|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како до женско, а како до машко
22.3.2009 17:50:03   
mis.
Site sme fantazirale i mectaele za polot na nasite deca.Nekoi poveke sakaat maski a nekoi znski deca amoze mesano.Kakva e vasata zelba?Vo koj period treba da ostanes bremena za da dobies dete od posakuvaniot pol?Dali pozata pri seksualniot cin e povrzana so polot?

< Поракaта ја уредил Elena -- 22.3.2009 18:51:26 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како до женско, а како до машко
22.3.2009 18:54:36   
Еца
Леле мис имав многу интересен текст баш на оваа тема,ќе се потрудам да го најдам и да го поставам.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како до женско, а како до машко
6.4.2009 19:08:18   
Палешка РР
Jas citav deka ako pocesto vodite ljubav, imate poveke sansi da dobiete zensko dete. user posted image  user posted image  user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како до женско, а како до машко
27.4.2009 15:28:27   
Anushka
mozebi se' e slucajnost, ama mene site ovie raboti mi ispadnaa pravilni:
za devojce:
1. pocest sex i poodmoren maz
2. plitka penetracija
3. po odnosot, polezi zavrtena na levata strana
4. jadi poveke blaga hrana i Ph kisela, pred zabremenuvanje
za masko:
seto pogore, ama obratno.
PS: jas imam dva sina i sega cekam kerka, od prilozenoto, ha, ha

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како до женско, а како до машко
27.4.2009 15:31:54   
mis.
Како да ја утврдам ph средината на вагината?Имам читано за тоа ама од кај да знам за моменталното ph.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како до женско, а како до машко
27.4.2009 15:35:06   
Anushka
sigurno ne so lakmus, ha ha
ni jas neznam kako se proveruva, ama nekoi poiskusni vikaat deka za kerkicka e najsigurno pred sex da se podizmivas so blag rastvor na ocet (kojznae kako mirisa, ha, ha)
a za masko, solen rastvor
prosto neli?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како до женско, а како до машко
27.4.2009 15:52:13   
mis.
Sum citala deka za masko treba da imas odnos za vreme ovulacija a za zensko nekolku dena pred ovulacija bidejki tie se poizdrzlivi i pobavni od maskite.spermatozoidot zivee nekolku dena vnatre a jajce kletkata zivee samo 24 casa.Zatoa 2-3 dena pred ovulacija ima vreme maskite spermatozoidi da izumrat ili da stignat bez da ima sozreana jajce kletka a da ostanat zivi samo zenskite i koga ke nastapi ovulacija da se oplodi zensko dete.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Како до женско, а како до машко
27.4.2009 19:06:27   
agnes77
ovo je jedna karta koju upotrebljavaju Kinezi
pol deteta zavisi od godina majke i meseca u kojem napravi dete;)


http://www.thelaboroflove.com/chart/cal.html

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Како до женско, а како до машко
27.4.2009 20:05:31   
mis.
Prvoto ne mi go pogodi a vtoroto da.Pa sega kolku ima vistina znak???

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Како до женско, а како до машко
27.4.2009 20:28:07   
agnes77
ova karta baš nije 100%user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Како до женско, а како до машко
27.4.2009 22:53:17   
biljanaM
Ја знам оваа табелаа, и мене ми погоди за Воислав , а за второ ке видам понатаму здравје........

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Како до женско, а како до машко
19.6.2009 19:21:41   
Еца
Доколку сакате момче
Знаеме дека „машките" сперматозоиди, кои носат Y хромозом, се движат побрзо од „женските" сперматозоиди, кои носат X хромозом.
Но овие сперматозоиди ќе умрат побрзо од „женските" сперматозоиди, така да вие и вашиот партнер треба да бидете сигурни дека сте 100% блиску до овулацијата и да имате сексуален однос колку што е можно поблиску до датата на овулација (денот пред или на самиот ден на овулација).
Ова им овозможува на побрзите „машки" сперматозоиди да дојдат побрзо до јајце-клетката, која чека да биде оплодена и да ја оплодат пред да стигнат побавните „женски" сперматозоиди.

Доколку сакате девојче
Па сега е прилично едноставно. Доколку сакате да имате девојче најдобро е да водите љубов два дена пред овулацијата, така да ова ќе им овозможи на побрзите „машки" сперматозоиди да ја истрошат енергијата и да умрат оставајќи ги побавните „женски" сперматозоиди (но кои живеат многу подолго) да пристигнат и да ја оплодат јајце клетката која чека да биде оплодена.

