|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сакам бебе но тој не!!!
16.5.2013 9:26:41   
Anonimen
Девојки оваа тема ја отварам поради себе, се срамам што ова го пишувам но немам со кого да разговарам.
Веќе 1 годуна сум со маж ми во брак и тој несака да имаме бебе секогаш кога ке ја спомнам таа тема тој полудува многу сум тажна незнам што да правам.
Дајте некој совет како што да направам за тој да сака бебе??? user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
  Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
16.5.2013 11:14:57   
niki
da go prasas zosto ne saka bebe, za pocetok

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
16.5.2013 11:27:25   
Octavia
Прво, (сега ова е малку после свадба тапани, ама сепак)-за вакви важни работи се зборува ПРЕД брак. Значи, став за деца, каде да се живее, како да се живее заедно, барем начелно би требало да се направат некои муабети.
Второ, генерално не сака деца или не сака деца сега? И тоа има разлика. Ако станува збор дека не сака деца сега, а би сакал подоцна, можеби едноставно сака да уживате малку во брак, може не е спремен емотивно, можеби финансиски, можеби сака прво да обезбедите некои работи... Не знам, само редам опции зашто ништо не си напишала конкретно. Ако не сака деца генерално, ни сега ни никогаш, а ти сакаш, тоа е веќе поголем проблем за кој за жал не постои компромис. Ако ти се откажеш од желбата за дете, ќе му забележуваш цел живот, ако тој се согласи на дете без да сака, само заради тебе, ќе те обвинува тебе цел живот. Тоа е многу крупна работа и тука убедување тешко поминува.
Трето, иако е малку веројатно, дали можеби тој има некој проблем, можеби болест, неплодност и сл. заради која дури и разговор за дете му е непријатен и го сфаќа како напад?
Има тука мн варијанти, ама Ники убаво ти напишала, ПРВО мора да разговарате зошто и од каде таа одбивност.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
16.5.2013 11:28:32   
rina13
Имањето на дете е многу сериозна работа за која е потребана согласност од двете страни. Да се создаде дете значи да се прифати комплетна промена во животот и реорганизација на активностите. Тоа е едена макотпрпен пат кој бара жртвување. Затоа мој совет е да се случи бременоста тогаш кога двете страни заедно ке одлучат дека тоа е вистинското нешто. Со форсирња и очајни постапки само си го отежнувате вашиот понатамошен живот.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
16.5.2013 15:34:42   
Melanija RR
Анонимен не ја имаш напишано неговата страна зошто не сака бебе, каков совет би ти дале да сака да имате бебе?
Ако решиш да ја споделиш со нас вистината сигурно ќе иаме по некој каков таков совет
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
17.5.2013 12:32:44   
miana
Па и јас мислам дек пред да се омажиш,вааљда сте правеле муабет за оваа тема? !!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
17.5.2013 14:50:04   
masa
Најчесто по дефолт по свадба доаѓа бебе. Барем јас имам таква перпецпија за тоа уште од мала.Секако дека ако партнерите имаат некои причини за одлагање на доаѓањето на новиот член во некој разумен период е во ред.Затоа и е планирање на семејството и право е на партнерите да одлучат кога тоа ќе се случи,дури и ако само едниот партнер има причина за тоа.Доколку отоворено разговарате верувам дека ќе најдете заеднички јазик.Ако има други причини,како што погоре напишале,тоа е проблем плус за решавање.Најчесто уште пред брак треба да се разговара на оваа тема,како и се друго што носи брачниот живот.Ние конкретно две години живеевме заедно пред брак некако спонтоано дојдоа разговори дека ќе стапиме во брак кога ќе посакаме бебе.Е сакавме уште една година да будеме заедно пред свадба и бебе,барем така ни беа првичните планови,но бебе не изненади,за што воопшто не жалам.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
17.5.2013 15:29:43   
Mihaela 2010
jas se omaziv,prethodno bevme vo vrska nekoi 3.5 god pa ne pravevme muabet za dali i kolku saka on bebe,mislam deka sekoj normalen covek koga ke stapi vo brak,samoto toa znaci i koga togas saka da go prosiri semejstvoto..
E sega ima luge koi svesno ne sakaat bebe od pricina sto sakaat da si pouzivaat,da prosetaat uste malku,da se izduvaat pred da stanat roditeli...
ima luge pak koi ocajno posakuvaa no od iks pricini nemozat za zal..
moze do sabajle da se diskutira na temava,no sepak Anonimen bi trebalo ti najdobro da znaes so kakov covek si vo brak,kakvi vi se odnosite,i najvazno od se da doznaes koi se pricinite sto toj ne saka bebe..
saka uste malku da uziva?
rano mu e?
za toa dali se plasi ,dali uste ne e spremen toa uopste ne go opravduvam bidejki kako za mazot taka i za zenata doaganjeto na svet edno preubavo nesto e novitet i za dvajcata,koi so tek na vremeto se prilagoduvaat ,se navknuvaat mu se raduvaat,vsusnost obvrskata e golema i da ne nabrojuvam...
Se sekjavam vo ista godina se omaziv i jas i brat mi se ozeni,jas si bev bremena,a on ne planirase uste nekoe vreme so pricina da zarabotele uste pari...toa bese odgovorot sto koga komsijata go prasa on mu odgovori,na toa komsijava samo mu se nasmea i mu rece...pa dobro cekaj pa ti koga ke sakas gospod nema da saka
Taka da Anonimen za pocetok prasaj go mt zosto ne saka bebe

