|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што треба да избегнувате по царскиот рез?

Редакција Рингераја, 18.1.2023
Иако овие работи може да ви изгледаат едноставни, тие всушност можат да предизвикаат напор кај вас и треба да се избегнуваат. Погледнете кои дневни задолженија треба да ги избегнувате!

image
/11


 

Многу жени се изненадени кога после царски рез, договорени или не, ќе сфатат дека нема да можат да прават многу секојдневни работи додека не се опорават од таа сериозна операција.
По царски рез следи закрепнување, кое може да потрае два до четири дена во болница, а потоа шест или повеќе недели по враќањето дома. Во овој период, некои жени ќе сакаат да се вратат на своите вообичаени активности, но тоа не е изводливо. Ќе биде потребно долго време за да се опорави телото. Ако жената не закрепне, засекот нема да зарасне и може повторно да се отвори, што го продолжува времето на закрепнување. Затоа е важно да се побара помош при извршување на задачите по породувањето со царски рез.
МОЖЕ ДА БИДЕТЕ ИНТЕРЕСИРАНИ
MONDO ЖЕЛБА
СОБРАВМЕ РЕЧИСИ 2.500 ПРАЗНИЧНИ ЖЕЛБИ ОД ДОМОВИТЕ ЗА НЕИЗВЕДЕНИ ДЕЦА - ДАЛИ БИ ИСПОЛНИЛЕ ЕДНАТА ОД НИВ?
0
 Мондо посакува
Еве неколку активности кои ќе станат проблем и на жената ќе и биде многу потешко да ги изврши кога ќе закрепне по царски рез.
1. Употреба на скали
Жените по царски рез не треба премногу да ги користат чекорите. На почетокот, ова треба целосно да се избегнува и сите работи да се прават умерено.
Ако живеете во куќа, задолжително одберете една соба во која ќе престојувате во првите денови. Кој кат и да го изберете, опремете го со се што ви треба за да се грижите за себе и за вашето дете.
2. Воспитување на постаро дете
Единственото нешто што жената треба да го подигне по царски рез е новороденче. Тоа значи дека мајките ќе треба да избегнуваат да воспитуваат постари деца додека засекот не заздрави и стомачните мускули не ја повратат силата. Тоа ќе потрае околу шест недели.
Се разбира, тоа не значи дека постарото дете треба да се занемари. Можете да му го покажете своето внимание со седење, гушкање и обрнувајќи внимание.
3. Станување од кревет
По царски рез, станувањето од кревет е предизвикувачка задача. Најдобар начин да станете е да се свртите на едната страна, да ја свиткате коената, полека да ги кренете нозете од креветот, да се турнете во седечка положба и да излезете од креветот.
4. Потрошувачка на газирани пијалоци
Во првите неколку недели по царски рез, дигестивниот тракт не работи исто како пред операцијата. Затоа, експертите забележуваат дека газираните пијалоци треба да се избегнуваат колку што е можно повеќе.
"Собирањето меурчиња во телото може да предизвика неподносливи болки во стомакот, како и во други делови од телото. Може да предизвикаат и подуеност, гасови и грчеви. Пијте многу вода", истакнуваат експертите.
5. Смеење
Кој не сака да се смее? Некој кој штотуку имал царски рез. Работите како смеење, кивање и кашлање можат да предизвикаат болка, покажаа студиите.
6. Возење
Никогаш не можете да знаете што ќе се случи на патот додека возите. Може да има потреба да се притисне нагло сопирачката, што може да предизвика болка. Лекарите посочуваат дека е најдобро да се избегнува возење сам во првите неколку недели по царски рез.
7. Тешки домашни работи
На многу мајки им е тешко да седат и да не прават ништо, но оваа желба за штедење треба да се намали по царски рез. Предметите како правосмукалката се многу потешки од она што им се советува на мајките да ги земат по операцијата.
8. Капење
Иако можеби копнеете за топла купка, експертите ве предупредуваат да почекате. Потребно е долго време за да зарасне раната, а водата може да придонесе за ширење на инфекции, што може да доведе до голем број проблеми.

