|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пушење за време на бременоста
14.3.2009 6:51:58   
Еца
Vo svetot sekoja treta zena pusi za vreme na bremenosta.Istrazuvabjata pokazale dekazenite pusaci imaat pogolem rizik za spontan abortus ili predvremeno poroduvanje,nautro poveke stradaat od macnina,kako i urinarni infekcii i kaj niv postoi pogolem rizik da se razvie preeklampsija(sostojba opasna za zivotot koja se razviva vo bremenosta)
Jas ne sum pusas,no nitu gi osuduvam,nitu gi opravduvam zenite koi pusat,sekoj ima svoj stav za nesto,no licno jas poznavam mnogu zeni koi se otkazale od cigarite vo momentot koga doznale za svojata bremenostuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 21.3.2009 17:04:00 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Pusenje za vreme na bremenosta
14.3.2009 12:55:50   
nina
Ели јас сум пушач не активен но сум пушач.Но и исто така јас ги осудувам сите мајки кои пушат за време на бременоста бидејки мислам дека тогаш детето се оформува и уште во зачетокот има никотин значи кога ке дознае мајката дека е бремена мислам дека подитно треба да ги остави цигарите а кога ке се породи ако решила да пуши нека продолжи.Иначе ова е само мое мислење за кое мислам дека било коај мајка ке се жртвува од своите навики барем 9 месеци за своето дете.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Pusenje za vreme na bremenosta
14.3.2009 19:37:36   
Aleksandra
Jas sum pusac od 17 godini i za dvete deca ne pisev ni koga bev bremena, ni koga doev. Vednas koga doznav deka sum bremena, pod itno gi ostaviv cigarite i ne pusev ni dodeka gi doev celi dve godini. Zatoa mislam deka treba da se ostavat cigarite dodeka se bremeni i dojat, mada znam mnogu slucaj koga bile bremeni i doele pusele i sega na decata ne im e nisto, duri se po zdravi i od moite deca

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Pusenje za vreme na bremenosta
18.3.2009 10:47:39   
vesna_kr
Јас пушам ама по 1,2 цигари дневно.За време на бременоста не пушев.А сега пак пушам. Ама знам мои другарки што пушеа додека беа бремени.
ЈА прашав генекологот дали е штетно за бебето кога забременив и ми рече дека ако за нас е штетно еднаш за бебето 3 пати.

Затоа идни мајки не пушете доколку можете за време на бременоста, или ако пушите барем намалете ги цигарите колку можете.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 4
   Пушење за време на бременоста
18.3.2009 10:54:10   
kati
никако не се препорачува пушење за време на бременост, ризикот е премногу голем за да се изложи бебето на тоа, па за девет месеци секоја мајка би издржала да не пуши ако сака да роди здраво бебе  СТОП за цигаритеuser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 25.3.2009 6:51:48 >
Непосредна врска до пораките: 5
   Пушење за време на бременоста
24.3.2009 22:01:33   
Natasha5
Jas bev pusac eden mesec pred da ostanam bremena gi ostaviv cigarite.Znaci najvazno e zdravjeto na vaseto dete zatoa site sto pusat neka gi ostavat ,samo pomislite na vaseto malecko co vas.Onie koi vikaat deka ne mozat da gi ostava ne se vo pravo ,sekoj moze da gi ostavi ako saka.
Jas imam bratucedka pusese mnogu za vreme na bremenosta,pusi i sega koga go doi,a da vi kazam ima mnogu napredno i zdavo dete.Samo sepak ne go opravduvem pusenjeto.

