|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Неверојатно реални фотографии од развој на фетусот

Редакција Рингераја, 5.5.2021
Фотографии од кои застанува здивот
Клучни зборови:

image
/11


 

Во чудесниот момент на оплодување - кога јајцето на жената и спермата на мажот се обединуваат, започнува нов човечки живот. Од овој момент, ќе требаат приближно девет месеци за да се развие бебето и да биде подготвено да се роди.
Само 5% од бебињата се раѓаат точно на датумот на доспевање. Долго очекуваниот ден е близу и наскоро ќе го држите бебето во раце. Вашето бебе ја изгубило косата од лануго, иако сè уште може да најдете на грбот и на челото.
Очите на вашето бебе ќе бидат сини при раѓање, но ова може да се промени во следните недели. Некои бебиња пристигнуваат малку порано, други малку подоцна, но тие пристигнуваат! Значи, многу среќа и среќа со новото бебе во вашиот живот!
Просечното бебе ќе биде околу 7,5 фунти (3,4 килограми) и долго 20 инчи при раѓање. Плацентата ќе биде со тежина од околу една осмина од големината на бебето, а папочната врвца ќе биде со иста должина како и бебето.

Во чудесниот момент на оплодување - кога јајцето на жената и спермата на мажот се обединуваат, започнува нов човечки живот. Од овој момент, ќе требаат приближно девет месеци за да се развие бебето и да биде подготвено да се роди.

 

Само 5% од бебињата се раѓаат точно на датумот од предвидениот термин. Долго очекуваниот ден е близу и наскоро ќе го држите бебето во раце. Вашето бебе ја изгубило косата од лануго, иако сè уште може да најдете на грбот и на челото.

 

Очите на вашето бебе ќе бидат сини при раѓање, но ова може да се промени во следните недели. Некои бебиња пристигнуваат малку порано, други малку подоцна, но тие пристигнуваат! Значи, многу среќа со новото бебе во вашиот живот!

 

Просечното бебе ќе тежи околу 3,4 килограми и долго околу 50 сантиметри при раѓање. Плацентата ќе биде со тежина од околу една осмина од големината на бебето, а папочната врвца ќе биде со иста должина како и бебето.

 

1

Ембрион, 3 до 4 недели. Идентификуван ембрион од 6мм, што покажува можно испакнување на срцето на предната површина.  (Фотографии: Lunar Caustic)

 

2

Ембрион од ектопична бременост што е приближно од 3 до 4 недели проценета гестациска возраст од зачнувањето. Беше долг 0,5 см. Погледнете поголем поглед за детали. (Фотографии: Lunar Caustic)

 

3

Ембрион од 4 до 5 недели. Ова е ембрион приближно од 4 до 5 недели од зачнувањето. Ова беше ектопична бременост во фалопиевата цевка. (Фотографии: Lunar Caustic)

 

5

Ембрион, 6-7 недели. Приближно 6 недели проценета гестациска возраст од зачнувањето, 8 недели од ЛМП. Снимено со микро-NIKKOR леќа од 105 mm со 2 исклучена камера SB-800. Примерокот е потопен во алкохол. (Фотографии: Lunar Caustic)

 

6

Ембрионот добиен со мембрани непроменети. 1,6 см. Приближно 6-7 недели од зачнувањето. (Фотографии: Lunar Caustic)

 

7

Ова е приближно 6-7 недела проценета гестациска возраст 19мм ембрион од зачнувањето, 8-9 недели од ЛМП. Карактеристиките вклучуваат зраци на прсти и мозочни хемисфери. (Фотографии: Lunar Caustic)

 

8

Ова е приближно 6-7 недела проценета гестациска возраст 19мм ембрион од зачнувањето, 8-9 недели од ЛМП. Карактеристиките вклучуваат зраци на прсти и мозочни хемисфери. (Фотографии: Lunar Caustic)

 

9

 

10

 

11

 

11

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Видео: Што е огнен прстен при вагинално по...
За време на вагиналното породување, некои жени доживуваат горење или пецкање во перинеумот, областа во форма на дијамант...
5
Излезе од печат Дневник на трудници
Неодамна на нашиот пазар излезе првиот "Дневник за трудници", нешто што секоја трудница задолжително мора да го има, б...
4
Бидете активни и позитивни
Активната бременост, во која трудницата доволно се движи и здраво се храни, е вaжна не само за нејзиното тело, туку и за...
3
Хемотерапијата за време на бременоста
Студијата објавена во научното списание „The Lancet Oncology“ покажала дека децата на жените со рак кои примале хемотера...
3
Анкета

izbor na ime
raklav

glasajte iskreno

sara (42%)

melek (14%)

hanija (2%)

hana (26%)

azra (5%)

melina (11%)


Број на сите гласови: 394

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!