|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Оваа храна е добра за плодноста!

Редакција Рингераја, 6.10.2020
Уште пред 2000 години беше познато дека исхраната е многу важен фактор во нашето здравје, што современата медицина го потврди. Она што го јадеме влијае на сe во нашите животи, од нашето расположение

image
/11


 

Уште пред 2000 години беше познато дека исхраната е многу важен фактор во нашето здравје, што современата медицина го потврди. Она што го јадеме влијае на сè во нашите животи, од нашето тело и расположение до зголемување на ризикот од развој на одредени болести. Некои намирници промовираат добро здравје, додека други ги расипуваат.
 
Најновите истражувања покажаа дека храната што ја јадеме може да влијае на плодноста и квалитетот на спермата. Диетата богата со производи од цели зрна, овошје, зеленчук, живина и риба ги стимулира плодноста и резервите на сперматозоиди. Иако ниту една диета не може да ја врати неплодноста во плодност поради физички проблеми, правилната исхрана може да им помогне на оние парови кои работат на зачнување.
Храна што ја промовира плодноста кај жените:
Лосос
Ореви
Семиња
Мешунки
Темно зелен зеленчук со лисја
Храна што ја промовира плодноста кај мажите
Темно чоколадо (минимум 70% какао)
Бобинки
Агруми
Пилешко
Риба
Според истражувањето, житарките со цели зрна имаат позитивен ефект врз плодноста кај жените и мажите.
Која храна ја намалува плодноста?
Транс масните киселини кои се наоѓаат во повеќе-преработена храна имаат негативно влијание врз плодноста кај мажите и жените.
Како храната влијае на плодноста?
Истражувањата покажуваат дека млечните производи, алкохолот, кофеинот и сојата имаат неутрален ефект врз паровите кои работат на зачнување.
Кога станува збор за ин-витро оплодување, се покажа дека сојата и фолната киселина што се наоѓаат во темно зелениот лиснат зеленчук, производите од цели зрна и мешунките можат позитивно да влијаат на процесот.
Како родител, треба да ги прегледате вашите животни навики. Постепено менувајте ги негативните во позитивни и со тоа ја зголемувајте можноста да станете родители наскоро. Како и секогаш кога станува збор за исхраната, клучот е во умереноста и разновидноста со фокус на храна која има позитивно влијание врз плодноста кај мажите и жените.

Најновите истражувања покажаа дека храната што ја јадеме може да влијае на плодноста и квалитетот на спермата. Диетата богата со производи од цели зрна, овошје, зеленчук, живина и риба ги стимулира плодноста и резервите на сперматозоиди. Иако ниту една диета не може да ја претвори неплодноста во плодност поради физички проблеми, правилната исхрана може да им помогне на оние парови кои работат на зачнување.

 

Храна што ја поттикнува плодноста кај жените:

Лосос
Ореви
Семиња
Мешунки
Темно зелен листест зеленчук 

 

Храна што ја поттикнува плодноста кај мажите

Темно чоколадо (минимум 70% какао)
Бобинки
Агруми
Пилешко
Риба


Според истражувањето, житарките со цели зрна имаат позитивен ефект врз плодноста кај жените и мажите.

 

Која храна ја намалува плодноста?

Транс масните киселини кои се наоѓаат во повеќе-преработена храна имаат негативно влијание врз плодноста кај мажите и жените.

 

Како храната влијае на плодноста?

Истражувањата покажуваат дека млечните производи, алкохолот, кофеинот и сојата имаат неутрален ефект врз паровите кои работат на зачнување.


Кога станува збор за ин-витро оплодување, се покажа дека сојата и фолната киселина што се наоѓаат во темно зелениот лиснат зеленчук, производите од цели зрна и мешунките можат позитивно да влијаат на процесот.


Како родител, треба да ги промените вашите животни навики. Постепено менувајте ги негативните во позитивни и со тоа ја зголемувајте можноста да станете родители наскоро. Како и секогаш кога станува збор за исхраната, клучот е во умереноста и разновидноста со фокус на храна која има позитивно влијание врз плодноста кај мажите и жените.

 

Што значи крварење во средина на циклусот?
Spotting, или крварење во средина на циклусот е нормална појава и се јавува за време на овулација
4
Да се биде „постара мама“ не е толку ризич...
Нашето општество понекогаш промовира културна порака дека жените над 35 години не можат (или не треба) да забременат. Но...
3
6 стручни совети за да зачнете машко дете
Се прашувате како да зачнете момче? Ако е така, сигурни сме дека сте заинтересирани да ги знаете различните методи за да...
3
Мали тајни на забременувањето
Сперматозоидите може да преживеат во женското тело во просек два до три дена. Јајце клетката на жената има максимален ве...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ј
Марија Новеска

ИК

К (63%)

Л (38%)


Број на сите гласови: 24

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!