< Поракaта ја уредил Elena -- 25.3.2009 6:52:04 >

(Одговор на членот kati)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пушење за време на бременоста
5.4.2009 21:10:23   
Lady
Офф, цигари лоша работа луѓеее .. Инаку јас како страсен пушач од по 2 ипол кутии дневно, мислам буквално ги јадев не ги пушев, кога и да се свртиш ќе ме видиш со цигара во уста, инаку пушев околу 7 години.. лудо дете.. Но во моментот кога разбрав дека сум бремена, тогаш и ги оставив.. се е до желбата, а за можење може секој да ги остави.. user posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пушење за време на бременоста
5.4.2009 21:21:43   
Еца
Секоја чест лејди, само така, во моментот побитнми сте ти и твоето малечко.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Lady)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пушење за време на бременоста
6.4.2009 9:45:10   
Marta
Jas bev strasen pusac do pred nekoe vreme, no otkako resivme deka sakame uste edni dete, veke 3 godini, jas ne sum zapalila cigara.user posted image Zelbata i voljata se mozat da promenat, pa i nasite losi naviki.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пушење за време на бременоста
17.4.2009 19:04:00   
niki
Jas sum nepusac, otsekogas sum bila, pusacite ne gi osuduvam, no ne gi opravduvam, a uste pomalku gi razbiram. Ona sto najmnogu ne go razbiram e koga majkite ke se otkazat od pusenje za vreme na bremenost i doenje (znaci najmalku 2 godini ne pusat) a potoa im se vrakaat na cigarite. Zosto? Zar decata ne se deca po toj period i zosto e togas vo red da gi truete so vasite cigari a prethodno ne bilo?

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пушење за време на бременоста
26.4.2009 13:39:26   
biljanaM
Јас пушев скоро 5 години, среќе што пред да останам бремена се разболев и ги откажав, иначе ќе пушев и за време на бременоста а ќе ми беше криво  оти пушам user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пушење за време на бременоста
26.4.2009 18:44:32   
mami
jas sum najstrogo protiv pusenjeto...ako nesto me iritira toa e koga ke vidam majka so detet i cigara vo raka...sto? mislite deka vaseto dete ne dobiva dovolno truenje od vozduhot nadvor pa vie treba da mu potpomognete??

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пушење за време на бременоста
26.4.2009 21:07:52   
KateL
Se soglasuvam so mnozinstvoto deka e zadolzitelno da se ostavat cigarite za vreme na bremenosta i za vreme na doenje. Jas ne sum pusac, vsusnost su golem protivnik i uspeav duri i soprugot da go nateram da prestane da pusi. Ona sto me cudi e zosto majkite sto uspevaat da ne pusat dodeka bebeto e vo stomaceto i dodeka e malo povtorno im se navrakaat na cigarite podocna. Aleksandra i Vesna, ako ste imale volja da se zrtvuvate za vaseto bebe vo tekot na bremenosta, najdete uste malku volja da prodolzite i sega koga decata rasnat. Jas ja zagubiv majka mi koga bev mala i za malku ke go zagubev i tatko mi pred nekolku godini poradi tie losi naviki, taka sto mislam deka treba da razmisluvame i na nasata dolznost kon decata da bideme tuka za niv koga ke rasnat i koga uste poveke ke im trebame. Pozdrav.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пушење за време на бременоста
27.4.2009 10:35:09   
Katuska
Строго осудувам пушење во бременоста. Јас сум пушач и мислам дека во истиот момент кога ќе дознаам дека сум трудна нема да сакам ни да ги погледнам цигарите..Па тоа е мое бебенци и јас да го трујам, нема шанси??

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пушење за време на бременоста
27.4.2009 10:47:27   
mami
катушке, ти треба да престанеш да пушиш барем две години пред да почнеш да работиш на бебе, бидејќи на телото му треба многу време да се исчисти од токсините...и немој бебето да ти биде изговор зошто не пушиш, па треба и своето здравје да си го гледаш, колку е штетно за бебето толку е и за тебе

(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Пушење за време на бременоста
27.4.2009 11:53:39   
Anabel
Zdravo na site ova mi e prvo vklucuvanje na rr.
Vo prvata bremenost pusev i sega koga se mislam za vtora bremenost me faka panika kako ke gi ostavam ili namalam cigarite.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Пушење за време на бременоста
27.4.2009 12:07:19   
mami
добро дојде Анабел, морам да те искарам. и прашам- ти си го сакаш бебето???(крајно добронамерно, да не ме сфатиш погрешно) како воопшто си можела...те молам, за здравјето на второто оставиги...мисли малку на децата

(Одговор на членот Anabel)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Пушење за време на бременоста
27.4.2009 12:11:52   
Anushka
Anabel:
jas piev pivo kako zidar. Nemav poim deka sum trudna. I sega sum sedmi i non-stop dezuram po razni sajtovi za bebinja i pienje i se vadam od pamet. Plus, i sega znam da proslavam nekoja prigoda so pivce... Mi se ide da se ubijam kakov karakter sum.
Sepak, mojot porok go svedov na minimum. Iako toa e maximum za bebeto.
Sakam da kazam, te svakam, ama NE PUSI!
Probaj alternativni zanimacii... ima i drugi raboti za ...

