|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Житарици
30.4.2009 19:32:43   
Еца
Во житариците има доволно растителни влакна кои го помагаат варењето,големи количини витамин Б и протеини,мегутоа не можат да се применат во сирова состојба,туку се започнува со пченкарни житарки(палента,бакардан,пченкарни снегулки),потоа со ориз,со овесни снегулки,со тестенини(јувки,макарони).
Житариците можат да се мешаат и со овошните каши и така се добива комплетен оброк.Житариците во исхраната се воведуваат од 7 месец.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Житарици
30.4.2009 19:40:45   
mami
ја погоди темава. Лука обожава кога ке му спремам оризови и овесни пахуљици( од Виталија) со млеко и рендано јаболко или банана и уште ако постојала кашичката во фрижидер ја голта за секунда(изгледа од ладното му поминува болката од непцата). Во прво време му ја мелев цела кашичка во блендер ама после почнав само да ги пасирам, па и така ја сака. многу е срекен кога ке не види нас како јадеме житарици за појадок и тој го има истото сервирано за него (обино зјапа во нашите тањири и се чуди зошто не јадеме истоuser posted image )

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Житарици
3.5.2009 1:07:13   
mis.
Jas so pcenkarni snegulki na lino pocnav na 5 meseci a sega sme na orizovi na hipp gi obozava.na 7 ne e malku kasno?Jas mu dadov po sovet od pedijatar a i na proizvodot pisuva posle 4 meseci onie sto se bezgluten

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Житарици
7.7.2009 3:34:45   
bambi
semata veli pcenkarni i orizovi snegulki od 6 meseci, i taka pisuva i na tie od lino, mislam deka rano ste pocnale od 5 meseci.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Житарици
7.7.2009 10:16:57   
mis.
На кутијата на лино пишува дека се дава од 4 месеци но зависи со какво млеко се спремадали со адаптирано или чисто кравјо млеко кое кај помала возраст се разредува со вода а кај тие над 6 месеци се дава неразредено. Вака пишува на кутијата во 200 мл млеко ( 13мл млеко и 70 мл вода) се става 5 големи лажици-тоа е од 4-6 месеци или да се подготвува со адаптирано млеко, а за бебиња од 6 месеци се спрема со 200мк чисто млеко и 5 лажици од снегулките.

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Житарици
27.7.2009 10:28:16   
mami
Хранливи состојки на житариците

Пченкарен гриз (1 чаша, 118г.)

влакна- 1,6 г.
белковини- 9 г.
маснотии- 4 г.
јаглен хидрати- 74 г.
калиум- 284 мг.
калциум- 6 мг.
фосфор- 178 мг.
железо- 1,8 мг
натриум- 1 мг.
вит. Ц- 3 мг.
вит. А- 500 единици
вит. Б1- 0,4 мг.
вит. Б3- 2,0 мг.
калории- 360

Пченични снегулки(од цело зрно)

влакна- 2,8 г.
белковини- 16 г.
маснотии- 4 г.
јаглен хидрати- 100 г.
калиум- 504 мг.
калциум- 60 мг.
фосфор- 520 мг.
железо- 4,4 мг
натриум- 4 мг.
вит. Б1- 0,8 мг.
вит. Б2- 0,4 мг.
вит. Б3- 5,6 мг.
калории- 412



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Житарици
3.10.2009 16:02:20   
ripce
Мами кои се тие оризови снегулки од Виталија? 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Житарици
5.10.2009 16:45:55   
mis.
Еве тука можеш да најдеш за житните снегулки на виталија
http://www.vitalia.com.mk/default-mk.asp?ItemID=10A3FC4BD3EB4340BAF9C62BEC295561

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Житарици
5.10.2009 23:51:38   
bordan
vcera zedov jacmenovi snegulki na vitalija za mene.Dali smeam da mu dadam na Oleg od niv ama mleko ne pieme nikakvo samo cicame.Inaku Oleg e 7.5meseci

_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Житарици
6.10.2009 11:20:15   
mami
Бордан малечок е, а и јачменовите не се распаѓаат во млекото туку остануваат цели, подобро земи му експандиран ориз, ако сакаш да му ги потопиш во млеко, а ако му ги правиш во кашичка можеш и од јачменовите и ориз и бананка или јаболко и задолжително сок од некое овошје, дека суво ке биде  и во блендер се убаво измиксирано ке му биде супер јадење