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
17.5.2013 20:33:30   
arh_diz
Imame slicna tema http://www.ringeraja.mk/forum/m_262294/mpage_1/key_/tm.htm#262294

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
18.5.2013 11:15:07   
Anonimen
Секако дека пред да се земеме имаме зборувано на темата бебе и на многу други и тогаш тој велеше едно а сега друго.
Ниту е до плодност ниту имаме финанскиски проблеми тој НЕСАКА да имаме бебе за него тоа била голема работа.
А јас пак мислма дека и неговите учествуваат во тоа да немаме деца.
Имеме редовни односи се како што треба во брак ама ете несака бебе секоја вечер му го поставума тоа прашање и тој вели не вечер некој друг ден и толку на таа тема јас му викам пред да се земеме збореше нешто друго а сега и тој почнува да вика.
Дури на моите роднини ги донесував бебењата мислев дека нешто ке се смени но за жал не.
Многу ми е тешко сите околу мене речиси се бремени а јас..
Дури немам веќе изговори што да кажам на луѓето кога ке ме прашат. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
  Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
18.5.2013 12:29:50   
Bethany
Анонимен, па зошто и ти инсистираш секое вече и секое вече го прашуваш? Ќе му се смачи и тоа желба што имаше. user posted image
Остави го малку, дај му време, едно време не му ни спомнувај за бебе. Ми делуваш млада, има време, уживајте си малку сами. Се надевам не сакаш дете заради другите што те прашуваат???

Остави некое време, сигурно дека и тој сака, ќе дојде време и за тоа сигурно. Мм исто така не сакаше бебе веднаш, додуша ни јас не сакав, ама и кога веќе почнавме да работиме на случајот, не изгледаше тој нешто премногу заинтересиран, не дека не сакаше, туку и мажите вероватно малку подругачије гледаат на работите од нас жените. А сега е совршен татко и го сака син најмногу на цел свет.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
18.5.2013 12:37:25   
Anonimen
probav i da ne mu spomenuvam no nesaka i nesaka

(Одговор на членот Bethany)
  Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
18.5.2013 12:40:53   
Anonimen
I koga ne mu go spomnuvam bebeto na nego kako toa da mu nedostiga pa pocnuva od daleko da me provocira da mu go postavuvam toa prasanje i da bidnam dosadna. mNekogash mislam deka saka bebe no ushte nee spremen a negoshag pomisluvam toj da me sakashe ke mi ja ispolneshe zelbata...

