|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 15:12:10   
Octavia
Нас лани педијатарката ни кажа дека е доволно еден степен повеќе да е облечено бебето (и ова беше кога user posted image имаше една недела). Значи, вика, ако ти си на прерамки, неа облечи ја со куси ракавчиња, ако ти по шорцеви, и неа разголи и ги ноџињата. Инаку малите бебиоња се разладуваат и преку потење на стапалцата и затоа не им требаат чорапи.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 17:19:28   
mila mama
Sum zabelezala deka mojata bebuska pomalku e ispotena koga e so spirhozni so dolgi rakavi i nogavici, a odozdola bodi bez rakavi, otkolku koga ja oblekuvam samo so bodi so kratki rakavi i golicka ili eventualno kratki pantaloncinja. Toa go objasnuvam so faktot sto koga e oblecena celosno, pravi termodinamicka ramnoteza, plus ne ja gori sonce, plus ako se ispoti pamukot ja vpiva potta i, kozata e suva. Koga e porazgolena, potta na vozduh stanuva ladna pot i pocnuva da mi kiva i da i se zatnuva nos. Taka sto i navecer ja oblekuvam so lesni pamucni tenki iberhozi i podobro mi spie otkolku koga  e so kratki.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 17:45:51   
Felly RR
НИе сега сме на боди на прерамки, блуза со кратки ракави и кратки панталончиња, за спиење е со пижами, и никако не остава да биде покриена со нешто. Кога шетаме надвор обавезно и капче и ставам.
А не знам за по дома на ножината што да и облекувам, зошто ако ја оставам само на чорапчиња по паркетот оди како да е на лизгалиште.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 17:57:56   
dulence
moeto bebusko go oblekov na bodi na ramcinja so bluza na kratki rakavi a dolu na kratki pantaloncinja i corapcinja obavezno i mislam deka za ovoj period e taman a bidejki imam since dokazano e deka maskite deca ne sakaat da se naobleceni inaku kenkavi ke bidat pozzz

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Облекување на бебе во лето
9.6.2011 23:02:11   
elenaj
A neli zenskite deca sakaat potoplo?? Ili mozebi toa ne e tocno??

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas da ti go pravat tebe.

(Одговор на членот dulence)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Облекување на бебе во лето
12.6.2011 14:22:13   
vida
jas od kako se rodi sim mi maka macam so svekor mi i so svekrva mi.Srekja ne ziveeme zaedno pa toa e samo koga ke dojdat ili nie koga ke otideme.Sin mi se rodi vo mart ama ni togas ne go oblakav preterano i ne go vitkav vo kebinja osven sto go pokrivav za spienje.A oni koga go drzat go zimaat vo race so se jastuce i go motaat so uste dve kebinja.Tahikardija dobivav koga ke videv.I sega na toplovo koga ke go vidat sin mi samo po bodence po kratki rakavi mu vikaat abe mnogu rano si se razgolil be???

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Облекување на бебе во лето
20.6.2011 20:33:25   
Annet
и мене многу ми е мисла како ќе не биде,треба да се породам во август..изнакупив бодиња на рамки ,на куси ,на долги..шпикозни без ногавици ,блузичиња,пижами,бенкици,ѕиври......се и сешто ,за секој случај....
сега се мислам дали да купам шпикозни со долги ракави и со стапала?? лелееееее ,мислам дека само таму ми е паметот. незнам веќе што треба а што не треба...........како да го облекувам бебе во август???user posted image

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Облекување на бебе во лето
20.6.2011 20:36:25   
mama26
jas se porodiv vo avgust annet i nemav nisto so dolgi rakavi,a veke ako mu zemas ke mu zemes na bebceto pogolem broj pr na 6 meseci da moze da gi nosi,znaci ako sakas da zemes zemi edni ama pogolemki za da moze preku zimo isto taka da gi nosi..potoa so samoto vreme ke mu dokupuvas i so dolgi

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Облекување на бебе во лето
20.6.2011 20:49:01   
Annet
ти благодарам mama26 user posted image
најдобар совет е од искусна мамичка како тебе..
ќе направам така,поголеми ќе земам,јас и до сега што купив се е поголемо,за да не му биде залепено на бебетоuser posted image user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Облекување на бебе во лето
21.6.2011 1:05:50   
Тања РР
Anet во август најверојатно ќе терате само по боди така што сите тие шпикозни, бенкици, ѕиврички... нема да ти требаат. Мој совет е да не претеруваш со купувањето, најдобро е подоцна да си купуваш според потребите на user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Облекување на бебе во лето
21.6.2011 9:26:16   
Annet
Фала ти Тања.Многу ми помогна и ти со твојот советuser posted image А јас како бев залетана да купувам а имамм многу,ама ајде де.... фала уште еднаш

