|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали мокрењето по секс спречува бременост?

Редакција Рингераја, 8.12.2020
Дали мокрењето по секс спречува бременост? Да го разоткриеме овој мит

image
/11


Краткиот одговор е не.

 

Ако се обидувате да забремените, мокрењето по секс нема да ве спречи да забремените.

 

Ако сте имале незаштитен секс и не сакате да забремените, не потпирајте се на одење во тоалетот како сигурна форма на контрацепција.

 

Дали мокрењето по секс спречува бременост? Да го разоткриеме овој мит.

 

Што прави мокрењето после секс?

Иако секогаш е примамливо да се закопчате и да лежите после секс, препорачливо е жените да станат и да се измократ. Циркулацијата на урина помага да се отстранат сите штетни бактерии што може да демнат во вашата уретра.

Женската уретра е многу пократка и нејзината непосредна близина и на вагината и на анусот значи дека штетните бактерии можат побрзо да стигнат до мочниот меур кај жените отколку кај мажите.

Ова ги прави жените поподложни на инфекции на уринарниот тракт и е добра причина да мократ после секс.

 

Дали мокрењето по секс ќе спречи инфекции на уринарниот тракт?

Нема докази со кои се потврдува дека мокрењето по секс ќе спречи инфекции на уринарниот тракт, но тоа ќе го намали ризикот.

Ако викендот ќе го поминете во кревет, тогаш бидете повнимателни и мокрете по секоја сесија. Тоа во голема мера ќе го намали ризикот од повторно воведување на штетни бактерии со секоја сесија на сексуален однос.

Ако сте склони кон чести инфекции на уринарниот тракт или планирате романтичен одмор, тогаш разгледајте ги овие чекори за да го минимизирате ризикот:

 

Чувајте го вашиот мочен меур празен со мокрење пред и после сексот. Ова ги исфрла сите бактерии кои демнат наоколу.

Останете добро хидрирани. Пијте чаша вода по секс.

Бришете се од напред кон назад

Користете вагинален лубрикант за да избегнете триење, што може да ја иритира уретрата и да го зголеми ризикот од инфекција

Избегнувајте употреба на дијафрагма, ако сте склони кон инфекции на уринарниот тракт. Тие можат да ги уништат здравите бактерии кои ги контролираат штетните бактерии.

 

Колку брзо по сексот треба да мокрам?

Ако е можно, измокрете се во рок од 30 минути по сексот. Ова ги зголемува придобивките од превенција од инфекции на уринарниот тракт.

 

Мокрењето по секс нема да ве заштити од добивање на сексуално пренослива болест

 

Најсигурен начин да се заштитите од добивање на сексуално пренослива болест е да користите кондом, а вие и вашиот партнер да имате редовен преглед.

 

Може ли да мокрам после секс ако сакам да останам бремена?

Го поставивме прашањето: „Дали мочањето по секс спречува бременост?“ И ние одговоривме на тоа.

 

Што ако сакате да забремените? Можете ли да мокрите после секс?

 

Да, може - дури и ако се обидувате да забремените.

 

Можеби ќе ви биде кажано дека треба да лежите мирно, па дури и да ги ставите нозете кон ѕидот, за да ги зголемите шансите да забремените.

 

Имаше неколку студии за ефикасноста на оваа тактика, но резултатите откриваат дека нема позитивни придобивки во одморот по сексот.

 

Сперматозоидите се програмирани да пливаат нагоре до цервикалниот канал во матката. Тие на крајот ја наоѓаат фалопиевата цевка каде јајцето чека да се оплоди.

 

Ова се случува без оглед на гравитацијата или вашата позиција. По ејакулацијата, може да потрае помеѓу 2 и 10 минути за спермата да стигне до фалопиевите туби.

 

 

Зачнувањето се случува кога само една од сперматозоидите продира низ јајце клетката во фалопиевата цевка. Може да се случи веднаш по три минути по сексот или може да потрае до пет дена. Додека станете да мокрите, најбрзиот пливачки сперматозоид веќе патува низ грлото на матката.

 

Важно е да запомните дека не ве сметаат за бремени додека не се појави имплантација. Ова е кога оплодената јајце клетка се приврзува на ѕидот на матката и тоа може да се случи од 5 до 15 дена откако сте имале секс.

 

Може ли спермата да преживее во урината?

Урината и спермата не се мешаат во машкото тело. Сперматозоидите се наоѓаат само во машката ејакулација, течноста што излегува за време на оргазмот. Една ејакулација содржи помеѓу 20 и 400 милиони сперматозоиди.

 

И покрај тоа што урината и ејакулатот излегуваат од уретрата, тие не можат да излезат истовремено. Природата ставила мал сигурносен вентил за да се осигура дека нема да се испушта урина кога мажот ејакулира, така што нема мешање на течности.

 

Ејакулираната сперма може да живее до пет дена во вагината, како резултат на заштитните ефекти на цервикалната слуз. Сперматозоидите, сепак, не живеат многу долго надвор од телото и ќе умрат за неколку минути на ладни, суви предмети.

 

Дали сè уште можете да забремените ако излезе спермата?

Сега го знаете одговорот на: „Дали мокрењето по секс спречува бременост?“ Но, што е со тоа што станувате да мокрите по сексот и чувствувате дека многу течност излегува од вагината.

 

До 35% од ејакулатот ќе се излизне кога ќе станете после секс, а дел од него може да испадне кога ќе мокрите.

 

Сепак, до ова време победничкиот тим веќе ги достигна вашите јајцеводи, а можеби и еден од нив веќе го погоди џекпотот.

 

Секоја сперма што ќе излезе кога ќе станете да мокрите, и онака не би стигнала до грлото на матката.

 

Ова е одлична вест ако се обидувате да забремените, но ако не сте, не потпирајте се на тоа како форма на контрацепција!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да имате поквалитетни јајце-клетки за...
Во минатото се сметаше дека староста е единствен фактор кој го одредува здравјето на јајце-клетките и јајниците. Врз ос...
5
5 насоки за побрзо забременување
Специјалистите за плодност ги споделија своите стручни насоки, кои ќе ви помогнат да ја зголемите плодноста и побрзо да ...
5
Платив 720 фунти за своето бебе...
Иако го носела своето бебе девет месеци, како и сите трудници, нема генетска поврзаност со ќерка и. Нејзината ќерка е ро...
3
Оваа храна е добра за плодноста!
Уште пред 2000 години беше познато дека исхраната е многу важен фактор во нашето здравје, што современата медицина го по...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali vednas zabremenivte?

Da (0%)

Ne (0%)

Po mal period da (0%)


Број на сите гласови: 0

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!