|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Фото: Како навистина изгледа материцата?

Редакција Рингераја, 19.2.2021
Сите жени се родени со овој прекрасен орган, а многу од вас не знаат како навистина изгледа. Предупредување: Сензуална содржина

image
/11


Нормалната големина на матката е 17 сантиметри должина и 11 сантиметри ширина. Овој орган се зголемува до 100 пати за да биде живеалиште на фетусот.

Секој месец се самоуништува и обновува, преку менструалниот циклус, така што менструалната болkа е всушност болка од контракциите на материцата а не од јајниците.

Може да издржи и до 150 пати повеќе од сопствената тежина. 

Материцата е единствен орган кој е способен да направи друг орган - Плацента.

Поврзана е со тебе. Ако си под стрес и материцата е под стрес. Ако си опуштена и таа е опуштена.

Во овој орган се споделува животот, бидејќи има жени кои раѓаат и по 15 деца.

Во овој момент просечно раѓаат 2-3 деца, но можат да родат и 20 деца.

Ова е мајчиното второ срце, бидејќи ги формира срцата на нејзините деца.

Биди горда што си жена, што си мајка!

 

materica

 

Следете ја Рингераја.мк на Инстаграм

 

 

Извор

Замрзнати кондоми: за болна вагина по поро...
Ако сте имале вагинално породување, тогаш веќе знаете (ако не сте имале, веројатно сте слушнале) колку е болно чувствите...
26
Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
19
Што навистина се случува за време на царск...
Тек на операцијата момент по момент, што го менува животот на една жена
12
Утринските мачнини му помагаат на бебето
Еден од најкарактеристичните знаци на рана бременост е утринската мачнина. Приближно 85% од сите жени во светот го разви...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

kolicka
kaja123

Ve molam pomognete. Dali nekoj od vas koristel NEONATO knlicka i kako ste zadovolni? Ve molam za komentar.

da (39%)

m (61%)


Број на сите гласови: 36

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!