|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Облекување на бебе во лето
21.7.2011 9:56:38   
Mihaela 2010
Леле мене во спална ми е пекол,28 степени,климата од дневна не ми стигнува до горе и се чвариме,малава ич не спие само се вртка се превртува,а богами и ние,спие по кратки пижамки и само клоца не сака да ја покријам.Инаку преку ден понекогаш и само по памперс се шетка по дома

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Облекување на бебе во лето
21.7.2011 10:03:48   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

А бре биваше ли во СЕ да се метне на татко му, па и во тоа што не трпи жештина и се поти како старо!



Kako jas da sum go napisala ova :) ist slucaj sme.
Preku nok kaj nas e okolu 20 stepeni spie po bodi so kratki rakavi i ne go pokrivam , a preku den go ostavam na pampers samo ili pa samo so bodi na kimoni bez pampers

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Облекување на бебе во лето
21.7.2011 10:06:51   
Maca25
арх_диз без пелени?!?! браво!!!
Нина иако веќе не е бебе, ќе пишам овдеuser posted image преку ден е по маичка и гаќички по дома, во градинка по маичка и некои тенки пантолонки, а за спиење боди и многу тенки пижамки долни, затоа што не сака да се покрива. А по цел ден е без чорапи. 


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Облекување на бебе во лето
21.7.2011 10:10:02   
penelopa
Спие само по боди со кратки ракави или без ракави зависи колку е топло преку ден исто ако излеземе тогаш облекуваме и маичка и панталончиња кратки некогаш и чорапчиња.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Облекување на бебе во лето
21.7.2011 10:31:50   
Calypso
Зависи какво е надвор, односно колку е топло. Во најголемите жештини, си носи само шпилхозни како боди што се, без ракави и со кратки ногавици, без разлика дали е внатре или надвор. Ако залади малку му облекувам слабо бенкиче, колку да не е сосем гол под шпилхозните, сепак малечок ми е уште. За излегување му облекувам маички со кратки ракави и кратки панталонки или пак целосни кратки панталонки и понекогаш чорапчиња. Ноќе си спие со боди со кратки ракави, а ако е без ракави, тогаш му ставам бенкиче, и покриен е со тенко чаршавче. Овде во Охрид знае да биде посвежо навечер, а ќе видиме како ќе биде кога ќе се вратиме во Скопје.


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Облекување на бебе во лето
20.3.2012 15:01:56   
Ikana
Јас денес (на 22-23 степени) ја изнесов бебка облечена во боди со долги ракави, кратко чорапи, памучни тенки шпилхозни и тенко јакниче со памучна постава. И таман и беше, не се испоти а не и беше ниту ладно.
Вчера, на иста температура ја изнесов со боди со долги ракави, тенко џемперче, хулахопки и фармерки и врз тоа истото памучно јакниче.
Мислев дека сум претерала, ама бидејќи цело време ја проверував дали и е топло/ладно, мислам дека супер постапив. Утре ако е вакво времето исто ќе ја облецам, а може и боди по кратки ракави место по долги.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Облекување на бебе во лето
20.3.2012 15:15:55   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

а може и боди по кратки ракави место по долги.


user posted image  Паметно, доста и е, стварно е топло

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Облекување на бебе во лето
20.3.2012 17:38:16   
Yummy Mammy
Dali veke nekoj pocna da gi oblaka bebinjata vo bodi bez ili so kratki rakavcinja?
Mnogu e toplo nadvor, ama oni sepak lezat vo kolicka, ne se dvizat... da ne se rassobleceme naglo...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Облекување на бебе во лето
20.3.2012 18:12:28   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Dali veke nekoj pocna da gi oblaka bebinjata vo bodi bez ili so kratki rakavcinja?
Mnogu e toplo nadvor, ama oni sepak lezat vo kolicka, ne se dvizat... da ne se rassobleceme naglo...


jas da..ama vo toj slucaj ima dzemper odozgora..ako e so dolgi...togah nekoja bluzicka..nie ne nosevme ni jakna ovie 3 dena...ama kebence obavezno...

