|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Патникот што му даде веленце на другара си

Детско катче, 30.1.2011
Македонски народни приказни

image
/11


Си патувал еден патник од еден град во друг и се здружил со некој друг патник. Одејќи си двајцата така, се задал еден силен облак со дожд и гледајќи дека ќе врне многу дожд, му побарал едниот на другиот патник едно веленце да се наметни, за да не го натопи дождот. Одејќи до некаде дождот престанал и патниците останале суви.

- Ама ако не ти го дадев веленцето, пријателе, жива вода ќе се стореше - му рекол.

- Ти благодарам пријателе што ми го даде веленцето и не наврнав. Многу ти благодарам! - рекол патникот.

Пооди чини до некаде и пак ќе му речел, пооди до негде, пак истото. Одејќи така дошле до една река и слегле да се одморат под сенките, а таму имало и други што се одморале. Во часот кога седнал меѓу луѓето, патникот почнал да се фали дека на другарот му го дал веленцето да не го наврни дождот. Речи, па речи, речи ,па речи, па најпосле другар му се разлутил, станал од кај што седел па се фрлил во реката и се направил жива вода.

- Е доста ме мачи бре чоече, со тоа твое палено веленце: "Веленцето ако не ти го дадев, дождот ќе те истопеше, веленцето ако не ти го дадев жива вода ќе станеше!" Е, од олку повеќе ќе се истопев? Бре нечоек! На', еве се истопив повеќе од што дождот ќе ме истопеше, само и само да те замолчам, да не ми се фалиш, оти ме пукна со тоа твое веленце што ми го даде! - му рекол на лутина, си го јавнал коњот, па си отишол по патот сам.

 

Адаптирал: Барбара Синадиноска

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Брзо брзо збори!
Брзозборки
4
Волшебната белезица
Волшебни приказни
3
Богатиот и селанката, што роди дете на нива
Македонски народни приказни
3
Сиромаио и арно да речи, никој не го слуша
Приказни од Марко Цепенко
3
Анкета

iminja za devojce
betistojoska

koe ime poveke vi se dopaga

viktorija (43%)

jovana (27%)

natalija (30%)


Број на сите гласови: 132

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!