|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како до женско, а како до машко
11.3.2010 14:44:51   
penelopa
user posted image Bebice za postov.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Како до женско, а како до машко
11.3.2010 14:46:26   
BEBICA
Pa mislam deka e interesen tekstot a nema nekoja filozofija i plus e logicen i postoi sansi da e i vistinit.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Како до женско, а како до машко
11.3.2010 14:47:51   
gor_m
Истражување од Универзитетот од Њу Касл вклучува илјадници фамилии за да им помогне на родителите да дознаат дали ќе имаат машко или женско новороденче.

Научникот Кори Галетри при истражувањето докажува дека мажите ја наследуваат тенденцијата за имаат машки или женски деца од нивните родители. Тоа значи дека маж со повеќе браќа од сестри има поголеми шанси да има машко дете и обратно.

Истражувањето е извршено на 927 фамилии и содржи информации за 556 387 луѓе од фамилијарните стебла на фамилиите одејќи наназад до 1600 година.

“Студијата покажува дека за мажите важи дека ќе имаат машки деца ако имале повеќе браќа, или ќе имаат ќерки доколку имале повеќе сестри, но за ените тоа не важи и се уште не е возможно да се каже и за нив.“ - објаснува Галетри.

Мажот го одредува полот на бебето во зависност од тоа дали носи X или Y хромозом во својата сперма. Доколку мажот носи X хромозом тој ќе се комбинира со X хромозомот на мајката (XX) и ќе се роди девојче. Доколку мажот носи Y хромозом, при комбинација со женскиот Х хромозом (XY) тогаш ќе се роди машко бебе[/i]



На сликата погоре е прикаан упростен дијаграм во кои случаи мажот би имал само машки деца, само женски деца или еднаков број од двете.

Baby-boy boom во Велика Британија после втората светска војна.

Во годината пред завршетокот на Втората Светска Војна е забележано дека односот на родени машки и женски бебиња е 100 спрема 2 во полза на женските бебиња.

Но по завршувањето на војната се раѓаат многу машки деца кое секако и предизвикало полемики на што се должи тоа.

Според ова истражување објаснувањето е едноставно. Имено, таткото кој има повеќе ќерки од синови откако ќе го прати синот во војна тој загинува и на тој начин се намалува бројот на машки кои во својата сперма носат Y хромозоми, т.е. се намалува бројот на мажи кои создаваат женски деца. Од друга страна пак татковците кои имаат повеќе синови откако ќе ги пратат во војна некои од нив ќе загинат но секако остануваат доволен број од тие машки кои со себе носат Y хромозоми за да создадат после војната машко потомство.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Како до женско, а како до машко
11.3.2010 14:57:18   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Pa mislam deka e interesen tekstot a nema nekoja filozofija i plus e logicen i postoi sansi da e i vistinit.

јас и мм се придржававме кон се што е вадевено за второто дете дека сакавме девојче но еве пак машко излезе.Многу многу не верував повеќе на вакви работи.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Како до женско, а како до машко
11.3.2010 15:11:53   
MamaOhrid
Многу сакам второто да ми  биде женско. Можеби ќе пробам некои од овие рецепти . Ништо не губиш, а може само да добиеш. user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Како до женско, а како до машко
12.3.2010 1:40:36   
Anushka
Кинескиот календар мене ми покажа 100% точност.
Сепак, 100% ми испадна точно тоа што ми го кажа една теткица пред 20 год.:
- ако сакаш машко, по завршетокот на љубовната игра, легни на десниот колк (бок). Полежи така 20-тина минути.
- ако сакаш женско бебе, легни на лево...
Како по нарачка девојки: 2 boys and a girl!

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Како до женско, а како до машко
3.6.2010 17:37:42   
delfinka
interesna e temava iako jas sakam i devojce i masko,samo da si imam zivo zdravo bebce;)

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Како до женско, а како до машко
20.10.2010 18:54:12   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: ping

на повеќе страни имам прочитано дека доколку на денот на овулација или ден два после тоа се има однос тогаш поголеми се шансите за машко дете, а доколку односот биде неколку дена пред овулација поголеми се за женско. Поради тоа што зенските се побавни и им треба повеќе време за да стигнат до јајце клетката и да се оплодат а машките се побрзи но и побрзо умираат. Ме интересира дали некој има пробано и дали е вистина. Исто така додека вцера разлистував видов еден кинески календар за определување на полот...


