|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Облекување на бебе во лето
16.6.2010 8:53:47   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

А нешто да се мачкаат со лосион некој за на сонце со заштитен фактор, не праша Палешка?


И да ја прашам, знам што ќе ми рече - Не шетај ја по сонце и не мачкај ја со нови алергени user posted image
Но си земам обврска да ја прашам и ќе ви кажам.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Облекување на бебе во лето
16.6.2010 10:03:21   
MamaOhrid
Јас обавезно наутро го мачкам со Бекутан 50 на сите делови од телото кои се голи. Многу ми е страв и при мало сонце да не му изгори кожата. 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Облекување на бебе во лето
16.6.2010 11:19:16   
Snowhite RR
За на сонце децата да се облекуваат во бели памучни алишта, затоа што белата боја не ги првилекува сончевите зраци, а исто така и памукот, да се мачкаат со кремчина со заштитен фактор дури и ако се под сенка, исто така да им се ставаат шеширчина, затоа што и косата и главата се изложени на штетното влијание на сонцето и не ги изнесувајте на сонце од 10-17 часот, ова го слушав сабјалево на бебе магазин. Исто така кажаа дека со секоја купена колкеција од Бекутан, млеко со фактор 30, крем со фактор 50 и крем за после сончање, добивате гратис фустанче за девојчината и комплетче за момчината.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Облекување на бебе во лето
16.6.2010 12:24:03   
elle
Во понеделникот отидовме до Дојран по 17 ч. водата беше толку топла штоuser posted image уживаше. Со кремата на бекутан 50 фактор и тенка бела маичка и капче на главата -одлична заштита,прекрасно си поминавме и планираме да одиме пак, и на сите ви го препорачувам Дојран,за мали деца посебно. Во понеделникот беше преполно со деца

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Облекување на бебе во лето
16.6.2010 12:38:27   
brineta88
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Исто така кажаа дека со секоја купена колкеција од Бекутан, млеко со фактор 30, крем со фактор 50 и крем за после сончање, добивате гратис фустанче за девојчината и комплетче за момчината.

А колку чини колекцијава бекутан?

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Облекување на бебе во лето
16.6.2010 13:04:58   
Тања РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Исто така кажаа дека со секоја купена колкеција од Бекутан, млеко со фактор 30, крем со фактор 50 и крем за после сончање, добивате гратис фустанче за девојчината и комплетче за момчината.


user posted image user posted image user posted image user posted image И оваа година ли ги даваат? Мене ми личат повеќе на костимчиња за капење, слатки се.

ИЗВОРНА ПОРАКА: brineta88

А колку чини колекцијава бекутан?


Околу 800 денари ако не се лажам.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Облекување на бебе во лето
16.6.2010 16:26:24   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: brineta88

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Исто така кажаа дека со секоја купена колкеција од Бекутан, млеко со фактор 30, крем со фактор 50 и крем за после сончање, добивате гратис фустанче за девојчината и комплетче за момчината.

А колку чини колекцијава бекутан?


Не знам не кажаа за цена, еве Тања вели 800 ден, малку скапичка ми изгелда или не? А вредат барем тие костимчина или? Ако некоја мамичка ги има видено, ги знае, да каже

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Облекување на бебе во лето
16.6.2010 16:35:10   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

ова го слушав сабјалево на бебе магазин. Исто така кажаа дека со секоја купена колкеција од Бекутан, млеко со фактор 30, крем со фактор 50 и крем за после сончање, добивате гратис фустанче за девојчината и комплетче за момчината.


Си прават реклама на нивните производи, нема сигурно да речат - Не мачкајте ги децата со нашите креми- user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Облекување на бебе во лето
16.6.2010 16:37:23   
STRUMFETA
Po cel den e na bodi a najcesto na  tenka pamucna maicka.Premnogu e zesko.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Облекување на бебе во лето
16.6.2010 20:20:15   
ananikol
Nie sme po bodi, pantaloncinja i corapcinja,toplo e...

