|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Облекување на бебе во лето
24.5.2014 13:18:09   
Ilina87
Мамички, како ги облекувате сега бебињата? Еве се затопли, не знам како да го облекувам. Носи боди со долги ракави и слаба блуза и тренерки, ама се мислам да не му е жешко. Некогаш го оставам само по боди и тренерки. За спиење уште го ставам во вреќа и не го покривам, но се поти и така, а од друга страна ми е страв дека се отскрива да не настини. Живееме во куќа и дома е нормална температурата, уште не е многу жешко.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Облекување на бебе во лето
24.5.2014 16:35:36   
cacisk
И јас сакам да знам ова време како да се облече бебето. Утре ми е краен термин и кај и да е треба да се породам а не знам како да го облакам.Дали по долги или по кратки ракави? Што ми препорачувате вие?

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Облекување на бебе во лето
24.5.2014 17:56:20   
LoveableMe RR
Cacisk, баш се прашувавме каде сиuser posted image . Те пишавме во Последните недели, денови пред пороѓај. Пиши што носиш машко или женски и пиши кога ќе се породиш. Со лесно

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Облекување на бебе во лето
24.5.2014 22:29:30   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

И јас сакам да знам ова време како да се облече бебето. Утре ми е краен термин и кај и да е треба да се породам а не знам како да го облакам.Дали по долги или по кратки ракави? Што ми препорачувате вие?

Цациск, мислам дека најсоодветно би било боди по кратки и шпикозни по долги. Не знам, ама мене за новороденче уште не ми е толку топло за да биде само на кратки ракави. НИе сме 4 годинки, па сепак кога сме дома - внатре е поладно, и понекогаш над блузичката (со кратки ракави) и облекувам тренерка. За мало бебе, јас колку што имам читано се препорачува едно парче облека плус од тоа што ќе го носиш ти. Тоа е навикнато на температуата на мајката, па според тебе ќе гледаш и тоа да биде облечено.
Илина87, не знам колкаво е твоето user posted image , но истото што го пишав погоре би важело и за вас. Ако сметаш дека му е жешко, стави му само боди и блузиче, или боди и тренерка. АКо ти си само по блуза и температурата тие е ок, тогаш на user posted image сигурно му се многу три облеки.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Облекување на бебе во лето
25.5.2014 11:22:30   
mommy_angels RR
Ова времиштево не ни дозволи да се адаптираме.Не можам уште во глава да смислам дека од полнетиот елек поминуваме по кратки ракави.
Цациск и Илина 87 и јас би рекла како Фели,за бебенце е рано да биде само по боди,ама нели нагло затопли па според мене идеално решение би било боди по кратки ракавчиња и шпихозни или потенко блузиче и тренерче надолу.
Јас на моево обавезно му оставам боди без ракави и одозгора маиче по кратки иако е две годинки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Облекување на бебе во лето
25.5.2014 16:02:27   
Ilina87
Фала на одговорите. Многу нагли промени на времето има, уште не навикнати сега треба по кратки да шетаме. Инаку моето user posted image има 8 месеци.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Облекување на бебе во лето
25.5.2014 17:21:28   
cacisk
Фала ви милички многу на одговорите. Имам јас купено 3 пара бебешки пижамчиња со бенкиче. и имам неколку боди по кратки се надевам барем еден месец додека потпорасне ќе завршат работа. Сакам утре да купам боди по тенки прерамчиња-ако најдам.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 26.5.2014 13:00:01 >

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Облекување на бебе во лето
25.5.2014 18:11:52   
Lacrymosa
па мене ми е некако грев да ја гледам и со боди и со блуска надвор а мене ми иде кожинката да си ја одерам од што ми е топло... па ггреотичка е ... а од друга страна страв ми е да ја рассоблечам зш сме мали.. имаме 7 месеци

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Облекување на бебе во лето
26.5.2014 12:59:05   
sandriana RR
cacisk и mommy-angelsRR, постовите за пристигнување на бебушот ги префрлив во соодветна тема ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Облекување на бебе во лето
26.5.2014 13:13:17   
AnnaMolly RR
Женски, мој совет е слободно да ги разголувате децаа. Син ми се роди на 13 јуни, пекол лето. До крајот на јуни го облекував со тенко боди на долги, пантолончиња и чорапи. Ама од јули, значи на возраст од 2 недели, тој беше облечен само по боди на прерамки и боси ноџиња. Замислете некој вас да ве облече во хулахопки и долги тренерки на 30 и повеќе степени. Па греота се :) Еве сега има 4 години, веќе една недела навечер спие по пижами по кратки ракави, без долна маичка.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Облекување на бебе во лето
26.5.2014 13:48:03   
Melanija RR
Ние сме 9месеци и таман е време да се накупува бодиња со кратки и без ракави.Овие два дека по дома е неколку саат на боди со долги,тренерки и чорапи,ама бидејќи сме во ладовина после му облекувам блуза на долги секако тенки се.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR
Јас на моево обавезно му оставам боди без ракави и одозгора маиче по кратки иако е две годинки.


