|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Инструкции - како да направите играчка дома

image
/11


 

 

Играчките направени со Вашите раце се најубави, нели?

 

1

 

Ви предлагаме следна играчка која се изработува лесно. Нема да Ви одземе многу време и најдобро од се е што ќе биде совршен подарок за изненадување на болните дечиња. Ќе се обидеме?

 

Потребни материјали:

- Молив

- Ткаенина во различни бои

- Игла и конец

- Ножица

- Волница во боја

- Памук или молтотекс

 

Чекор по чекор:

Прво што треба да направите е да пресечете две парчиња ткаенина со големина од 30 х 30 cm. во зависност од тоа колкава птица сакате да добиете. Со молив нацртајте правилен круг на ткаенината и исечете го во форма како на сликата.

 

2

 

Подготвени сте? Сега можеме да почнеме со шиење на деловите со подебел конец, или парче волница. Пред да завршите со шиењето, не заборавајте да ја наполните птицата со памук или молтотекс.

За крилја и опашка ќе го искористите материјалот кој ви остана од телото на птицата. За да ги прицврстите на телото на птицата користете волница во шарена боја.

 

3

 

Конечно сме при крај. Од црна волница направете очи, а од портокалова ткаенина (или волница) направете го клунот на птицата.

Готово е! Ви се допаѓа? Се надеваме да.

 

 

Што е "Прегратка на дар"?

 

Мисијата на "Прегратка на дар"

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Работилница во градинката Јасна Ристеска -...
Прекрасна атмосфера, насмеани детски лица, распеани и разиграни моменти во градинката Јасна Ристеска - клон Билјана, Охр...
4
Приказната за Јана - 3 Дел
3. Дел од приказната-За сите Вас кои ќе изработувате играчки-прегратки и ќе учествувате во акцијата Прегратка на Дар 201...
2
Приказната за Јана - 2 Дел
2. Дел од приказната-За сите Вас кои ќе изработувате играчки-прегратки и ќе учествувате во акцијата Прегратка на Дар 201...
2
Приказната за Јана - 1 дел
1. Дел од приказната-За сите Вас кои ќе изработувате играчки-прегратки и ќе учествувате во акцијата Прегратка на Дар 201...
2
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?