|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Водич за летување со бебе

Редакција Рингераја, 2.8.2021
Одмор и заминување на море, летување и капење, сончање и излежување ... е, тоа беше некогаш
Клучни зборови:

image
/11


Сега одморот со бебе се промени од корен. Ова мало битие зазеде прво место во се, па и во одморот, а на родителите одморот им е многу потребен.

Па, кога е веќе така, не преостанува ништо друго тука да се обидеме одморот со вашиот принц или принцеза не само да ви го олесниме, туку и да го направиме што попријатен за сите. Ви пренесуваме неколку важни совети.


Сончање

Дали бебе смее да престојува на сонце?

Прво и најважно, е избегнување на директно изложување на сонце. Немојте да ве лажат облаците. Низ нив исто така сончевите зраци пробиваат. Бидете свесни и на рефлексното зрачење. Ни во сенка вашето бебе не е заштитено, бидејќи зраците се рефлектираат од песок, бетон, вода...

Бидејќи кожата на бебето е многу потенка од онаа на возрасните, намалена и е заштитната функција, односно функцијата на лојни и потни жлезди, заштита од студ и механичка отпорност, а зголемена и е пропустливоста. Производството на меланин (пигмент на кожата) уште не е воспоставено, па е намалена заштитата од УВ зрачењето. Затоа е многу важно да се посвети внимание на нега и заштита на детската кожа, посебно на море.


Капење 

Дали на бебето му е студена водата?

Телесната топлина кај новороденчиња не може да се регулира во првите шест до 12 месеци, така да со своето бебе не можете да се капете во било која вода. Ако вам водата ви е ладна, тогаш на бебето му е секако ладна.

Колку смее бебето да остане во вода?

Важно е да ги следите реакциите на детето. Ако почне да се тресе и му помодрат усните, крајно време е да го извадите од вода и да го замоткате во пешкир да се згрее. Многу бебиња уживаат во капење во море, но најдолго десет минути.

Дали е потребно бебето да се исплакне по капењето?

По капењето треба да се исплакне морската сол од кожата со слатка вода, а доколку морето е полно со планктони употребете и сапун.

Посебно е важно местото за капење каде одите со бебето да биде чисто, мирно, и во близина да има спасувачи.

Дали бебето смее да се капе во базен?

Ако сте се одлучиле за капење во базен, важат истите правила: задолжително е плакнење после капење, бидејќи водата во базен е хлорирана, па може да ја оштети чуствителната кожа на бебето.

Исхрана

Во голема предност сте што се однесува до исхраната, доколку вашето бебе цица. Понудувајте го со доење почесто, како би се задоволила зголемената потреба за течност. Доколку јаде и цврста храна, внимавајте на свежината на храната и рокот на употреба.


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Спиење и одмор на новопечената мајка
Без разлика на фактот дека раѓањето на детето е повеќе од посебно доживување, тоа е сепак напорен период, посебно за мла...
14
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
8
Не го очекував ова по породувањето!
Да, да, колку и да се подготвувате, кога ќе станете мајка ќе наидете на безброј неочекувани моменти
8
Мајки откриваат што ги изненадило по пород...
Мајчинството е едно од најубавите животни искуства. Колку и да читате и да слушате туѓи искуства, има работи што ве изне...
8
Анкета

/
Jana9

Koj poveke vi se dopagaat:

Stobi flips smoki (83%)

Soko strak smoki (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!