|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Плацента - каква функција има овој неверојатен орган?

Редакција Рингераја, 26.7.2021
Сигурно многу мајки се љубопитни да дознаат што е и што прави плацентата. Споделуваме се што пронајдовме за овој неверојатен орган

image
/11


Што е плацентата?
Плацентата е орган во рамките на матката. Нејзината работа е да му обезбеди на бебето сe што е потребно за да расте и да напредува до неговото раѓање. Плацентата има три структури: мембрани, папочна врвца и главниот дел, самата плацента.

Што точно прави таа?

Плацентата е орган за пренос на хранливи материи и крв од телото на мајката во телото на бебето. Тоа не е, како што многумина веруваат, орган за филтрирање. Неговата цел е да го олесни растот на бебето, снабдувајќи ја кислородната крв и виталните хранливи материи за бебето. Откако плацентата ќе ја исполни својата цел, а бебето се прилагоди на својата нова околина, дише самостојно, итн., телото ја исфрла плацентата. Тој е единствениот орган што го одгледуваме, го користиме неколку месеци и во суштина го отфрламе.


Сe што треба да знаете за плацентата
Од приближно крајот на првиот триместар, плацентата е формирана и подготвена да го негува и поддржува животот на бебето во матката. Она што е познато како „мајчинска страна“ е прикачено на матката, оставајќи го бебето со „феталната страна“ да се гали и да си игра за нивното заедничко време. Една од главните работи на плацентата е да се осигура дека мајчината крв и крвта на фетусот никогаш не се мешаат, благодарение на плацентарната мембрана.

Плацента

Овој суштински орган може да се закачи на кој било дел од матката и расте и се движи заедно со растечката матка. Некои мајки може да забележат дека не чувствуваат како бебето клоца веднаш, ако имаат предна плацента. Ова е местото каде што плацентата се прикачува на предниот дел на матката. Ударите ќе станат почесто чувствувани од 20-та недела од бременоста кога мајката има предна плацента.

Понекогаш, сепак, плацентата може да се прикачи прилично ниско, предизвикувајќи загриженост уште во почетокот на бременоста. Важно е да се напомене дека ниско-лежечката плацента и плацентата превиа се две многу различни работи. Ниска лежечка плацента е прикачена близу до отворот на матката. Честопати ова се поправа додека матката расте и се шири нагоре, заедно со неа ја движи плацентата. Плацентата која целосно го покрива отворот на матката, што резултира со потреба за хируршко раѓање, се нарекува плацента превиа. Оваа состојба е прилично ретка, со помалку од 200 000 случаи секоја година.


Папочна врвца

Додека нечија претпоставка е каде плацентата ќе се прикачи на матката, истото може да се каже и за вметнување на папочната врвца во плацентата. Постојат многу варијанти на вметнување на врвцата. Огромното мнозинство на вметнувања е централно вметнување, сепак.

Овој неверојатно долг и силен кабел ги поврзува бебето и плацентата. Во папочната врвца се сместени три крвни садови. Едната е вена која носи кислородна крв богата со хранливи материи од плацентата кај бебето. Две се артерии кои носат отпад од бебето назад во плацентата за мајката да се излачува. Трите садови се од витално значење. Многу скенирања покажуваат дека бебето игра со папочната врвца, ги завиткува малите раце околу неа, итн.

Мембрани
Во прилог на органот се две многу силни мембрани, амнион и хорион. Во рамките на овие мембрани, ќе го најдете бебето, папочната врвца и амнионската течност. Овие мембрани, како плацентата, ќе растат во текот на целата бременост.


Плацентата е неверојатно комплексен орган, кој, за среќа денес, е попознат и испитан. Повеќе мајки се отворено љубопитни, а се повеќе даватели на услуги нудат „плацентарни тури“ покрај креветот по породувањето. Многу култури ја нарекуваат плацентата како прв пријател на бебето, бидејќи во текот на целата бременост, бебето го запознало и сакало овој неверојатен орган!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

На што треба да внимаваат трудниците на море?
До кој месец од бременоста е дозволено да се плива во морето, како да се справите со летната жештина, какво однесување н...
13
Што треба да знаете за вагиналното породув...
Имајте доверба во вашето тело...тоа знае што прави
10
Трудници, нека не Ве нервира ова!
Бременоста има безброј убави страни и моменти, но нешто сигурно ќе Ве нервира. Во прилог се неколку ситуации, кои ги изл...
6
10 најневеројатни фотографии од породување!
Бременост, породување, раѓање. Се е толку неверојатно неуредно и убаво во исто време. Честопати нема зборови со кои може...
6
Анкета

Kristijan ili Andrea
magicheKristijan (35%)

andrea (42%)

i dvete (24%)


Број на сите гласови: 84

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!