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Облекување на бебе во лето
24.6.2011 15:06:38   
bombica
Denes bev na pregled i mi zakazaa carski za vo ponedelnik.E sega neznam vo so da go zememe bebevo od bolnica.Imam kupeno 2 kompletcinja ednoto kratki pantoloncinja i bluzice, drugoto dolgi pantoloni bluzice na kratki i djemperce.Denes vidov 2 bebinja sto gi zimaa i ne mi se veruvase deka na ovoj pekol vo 12h bea obleceni vo spihozni na dolgi so stapala plus pokrieni, ednoto bese pokrieno so plisano kebeuser posted image Ajde iskusni mamicki davajte sovet.Da napomenam deka sum od Veles a ke se poragam vo Skopje znaci ke patuvame po zeskovo 40 tina minuti.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Облекување на бебе во лето
24.6.2011 15:31:42   
mila mama
Bombica jas bi zela edno body bez rakavi i spihozni meki pamucni so dolgi rakavi. Kolku i da e toplo ne e preporaclivo bebeskata koza da bide direktno izlozena na sonce. Se razbira zadolzitelno da ima i kapce na glava. Ti posakuvam lesno poroduvanje! user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Облекување на бебе во лето
24.6.2011 18:10:36   
bebe82
А како спијат вашите бебушиuser posted image . Јас вчера ја оставив само по бенкичка да спие. Не се издржува од топлово

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Облекување на бебе во лето
24.6.2011 21:58:43   
Pepelaska *
јас му облакам боди со долги и долу тенки пижамчиња и чорапчиња вечерва и маичка му ставив некако ми е посвежо во собава а тој е преладен , сепак се малечки насабајле кај 4 5 си е посвежо , а за денски веќе не знам како да го облечам ако е по куси му се ладни рачињата по долги се поти ексик веќе

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Облекување на бебе во лето
25.6.2011 9:08:44   
Luci
Navecer za spienje e vo pizamcinja po kratki a preku den ako e epten toplo go ostavame samo po bodi


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Облекување на бебе во лето
25.6.2011 22:30:55   
mila mama
Za spienje so tenki spihozni i odozdola bodi na preramki, bez corapcinja.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Облекување на бебе во лето
25.6.2011 22:47:57   
AnnaMolly RR
За спиење вчера вечер беше облечен само по боди по кратки, долу ништо. И без чорапи. Вечерва е во пижами по кратки и долу и горе и исто така без чорапи. И гол да го ставам да спие за 5 минути е жива вода. Навечер не му облекувам боди под пижамите, освен ако е надвор минус.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Облекување на бебе во лето
6.7.2011 0:31:59   
Simonne
Ние спиеме по пижамчина со стапалца, без чорапчиња и со боди со прерамчиња, а се покриваме со тенко кебенце. За преку ден зависи какво е времето надвор, ако е многу топло по куси ракави и панталони а боди по прерамчиња обавезно и капче, а ако врне и е облачно или дувка по тенки шпихозни или тренерчиња.
А ја гледам золва ми сега има малечко скоро месец дена и на жештиниве го наоблекува со боди, бенкиче, шпихозни и обавезно завиткано во пелена - кутрото како е мало ќе се стопи на жешково user posted image  

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Облекување на бебе во лето
6.7.2011 0:43:25   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

јас му облакам боди со долги и долу тенки пижамчиња и чорапчиња вечерва и маичка му ставив некако ми е посвежо во собава а тој е преладен , сепак се малечки насабајле кај 4 5 си е посвежо , а за денски веќе не знам како да го облечам ако е по куси му се ладни рачињата по долги се поти ексик веќе



Ma normalno e da mu se ladni racete, ne go tuntaj

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Облекување на бебе во лето
7.7.2011 1:41:21   
vida
leleee moeto izglea zivo golo user posted image spie po bodi po kratki rakavcinja nadole nisto ni corapi i pokrien so tenko pamucno kebence...i cel den sme taka po bodi po kratki ili eventualno koga setame mu oblakam sorcevi radi da mi bide doteran.ne go oblakam mnogu mnogu i mene mi e toplo normalno i nego.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Облекување на бебе во лето
7.7.2011 8:36:58   
AnnaMolly RR
Синоќа Филип го облеков во едноделни пижамчиња со долги ногавици и кратки ракави, бос, без боди и го покрив со чаршавче најтенко на свет. По 30 мин откако заспа го пипнав и беше жива вода испотен! Детево ми е невиден склетчија. Мислам и гол да го ставам да спие ќе се испоти. А денес за во градинка го облеков со долги ракави тенко блузиче и тренерка долна, па во градинка го пресоблекуваат по кратки и горе и долу.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Облекување на бебе во лето
7.7.2011 10:53:37   
blond
Моето малечко кое има само 11 дена преку ден а и преку ноќ го облекувам на боди на куси ракавчиња и одозгора шпикозни со долги ракавчиња.И му е таман на user posted image . Ако осетам дека му се ладни рачињата го покривам со тенко ќебенце или чаршавче. Климата ја пуштам од време на време да лади на 25 степени бидејќи е пекол жешко на спратов.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Облекување на бебе во лето
21.7.2011 0:04:28   
Nadezna
Veke cel mesec Damjan spie samo po maice na preramki i pelena i porien e so platnena pelena, goli race i noze. Doma ni e 29 stepeni, mislam deka i toa mu e mnogu :)

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Облекување на бебе во лето
21.7.2011 9:42:35   
AnnaMolly RR
Филип почна сам да си ја соблекува блузата ако му е жешко! Ќе почне да ја трга нагоре, ќе ги извади рачињата и доаѓа кај мене да го соблечам! А бре биваше ли во СЕ да се метне на татко му, па и во тоа што не трпи жештина и се поти како старо!



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?