|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ви треба ли мидер по породување?

Редакција Рингераја, 27.1.2014
Со помош на дадените инструкции проверете дали толку многу ви се одвоиле стомачните мускули, па ви треба мидер по породувањето

image
/11


 

 

Физиотерапевтите можат уште во болница да ја тестираат дијастазата (одвоеноста) на стомачните мускули од третиот по петтиот ден по породувањето, или истото направете го дома, по доаѓањето од болница.

 

1

 

Тест за стомачните мускули

Легнете на грб и свиткајте ги двете колена. Стопалата треба да ви бидат целосно на подлогата, а и главата исто така. Со врвовите на прстите лесно притиснете над папокот и додека притискате подигнете ја главата. Ако стомачните мускули се разделени повеќе од 2 сантиметри, тогаш мора да се придржувате до посебните препораки.

Времето на носење на мидер е ограничено само додека се движите или работите. Додека мирувате извадете го мидерот.

Секако, мидерот нема да биде од корист доколку не вежбате. Комбинацијата од носење на мидер и вежби за зајакнување на стомачните мускули се покажала како најдобар пат за опоравување.

 

Кои се препораките за лицата кои имаат дијастаза?

Лицата кои имаат дијастаза поголема од два прста, треба да го избегнуваат ротирањето на горниот дел на телото настрана. Сите останати движења за јакнење на стомачните мускули се дозволени. Ако растојанието е помало од два прсти тогаш може да се изведуваат и вежби со ротации за јакнење на страничните и стомачните мускули.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
7
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
5
Кувар за бебе: Кашичка од цвекло и сусам
Кашичката од цвекло ќе му биде примамлива за јадење на секое бебе заради својата интересна боја. Можете да ја воведете в...
4
Здрава храна – паметно дете!
Моќно железо, “Паметни” јаглехидрати, Силата на протеините, Неодминлива Б група!
3
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?