|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Облекување на бебе во лето
29.7.2009 20:09:10   
Еца
Леле луѓе навистина сум малку збунета како да ја облекувам Мила.Ке и облечам само боди и надолу долен дел од оние комлетчињата со затворени стапалца, и се мислам дека и студи бидејќи рачињата и се ладни постојано. Навечер обавезно има уште нешто врз бодито и ја покривам со тенко памучно кебенце, зошто спиеме со отворен прозорец.Ајде мамички помагајте со вашите советиuser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 29.7.2009 21:21:40 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Облекување на бебе во лето
29.7.2009 21:44:24   
haley
Елена и јас чекам одговори за ова , ептен сум збунета врска немам што треба да купам за бебето и дали од тоа што сум купила ќе послужи за летниве денови.. :) 
гледав да имам така бодија со кратки ногавици за преку ден , пиџама сеуште не знам како изгледа за новороденче зошто мене секое боди ми делува као пиџама.. и така , никако да научам  што стварно треба за новороденче


тоа сестрите во клиника што ги имам прашувано , викаат баш така, треба да го гледаш надбљудуваш бебето дали му е ладно или не ?? па ова со ладните рачиња на Мила не знам дали е некој знак , хм?

в о секој случај ептен си ми инспирација зошто ја мислев дека после бебето кога ќе дојдам дома нема шанси да седнам за компјутер , стално ќе бидам зафатена и преморена...   ти си ми доказ дека НЕ МОРА така да биде!!! :)


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Облекување на бебе во лето
30.7.2009 0:15:33   
Tanja K.
Mislam deka sekoe dete pogolemi ili pomalo,a vo slucajov i bebe treba da go obleces ONAKA KAKO STO TI SE OBLAKAS.Ako na tebe ti e ladno i na bebus ke mu studi.Ova e od sigurni izvori.Jas imam strina medicinsko lice,i ednas dodeka elena bese bebe a toplo jas sum ja naoblekla lele majko,a jas so kratki rakavi.Koga me vide strinami koga pocna da vika po mene,zosto e tolku oblecena Ena a jas ne.Ja rasoblece i dete kako da se preporodi odnovo.Za spienje Elena na Mila samo bodi i edna pelene kako kebe dovolno i poveke od dovolno.

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Облекување на бебе во лето
30.7.2009 0:38:49   
biljanaM
Јас се породив во најжешкото лето....баш во јули...ми рекоа никако да не претерувам со облекување на детето и да не се плашам дека ке настине или слично , ако мене ми студи тогаш и нему му студело, го облекував само на боди и памперс се разбира, иако по 10 минути пак беше жива вода испотено....


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Облекување на бебе во лето
30.7.2009 2:23:06   
haley
Големо благодарам и до ТањаК и Биљана за одговорите..  ми се разјасни сега ова со бебуши и жешко-ладно сред лето 

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Облекување на бебе во лето
30.7.2009 8:37:02   
mami
Јас се породив на 01.06 лани и Лука цело време спиеше по боди со кратки ракавчиња и евентуално пижамки доле, а  имаше денови кога спиење само по боди- за покривање, незнам како изгледа тоа, бидејќи и ден денес не ми дава да го покријам, макар и со пелена веднаш бутка се. е таму некаде при крај на август го научивме да спие во тенка вреќичка и цела зима ја преспа во неа и со тенки пижами. Така што убаво ви пиша Биле- ако ви е вам топло и нему му е..
Елена Лука има нон стоп ладни рачиња и ноџиња а цело време му е топло и не дава да го облечешuser posted image пипни ја на стомачето ако е таму ладна тогаш и е ладно, или ако е многу топла тогаш расоблечија

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Облекување на бебе во лето
30.7.2009 13:29:12   
natasha
bidejki mojte se letni deca,voopsto ne gi oblakav,na sebe imaa samo bodi,a kako sto fakase zeskoto preku den spieeja samo so pampers i porieni so pelena,a navecer bodi,kako se custvuvate vie taka ke gi oblakate i svojte decinja

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Облекување на бебе во лето
30.7.2009 13:33:05   
Еца
user posted image Фала на советитеuser posted image Мартина ми е зимско бебе па ова малку ме збуниuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Облекување на бебе во лето
30.7.2009 20:41:29   
ripce
ние сме на памперс, боди со рамки или кратки ракави и чорапчиња преку ден, а за спиње боди со долги ракави и тенки панталонки со ногавици

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Облекување на бебе во лето
31.7.2009 13:51:29   
Big mama
Мојата бебушка спие само по боди и задолжително во вреќичка, памучна, тенка, летна, такашто не морам дополнително да ја покривам зашто и нема потреба.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Облекување на бебе во лето
4.8.2009 21:23:16   
Natasha5
Jana preku den spie samo so bodi ama navecer i oblekuvam so dolgi rakavi,nesto tenko i tenki pantoloncinja so stapala.Bidejki kaj nas navecer znae da zaladi,spieme so otvoren prozor.

(Одговор на членот Big mama)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Облекување на бебе во лето
27.4.2010 9:11:52   
mother 29
ние ги исфрливме бодите на долги пред некое време,од скоро и ѕиврите.
мамички,како ги облекувате дечињата во овој период?