< Поракaта ја уредил Andriance -- 20.3.2012 18:14:27 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Облекување на бебе во лето
20.3.2012 18:31:41   
Beatris
Nie sme so bodi na preramki cela zima, i tenka bluza za doma. Za nadvor plus zimska jakna i termo pantaloncinja. Sega otkako stopli ista prikaska samo suskavec tenka jakna, ili dukserce i normalni trenercinja/pantaloncinja samo so cirapcinja odozdola

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Облекување на бебе во лето
21.3.2012 8:57:29   
Luci
До пред два дена М. одеше во градинка во хулахопки, боди по долги, тенко блузиче по долги и тенки фармерчиња и плус одозгоре тенка пролетна јакна а спиеше во боди по долги, тенки долни пижамчиња и чорапчиња во зимската вреќичка
Од денес во градинка одиме по разголениuser posted image боди со кратки ракави, комплет тренерки и чорапчиња а ноќеска спиевме во боди по кратки и фротирски пижамчиња и покриени со плишано ќебенце, т.е повеќе беше отскриен него покриен
Се мислам да не го разголев многу рано детевоuser posted image Сеуште не оди па си мислам таму кога ќе лази по тоа теписонот во градинка да не му биде ладно...можеби не требаше да му ги извадам хулахопкитеuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Облекување на бебе во лето
21.3.2012 10:02:54   
Ikana
Луци топлоооо еееее! Слободно хулахопките елиминирај ги, и јакничето само ако задува или ако сте под сенка. А блузиче на долги обавезно и некое тренерче!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Облекување на бебе во лето
21.3.2012 10:08:07   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Nie sme so bodi na preramki cela zima, i tenka bluza za doma. Za nadvor plus zimska jakna i termo pantaloncinja. Sega otkako stopli ista prikaska samo suskavec tenka jakna, ili dukserce i normalni trenercinja/pantaloncinja samo so cirapcinja odozdola


i jas isto.
samo koga bese minus dvaeset mu oblekuvav hulahopku bez stapalca od Calzedonia.

u leto sve soblakam user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Облекување на бебе во лето
21.3.2012 10:26:23   
Yummy Mammy
E pa kaj nas doma e mnogu ladno, mnogu poladno nego nadvor user posted image I ovoj period ni e najtesko, ke se iznaobleceme od doma mislejki deka e ladno i samo sto ke iskocime nadvor, ajdeee, rasoblakaj se... user posted image
Inace denes ja otvorivme sezonata so bodi bez rakavi (odozgora bluzicka so dolgi i za nadvor dzemperce ili proletna jakna. Dole se uste mi e vo hulahopki, zasto site pantoloni i se od sestra i i do kolenici i se, kako pumparici user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Облекување на бебе во лето
21.3.2012 10:38:25   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

E pa kaj nas doma e mnogu ladno, mnogu poladno nego nadvor user posted image I ovoj period ni e najtesko, ke se iznaobleceme od doma mislejki deka e ladno i samo sto ke iskocime nadvor, ajdeee, rasoblakaj se... user posted image
Inace denes ja otvorivme sezonata so bodi bez rakavi (odozgora bluzicka so dolgi i za nadvor dzemperce ili proletna jakna. Dole se uste mi e vo hulahopki, zasto site pantoloni i se od sestra i i do kolenici i se, kako pumparici user posted image


Нас цела година ни е сезона за боди без ракави. А боди со долги ракави имам само 3. Цела зима бевме со боди без ракави, тенка блуза со долги и горна тренерка.
Летно време исклучиво само по боди без ракави или со кратки, ништо друго. Ептен кога шетаме некаде му облекувам некое комплетче со кратки, а долу шорцеви.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Облекување на бебе во лето
22.3.2012 15:44:09   
Natasa981
I mene mnogu me interesira ovaa tema..Neznam kako da go oblecam malovo, sve mislam deka gresam nekade. Vcera na primer ziva voda se ispoti,zasto izgleda bese preoblecena:( Doma ni e ladnicko, so parno sme ama denovive go isklucuvaat neli poradi soncevo nadvor i mraz pogotovo navecer.. Eve na primer za dnevni prosetki, sto e dovolno da i stavam? Citam deka ste pocnale so bodi po kratki ili bez rakavi..jas takvi ne ni imam kupeno.Drugo, jaknicki vetrovki ili kakvi raboti im stavate za preku bluzickite..? I dali seuste koristite dzivri ili hulahopki?

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Облекување на бебе во лето
22.3.2012 15:52:56   
AnnaMolly RR
Јас вчера му облеков хулахопки за во градинка и тренерки, горе боди без ракави и памучна блуза со долги. Кога го земав ме искараа да не сум му облекувала хулахопки и да му облекувам потенки тренерки user posted image А кога дојдовме дома јас пак хулахопки му облеков зашто е поладно внатре отколку надвор деновиве, а и не грееме многу.

Што знам, Наташа, за бебе од 5 месеци мислам дека на времево какво што е деновиве доволно е боди без ракави, памучна блуза и јакничка, а долу хулахопки и пантолончиња.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Облекување на бебе во лето
22.3.2012 15:58:38   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Што знам, Наташа, за бебе од 5 месеци мислам дека на времево какво што е деновиве доволно е боди без ракави, памучна блуза и јакничка, а долу хулахопки и пантолончиња.