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
18.5.2013 13:10:41   
rina13
Анонимна извини што ќе бидам вака директна но многу лошо размислуваш. Детето не е само твое туку заедничко едно е љубовта кон партерот а сосема друго одлуката за имање деца.Сметам дека не треба секој ден да инсистираш на тоа, кога ќе бидне нека бидне. Ова ми личи на условување од твоја страна ако ме сака мора да ми направи дете. Премногу е себично, за дете гледање треба 2ца да се согласат затоа што и на двајцата животот ќе се промени.
Затоа би ти рекла  да пуштиш некои работи да дојдат спонтано.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
18.5.2013 14:06:39   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

I koga ne mu go spomnuvam bebeto na nego kako toa da mu nedostiga pa pocnuva od daleko da me provocira da mu go postavuvam toa prasanje i da bidnam dosadna. mNekogash mislam deka saka bebe no ushte nee spremen a negoshag pomisluvam toj da me sakashe ke mi ja ispolneshe zelbata...

Bree sto se zamisluva toj??treba sega da go molis ,na toj nacin se osekja MAZ??
Stvarno ne mi e jasna negovava postapka kako maline deca,ili gleda previse turksi serii


(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
18.5.2013 14:40:20   
Ring
Ne znam na koja vozrast ste , ama moze misli deka uste e mlad i deka ima vreme , moze uste ne saka obrska , ne saka ogranicuvanje na slobodata .
Nekako mi e neseriozno i toa sto te provocira koga ti ne mu zboris za bebe ...kako da zborite za nekoi stikli sto ne ti gi kupuva , a ne za dete....nekako mi lici na covek koj uste ne e sozrean za dete.

A moze i poubavo dodeka i toj ne izrazi zelba , zatoa sto na sila ubavina ne biva.....sto ako posle toa ne e zainteresiran za bebeto , ne ti pomaga okolu bebeto , tuku naprotiv poveke psihicki te opteretuva , te obvinuva za toa sto ke place navecer a ne mozes da go smiris , sto ke treba da go pricuva pola saat dodeka si na frizer ???

Ima mnogu prasanja ....razmisli si ubavo



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
18.5.2013 14:54:33   
Melanija RR
Доколку дискусијата се води околу тоа дали едниот партнер посакува бебе а другиот не сака од било кој причини ова е соодветна тема.
Доклоку проблемот е во несигурноста и интимноста на некој од партнерите соодветна тема е Како да го натераш сопругот најбрзо да ја заврши работата

user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
18.5.2013 15:18:25   
amateuress
мене пак периодот кога живееш заедно/си во брак со некого, а уште немаш деца, ми се чини е најрелаксиран и најубав во животот. има време за романтични вечери со винце, заедничко гледање филмови, патувања секој викенд, патувања по разни светски градови, излегување со друштво и со другарки, читање книги, одење на концерти, дообразување.
ако партнерот генерално сака да има деца, само не во моментов, тоа не е ништо страшно, можеш да го искористиш периодот за да завршиш постдипломски/докторски, да научиш нов странски јазик, да научиш да правиш оригами, да свириш инструмент - има милион креативни начини.
откако ќе дојдат децата следните 10 години овие работи горе-долу ќе се научна фантастика, освен ако немаш ептен некој пензионер при рака да ти ги исчува децата, ама сепак мислам дека подобро сега отколку тогаш кога со 100 обврски со децата се'' ќе биде многу потешко.
затоа, уживај си во животот во двојка, мислам дека така повеќе ќе се реализираш и уживаш и во децата кога ќе дојдат.

да се надоврзам само, ако тој воопшто, никогаш не сака да има деца, тоа е сериозен проблем и разлика што (како што погоре напишале) требало да се расчисти пред брак. ама според твоето пишување не ми изгледа дека е така, едноставно човекот сака уште малку да си поужива во животот, пред главен муабет да ви стане тоа кои памперси и павловиќева се најдобри и дали се поефтини во кам или зегин.