(Одговор на членот Anabel)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Пушење за време на бременоста
27.4.2009 12:11:54   
Anabel
znam deka taka izgleda ama si se tesev deka od nekolku cigari nema da mu nastetam. HAOS kazi!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Пушење за време на бременоста
27.4.2009 12:14:08   
Anabel
Anushka fala sto me svakas i znaes kako mi e. Postojano se obvinuvam sto pusam ama toa e toa ke gledam da gi namalam.

(Одговор на членот Anabel)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Пушење за време на бременоста
16.6.2009 8:54:38   
Палешка РР
Научниците утврдиле дека не постои разлика во стапката на предвремено родени бебиња кај трудниците кои не пушат и оние кои престанале најкасно во четвртиот месец од бременоста. Резултатите се добиени од истражување направено врз 2.500 трудници.
Меѓутоа, бројот на предвремено родени бебиња е многу поголем кај жените кои продолжиле да пушат до крајот на бременоста.user posted image Исто така, научниците предупредуваат дека опасностите од пушење во текот на бременоста се многубројни.Опасноста од вонматерична бременост се зголемува за 50% доколку идната мајка пуши повеќе од 10 цигари на ден, за 300% ако пуши повеќе од 20 цигари на ден, а за 500% ако бројот на ипспушени цигари дневно е повеќе од 30.
Спонтаните абортуси се трипати почести кај жените кои пушат, додека зачестеноста на предвременеите породувања се зголемува за 20% доколку дневно се испуши по кутија цигари, или повеќе.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Anabel)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Пушење за време на бременоста
16.6.2009 9:00:44   
mami
се мадевам дека статијава ке ги натера идните мами да се погрижат малку повеќе за здравјето на своето бебе

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Пушење за време на бременоста
16.6.2009 10:23:38   
Еца
Ајде сега јас да ви удрам една контраuser posted image сите знаеме дека пушењето е штетно и за време на бременост и пред и потоа...и бла, бла, но доколку откажувањето од цигари за некој претстваува стрес..демек тоа е добро за бебето? Значи секој се знае себеси доволно добро и својот карактер, и убаво е да се знае што е убаво, а што не, но...постојат различни ситуации, различни периоди, многу индивидуална работа. Никогаш не сум пушела, но не осудувам ниту некој кој пуши.Верувајте не секогаш дали мајата е пушач или не, зависи здравјето на детето.Затоа оние кои сакаат да се откажат од цигарите, а им треба помош, тука сме да ги бодриме, а оние кои сепак сметаат дека нема потреба да ги остават, е само нивно право, а ние пак сме тука да ги броиме деновите заедноuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Пушење за време на бременоста
16.6.2009 10:27:04   
mami
мене ми е јасно дека комплетното откажување е стрес за организмот ама тоа се прави постепено, прво со менување на цигарите со некои по лесни а потоа со постепено намалување на бројот на цигари дневно..и јас не сум пушач и не ми е јасно-можеби звучам премногу остро,но- не ми е јасно како некој може свесно да си го труе детето...уште па ако е планирано дете, тогаш да не збориме, ако веќе решиме да работиме на дете тогаш прв чекор би ми бил да ги откажам цигарите за да може организмот колку толку да се исчисти

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Пушење за време на бременоста
16.6.2009 10:28:35   
Палешка РР
Елена, Еленаааа user posted image  user posted image

Пред првата бременост бев пушач. Прашав лекар и ми одговори дека до пет испушени цигари во ден неможат да му наштетат на плодот, ниту пак да се појави никотин во крвта. Се придржував кон тој совет, некогаш неможев ни воопшто да запалам.
Сега веќе не пушам три години user posted image , па немам такви проблеми user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?