|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Погодна ли е јогата за деца?

Редакција Рингераја, 20.5.2015
Возрасните не се единствените кои се подложени на стрес. И децата се. Дознајте како можете да му помогнете на вашето дете да биде мирно и среќно со помош на јогата
Клучни зборови:

image
/11


 

Јогата за деца е сè повеќе заеднички метод за физичко и психичко воспитување. Освен што ја подобрува флексибилноста и координацијата, јогата се користи како техника за релаксација, која им помага на децата во битката со стресното секојдневие.

Во денешно време на децата им требаат повеќе методи за справување со стресот, бидејќи тој е многу честа појава во секојдневниот живот, отколку што тоа беше во минатото. Ова се објаснува со стресот во семејствата, преоптоварувањето со информации, намалување на времето за одмор.

 Кај децата, деловите од мозокот одговорни за регулирање и обработката на емоциите потребни исклучиво за управување со стресот, се уште се развиваат. Јогата им помага на децата да изградат добра врска со нивните тела. Кога децата практикуваат активности на поврзување на духот со телото, духовната состојба влијае врз телото и обратно.

Придобивките од јога се многубројни. Почнувајќи од релаксирање до олеснување на тензиите во мускулите и подобрување на циркулацијата и флексибилноста. Јогата е одличен начин да му помогнете на вашето дете во целокупната  благосостојба. Имајќи ги предвид и називите на позите, инспирирани од природата и животните, изгледа како јогата да е создадена специјално за деца!

Ако немате време или финансиска можност за јога класа, еве неколку едноставни "животинчиња", кои можете да ги правите дома со вашето дете:

 

Змија


Легнете со лицето надолу, со нозете и стомакот припиени на подот. Ставете ги рацете зад грб. Подигнете ги градите од подот и движете се како змија.


Фламинго

Застанете со собрани нозе. Распнете ги рацете настрана како крилја, наведнете се нанапред, подигнете ја левата нога и го водат назад.

 

Камила

Застанете на колена, со нозете во ширина на колковите. Ставете ги рацете на колковите и земете длабок здив. Додека издишувате, искривете го грбот назад. Ставете ги рацете врз петите, а главата наназад.
Жаба

Исправете се и раширете ги нозете во ширина на рамената. Преклопете ги колената и ставете ги рацете меѓу нозете. Лулајте се малку напред назад.

 

Пеперутка

Седнете на земјата, преклопете ги колената и соберете ги стапалата. Ставете ги рацете на стапалата и обидете се да го допрете подот со колена. Започнете отстранување со "крила" како кревање и спуштање на колената.

 

Поза легната пеперутка

 Застанете со нозете во поза пеперутка. Ставете ќебе на подот под горниот дел на грбот и легнете назад на него. Ова ги отвора градите, па срцето и белите дробови добиваат повеќе кислород. Освен тоа ја забавува срцевата фреквенција, што помага за намалување на телесната температура.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

5 брзи трикови за совршена фигура
Понекогаш ни сами не сме свесни колку со здрав начин на живот можеме да влијаеме на здравјето и да го промениме текот на...
2
Безбедно ли е да се спортува за време на б...
Убавата и цврста фигура е "фикс идеја" за повеќето жени. Тие се борат со вишокот килограми, почитуваат строги диет...
2
Брзото одење го продолжува животот
Пешачењето е едно од најдобрите работи што можете да направите за вашето здравје. Тоа е корисно за срцето, крвниот прити...
2
Како да ја намалите и одржите тежината?
Витката линија во главно зависи од два фактори: навиките на здрава исхрана и количината на телесна активност. Секое игно...
2
Анкета

najubavo zensko ime
izivkovik

koe ime za devojce najmnogu vi se dopaga?

Kalina (28%)

Kiara (13%)

Andrea (21%)

Matea (15%)

Mihaela (19%)

Simeona (4%)


Број на сите гласови: 439

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!