Инаку јас сум за ова и секогаш за боди.Еве комшиско бебе вчера на 5 месеци беше со маица на кратки без боди и доле шорц ,ете личен избор

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Облекување на бебе во лето
26.5.2014 23:04:09   
Felly RR
AnnaMolly,па никој не рече по хулахопки и тренерки на 30 степени. Муабетот беше за ова време баш сега, кое е малку променливо, а не за „пекол лето“.
Еве и ТУКА има доста корсини совети за младите мамички кога бираат облека и обувки за своите user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Облекување на бебе во лето
27.5.2014 0:15:55   
deluxe
Јас на моиве деца,кои се родени сред лето,им облекував памучно боди со ракав или без ракав и чорапчиња.Кога беа големи жештини и без чорапчиња си беа.Така сегаuser posted image на 22 месеци веќе се шетка по боди на кратки ракави,кратки пантолончиња и чорапчиња.А кога ќе фатат жештините и пелената ќе ја фрлимеuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Облекување на бебе во лето
27.5.2014 17:44:06   
Ilina87
Фала женски за советите
user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Облекување на бебе во лето
28.5.2014 0:53:41   
Defne90 RR
Значи ние лани сме биле мали ова време и нели и лани беше истото целото време врнеше и беше така променливо.Малиот бил околу 6 месеци и јас му облекував значи боди на кратки ракави и некоја тенка блузичка озгора и надолу некои тренерчиња или панталончиња без холохопки.Времето е навистина топло надвор и полошо е ако ги облекуваме многу децата.Многу е подобро да се облечени помалку затоа што само се потат ако се облечени со повеќе облека.А сега баш за ова време јас мислам дека слободно може да си се облекуваат бебињата со бодиња на кратки и надолу без холохпшиња.Е сега се знае ако подзалади времето ептен како вчера што беше едни холохопчиња и нагоре може плус и некое џемперче и нема потреба според мене веќе од боди на долги ракавчиња.Мене верувале или не така ми стојат ние и во зима си носиме боди на кратки.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Облекување на бебе во лето
28.5.2014 18:38:31   
Dilina
Браво Дефне, Јас сум за за да не се пренатрупуваат децата со алишта, туку да се навикнат на средината во која ќе живеат, секако се подразбира, да не се оставаат да премрзнат, ама шо е доволно за нас тоа и за него... е сега јас ќе се породам во јули... или крај на јуни (моја претпоставка од пуста желба хаха) user posted image и незнам за новороденче дали треба да му облечам шпикознички.. еве денес земав и две комплетчиња пиџамички (бенкиче со + памучни пантолончиња со ногавички)
Дали тоа со боди ќе му биде многу на новороденче во месец јули? Со оглед на тоа дека сме во Ск и е ужас топло преку лето?

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Облекување на бебе во лето
5.8.2014 14:08:07   
sonc90
nie samo prvite 10tina dena bevme so spikozni i posle pocna da stanuva nervozna i izleze deka i bilo zesko pa od togas pa navaka e samo na bodi po kratki i corapcinja i eventualno ako e poladno nekogas i oblakam od gore bodi na kratki a dole onie pantoloncinjata so stapalca i tolku...mn e skletdzika mojava,ne saka toplo ama ic!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Облекување на бебе во лето
7.8.2014 15:00:50   
Dilina
Ете дојде време и тука да го пишам искуството, јас изнакупував пар милион бодиња од кои ни пола не и ги облеков од што и беа мали, ама и од што е мн топло кај нас. Цел ден ни пече сонце а вентилаторот нонстоп врти, еве собрав сила да го ставам во спална кај што спие... и облакам само боди, и тоа дење гледам да е без ракави (кимона) и да е што по тенко зошто на бебе му требаат околу 20 степени а кај нас е стално 30 и кога цица се мачи пустото што ми е во раце а уште е мала треба да сака да се држи, па ради жешкото и тоа не и е убаво user posted image и сега чорапчињња и по долги се што сум купила џабе user posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Облекување на бебе во лето
7.8.2014 15:02:41   
Dilina
и да се надоврзам чорапчиња не користиме ич, ама ич па ни ноќе, стално сме со голи ноџиња, ама кога ќе осетам дека и е ладничко ја покривам со едно пеленче ...