< Поракaта ја уредил amateuress -- 18.5.2013 15:21:07 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
19.5.2013 17:44:24   
niki
so ogled na toa deka brakot go smetam za nesto sto bi trebalo dolgo da trae, vo idealni uslovi do krajot na zivotot, nekako posle samo edna godina od sklucuvanje ocajuvanjeto po dete mi e poprilicno ne razbirlivo
a koga veke decata mu bile vo plan, verojatno seuste mu se, no ednostavno ne saka da gi dobie i pravi pod pritisok
i vo pravo e mazot, da se imaat deca e golema rabota, seriozna i odgovorna i zatoa ne treba da se brza
a mozebi seto toa insistiranje go razocaralo, mozebi preku toa sogledal nekoi tvoi osobini anonimna koi ne mu se dopagaat, za koi ne bil svesen prethodno i go teraat da razmisluva dali treba so tebe da se vrze preku dete za do kraj na zivotot
mozebi e i nesto drugo problem, kojznae sto, toj posekako najdobro znae, i ona na sto bi trebalo da se koncentriras e na koj nacin toa tebe da ti stane poznato
ocigledno e deka so direktno potprasuvanje si predizvikala revolt kaj nego i ke moras da smenis taktika, sigurno go poznavas dobro za da procenis kakov pristap poveke bi mu odgovaral
ubavo veli amateuress, svrti se kon drugi raboti koi ke te odvlecat od mislite po sekoja cena da zacnes, uzivaj vo brakot vo dvojka pa sigurno ke dojde den koga razgovorot za bebe spontano ke pocne
a ako nikogas ne saka da ima deca ili nikogas ne saka da gi ima so tebe od nekoja pricina, tuka veke ne postoi nacin, vsusnost ne bi trebalo da go baras, ne treba da teras nekogo da saka dete, pocesno e da go nema, pocesno e da se razdelite i da imas dete so nekoj koj nema da mu treba teranje
isto taka smetam deka bez ogled na toa sto plan za dete pred brak postoel, legitimno e bilo koja strana potoa i da se predomisli od bilo koja pricinia i podobro toa predomisluvanjeto da dojde pred bremenost otkolku da se seti podocna i da te ostavi na cedilo kako sto biduva vo nekoi slucai
ostavi malku vremeto da raboti za vas, ne dozvoluvaj da bides isprovocirana, prifati deka sega vo takvi odnosi ne e vreme za bebe, popravete ja komunikacijata megu vas prvo pa ponatamu ke vidis
i zosto negovite bi vlijaele na nego za da nemate deca, imaat nesto protiv tebe?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
20.5.2013 7:58:41   
Anonimen
Ехееј девојки конечно ја дознав причината зошто несакал бебе !!!
Сакал да ме изненади овој месец конечно многу сум среќна.
Се надевам дека овој месец ке видам user posted image цртички. user posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.5.2013 15:13:40 >

(Одговор на членот niki)
  Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
20.5.2013 10:17:38   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Ехееј девојки конечно ја дознав причината зошто несакал бебе !!!
Сакал да ме изненади овој месец конечно многу сум среќна.
Се надевам дека овој месец ке видам user posted image цртички. user posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


no coment !!
|Se nadevam deka zelbata ke ti se ispolni user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.5.2013 15:14:33 >

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
20.5.2013 21:05:20   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Ехееј девојки конечно ја дознав причината зошто несакал бебе !!!
Сакал да ме изненади овој месец конечно многу сум среќна.
Се надевам дека овој месец ке видам user posted image цртички. user posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Samo toa bila pricinata?sakal da te iznenadi?isto kako da ti go kupuva omileniot parfem???user posted image
vo sekoj slucaj so srekja

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
20.5.2013 21:21:38   
Melanija RR
Јас несфатив како сакал да те изненади? Демек не сака бебе,ама уствари сакал само онака го кажувал тоа?Или нешто друго е во прашање?

Ти посакувам што поскоро user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Сакам бебе но тој не!!!
20.5.2013 21:29:57   
Maca25
Ни јас не разбирам која му е поентата на изненадувањето, те лажел дека несака деца за да те изненади и рече дека сака?!?! Ајде, големи сте, вие си знаете. Со среќа user posted image и се надевам дека набргу ќе ни пишеш и ќе ни кажеш дека има user posted image . А и не мора анонимна да си цело време user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?