Мис ни се поклопуваат податоците милаuser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 19.6.2009 19:22:01 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Како до женско, а како до машко
20.6.2009 0:17:30   
mis.
така е Елена се поклопуваат.Ние на ваков начин правевме женско за второво ама пак машко.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Како до женско, а како до машко
20.6.2009 0:49:21   
biljanaM
Јас секако дека за второ би сакала девојче ама тоа здравје понатаму...хехехе

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Како до женско, а како до машко
20.8.2009 15:52:32   
penelopa
Aaaaa večna dilema....mojata svekrva i svekor se ginegolozi gi imam izgnjaveno za ova prašanje i odgovorot e ednostaven.....NEMA RECEPT....mnogu faktori vlijaat na toa kakov pol ke bide deteto a drži tezata deka ako e začnato pred ovulacija ke bide žensko a za vreme na ovulacija maško....ke vidimeuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Како до женско, а како до машко
22.8.2009 11:23:10   
happy mommy
Fala mis za linkot. Jas se vodev spored edna kineska tabela koja e 90 % tocno a metodot e so vkrstuvanje na god. na majkata vo moment na zacnuvanje i mesec na zacnuvanje, za prvoto ne idev po taa tabela pokasno ja otkirv ama ispadna tocno , a i za mojve koga proveruvav se poklopi za ednata sestra i brat mi , samo drugata sestra spored tabelata ispaga da bide masko :). E sega za vtoroto vo mesecite koga probuvavme neuspesno trebase da bide zensko ama vo mesecot koga ni uspea kazuva masko - koj znae moze ke vlezeme vo onie 10 % netocni hahahahaha , ama ne se opteretuvam mnogu. 

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Како до женско, а како до машко
4.12.2009 10:02:47   
Еца
Доколку сакате да имате девојче најдобро е да водите љубов два дена пред овулацијата, така да ова ќе им овозможи на побрзите „машки“ сперматозоиди да ја истрошат енергијата и да умрат оставајќи ги побавните „женски“ сперматозоиди (но кои живеат многу подолго) да пристигнат и да ја оплодат јајце клетката која чека да биде оплодена.

Други фактори кои треба да ги земете во предвид:
Мажите треба да се воздржат од било каква сексуална активност 2-4 недели пред датата на овулација на партнерката.
Мажите не треба да носат тесни гаќи, туку боксерки, кои нема да ги стегаат тестисите. Тесните гаќи го намалуваат протокот на крв до тестисите а со тоа и бројот на сперматозоиди.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Како до женско, а како до машко
4.12.2009 10:49:30   
arh_diz
Што велат обичаите а што науката ....


Желбата да го изберат полот на детето, ео стара колку и човештвото. Повеќе античките Грци се обидувале да добијат син, така што мажите за време на секс лежат на левата страна. Французите во 18 век го врзувале левиот тестис да го осигураат своjот наследник, а Данците ставале ножици под креветот со желбата добиjат женско дете . Времината поминуваат и се менуваат но желбата за одреден пол на детето сеуштуе е останата .

Обичаи

Денес родителите не ставаат повеќе чекан и ножици под креветот, но "софистициран" начин се обидува да дојде до саканиот пол. Доколку пиете "Кока кола " во текот на бременоста може да биде машко дете? - Често прашање кое се поставува е чоколада Е луксуз "гарант" женско дете? Дали треба да се води љубов, само кога на полна месечина ?....

Секоj има слушнаnj барем еден од овие приказни и претпоставки. Ние сите знаеме дека тие се главно стари и лажни озборувања и легенди ....... Но, што ако некои од нив даваат посакуваните резултати? Парови, кои "очајно" сака момче или девојче ќе се обиде конечно да се добие очекуваниот полот на детето. Нивната логика е: "Тоа е вреди да се обидете, зошто да не?". "Па, ништо не боли!"

Вашето дете е она што го јадете

Според старите верувања, она што го јадате пред забременуване може да влијае на какво ке биде детето.

Ако сакате момчиња ........


Јадете многу месо (колку е месото е поцрвено веројатноста да е е машко се зголемува)


Грицкаjте солени грицкалки како што се : чипс, грисини ...


Татковци треба да пијат пијалаци кои се базирани на сода (наjдобро е Кока-кола).

Ако сакате девојче .......