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Житарици
13.10.2009 20:00:10   
ripce
user posted image
Овие смеам да му ги давам на 27ми ќе направи 8месеци?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Житарици
13.10.2009 21:47:45   
ripce
Ајде пишете користи ли некој вакви овесни снегулки од Виталија

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Житарици
13.10.2009 22:03:43   
BEBICA
Jas na Monika od 7 mesec pocnav da i davam ovesni snegulki i toa pripremeni so voda, ne so mleko ne so jogurt tuku so voda po preporaka od nutricionista.Dve lazici ovesni snegulki gi potopuvam vo vrela voda i gi ostavam da nabreknat.Posle toa dodavam nekoe ovoje na pr. banana, varena kruska ili od domasen kompot praska kajsija i sl.Izborot e na vas.Inaku sem sto koristime ovesni snegulki isto taka i davam i jacmeni i razeni snegulki.Od 6 mesec moze da se voveduvaat zitarici slobodno.
Isto taka ne sum pobornik za gotovite instant zitarici poradi toa sto ne znam sto ima vo niv a vaka tocno znam i kolku sum stavila i sto sum stavila i znam deka moeto dete zdravo jade.
I da nezaboravam zitaricite jas gi kupuvam vo prodavnicite za zdrava hrana.I da kazam jas na Monika i davam i susena brusnica nejze ja varam kako kompot i ja dodavam vo zitaricite.brusnicata e enormno bogata so vitamin c i antioksidant e, a isto taka go procistuva urinarniot trakt i bubrezite.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Житарици
14.10.2009 9:07:09   
mami
Аница, слободно давај и..плус тие од Виталија се многу вкусни, убаво ти пиша Бебица, помешај и ги со некое овошје и ја добиваш истата онаа готова каша што ја купуваме, само свежо подготвена...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Житарици
14.10.2009 9:13:39   
profesorica
Дамјан ги обожава Виталија комбинирани со овошје, јогурт и млеко а и оние од Нестле.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Житарици
14.10.2009 9:15:16   
big_mama817
син ми нешто многу не ги сака user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Житарици
14.10.2009 9:16:01   
mami
последен хит му се овесни снегулки, експандиран орис и половина јаболко изрендано и се тоа убаво потопено во млеко...може по цел ден само тоа да јадеuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Житарици
14.10.2009 9:20:14   
happy mommy
Син ми не ги јаде житарките со млеко , многу ретко да го прелажам повеќе сака да ги грицка така , а ги зимам оние на нестле , витаминка кој ќе ми се видат интересни во моментот а и да се поинакви од предходните :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Житарици
14.10.2009 9:22:22   
profesorica
да и син ми ги грицка посебно експандираниот ориз, кога ќе запне за него...user posted image user posted image user posted image само тоа бара.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Житарици
14.10.2009 12:04:55   
mother 29
Марко ги јаде многу бонжита,ама и мама .... ммммммммммм

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Житарици
25.11.2009 19:02:58   
Mila na mama
Денес прв пат и дадов на Мила бонжита-брусница и се допаднаа вели: ака уте ( сака уште). Пријатно сум изненадена мислев дека нема да ги сака.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Житарици
14.4.2010 22:56:28   
Adrijana
Citam citam i celata sum so prasalniciuser posted image
od koga da i dadam zitarici i koi, i kade da gi najdam?
zjapam niz prodavnicite, tamu kaj sto imaat takvi raboti, ama nesto slabo se snaogamuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Житарици
14.4.2010 23:06:36   
sinolicka
vo aptekite ima zitarici i toa na hipp, na milupa.nie jademe na hipp i po konsultacija so pedijatar od 8 mesec.na hipp gi ima nekolku vrsti i lesno se prigotvuvaat,osven gotovite zitarici mozes da i davas palenta,i bebi griz 

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Житарици
14.4.2010 23:18:05   
Adrijana
fala ti, ke zboram i jas prvo so pedijatar, pa ke vidam, posto Eva e 5 ipol meseci, a pogore procitav deka ima nekoi na lino od 4 meseci, pa nekako site razlicno mi kazuvaat.

_____________________________



(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Житарици
14.4.2010 23:34:15   
sinolicka
adrijana jas mislam deka e mnogu mala za zitarici najdobro ke bide da sekonsultiras so dr. vo sekoj slucaj podobro e da se dade malku pokasno otkolku pred vreme pozdrav

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?