|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Завеси или венецијан ролетни?
15.9.2009 12:14:14   
profesorica
Дали дома имате завеси или венецијан ролетни?

Дали мислите дека венецијанот ролетни во денешно време се подобра варијанта и полесни за одржување?

Колку често ги перете завесите?


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
15.9.2009 12:18:50   
srnicka
јас сакам завеси, потопол ми е домот, пополна ми е некако собата. си купив сега од тие гужвавите сто не се пеглаат, па така често се наоѓаат во машината за перење

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
15.9.2009 12:19:25   
Mamicka3
Еве едно мое мислење.Јас работев со венецијанер и вариолајт завеси скоро три години. Секој си има свое мислење за што да се одлучи. Но моја препорака пошто ги сменив сите три варијанти се вариолајтот завеси. Малку идат поскапи од венецијанерот но за одржување и за изглед се најдобри. За чистење треба да ги поминиш само со влажна крпа и тие изгледаат како нови. 

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
15.9.2009 12:23:44   
mami
јас да ви кажам мразам завеси..можеби и изгледаат убаво ама кога ке ми текне на пеглањето после перење ми се темни, затоа дома скрос ги извадив и сега сакам да си купам од оние бамбусовите ролетнички , тие ми е многу убави

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
15.9.2009 12:35:49   
Adrijana
ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

јас сакам завеси, потопол ми е домот, пополна ми е некако собата. си купив сега од тие гужвавите сто не се пеглаат, па така често се наоѓаат во машината за перење


Isto i jas.

_____________________________



(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
15.9.2009 12:42:50   
Mam81
И јас сакам повеќе завеси, даваат топлина дома како што кажавте, а ако не ви се пегла, имате денес толку многу убави материјали, што немаат потреба од никаква пегла, испери, исуши и стави на прозор, милина

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
15.9.2009 15:00:00   
emily
licno, poveke mi se dopagaat zavesi i se soglasuvam deka domot izgleda potopol, a deneska zavesite gi ima vo golem izbor

(Одговор на членот Mam81)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
15.9.2009 15:06:09   
Natasha5
венецијан ролетни дефинитивно некако не сум за завеси.секако ако имам убави прозори.

(Одговор на членот emily)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
9.10.2009 14:09:30   
profesorica



Ролетни од бамбус – природно и модерно


После последниот бран на зимските студови, со крајот на тмурните месеци, кога на прозорецот ќе блеснат сончевите зраци, стаклените површини би требало да се заклонат со ролетни или завеси кои ќе ја спречат заслепувачката светлост, а и горештината во потоплите денови .


user posted image


Од големиот избор на засенувачи, заслужуваат да се истакнат ролетните од бамбус кои се изработени од природен материјал, па затоа се и најадекватна заштита од сонце и горештини. Покрај тоа, со елегантната, но едноставна изработка убаво се вклопуваат во различни стилови на уредување на ентериерот.

Ролетните од бамбус се поставуваат од внатрешната страна на прозорецот и можат да бидат замена за надворешните ролетни и за завесите. Изработени се од тенки бамбусови гранчиња, па и потполно затворени пружаат доволно светло и не го затвораат погледот од внатре, а истовремено ги заклонуваат погледите кои доаѓаат надвор од домот. Освен во природната боја на дрво, ги има и во други бои, со што лесно се прилагодуваат на бојата на мебелот, ѕидовите, подовите и теписите. Погодни се за сите простории, од бањата до спалната соба, па дури и за деловни згради и канцеларии.



user posted image


Начинот на поставување на овие ролетни е прилично едноставен, а се отвораат и затвораат со повлекување на тенка врпца. Не е потребно да се мијат, но повремено треба да се избришат од прашина.

Освен на прозорците, од внатрешната страна на домот, тие можат да се постават и на балконите и терасите. Најубаво изгледаат опкружени со балконско цвеќе и со зеленило. И спуштени до подот оставаат доволно светло, а истовремено и покриваат од љубопитни погледи. На тој начин во потполна приватност може на мира во летното утро да се пие кафето или да поминете попладне, излежувајќи се на свеж воздух.


user posted image


Ролетните од бамбус можно е да се постават и на куќички, настрешници или тремови. За време на летните горештини создаваат сенка, а истовремено и овозможуваат струење на воздухот, па престојот во тие простории ќе биде уште попријатен. Поставување на надворешни површини побарува и превентивни заштитни мерки, бидејќо ролетните би биле изложени на дожд, па затоа треба да се заштитат од влага и мувла. Доколку пред поставувањето ролетните се премачкаат со безбоен заштитен лак, се продолжува нивниот век на траење.