И двајцата родители треба да јадат риба и зеленчук, во големи количества


Јадете благо (чоколадото и другите слатки да се задолжителен дел од дневното мени).

Задоволство во сексот го одредува полот на детето во иднина

Има неколку пози и позиции во текот на сексуалните односи, кои го одредуваат полот на детето

Ако сакате машко ...


По секс, останете подолго време во лежечка позиција. Ова ќе даде можност на "машки семе" да ги победи "женски сперматозоиди"
Водете љубов стоечки


вашата омилена поза е да е од "позади"


Базираjте се на неговото задоволство


Ако машкото прво доживее оргазам, според народните верувања, ке се роди машко


Ако иницијативата за секс потекне од машкото , ќе биде момче


Спиење на левата страна на вашиот партнер

Ако сакате девојче ........


Не се препорачува мисионерска поза


Водете љубов во пози кога жената е над машкото


Мажот да се фокусира на нејзиниот задоволство


Ако жената прва доживее оргазам ке биде девоjче


Ако иницијативата за секс е на жената

Се е до времето и во вистинскиот момент


Ако сакате машко .....


Водитете љубов, кога е четвртина месец


Нежните моменти оставете ги за преку ноќ


Мошко се "прави " во непарни денови


Следете jа жената - ако главата на жената е свртена на север, ќе добиете по машко

Ако сакате девоjче ......


Водете љубов кога полна месечина


Секс само во попладневните часови


Девоjче се "прави " во парни денови од месецот


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Како до женско, а како до машко
4.12.2009 13:23:06   
vezilka RR
ех, добро е, ги прочитав сите постови и извлеков што ми „треба“ за машко дете и таму некаде за десетина дена кога ќе имам овулација да ги пробам во пракса user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Како до женско, а како до машко
4.12.2009 13:29:59   
arh_diz
Ajde probaj pa ke ni kazes

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Како до женско, а како до машко
4.12.2009 18:33:12   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Доколку сакате да имате девојче најдобро е да водите љубов два дена пред овулацијата, така да ова ќе им овозможи на побрзите „машки" сперматозоиди да ја истрошат енергијата и да умрат оставајќи ги побавните „женски" сперматозоиди (но кои живеат многу подолго) да пристигнат и да ја оплодат јајце клетката која чека да биде оплодена.



Јас читав доста за ова и го применив во пракза за девојче но пак машко бидна.Зачнато е 3 дена пред овулација но ништо од девојчето.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Како до женско, а како до машко
4.12.2009 20:33:20   
Maria
Jas imam mnogu slusano deka za masko treba da se vodi ljubov koga ti zavrsuva menzisot odma,znaci naredniot ili istiot den.Za prvoto imavme togas odnosi no i nekolku potoa,pa neznam dali togas sum zabremenila.Se pogodi masko.A vtorovo tocno na 14ti den.Neznaev deka i taka se paga masko,pa mozam da vi potvrdam deka ima nesto vistina vo tie kazuvanja.Eh,da znaev porano dva-tri dena da probavme...user posted image Aj tretoto,zdravje,samo mis me zaplasi malku.Ete nejze i taka i iskocilo masko.user posted image user posted image user posted image
Do majstorot ke e.user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Како до женско, а како до машко
25.2.2010 13:31:29   
bisence
Spored ovaa sto go procitav ako sum user posted image ,  ke masko, a jas mnogu sakam zensko........ A za masko i zensko - bliznacinja sigurno se genite a? - recepti za toa nemauser posted image  

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Како до женско, а како до машко
25.2.2010 15:00:30   
Палешка РР
Ние водевме љубов секој ден и добивме женскоuser posted image
Е сега, имам јас една пријателка која гледа некаде на главата на првото дете и ќе ти каже какво ќе ти биде второто. Јас така се кандисав user posted image
Глупости...user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bisence)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Како до женско, а како до машко
11.3.2010 14:42:14   
BEBICA
Зголемување на шансите за машко или женско

Иако секој што сака да стане родител, посакува неговото бебенце само да е здраво, без разлика на полот, многу парови низ светот се обидуваат на најразличен начин да ја зголемат веројатноста за зачнување на машко или женско. Некои поради религиозни убедувања, други затоа што сакаат „балансирано“ семејство, а трети пак поради тоа што сакаат да го избегнат пренесувањето на наследна болест поврзана со полот.



