|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Облекување на бебе во лето
27.5.2010 12:54:22   
melody
Kalina28 kerka mi se rodi vo juli vo Antalya na 50 stepeni toplina i do krajot na septemvri taa ne bese oblecena po kusi rakavi ili pak ako ja oblecev obavezno so letno kebence ja pokrivav. Toa za nadvor zboram koga izleguvavme.Majka mi od kaj nas mi donese benkicki i koga ja oblekuvav so bodi so kusi rakavcinja obavezno benkickata od ozdola.Corapcinja tenki letni obavezno na nodzinjata imase,a poradi toa sto vo stanot mi bese mnogu toplo ja oblekuvav samo so bodi bez rakavcinja normalno benkicata odozdola i corapcinja na nozete.
Svekrvati ima pravo sepak koga ke se rodi bebeto toa ne se dvizi i treba da go zatoplis.Dodusa i samoto bebe ke ti pokaze ako vidis se ispotilo namali od oblekata ,no ne veruvam zosto vo Mk temperaturite ne se 50 stepeni kako tuka ,a kerka mi i na tie stepeni ne se potese voopsto oblecena kako sto ti kazav.

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Облекување на бебе во лето
27.5.2010 12:58:41   
melody
Za nodzinjata sum zaboravila da ti napisam i oblekuvav kusi pantaloncinja ili pak letni spilhozni i povtorno corapcinja odozdola.Moras da vnimavas na stomaceto mnogu i poarno obleceno bebeto nego li da ti se razboli pa da se treses i da trcas po doktori.Ova e moe mislenje mozebi nekoja druga mamicka ke ti kaze poinaku.Na kraj izvadi zaklucok od site i napravi ti kako ke pocuvstvuvas toa ke e najdobro ,no sepak so doza na umerenost.Aj pa se nadevam se ke bide vo red i ke nemas mnogu mesanici od stranauser posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Облекување на бебе во лето
27.5.2010 13:03:12   
Калина28
фала ти мелоди..убаво искуството со Анталија, баш ме замасли...верројатно сте во право... здравје, ќе видиме и бебево како ќе ни реагира...поздрави..

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Облекување на бебе во лето
27.5.2010 13:12:38   
melody
Periodov ja oblekuvam so maicka gakicki normalno pampers odozdola,bodi so kusi i maicka so kusi nad bodito,hulahopcinja i farmercinja ili helancinja.Problemot e sto tuka preku den mnoooogu duva laden veter i zatoa moram da vnimavam zosto dva pati mi nastina bas od toa neoblekuvanje potoplo.Navecer spieme isto i gi ostavam hulahopkite i bodito so kratki normalno maickata i gakickite i pizamcinja so dolgi ,no ne ja pokrivam voopsto zatoa sto a ja pokrijam cuvstvuva i se budi.Edno vreme epten koga zatopli ovde i go izvadiv bodito so kratki i hulahopkite samo po corapcinja i nastina dva pati zatoa veke ne eksperimentiram dur ne fatat onie zestini pravi da ne mozes da dises od toplo.Kerka mi e ko jas zimurlivauser posted image

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Облекување на бебе во лето
27.5.2010 15:10:35   
strelec 1982
ne se sekiraj se ke se sredi samata ke odredis kako ke bide podobro za bepceto.Od pocetok ne e loso da go obleces so bodi na ramcinja i odozgora na tanka bluzicka so rakavcinja a na dole so zivrinja samo so zivrinja pamucni ako se so stapala ili ako se bez stapala i tanki corapcinja.ili pa mozes so bodi na kimono i tanki spikozli so rakavcinja.ke vidis kako ke reagira ako place kenka ne spie ke go oblececes pomalku a inaku ne e loso da vnimavas oti da ne mu e ladno loso e da nastine malo bepce.Moeto e godina i tri meseci i kaj nas kukata e ladno i go oblekuvam ne go drzam mnogu razgoleno se uste a zdravje a ko e vaka toplo ke go rasoblecam lani letoto bese pet sest meseci i super pominavme so oblekuvanjeto ne se razbole.

