНИ! Бев принудена да се борам со се’ што имам, користејќи ги сиот негов арсенал, па дури и продавајќи си го сопствениот имот за да го платам судскиот процес (читај меѓу редови што се’ морав да платам)
Ники, верувај ми, сега се чувствувам слободна како птица, АМА, да занев дека разводот тооолку многу ќе ме чини, а најмногу моите деца (кои сеуште, по 13 год.) живеат во лош спомен на таа траума, а татко им го користи секој момент да ги потсети малтретирајќи ги на секој можен начин зошто не се со него, туку се со таа к.... (мене), НИКОГАШ, НИКОГАШ НЕМАШЕ ДА СЕ РАЗВЕДАМ. Барем не така, со толкава наивност, без план и со верба во правниот систем.
Ники, или направи ДОБАР солиден план (но и план Б и Ц), поткован со документи, докази, пари и адвокати, или
послушај го советот на другите од форумов и РАЗГОВАРАЈ. Стисни заби, биди упорна и толерантна. На крајот на краиштата, ако сакаш да смениш нешто или некој во животот, СМЕНИ СЕ СЕБЕ. Сврти се кон себе си, кон детенцето, не се „замарај“ со неговот патријахално и пуританско воспитување и мајка. Let them be! Можеби и ти си се семнила, па обиди се да бидеш „старата“, ама не се откажувај птреку ноќ. Ништо убаво не дошло лесно.
Ники, верувај ми, од срце те советувам - немаш поим колку е тешко да се бориш сама, да ти залепат етикета „Распуштеница“, па уште, замисли, без дете (многу се големи шансите да ти го земе).
Изброј се, пресметај се, види што колку ќе те чини и реши се. Што и да биде тоа, важно е да биде одлука поткована, со стратегија и истрајност.
А тука Рингераја да те подджи и даде совет, ако треба.user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Kolku covek da trpi?
16.6.2009 14:56:54   
mami
па добро бе Анушке кај си ти???? цел ден те чекав со одговор за темава, зошто знам дека никој нема да и даде подобар совет од тебе...

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?