|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Остани таква. Не се менувај. Мајка ти расте со тебе секој ден
Клучни зборови:

image
/11


 

Таа знае како да каже GRLI. И нејзините мали раце успеваат да ме прегрнат. Никогаш никој не ме гушкаше со помалку, и имаше повеќе во него. Целиот свет, мој и нејзиниот, застанаа меѓу два носа допирајќи. Едниот трнлив, другиот бодлив.
Таа знае да каже ДУША. И тој го крена малиот врат за да можам да ја бакнам токму таму, во чиста душа.
Таа знае да каже МАЗИ. И нејзините мали прсти поминуваат низ мојата долга руса коса што tick го скокотка носот и не и е гајле.
Таа знае да каже VEУБОВ и со своите мали усни, гордо, остава влажна трага на мојот уморен образ.
Таа знае да каже со многу надеж АЈДЕ, раширејќи ги рацете кон мене, а потоа кога ќе мислам дека сите патеки се затворени за мене, нејзината мала сила во мене започнува сè.
Таа знае да каже НЕ. Тестаментот што јас како возрасен сè уште учам да го изговарам.
Таа има петнаесет месеци и целата е ткаена со детска чистота.
Остани бебе така, да ја потсетам мајка ти на сè што заборавам кога времето се забрзува низ секојдневниот живот.
Остани на тој начин да ме потсетиш на вистинските работи што можат само да го запрат ова лудо време. На работи што мајките ги бришат брчките.
Остани на тој начин да ме потсетиш колку може да биде добар свет само затоа што си во него.
Остани така тивко да ми кажеш да не трчам по среќа на друго место, туку дека мојата среќа е таму, во креветот покрај твоите тврдоглави кадрици.
Остани така. Не менувајте, затоа што вашата мајка расте со вас секој ден, и ви благодарам за тоа.
Дали ќе можам да ти вратам сè што ќе ми дадеш?

Таа знае како да каже ПРЕГРНИ МЕ. И нејзините мали раце успеваат да ме прегрнат. Никогаш никој не ме гушкаше со помалку, а да има толку многу во него. Целиот свет, мојот и нејзиниот, застанаа меѓу два носа допирајќи се. Едниот прчест, другиот бодлив.

 

Таа знае да каже ДУША. И да го крене малиот врат за да можам да ја бакнам токму таму, во чистата душа.

 

Таа знае да каже ГАЛИ. И нејзините мали прсти поминуваат низ мојата долга руса коса што ми го скокотка носот и не и е гајле.

 

Таа знае да каже ЉУБОВ и со своите мали усни, гордо, остава влажна трага на мојот уморен образ.

 

Таа знае да каже со многу надеж АЈДЕ, ширејќи ги рацете кон мене, а потоа кога ќе мислам дека сите патеки се затворени за мене, нејзината мала сила во мене започнува сè.

 

Таа знае да каже НЕ. Зборот што јас како возрасна сè уште учам да го изговарам.

 

Таа има петнаесет месеци и целата е ткаена со детска чистота.

 

Остани таква, за да ја потсетиш мајка ти на сè што заборава кога времето се забрзува низ секојдневниот живот.

 

Остани на тој начин да ме потсетиш на вистинските работи што можат само да го запрат ова лудо време. На работи што кај  мајките ги бришат брчките.

 

Остани на тој начин да ме потсетиш колку може да биде добар светот само затоа што си во него.

 

Остани така тивко да ми кажеш да не трчам по среќа на друго место, туку дека мојата среќа е таму, во креветот покрај твоите тврдоглави кадрици.

 

Остани така. Не менувај се, затоа што твојата мајка расте со тебе секој ден, и ти благодарам за тоа.

 

Дали ќе можам да ти вратам сè што ќе ми дадеш?

 

Автор: Boba Uskokovic

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Срамно е да го нахраниш своето бебе во јав...
Денес налетав на објава од една мајка каде што имаше постирано како го дои своето дете во јавност една прекрасна група ...
5
Стандарди за рано учење и развој
Социјалната, културната, физичката и интелектуалната добросостојба на граѓаните на Р. Македонија, претставуваат генералн...
4
Ноќни стравови и кошмари кај децата
Дали детето ве буди ноќе со крик и плач? Што значи тоа?
4
Што да правите кога детето повраќа?
При повраќање организмот губи брзо многу течности и минерали. При обилно и постојано повраќање се стигнува брзо до дехид...
4
Анкета

Dali?
Admin

Dali rabotata sto ja rabotite ve ispolnuva?

Da (33%)

Ne (0%)

Ponekogas (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!