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Облекување на бебе во лето
27.5.2010 19:28:51   
gvenda
i jas sum vo dilema se porodiv sega na 10 maj i od togas zaladi neli i ja oblakav so bodi ili kratkiili dolsi corapcinja i plus dzivri sonogavicki i bluzicka ili celosni spikozni a z apokrivanje so nesto kako jorgance
ama sega eve pocnaa vrukinive a sme na sedmi sprat klima nesmeam da uklucam uste sega se poti na glavceto koga cica pa neznam kako se izdrzi
ko sto gledam vie ste otvarale prozor znaci ne e strasno, a sto pravevre so pelenite odnosno sirokiot povoj od ti ek ezovrie deteto a neznam dali da ne i stavam dodeka ne otidam naortoped
sto mislite vie?


(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Облекување на бебе во лето
27.5.2010 20:02:05   
melody
Gvenda i kaj mene bese mnooogu zesko vo leto no jas eve kako pravev.Go otvarav prozorot i ja pustav klimata da duva taka da nitu bese toplo nitu bese ladno vo sobata kaj kerka mi.E sega na nas klimata ni e postavena taka da ni duva vo drugiot zid znaci ne duvase direktno vo kerka mi. I znam otvarav prozor od sabajle samo i posle kaj 12 koga zestinite fakaa ja pustav i klimata i duvase nekoe vreme mislam ja ostavav okolu saat i posle toa ja pustav dokolku kerka mi ne bese vnatre vo spalnata.Neznam ti najdobro znaes kako vi e doma pa taka i praj samo gledaj direktno da ne duva vo bebeto isto vazi i za prozorot.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Облекување на бебе во лето
28.5.2010 9:36:06   
Nade
Поздрав мамички, интересна тема, па и јас да дадам свој придонес, јас имам двајца дечки,така да имам искуство, се сложувам со останатите мамички кои велат дека како они се чувствуваат така треба да ги облекуваат бебките, но се разбира во нормални околностиuser posted image инаку што се однесува до ладни рачиња и ноџиња на многу мали бебушки, тоа е така поради тоа што малите бебиња имаат слаба периферна циркулација, тоа не значи дека секогаш им е ладно. Секое бебе си е за себе, некое се поти некое не, и тоа не е правило дека сите исто ке реагираат во дадена ситуација. Драги мамички штом ке ги земете своите сонциња во раце вашиот мајчински инстинкт ке ви каже СЕ, никој подобро од вас нема да знае што е најдобро за вашите најмили.Секој совет е добредојден но мешањето во мајчинството треба да има граница која вие ке си ја поставите.
Поздрав и уживајте во секој момент со вашите сонцињаuser posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Облекување на бебе во лето
28.5.2010 9:51:31   
Палешка РР
Многу убаво кажано Наде user posted image



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Nade)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Облекување на бебе во лето
28.5.2010 10:20:05   
Nade
Фала Палешка user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Облекување на бебе во лето
12.6.2010 16:57:55   
Палешка РР
Многу сум збунета и незнам како да ја облечам Миа user posted image До вчера носеше маичка, боди и блуза, а денес е пекол и незнам што да правам. Ја оставив по боди и блуза по куси ракави user posted image Како ги облекувате бебушките?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Nade)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Облекување на бебе во лето
12.6.2010 17:10:48   
brineta88
Моментално е облечен само во бодиuser posted image
Инаку му облакам боди блуза по кратки и долу исто кратки.
Е ако е вакво времево може и без блуза само по боди.
Зошто прееска го приметив му излеглее точкичиња околу раменцата и затоа го соблеков само по боди

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Облекување на бебе во лето
12.6.2010 18:16:58   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Многу сум збунета и незнам како да ја облечам Миа user posted image До вчера носеше маичка, боди и блуза, а денес е пекол и незнам што да правам. Ја оставив по боди и блуза по куси ракави user posted image Како ги облекувате бебушките?


И јас цело време се прашувам дали е соодветно облечена. Да не и е жешко? Да не и е ладно?user posted image
Сега е само по боди на долги ракави и чорапчиња а кога спие и облекувам и памучни панталончиња.