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Облекување на бебе во лето
17.6.2010 14:17:14   
денвер
Сара има скоро 2 месеци и ја чуваме само по боди на кратки или без ракави за преку ден, а за навечер бидејќи е посвежо боди со долги

< Поракaта ја уредил денвер -- 17.6.2010 14:18:37 >

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Облекување на бебе во лето
20.7.2010 10:02:05   
Felly RR
И ние сме по боди на кратки и чорапчиња, а навечер само ако е поладничко и облекувам боди со долги ракави, и ја покривам со тенка памучна пеленка, ама таа мрда, мрда со ножињата, ќе ја истурка цела и пак си спие така по боди user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот денвер)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Облекување на бебе во лето
20.7.2010 11:10:13   
Albi
posto sme malku beli i ja i sinceto :)) koristime zaednicka kozmetika  ima od Eucerin so 50 faktor i mnogu e dobar i za fleki od sonce po vratot . Eucerin kolekcijata ne e stetna za bebinja moeto since ima 3 meseci a losionot za telo go koristime od prvite denovi zosto mi bese alergicen od sve drugo mada za nego ne e skapo zosto ne se trosi brzo user posted image  
A za oblekuvanje sakam da  bide oblecen i so body maicka i tenka maicka aj mamicki kazete mi dali vie oblekuvate podkosulici ako da zosto bebinjata ne da ne se imuni na pot

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Облекување на бебе во лето
20.7.2010 11:12:44   
Pregnant
Богами кај мене дома е 30 степени, поткровје и врело е. Затоа дење само на боди со кратки ракавчиња или без ракави. А за ноќе кога како, зависи дали е посвежо оти прозорите цела ноќ се отворени, ама најчесто исто на кратки ракави и само со тенко чаршавче. Инаку имаме 2 месеци и отпочеток почнав со долги ама гледав дека и е жешко, се потеше многу, и нив му е жешко.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Облекување на бебе во лето
25.8.2010 10:33:18   
AnnaMolly RR
Јас почнав по долги да го облекувам кога се роди (13.06) ама после почнав да го разголувам зашто се поти и е склетчија. Сега дење ноќе е само по боди на кратки или без ракави, а и чорапи ретко му облекувам. Ако одиме на гости го дотерувам со боди и кратки пантолончиња :) Навечер го покривам со памучно прекривче, а облечен е исто само по боди. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 9:47:31   
arh_diz
Bidejki se rodi vo najtoploto 4 Avgust vo bolnica a i po preporaka na pedijatarot samo pampers nisto drugo.Prvo mi bese nesvatlivo no toj si se navikna taka .Eve sega okolu 25 stepeni e i go oblekuvam na kratki rakavi i kratki pantaloncinja bez corapi ako go oblecam poveke se poti .Za spienje samo mu oblekuvam dolgi.Ne go pokrivam so nisto.I nikogas ne se rakovodam dali na mene mi e ladno bidejki jas sum pozimurliva od nego.Mi se ima sluceno noke mene da mi e ladnicko da go pokrijam i koga ke vidam ispoten i prestanav.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 10:19:07   
Annet
oo sto ubavo si citkam,jas sega letovo treba da se porodam do 14 avgust.. zesko ke bide..i neznam sto da kupvam....ama kako sto gledam bodi i pampers ke zavrsat rabota za zeskoto;-))))
iako ja kupiv i pizami i zivrinja i benkici pamucni..ako neka si imam pa zdravje...
oo prvo dete i se se kupuva....meraci...user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 11:59:08   
Pepelaska *
И јас сум збунета на оваа тема, се ми се чини дека погрешно го облакам, вчера беше со едно боди со долги ( кај нас дома си е посвежо ) и кратки долу панталончиња и чорапчиња танки куси, кога излеговме вечерта му ставив и хулахопчиња фармерски бермуди и боди горе со долги , ноќеска спиеше со боди со долги и сосема танки пижамчиња долу, се поти во главата се прави жива вода а надолу не, незнам стварно што да правам а и морам нон стоп да пазам пошто ако го дадам некому малку а облечен е како за дома без прашање го вадат на сонце како се нервирам во вц не можам да појдам, абе прашај може треба да го намачкам со нешто па и без капа еднаш го извадија на жешкото, ама тоа ти е кога никогаш не си чувал дете и немаш појма