Денес постојат многу различни теории за зачнувањето на бебе со одреден пол, но постојат многу малку докази кои што можат научно да ги поткрепат. Еден од најпопуларните методи за природно зачнување на машко или женско е методот на д-р Шетлс. Уште во 60-тите години, д-р Шетлс го предложил методот за селектирање на полот за кој тврдел дека има научни докази. Токму тој метод го објавил во својата книга „Како да го изберете полот на вашето бебе“ и оттогаш стекнал огромна популарност.


Логиката зад методот на Шетлс Кога жената овулира, се ослободува созреана јајце-клетка која го носи хромозомот X. Од друга страна, спермата може да носи или X или Y хромозом. Ако спермата која носи X хромозом ја оплоди јајце-клетката, ембрионот ќе се развие во девојче (XX). Ако пак спермата која носи Y хромозом ја оплоди јајце-клетката, тогаш ембрионот ќе биде момче (ХY). Затоа, многу често се употребуваат термините „машка“ и „женска“ сперма. Теоријата на Шетлс се основа на принципот дека „машката“ и „женската“ сперма имаат различни карактеристики.
  • Карактеристики на спермата со хромозом Х (женска). Сперматозоидите кои носат Х хромозом се поголеми и поиздржливи, но побавни.
  • Карактеристики на спермата со хромозом Y (машка). Сперматозоидите кои носат Y хромозом се побрзи и помали, но помалку издржливи.
Според методот на Шетлс, врз полот на бебето влијаат: темпирањето на сексуалниот однос во зависност од менструалниот циклус на жената, т.е. овулацијата, позата за време на сексуалниот однос и длабочината на пенетрирањето.

Како да зачнете машко?
  • Сексуален однос за време и по овулацијата. Според методот на Шетлс, парот кој сака да добие машко треба да практикува заштитен сексуален однос до 4 дена пред овулацијата. Потоа, четирите дена до овулацијата да апстинира, а на денот на овулацијата да практикува незаштитен сексуален однос. Тогаш жената е најплодна, а бидејќи машките сперматозоиди се побрзи од женските, поголема е веројатноста јајце-клетката да биде оплодена од сперма која носи Y хромозом. Апстинирањето се препорачува за да се зголеми концентрацијата на спермата.
  • Жената да достигне оргазам. Машките сперматозоиди се помалку издржливи од женските и ним им одговара алкална средина на вагината, а алкалноста се зголемува кога жената достигнува оргазам. Оргазмот им помага на машките сперматозоиди да преживеат, а контракциите при оргазмот им помагаат уште побрзо да стигнат до јајце-клетката. Затоа, Шетлс препорачува жената да доживее оргазам пред или во исто време со нејзиниот партнер.
  • Секс пози кои овозможуваат длабока пенетрација. Д-р Шетлс ја препорачува кучешката поза. При длабока пенетрација, спермата навлегува подлабоко одноосно поблиску до матката, па машките сперматозоиди треба помалку да патуваат и побрзо ќе пристигнат до созреаната јајце-клетка.



    Како да зачнете женско?
  • Сексуален однос најдоцна до 2-3 дена пред овулација. На паровите кои сакаат да добијат женско, Шетлс им препорачува да практикуваат незаштитен секс најдоцна до 2-3 дена пред овулација. Причината за тоа е што сперматозоидите можат да живеат максимум 6 дена во женските полови органи. Па, додека настапи овулацијата, неиздржливите „машки“ сперматозоиди ќе изумрат и ќе останат само издржливите „женски“ за да ја оплодат јајце-клетката.
  • Жената да не доживее оргазам. Оргазмот ја зголемува алкалноста на средината на вагината, а таа средина е погодна за „машките“ сперматозоиди. Затоа, ако сакате да имате женско, треба да се воздржите од достигнувањето на оргазам.
  • Секс пози за мала пенетрација. Ако сакате да зачнете женско, треба да практикувате пози кои овозможуваат само мала пенетрација. Така спермата ќе навлезе подолу во репродуктивните органи, каде средината е помалку алкална, а тоа е неповолно за „машките“ сперматозоиди. Исто така, спермата треба да помине подолг пат до јајце-клетката, па издржливите „женски“ сперматозоиди ќе имаат поголема предност.










    _____________________________

    Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

    (Одговор на членот Палешка РР)
  • Непосредна врска до пораките: 25
    Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
    Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Носот.
    пеперутка16

    Како го чистите носот на малите деца?