Многу жени се изненадени кога после царски рез, договорен или не, ќе сфатат дека нема да можат да прават многу секојдневни работи додека не се опорават од таа сериозна операција.

По царскиот рез следи закрепнување, кое може да потрае два до четири дена во болница, а потоа шест или повеќе недели по враќањето дома. Во овој период, некои жени ќе сакаат да се вратат на своите вообичаени активности, но тоа не е изводливо. Ќе биде потребно долго време за да се опорави телото. Ако жената не закрепне, засекот нема да зарасне и може повторно да се отвори, што го продолжува времето на закрепнување. Затоа е важно да се побара помош при извршување на задачите по породувањето со царски рез.

Еве неколку активности кои ќе станат проблем и на жената ќе и биде многу потешко да ги изврши кога ќе закрепне по царски рез.

 

Качување на скали

Жените по царски рез не треба премногу да користат скали. На почетокот, ова треба целосно да се избегнува и сите работи да се прават умерено.
Ако живеете во куќа, задолжително одберете една соба во која ќе престојувате во првите денови. Кој кат и да го изберете, опремете го со се што ви треба за да се грижите за себе и за вашето дете.

 

Подигнување на постаро дете

Единственото нешто што жената треба да го подигне по царски рез е новороденче. Тоа значи дека мајките ќе треба да избегнуваат подигнување на постарото дете, додека раната не заздрави и стомачните мускули не ја повратат силата. Тоа ќе потрае околу шест недели.

Се разбира, тоа не значи дека постарото дете треба да се занемари. Можете да му го покажете своето внимание со седење, гушкање и обрнување на внимание.

 

Станување од кревет

По царскиот рез, станувањето од кревет е предизвикувачка задача. Најдобар начин да станете е да се свртите на едната страна, да ги свиткате колената, полека да ги кренете нозете од креветот, да се наместите во седечка положба и да излезете од креветот.

 

Консумирање на газирани пијалоци

Во првите неколку недели по царски рез, дигестивниот тракт не работи исто како пред операцијата. Затоа, експертите забележуваат дека газираните пијалоци треба да се избегнуваат колку што е можно повеќе.
"Собирањето меурчиња во телото може да предизвика неподносливи болки во стомакот, како и во други делови од телото. Може да предизвика и подуеност, гасови и грчеви. Пијте многу вода", истакнуваат експертите.

 

Смеење

Кој не сака да се смее? Некој кој штотуку имал царски рез. Работите како смеење, кивање и кашлање можат да предизвикаат болка, покажаа студиите.

 

Возење автомобил

Никогаш не можете да знаете што ќе се случи на патот додека возите. Може да има потреба да се притисне нагло сопирачката, што може да предизвика болка. Лекарите посочуваат дека е најдобро да се избегнува возење во првите неколку недели по царскиот рез.

 

Тешки домашни работи

На многу мајки им е тешко да седат и да не прават ништо, но оваа желба за штедење треба да се намали по царскиот рез. Предметите како правосмукалката се многу потешки од она што им се советува на мајките да ги земат по операцијата.

 

Бањање

Иако можеби копнеете за топла купка, експертите ве предупредуваат да почекате. Потребно е долго време за да зарасне раната, а водата може да придонесе за ширење на инфекции, што може да доведе до голем број проблеми.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Супер мајка: Дои близнаци и прави ручек!
Оваа фотографија ги воодушеви посетителите на социјалните мрежи и стана вистински хит! Погледнете како за една мајка и н...
4
Непредвидени грижи и проблеми со родителст...
Добивте бебе и станавте родители? Но, со тоа дојдоа и еден куп непредвидени грижи и проблеми и имате толку многу прашања...
3
Бањање кое ќе Ве остави без здив
Толку нежност! Толку убавина! Нема да останете рамнодушни...Задолжително погледајте
3
Нежно лекување и хигиена на носот
Благодарение на солите кои се содржат во Нисита, во носот се создава и одржува влажна средина што доведува до брза реген...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?