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 12:46:43   
vida
Sin mi ima 3 meseci i po cel den e samo so pampers i bodi po kratki rakavcinja ili bez rakavi a isto taka i spie.Skletcia e i taka naj ubavo mu e.A gol koga e e togas uziva user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 12:49:02   
Martins mom
Зависи и во кој дел од Македонија се наоѓатеuser posted image Во Штип и јас го оставав син ми по боди, ама во Битола малку е невозможноuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 12:51:50   
penelopa
И јас исто само памперс и боди на кратки ракави преку ден за дома. За надвор може и кратки панталончиња, чорапчиња кога како, зависи од должината на прошеткатаuser posted image . За спиење обично боди на долги и кратки пижами без чорапи. Спие откриен.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 14:26:00   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: eli8

zdravo na site....imam problem so moeto bebe ima 3 meseci i mnogu se poti,go oblekuvam mnogu lesno samo po bodi so kratki rakavi i pantoloncinja i corapcinja,postarite mi vikaaat deka e slabo oblecen,koga go nosam nadvor isto go nosam po kratki rakavcinja i za spienje i posle banjanje  isto taka ne go oblekuvam vo dolgi rakavi....kazete mi od iskustvo dali postapuvam pravilno,mi e strav da ne go nastinam.


ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Eli, долго само на сонце ако сте, да не изгори. Инаку никако долго. Нека се лади, постои опасност од прегревање кај бебињата. Смрзнување на 35 степени сеуште немало. 


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

i kerka mi ima 3meseci i jas ja oblekuvam lesno so kratki rakavcinja,po preporaka na poplazarova zasto od strav na pocetokot ja oblekuvav pveke mi rece kako ti taka i bebeto,ako tebe ti e ladno i na nego mu e i obratno.pa i spored toa pravilo ja oblakam,a sto ti zborat postari ic da ne ti e gajle niz edno uvo vleglo niz drugo izleglo,toa e pred se tvoe dete i ti najdobro znaes sto mu treba na tvoeto dete.


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenaj

DEvojki bas mi ja pogodivte temava...i moeto bebe ima tri meseci i razmisluvav za oblekuvanjeto...da go ostavam li da spie samo po bodi so kratki rakavi i pizamcinja dolni?...jas mu oblekuvam bodi so kratki rakavi i odozgora pamucno kopletce....toa po preporaka na svekrva mi....ako go vidi samo po bodi i nedaj boze da nastine slucajno tesko mene koj ke ja trpi posle..a i preku den isto i stavam bodi so kratki rakavi i odozgora benkice...mislite deka e mnogu naoblecena???


ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Елена, децата се разболуваат и така и така. Свекрва ти ако заборавила како е, нејзин проблем. 
ама да се прелади бебе на 30 степени, не зезај. Боди, панталончиња и то. За навечер може сеуште со долги лесни, затоа што накај 3-4 сабајле е ладничко. Ќерка ми првата е родена во септември, само со боди ја држев. Ни панталони ни ништо.


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenaj

Ok, fala ti na odgovorot, znam deka nema da se preladi, uste da ja ubedam svekrva mi bez da stane kavga i tenzija doma


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

abe svekrvati sekako mu misli dobro na vnuceto ama so dolgi rakavcinja nz barem jas mislam deka e toplo,sekogas fakjaj go pozadi kaj vratveto ako e ispoteno znaci toplo mu. e da navecer nokite se poladnicki pa nie spieme so bodi so kratki i dolu pizamcinja dolgi ama bez corapcinja.se sobravme ovde majki so 3mesecni bebinja


ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenaj

Ok, fala ti na odgovorot, znam deka nema da se preladi, uste da ja ubedam svekrva mi bez da stane kavga i tenzija doma


свекрва ти никогаш нема да ја убедиш дека ти си во право. Ако нема за што ќе те обвини за мочкање на криво Така да гледај си детето и не му ја мисли



ИЗВОРНА ПОРАКА: elenaj

E pa stalno e ispotena kaj vratceto i non stop ja preslekuvam...,ama ja sleguva i dolu a dolu sobite se tro poladni i ne znam stvarno...a i malku podnastinata pa zatoa si vikam potoplo poarno...a bez corapcinja li gi ostavate da spijay vasite bebenca, jas obavezno i stavam corapcinja i za preku den i navecer ....



ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

елена, јас на децата мои не им облакав во лето чорапчиња. Некогаш им беа камен ладни ноџињата, ама нормално е, затоа што немаат циркулација, не ги движат.
Сепак во врска со чорапи дење одлучи си сама, затоа што некои им облакаат.

Ама за спиење не! Никако чорапи. Ни сега ни во зима ни никогаш! Дури ако е ладно подобро покриј ги, во вреќа стави го, ама ноџињата слободни.


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenaj

Inaku zaboraviv da kazam, ja povivam so dve tetra i svedska, sirok povoj, po nalog na ortoped, inaku citam tuka mnogu majki ne praktikuvaat sirok povoj vo letnite meseci, moze i od toa se poti, pelenite i drzat toplo????


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Филип се роди во средина на јуни, а јас го разголев кога имаше 3 недели. Лани беше пекол јуни-јули и нон стоп беше по боди со кратки или без ракави. Ретко и пантолончиња му облекував. И бос. Дење-ноќе беше бос. Чорапи ни зимоска за спиење не му облекувам, сега па ич. Сега спие во боди со кратки и кратки пантолони, овој јуни е поладен од лани. Греота се дечињата така наоблечени. Јас по мене гледам. Ако сум по кратки и боса, зошто бебето да не биде босо?

А лани во август на 40 степени одиме на вакцина и со нас една жена со бебенце, немаше повеќе од 2-3 месеци. Беше облечено во хулахопки, ѕиври, боди, шпихозни и плетено елече! Кога го расоблече за да го прегледаат беше од глава до пети црвено и спурено. Гревче!

Затоа, слободно разголување на бебињата!






_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 14:28:07   
Natuska85
И јас си го поставувам ова прашање деновиве.Прво почнав само шпикозни без одоздола боди,ама пак му беше топло,мислев температура да не има он топло му било.  после му ставав боди на кратки и надолу панталончиња.А еве денес еве вакво му облеков  и мислам добро му е
user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 14:58:47   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

И јас си го поставувам ова прашање деновиве.Прво почнав само шпикозни без одоздола боди,ама пак му беше топло,мислев температура да не има он топло му било.  после му ставав боди на кратки и надолу панталончиња.А еве денес еве вакво му облеков  и мислам добро му е
user posted image


Si kupiv 3 vakvi od Jumbo, ama sepak mnogu mi e kuso kaj nodzinjata, pa mu oblakam kratki pantoloncinja.
Se mislam za bodi pod bluziceto so kratki rakavi.....Ako se ispoti vozrasen neli ubavo e maica so kratki odozdola, ama za bebevo?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 15:00:18   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

И јас сум збунета на оваа тема, се ми се чини дека погрешно го облакам, вчера беше со едно боди со долги ( кај нас дома си е посвежо ) и кратки долу панталончиња и чорапчиња танки куси, кога излеговме вечерта му ставив и хулахопчиња фармерски бермуди и боди горе со долги , ноќеска спиеше со боди со долги и сосема танки пижамчиња долу, се поти во главата се прави жива вода а надолу не, незнам стварно што да правам а и морам нон стоп да пазам пошто ако го дадам некому малку а облечен е како за дома без прашање го вадат на сонце како се нервирам во вц не можам да појдам, абе прашај може треба да го намачкам со нешто па и без капа еднаш го извадија на жешкото, ама тоа ти е кога никогаш не си чувал дете и немаш појма


Pepelaska, jas holahopki vo najgolemite studovi ne mu oblakav, samo vo pantoloncinja ili spikozni bese,
So ke ti se?

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?