Се согласувам. Ама некоја текна јакничка како ветровка, сварно е топло надвор, или џемперче како дуксерче врз блузичката. За хулахопки не сум баш сигурна дека се потребни, па луѓе 23-4 степени е, кога е преод од лето према есен на тие температури уште боси одиме, сега дека е премин од зима мислам дека малку потешко ни доаѓа да се расоблечеме user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Облекување на бебе во лето
22.3.2012 16:10:39   
Octavia
Јас денес бев со малата надвор (22 месеци) и имав облечено потенки фармерки, боди со куси ракави, блузичка со долги ракави, елече (од оние како штепувани, шушкави) и патики. Елечето сама го соблече, и било топло, трчаше само по блузичка и мислам дека и беше таман. Не и облеков хулахопки, туку чорапчиња, и тоа куси. А кога ги соблековме патичињата, нозете и беа како сварени од што се потела user posted image . Па си викам време е да се купат оние чевлички што се нешто меѓу чевла и сандалка, ама ме премислува другарка, вика нема ни цел месец да ги носите и за нив ќе стане топло... А рано е за сандали user posted image

< Поракaта ја уредил Octavia -- 22.3.2012 16:12:20 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Облекување на бебе во лето
22.3.2012 16:11:36   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Што знам, Наташа, за бебе од 5 месеци мислам дека на времево какво што е деновиве доволно е боди без ракави, памучна блуза и јакничка, а долу хулахопки и пантолончиња.



Се согласувам. Ама некоја текна јакничка како ветровка, сварно е топло надвор, или џемперче како дуксерче врз блузичката. За хулахопки не сум баш сигурна дека се потребни, па луѓе 23-4 степени е, кога е преод од лето према есен на тие температури уште боси одиме, сега дека е премин од зима мислам дека малку потешко ни доаѓа да се расоблечеме user posted image


jas ovie dva dena ni sivri ne mu oblekov...samo po trenercinja...i gore bese so bodi po kratki i bluza...nemase ama bas nikakva potreba od jaknice...lugje mnogu bese toplo...samo koga zaspa go pokriv so edno kebence i tolku...pa ja se setav po kratki...taka da mislam deka bese super


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Облекување на бебе во лето
22.3.2012 16:20:55   
kikicka
Јас сега на ова време ја облекувам во боди памучно.близа памучна тенки хулахопчиња врз нив или хеланки или некој панталони или сукњичка зависи и текна ветровка или пак тенко џеперче оние на петелчиња напред

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Облекување на бебе во лето
1.5.2012 16:31:05   
Ljubovce
Nemozaev da najdam tema zamoeto prasanje pa resiv tuka da pisam,majka sum na 6 mesecno bebe i imam edna nejasna rabota a toa e kako da se odnesuvam so bebceto vo letni uslovi ama vo kola,potocno dali e podobro da se poti pa da go soblecam ili da uklucam klima nanajslabo i taka da se ladi kolata?vikendot se vozevme na podolga relacija i sto da vi kazam utop se napravi dva pati go soblekov,celiot vo voda a klima mi bese strav da pustam i taka fino site si se skuvavme :)

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Облекување на бебе во лето
1.5.2012 17:06:47   
kikicka
поарно клима и суво бебе,отколку жива вода па надвор ветре да го фати кога ке излезете од кола. Не му се плаши љубовче,слободно клима и на 30С што помалку облечен,никакви хулакопки само боденце,шорц и маичка на кратки,премногу е жешко.
Јас скоро дека не навикната одма да ја одголам па така од премногу жешко и влага ми се нафли цела со црвенило ,мислев дека е од храна ама отпосле ми текна,па така сега само на маичка и тенки панталони излеваме. Нагло жештини фатија.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Облекување на бебе во лето
1.5.2012 18:19:54   
Maca25
Пред некој ден гледам мајка како шета бебе, имаше околу 3-4 месеци, и на топлово со капче (ама не за сонце), блуза со долги ракави дебела, надоле не знам што имаше затоа што беше покриено со ќебе. Да, ќебе какво што користиме за на -20. А она по маичка на прерамки. Бебево црвено во главата, за греота.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Облекување на бебе во лето
1.5.2012 19:24:42   
lilicka
Мамички почнавте ли со кратки ракавчиња денес беше 30 и нешо степени ние бевме само на блузиче и хеланчиња и чорапкии страв ми е уште да ја разголувам,а за во кола возам со климаа инаку не се издржува на подолги релации!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?