|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дула? =сознанија и искуства
29.3.2014 12:44:05   
Melanija RR
Што е дула?

Прекрасна статија на Рингераја user posted image

Запознајте се со дулите од Србија


За време на Светската недела на Дулите, во Македонија ќе ни гостуваат Мирјана Гњатиќ и Слаѓана Грошин, дули од Србија, со воведно предавање за дулите и прикажување на документарниот филм „Дула“.

Предавањето ќе се одржи во сабота, 29 март 2014г, од 17 до 19 часот во БАС - Бизнис Академија Смилевски (над ВЕРО во Аеродром). По предавањето се планира прикажување на едночасовниот документарен филм „Дула“ (со хрватски титл). Работилницата е бесплатна. Проширете ја веста до оние кои мислите дека би биле заинтересирани да дојдат!

========================================

Кога прочитав за што се работи се изненадив и мислам дека навистина би било убаво да го има и кај нас. Ако има моја грешка user posted image Дали го има во некоја од земјите каде има наши иселеници? Рингерајки низ светот имате ли вие искуство со дулите?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дула? =сознанија и искуства
29.3.2014 23:50:02   
deluxe
Благодарение на нашата Рингераја,јас на мои 30 години научив нов зборuser posted image user posted image Дула.Ова до сега беше навистина непознат поим за мене,барем јас никогаш не сум го сретнала ,ниту прочитала некаде дека постојат вакви луѓе и која е нивната професија.Според мене тие се од голема корист на родилките,бидејќи навистина во тој миг ти треба човек до тебе кој ќе ти влее сила и поддршка,а не како што е во нашето здравство некој да ти се дере над глава и да те вреѓаuser posted image
Ова дефинитивно треба да се воведе и во Мкuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дула? =сознанија и искуства
30.3.2014 9:14:09   
niki
dula vo grckiot jazik se koristi za robinka, sluginka i jas ovde samo vo takov kontekst go imam sretnato
a ova vo statijava sto se zboruva nemam slusnato deka se praktikuva masovno, mozebi ima vo nekoi situacii ili za nekoi posebni klasi na ljuge cij imoten status im dozvoluva vakov luksuz
isto taka sega prv pat citam deka vakvo nesto postoi vo Srbija, niedna od rodninite ne mi ima raskazano deka koristela vakvi uslugi, sledam i eden roditelski forum srpski i tamu nikogas nisto slicno nemam procitano
mislam deka e ova sega nekoja novotarija koja se obiduvaat da ja doblizat na lugeto
mene licno ne mi zvuci privlecno, uste edna licnost pokraj lekar i babica koja ke ima svojstvo na rabotnik ne bi mi bilo nikakva poddrska vo poroduvanjeto
vakov odnos i taka da recam uslugi jas bi sakala da imam moznost od maz mi da gi uzivam, a ne od uste nekoj koj za toa ke bide platen da go raboti

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дула? =сознанија и искуства
30.3.2014 10:46:27   
Палешка РР
Јас прв пат слушнав за поимот Дула кога на нет се појави ОВАА сторија за породување дома во Србија. Повеќе се зачудив на одлуката на брачниот пар да го донесат на свет детето дома, без лекарски надзор, само со бабица и Дула, отколку на новоста-Дула.
Кога размислувам само за Дула, мислам дека би било убаво да има некој до тебе кој ќе ти укаже како да дишеш, како да се движиш, што да правиш...бидејќи по државните породилишта обично има сестри и докторки кои те караат, кои не ти помагаат, кои ти се смеат...ретко се најдува некоја нормална личност која ќе ти помогне.
Јас имав среќа на двете породувања бабица да ми биде моја роднина, што навистина, од оваа гледна точка, ми дојде како Дула.


< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 30.3.2014 10:49:14 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дула? =сознанија и искуства
30.3.2014 16:58:00   
niki
aaa pa taka kazete, deka se raboti za poroduvanje vo domasni uslovi za poroduvanje vo bazen
da znam za ova, ne sum upratila deka duli se vikale
poentata e deka ova e pilot proekt, koj ne e zakonski dozvolen vo Srbija, se obiduvaat toa da go vovedat, se obiduvaat da ja promenat svesta i da pocne da se razmisluva i na drug nacin koga stanuva zbor za poroduvanje
i edna TV voditelka se ima porodeno na ovoj nacin, ne mozam sega da se setam na imeto
mene mnogu mi se dopaga idejata, no se dur taa procedura ne zazivee vo ramki na ginekolosko akuserskite oddelenija vo smisol da postoi oddel koj ke odi vo kukni poseti, koga ke ima na raspolaganje brza pomos koja pred kuka ke ceka za vo slucaj nesto da trgne naopaku, koga prijavuvanjeto na rodenoto dete vo domasni uslovi ke bide implementirano vo zakon i nema da se baraat vonredni postapki za dokazuvanje na raganje bidejki momentalnite zakoni priznavaat samo poroduvanje vo bolnica, togas jas najrado bi go odbrala ovoj nacin
sekako so preduslov da imam sredstva za ova, bidejki vo Srbija posleden pat koga slusav za ova, poroduvanjeto doma cini 500 evra bez bazen, i 600 evra so bazen
za gadlivki od bolnici, straslivki od igli i od pregledi, a pogotovo od gledanje na tuga maka ova e idealen izbor

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дула? =сознанија и искуства
1.4.2014 1:04:25   
Defne90 RR
И јас за првпат се сретнав со овој поим овде на рингераја.А искрено не сум ни знаела дека има такви жени кои ти помагаат полесно да го поминеш породувањето и те охрабруваат во тие моменти како и тоа дека ти помагаат и ти кажуваат и како да дишеш и што да правиш во тие моменти на породување.Јас со првото синче стварно имав среќе бидејќи околу мене имаше три бабици и гинеколог и навистина ниту една од нив не ми се ни развика ниту ме исмеа иако цело време плачев и пискав од болки.Значи толку беа добри со мене ете можам да кажам тие беа дули за мене.Едната од нив никогаш нема да ја заборавам значи работата на жената и беше само да ми ја држи раката и да ми објснува како да дишам и да ме охрабрува.Е сега со второто си поминав навистина лесно на породување,ама можам да кажам дека бабиците беа ужасни.Едната од нив ми рече дека ќе ме удри ако не туркам посилно и тоа така ептен нервозно.Среќа што се породив за 5 минути откако се качив на боксот па не морав да ја слушам долго време како вреска и се дере.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дула? =сознанија и искуства
29.4.2014 12:55:21   
Лотус
Јас неодамна во еден сосема поинаков контекст дознав за Дулите. Како што е наведено во статијата, нивната улога за време на бременоста, породувањето како и во пост-породилниот период е предоминантно психо-емотивна, т.е. со цел надминување на неосновани стравови како и подигнување на самодовербата во сопствената моќ и способност за раѓање. Во свет во којшто претпочитаме да им препуштиме на другите да одлучуваат што е добро, а што не, за нас и за нашето тело, и кадешто разбирањето за раѓањето како психо-емотивен процес е да не рецам непостоечко во редовите на стручно медицинските лица, некој којшто ке не потсети дека тоа е наше тело и никој не може да го познава подобро од нас самите, е повеќе од неопходен user posted image . Штета што не можам да присуствувам на предавањето.
Се најдобро на сите.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дула? =сознанија и искуства
26.3.2015 13:31:50   
Melanija RR
Светска недела на Дулите, од 22 до 28 март 2015год., ќе биде обележана и во Македонија по втор пат.Платформата Кален во соработка со Центарот за интегрална јога Дарма организираат отворено предавање со дулата Маја Трајковска.

user posted image

На предавањето ќе биде прикажан и краткиот документарен филм ,,Клучната состојка-дула" (The essential ingredient Doula).
Настанот ќе се одржи во петок, 27-ми март 2015год. , од 18 до 19:30 часот во Центарот за интегрална јога ДАРМА, ул. ,,Ѓарски одред,, бр.7 во Скопје.
Целата статија на Рингераја.мк може да ја прочитате ТУКА


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Лотус)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?