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Облекување на бебе во лето
12.6.2010 18:38:26   
elle
денес беше страшно жешко,во 13 ч. бевме на ортопед за Богданци, аuser posted image ја облеков во блузичка на кратки и кратки панталони и стана жива вода.Кога си дојдовме ја пресоблеков во исто и заспа и пак е испотена,а дома е 25 степени а надвор сигурно 40 или повекеuser posted image

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Облекување на бебе во лето
13.6.2010 23:06:48   
Snowhite RR
И јас сум со истата дилема овие два дена. Вчера бевме излезени го облеков во танки тренерки и долу боди со кратки ракави, па кога излеговме, кога видов колку степени е му го слеков горното тренерче и беше само по боди, па приквечерта кога залади го облеков пак, денеска исто долу боди по кратки, а горе шпикозни танки со долги ракави, ама цело време мислев дека му е жешко, оти во главата се потеше. И навистина не знам како да го облекувам, до пред некој ден ладничко беше, а сега веднаш 40 степени и да не знае човек што да прави.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Облекување на бебе во лето
14.6.2010 9:14:15   
beki RR
И јас го имам истиот проблем, од секогаш сум го имала,.Да не и е жешко, да не и ладно.Деновиве ја раслеков Ана, топло.Додуша кај нас во станот е прекрасно, без клима, а ко со клима.Ама затоа пак на зима сметката за струја ....
Во последно време ана почна да се буни ако и е жешко па така знам кога сум претерала.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Облекување на бебе во лето
15.6.2010 18:51:39   
Палешка РР
Бидејќи толку бев збунета со облекувањето овие денови, срам не срам и се јавив на докторката на Миа и добив ваков совет:
Маиче на прерамки и танка пижамка, или тренерка (памучна) -горе
Шведска пелена,танки пижамчиња и памучни чорапи - долу

Надвор по куси ракави не, а уште помалку со голи раце, нозе и глава на директно изложување на сонце.



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Облекување на бебе во лето
15.6.2010 19:17:18   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Бидејќи толку бев збунета со облекувањето овие денови, срам не срам и се јавив на докторката на Миа и добив ваков совет:
Маиче на прерамки и танка пижамка, или тренерка (памучна) -горе
Шведска пелена,танки пижамчиња и памучни чорапи - долу

Надвор по куси ракави не, а уште помалку со голи раце, нозе и глава на директно изложување на сонце.




user posted image Зошто шветска пелена Палешка?
Леле па јас по цел ден на куси ракави ја оставам и пак се поти на главчетоuser posted image
Ќе ме полуди ова времево.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Облекување на бебе во лето
15.6.2010 19:19:29   
Палешка РР
Јас не сум ја ни извадила шведската пелена Тања, ја ставам над еднократната пелена, а со неа ја стегнувам и маичката да не се вади. Миа се поти само навечер user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Облекување на бебе во лето
15.6.2010 19:28:00   
Тања РР
Леле јас веќе еден месец не ставам широк повој а претходно ставав две тетри и шветска. Откако фатија жештините ми беше нечовечки толку да го трупам детето и го оставив без ништо.user posted image  

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Облекување на бебе во лето
15.6.2010 20:09:00   
riba79
jas kerkata koga se rodi vo juni ja oblakav kako jas sto se oblekuvam samo dole nosese corapcinja.znaci bodi so kratki rakavi i dole tenki bermudi,pantaloncinja...i ja tusirav i na pladne i ednas navecer...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Облекување на бебе во лето
15.6.2010 21:32:39   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Леле јас веќе еден месец не ставам широк повој а претходно ставав две тетри и шветска. Откако фатија жештините ми беше нечовечки толку да го трупам детето и го оставив без ништо.user posted image  


И јас го извадив широкиот повој, има два месеци..ја оставив само на шведската пелена.user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Облекување на бебе во лето
15.6.2010 23:03:02   
Snowhite RR
Леле јас па почнав по кратки пантаолони и кратки ракави да го шетам, но се разбира под сенка, ако гледав дека го фаќа сонце го покривав. Додуша гледам вечерва како да се зацрвенил малку, ко да го фати сонце, ама не знам па се поти вака, а не да го облекувам уште

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Облекување на бебе во лето
15.6.2010 23:04:05   
Snowhite RR
А нешто да се мачкаат со лосион некој за на сонце со заштитен фактор, не праша Палешка?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Облекување на бебе во лето
16.6.2010 2:31:39   
Nade
Обавезно мачкај го бебушот за заштита од сонце со фактор над 3о, имаш убава крема на бекутан фактор 50, нивната кожичка е осетлива, и под сенка, поздрав user posted image и уживајте во прошетките

_____________________________

I dont have time to hate people who hate me because i am too busy loving people who love me :)

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?