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Облекување на бебе во лето
7.8.2014 22:00:53   
sonc90
dilina jas ko sto znam mora corapcinja zaso malite bebinja deka ne odat seuste zatoa nemaat cirkulacija vo nozete kako site ostanati pa im se potrebni corapcinja,mislam sepak tvoe si e ama jas taka znam i zatoa na mojava i oblakam inace da e do mene samo po peleni bi bila cel den,greotka,ja gledam kako se nervira od zeskovo a ne mozam da ja razladam nikako,uste e mala,ne moze so mlaka voda,ne moze gola,ne moze nisto...i kaj nas e ista pesna,puka 30 stepeni,ventilatorot denje-nokje vrti,a i detevo samo u race saka,vo race si sedi budna,vo race spie,vo race se mi pravi i uste tolku pozesko i e...se mislam sega koga ke projdat 40 dena da izbegame vo vikendica na poladno,da oseti vozduh detevo...aj jas zabegav od tema epten,pozz

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Облекување на бебе во лето
7.8.2014 22:51:42   
Melanija RR
Искрено дали 2-3 дена во неделата е топло и тоа докај 18часот, така што ладни простории и вентилатор не е баш потребно провев не.За облекување точно дека бебињата немаат повеќе циркулација бидејќи не се движат и не претат па екстремитетите се поладни.Јас сум за средина ,ако се почуствува поладни стапална не е лошо малку чорапче.
Се зависи и од домот,еве денес М (11 месеци) цел ден е со чорапиuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Облекување на бебе во лето
8.8.2014 0:27:30   
Felly RR
Во однос на вентилаторот во соба со бебе, може и на ОВАА ТЕМА да дискутираме - Бебе и клима. Мамички, пишете во соодветната тема, дали и како користите клима/вентилатор во присуство на бебето.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Облекување на бебе во лето
6.5.2015 23:49:06   
lukajana RR
Женски како ги облекувате бебињата овој период?
Јас на Ј и облекуван боди со кратки и блузичка со долги, чорапчиња и хеланки и се мислам дали и е жешко или ладно,таа е нон стоп жива вода во главата и незнам дали е многу или малку облечена зашто има 11 месеци и цел ден е во движењеuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Облекување на бебе во лето
7.5.2015 13:17:01   
Malecka23
Mislam deka mozes slobodno da i obleces bodi na preramcinja i maicka so kratki.Toplo e da ne recam mn e sparno.Jas Mila bas vcera ja imav obleceno vo kratki gore i dole i ziva voda bese cel den a Marko bodi na preramki i bluzicka so kratki i edni pantaloncinja epten tenki so dolzi so stapalce i ziva voda bese detevo pa go oblekov i nego skroz na kraatki.Denes se i dvajcata so dole dolgi gore kratki.Grevcinja se na vremevo i niv im e toplo poseno sto se s'kletcii

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Облекување на бебе во лето
8.5.2015 14:22:22   
sonc90
vcera bidejki vrnese i bese posvezo jas malata ja oblekov so tenki trenercinja(tenki kako pizami) na nozete a gore po bodi i bluzicka po kratki a dva dena prethodno po bodi i spikozni po kratki AMA mojava e goooolema skletdzika...i obavezno so corapi i vo dvete kombinacii...bez razlika sto i da nosi corapi celo vreme i stavam na nozete zaso neli velat cela toplina od nozete doagjala...a navecer za spienje bodi i dolni pizami bez corapi i so potenko kebence pokriena,ne i go stavam vekje zimskoto kebe...mislam deka zavisi i vo sto ziveete,sepak vo kukja e poladno a vo stan potoplo...na primer nie ziveeme vo stan ama na prv sprat i e posvezo a koga ideme kaj moite (oni ziveat na vtori i denovive bese dosta toplo kaj niv) oblecena e samo po bodi i corapcinja...inaku ova ni se kombinacii od 1 maj pa navaka

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?