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Облекување на бебе во лето
27.4.2010 9:14:29   
mami
кратки чорапчиња, боди со долги носи уште, зошто кај моите куќата е студена, ама повеќе е со кратки и тенко блузиче...само уште да одиме во шопинг по тенки тренерчиња, овие се веќе дебели што ги има и јакничка некоја летна

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Облекување на бебе во лето
27.4.2010 9:15:33   
Viktori
фармерки или панталончиња и кратки ракави. Последнава недела и без дуксер преку ден, а на сабајле и навечер со д.
Хулахопки или ѕиври ни во зима не носеле. Освен ако не сме се задржувале надвор повеќе од 2 саати.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Облекување на бебе во лето
27.4.2010 11:11:24   
Maca25
Уште и облекувам хулахопчиња, тенки панталонки или хеланки, боди со долги ракави и тенко блузиче. За надвор  и облекувам тенка јакничка или елек. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Облекување на бебе во лето
27.4.2010 11:34:20   
Весна
Чекајте, чекајте, сега ме испозбунивте...зборувате за овој период како ги облакате или она апла топло кога ќе фати? Еве јас Јана сега ја облакам во боди со долги и потенко блузиче, а доле исто како и во зима, ѕиврички, чорапи и панталони/тренерки, а надвор кога ќе излеземе само одозгора и` ставам дуксерче.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Облекување на бебе во лето
27.4.2010 11:35:58   
Maca25
Збунка, и јас пишав за периодов.

Инаку во лето е по цел ден само по боди.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Облекување на бебе во лето
27.4.2010 11:46:07   
Mila na mama
Се роди на 25 јули и првото лето го поминавме по боди со кратки ракави, памперс и понекогаш чорапи. Лани бевме во фустанче без боди, шорц или сукњичка плус маичка, а и годинава планирам така. Јас и онака не ја облекувам Мила многу. Еве сега е надвор по боди со кратки хулахопки тенис-сукња и дуксер. Кај нас во зима е многу топло така што освен боди на прерамки + фустан или боди со долги + сукња не и облекував ништо друго. Забележувате дека сукња и фустан се најчест избор. Имаме дома 3 пара тренерки и 2 пара панталони и 1 хеланки ама затоа имамае мал милион фустани, сукњи тиролки и само тоа одбира да носи ретко е задоволна од панталони.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Облекување на бебе во лето
27.4.2010 11:48:26   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Уште и облекувам хулахопчиња, тенки панталонки или хеланки, боди со долги ракави и тенко блузиче. За надвор  и облекувам тенка јакничка или елек. 


и ние сме исто периодов а лето само боди user posted image user posted image user posted image најчесто

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Облекување на бебе во лето
28.4.2010 10:17:23   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

Ovie denovi vremeto cesto e promenlivo grejnata sezona e zavrsena a nastinkite se popraten del na proletta zatoa eden sovet do site roditeli sloevito oblekuvanje na vasite najmili i toa e edinstvenata formula za ovoj period.Sto toa bi znacelo vo kratki crti utrata ni se postudeni seuste tuka e dzeperceto,jaknata,zavisi od deteto dokolku saka potoplo neizostaven del se hulahopkite dodeka popladnevnite casovi koga temperaturata dostigniva pomegu 20-25 stepeni treba da ni se na dofat bluzite so kratok rakav i kapceto za sonce i ne zaboravajte gi kremite so zastiten faktor i toa kako trebaat od stetnoto UV zracenje.Uzivajte vo proletta!

ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

Mateja za utrinska prosetka nosi tenki pantaloni i hulahopki, a gore bodi na dolgi rakavi, bluzicka i teksas jaknicka. A popladne, koga e potoplo, e bez jaknicka ui hulahopki

ИЗВОРНА ПОРАКА: brineta88

Ние уште носиме боди по долги и хулахопки. За надвор обавезно јакничка и капа


(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Облекување на бебе во лето
2.5.2010 0:40:25   
Medo
Пролетва се облекуваме вака: боди бенкица со долги и одозгора блузичка или боди со долги, а долу тренерчиња и чорапчиња. Како фатија вруќиниве, почнавме со боди без ракави  и одозгора блузичка или маичка со кратки, а долу исто.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Облекување на бебе во лето
2.5.2010 1:02:40   
Cacko
sea sme po bodi na kratki i tenka bluzicka ili pak samo bodi na dolgi,pantaloncinja i corapcinj.hulahopkite gi izbacivmeuser posted image a posto sme skletciki izgleda letovo samo na bodi ke go terame so kratkiuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Облекување на бебе во лето
2.5.2010 20:53:56   
Slagjana
Како да облечам 2 и пол месечно бебе сега на овие температури? Како ги облекувате за спиење? Пред неколку дена ја ставив да спие облечена како мене и се разбуди со затнато носе. user posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Облекување на бебе во лето
2.5.2010 21:16:33   
Martins mom
I moeto ima 2 i pol meseci i za spienje mu oblekuvam bodi i pizamcinja...samo tolkuuser posted image A preku den bodi i trenercinja lesni ili bluze i pantolonciinja

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Облекување на бебе во лето
27.5.2010 12:27:49   
Калина28
како што ми наближува терминот, само на тоа мислам..како ке биде што ќе биде, мегудругото со свеки ке имам конфликт од старт, ми вели НИКАКО во боди со кратки, а купив едно слатко боди со кратки ракавчиња и си мислев со нештоо одозгора да комбинирам, сепак е лето, и навистина сум збунета..дали и хормониве работоат, незнам ама младиве мајки ми велат тебе ако ти е топло нему потопло и обратно, знам дека се термолабилни бебињата, имам читано дека по стомачето се осека дали му студи или му е топло на бебето....што знам..збунка сум..само читам учам...ама осеќам ќе ми се мешаат за облекување..а и за се.........

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?