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Како до женско, а како до машко
20.10.2010 19:57:30   
mama26
http://www.baby-talk.co.uk/chinese_calendar.htm
eve ovaa strana jas ja doznav preku prijatelka koja mi kaza deka e tocna,proveriv i za mene i za sestrami i za majkami,i za drugarki 100 posto pogodi.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Како до женско, а како до машко
20.10.2010 20:00:26   
mama26
se gleda tocno mesecot koga ste ostanale bremeni
na primer jas na polni 25 godini[,na grafata] ima vozrast mesec noemvri ostanav trudna
25 god-mesec noemvri pokazuva bukva m ili male masko.....epa sega mamicki mozete i tuka da si planirate dali sakate masko ili zensko....so sreka.jas veruvam vo ova poradi seto toa gorenavedeno.user posted image user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Како до женско, а како до машко
20.10.2010 20:02:30   
mama26
i uste ednas ke kazam.ne se gleda denot koga ke se poragate ili mesecot.tuku mesecot koga ste ostanale trudni.tocno toj mesec pokazuva male ili female-masko ili zensko

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Како до женско, а како до машко
20.10.2010 22:24:42   
agnes77
па то је многу едноставно, во баранје за посвојуванје напишеш машко или женскоuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Како до женско, а како до машко
20.10.2010 22:40:44   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: agnes77

па то је многу едноставно, во баранје за посвојуванје напишеш машко или женскоuser posted image user posted image user posted image

Ах, бе Агнес, што убаво ме насмеа! user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Како до женско, а како до машко
20.10.2010 23:38:44   
ping
Јас сега проверив доколку е точно за календарот треба овој месец за машко со оглед на тоа схто во месец ноември полнам 24 год тогаш тој месец ми е девојче.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Како до женско, а како до машко
20.10.2010 23:43:37   
ping

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

http://www.baby-talk.co.uk/chinese_calendar.htm
eve ovaa strana jas ja doznav preku prijatelka koja mi kaza deka e tocna,proveriv i za mene i za sestrami i za majkami,i za drugarki 100 posto pogodi.



Проверив сега за мајками и за мене и за сестрами и за брат ми е грешно :(

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Како до женско, а како до машко
20.10.2010 23:50:48   
mama26
ping mesecot koga vi e rodenden ne e 100 posto tocen.toj mesec se preskoknuva.primer ako si noemvri rodena a pisuva masko moze da e i zensko..pola pola se sansi.pozzz

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот ping)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Како до женско, а како до машко
21.10.2010 16:14:43   
blue_blue
а што ако затрудниш со близнаци и едното е машко а другото женско? Што вика тогаш овој фамозен кинески календар?

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Како до женско, а како до машко
21.10.2010 16:24:28   
mama26
user posted image user posted image blue blue pak ke pogodi znaci.ili masko ili zensko...sto i da pisuva ti imas od dvete  user posted image user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Како до женско, а како до машко
21.10.2010 16:37:23   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

ping mesecot koga vi e rodenden ne e 100 posto tocen.toj mesec se preskoknuva.primer ako si noemvri rodena a pisuva masko moze da e i zensko..pola pola se sansi.pozzz


Мама26, не ти треба никаков календар за да ти каже дека шансите се пола-пола за машко или женско. Нема трета опција user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Како до женско, а како до машко
21.10.2010 17:58:44   
maripoza
еве да споделам и јас нешто што ми го рекле некои постари луге за тоа да дознаеш каков ти е полот на детето: ке си земеш ланче и на него ке ставиш венчален прстен односно бурма. ја ставаш бурмата со ланцето на левата рака каде што е пулсот и го креваш ланчето нагоре.го држиш без да ја мрдаш раката и ако бурмата оди напред назад тогаш детето е машко а ако се врти во круг е женско.значи врти после подзастанува малку и после продолжува може да пробат и тие веке што имаат и по две или три деца.
пр: имаш машко и девојче прво оди напред назад подзастанува ланчето малку и одма после се движи во круг. мене докторот до 7 месец ми велеше дека е девојче но по вртењето ми излегуваше машко и така и бидна во 8 месец веке докторот рече дека всушност било машко.user posted image

_____________________________

понекогаш добро е кога ке го послушаш срцето...дозволи тоа да ти каже.....

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Како до женско, а како до машко
21.10.2010 19:50:09   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

ping mesecot koga vi e rodenden ne e 100 posto tocen.toj mesec se preskoknuva.primer ako si noemvri rodena a pisuva masko moze da e i zensko..pola pola se sansi.pozzz


Мама26, не ти треба никаков календар за да ти каже дека шансите се пола-пола за машко или женско. Нема трета опција user posted image

user posted image bas taka anamolly.no po nekoja slucajnost ete mene mi pogodi poradi toa i predloziv a ne deka mora i kaj site da e tocno user posted image user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Како до женско, а како до машко
7.12.2010 0:45:33   
suzeto
sprema kalendarot i kaj mene izleze tocno user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Како до женско, а како до машко
7.12.2010 0:54:12   
suzeto
za majkami racunav .... za sestrami ne izleze tocno za mene i za bratmi izleze tocno ...

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Како до женско, а како до машко
8.12.2010 11:23:28   
Natasa981
ма машко женско,леле што било - само здраво и живо да дава Господ! уф едвај чекам 

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Како до женско, а како до машко
10.12.2010 23:07:44   
suzeto
samo da dade gospod zdravo pravo.... ne e bitno masko zensko...

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?