Извор:се за домот


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
9.10.2009 14:39:36   
Весна
Ах, јас мака измачив додека да најдам портокалови завеси. А искрено и јас нешто многу-многу не ги сакам, не поради пеглањето (има еден куп избор што не се пеглаат), ама ете некако ми се одвишок. И сега за во спалната си ставивме портокалови завеси, само ради декорација, ама си имаме и венецијанки.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
9.10.2009 21:31:04   
Bogdancanka
бев за завеси кога спремавме во куќата али сега поубави ми се веницијан ролетните кога гледам на друго место али искрено добри ми се и завесите сама си ги бирав,а здравје кога ке го спремаме другиот спрат сигурно нема да ставам завесиuser posted image user posted image user posted image имам само во дневната али многу се тешки за одржуање кога ги перам нерва ме фака на вадење и местењеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
10.10.2009 0:08:17   
ripce
завеси, едноставни ми се за одржување, кога сакам можам да ги исперам, нема потреба од пеглање

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
10.10.2009 1:20:18   
**Tedi**
Jas mnogu sakav zavesi ama otkako gi stavivme venecijanot ne gi sakam zavesite ic,sega bez zavesi mi izgleda pogolema sobata

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
10.10.2009 8:39:37   
kiki_riki
Ролетните се модерни, ама завеса си е завеса дава посебна елеганција (сепак зависи од типот на намештајот во собата)

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот **Tedi**)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
10.10.2009 12:08:49   
mother 29
дома-завеси,на работа-вариолајт

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
10.10.2009 19:37:47   
STRUMFETA
luge ne se lazete po venecijanki  vistina se promasaj.Nie imame,pa stavavme i rooletni.Edno sto sobiraat mnogu prasina,izgledaat studeno,i letno vreme seta toplina ja prepustaat,i tuka kaj nas na vtori sprat ne se sedi .Letovo stavivme roletni,i super e.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
10.10.2009 19:47:28   
niki
Сите прозорци ми имаат однадвор дрвени ќепенци (незнам дали е ова вистинскиот македонски збор за ова што имам) и ако сакам да се заштитам од сонце или од љубопитни погледи ги затворам. Инаку си имам завеси кои ми ги красат прозорите и неможам да замислам дом без нив.
Ролетните ми делуваат многу службено, за во канцеларија никако за во собата во која живеам и каде се релаксирам, а посебно не за во спална. Јас сум човек кој сака светлина во домот и несакам нешто да ја блокира, затоа ми се сите завеси проѕирни, а ролетните би ме потсетувале на болница не би можела да се опуштам во таков простор.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
2.11.2009 8:52:18   
ananikol
Nie imame vo site sobi venecijanki vo razlicni boi vo zavisnost od mebelot vo sobata.Vo dnevnata imam zlatni venecijanki i kratka zavesa a od po stranite dolgi draperi(taka se vikaa???-eksik si go zaboraviv jazikot).
So se odnesuva za odrzuvanje venecijankite (spored mene) se mnogu prakticni,ke gi izvadam i ke gi pomonam so tusot vo kadata,5 min rabota.
Jas sum mnogu zadovolna...user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
2.12.2009 11:28:56   
profesorica
Ние дома имаме завеси, во спална портокалова, во на Дамјан собата има детска завеса а во дневна чипкана бела.

Е сега кај свекрва ми во станот -што е планиран за нас by the way има венецијан и секоја соба има онаква боја на венецијанки каква што боја е зидот во истата соба.Мислам дека пофино изгледа со венецијан а и поленсо се одржуваат само се бришат од прашина а додека завесите се потешки, пери ја па дури ја испеглаш ехеее...

што имате вие во вашиот дом???


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
2.12.2009 11:32:19   
mother 29
да ,ама воопшто не штитат од сонце,јас имав само венецијан,ама лето не распра сонцето  и така си ставив ролетни и завеси ленени, млеко боја од талија на фалти правени..многу се убави ,само се гужват при перење ,после треба секоја фалта да ја препеглувамuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
2.12.2009 11:39:40   
profesorica
што знам кај свекрва ми во станот е ок со венецијанот-не продира сонцето.спуштени се максимално и единствено преку дупчињата продира малку сонце.али не е проблем.мене не ми смета. а освен тоа битно е и на која страна ти е станот-дали го фаќа сонце подолг период или само една соба предпладне.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
2.12.2009 11:40:24   
BEBICA
Jas ima zavesi i mislam deka zavesite davaat toplina na domot.A venecijanerot me potseka na kancelasija, a ja od mojot dom ne planiram da napravam kancelarija.
Zavesite gi peram ednas meseno, pogotovo sega so ova parnovo sto go imame se gleda deka stanuvaat sivi.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
2.12.2009 11:40:29   
Еца
и ние имаме венецијан, ама ги поставија мегу прозорците така да многу олеснително за чистење, не морам толку често да ги чистам, кога бришам прозорци и одвнатре, тогаш и нив ги поминувам. Во нашата соба немам завеса, а на другите прозорци има, свекрвата си стави, а јас не се мешам. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
2.12.2009 11:42:41   
Палешка РР
Јас имам завеси така ми е поубаво, нели јас сум од старото кино user posted image  user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Завеси или венецијан ролетни?
2.12.2009 11:50:06   
arh_diz
Nie imame venecijan premnogu sum zadovolna od niv

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?