|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога избираме диета - правила и совети

Редакција Рингераја, 21.7.2015
Изборот на вистинската исхрана не е помалку сложен од почитувањето на диетата.. Затоа решивме да собереме на едно место неколку корисни правила и совети за избор на исхрана. Кога избираме диета - правила и совети

image
/11


 

Консултирајте се со лекар

Пред да започнете со некоја диета, консултирајте се со лекар. Најлесно е да се распрашате кај матичниот лекар и ако тој процени дека не може да помогне, ќе ве упати кон специјалист за исхрана. Лекарот ќе ја анализира диетата и ќе процени дали е соодветна за вашето здравје. Ова е особено важно, ако имате било какви болести (висок крвен притисок, анемија и др.) Исто така, ако диетата е строга, ќе процени дали организмот е способен да ја издржи.

Диета според буџетот

Не помалку важно при изборот на диета е дали можете да си ја дозволите. Погледнете ја препорачаната храна и пресметајте колку би ве чинело неделно да ја консумирате. Постојат диети, кои се лесни за почитување и евтини, додека други, како медитеранската исхрана, се доста поскапи.


Исхрана без физичка активност? Подобро не!

Нормално е во секоја диета да има препорачани вежби. Физичката активност е задолжителен елемент на секој режим за слабеење. Ако сепак сте цврсто решени да се подвргнете на конкретна диета, вклучете умерена физичка активност - барем 3-4 пати неделно по 1 час.

Броете калории

Калориите се единствениот објективен начин да видите колку и каква храна земате секој ден. Големината на порциите често е погрешна и не се зема во предвид специфичната храна, ниту начинот на нејзината подготовка, што најмногу влијае на калориите.

 

Има ли ризици и недостатоци?

Пред да одберете диета, проверете какви се недостатоците на конкретниот режим на исхрана. Проверете за ризици за здравјето кои може да ги предизвика (особено кај монодиетите и диетите кои исклучуваат одредени хранливи групи).


Билансот ја создава разликата

Според анкетите најуспешните диети се балансираните. Има препорачан сооднос на основните хранливи групи. Ако калориите кои ги примаме дневно се 100%, тогаш помеѓу 10 и 35% треба да доаѓаат од протеини. Јаглехидратите треба да се меѓу 45 и 65%, а мастите - од 20 до 35%.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кој тип на вежбање најмногу прилега во бре...
Бременост! Мислиме дека ова е периодот кога никој нема да ни замери што јадеме повеќе од вообичаено, некое кило плус нем...
2
5 брзи трикови за совршена фигура
Понекогаш ни сами не сме свесни колку со здрав начин на живот можеме да влијаеме на здравјето и да го промениме текот на...
2
Безбедно ли е да се спортува за време на б...
Убавата и цврста фигура е "фикс идеја" за повеќето жени. Тие се борат со вишокот килограми, почитуваат строги диет...
2
Брзото одење го продолжува животот
Пешачењето е едно од најдобрите работи што можете да направите за вашето здравје. Тоа е корисно за срцето, крвниот прити...
2
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?