|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Аутизмот е комплексно невробиолошко нарушување...

image
/11


 

Неодамна, широк ранг на асоцирани состојби беа поврзани со аутизмот водејќи до термините аутистичен спектар и аутистичен континуум. Како и да е сите афектирани имаат тенденција да се прикажат со три заеднички карактеристики (познати како тријада на нарушувања): потешкотии во говорот, јазикот и невербалната комуникација; потешкотии во социјалната интеракција; потешкотии со фантазијата и внатрешниот говор.

Денеска, 1 во 166 индивидуи е дијагностициран со аутизам, правејќи го почест од ракот, дијабетисот и сидата во комбинација. Се појавува во сите расни, етнички и социјални групи и е четирипати поголема веројатноста да се појави кај машките отколку кај женските деца. Симптомите можат да варираат од благи до прилично тешки.

Аутизмот за прв пат бил идентификуван во 1943 година од страна на д-р Лео Канер. Во исто време еден германски научник, д-р Ханс Аспергер, опишува поблага форма на оваа нарушување кое е познато како Аспергеров синдром.  Постојат разни дијагностички системи употребени во класификацијата, но најчесто клиничарите ги базираат нивните критериуми на ICD-10 застапена од Светска здравствена организација, или DSM-IV критериуми користени од Американската академија за детска и адолесцентна психијатрија.

Една од најзбунувачките работи за родителите и старателите по поставување на дијагнозата е таа што треба да прават луѓето кои што се во контакт со детето. Аутизмот е комплицирана состојба и како таква бара вложување на труд од многу стручњаци во здравството, образованието и социјалните служби.

 

www.defektologija.org

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Има ли Вашето бебе теменица?
Теменица (себороичен дерматитис кај бебињата, познат под називот „crusta lutea“, млечна краста, pytiriasis capitis), пре...
4
Зачини во исхраната на бебето
Доколку на детето помало од една година сакате да му дадете зачинета храна, претходно информирајте се дали одредени зачи...
4
Nestle - Најдоброто за вашите малечки
Ништо не може да го замени чувството кога ќе го видите вашето бебе како расте и напредува! Но, паралелно со тоа доаѓаат ...
4
Бебињата познаваат кој е добар, а кој лош?!
Од шестиот месец на својот живот бебињата почнуваат да познаваат кои од луѓето кои ги опкружуваат се добри, а кои лоши. ...
4
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?