|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали лежењето после секс помага во забременување?

Редакција Рингераја, 9.7.2020
Дали сте слушнале дека лежењето по сексуалниот однос и ин витро оплодување, може да ви помогне да забремените? Најновото истражување го негира ова

image
/11


 

Една нова студија покажа дека нема причина да легнете во кревет некое време за полесно да се замислите после сексуалниот однос. Ова, длабоко вкоренето верување, вели дека легнувањето по врска помага да се подготвите да „одите“ во вистинската насока. Истото треба да се примени во случаи на ин витро оплодување (ИВФ), при што спермата се „вбризгува“ директно во матката. Две одделни студии покажаа дека лежењето 15 минути по ваквото оплодување ги зголеми шансите за успех, но овие студии беа спроведени на многу мал примерок. Но, пообемна студија спроведена на Медицинскиот факултет во Амстредам, сепак, ги побива овие тврдења.
 Истражувачите забележале 479 жени кои биле подложени на процедура на ИВФ и повеќето од нив поминале низ неколку вакви циклуси на третман, така што тие добиле податоци по скоро 2.000 процедури на вакви оплоди. Случајно избраните жени беа замолени да станат веднаш по оплодувањето со ИВФ, а други да лежат во кревет уште 15 минути по постапката.
Резултатите покажале дека 32 проценти од жените кои лежеле во кревет по постапката забремениле, а од друга страна, 40% од жените кои станале веднаш по постапката, исто така, забремениле. Според тоа, истражувањето го негира вкоренето верување дека лежењето после секс и ИВФ треба да помогне при бременоста.

Една нова студија покажа дека нема причина да легнете во кревет некое време за полесно да забремените, после сексуалниот однос. Ова, длабоко вкоренето верување, вели дека легнувањето по секс не помага во забременување. Истото треба да се примени во случаи на ин витро оплодување (ИВФ), при што спермата се „вбризгува“ директно во матката.

Две одделни студии покажаа дека лежењето 15 минути по ИВФ оплодување ги зголемува шансите за успех, но овие студии беа спроведени на многу мал број на жени. Но, пообемна студија спроведена на Медицинскиот факултет во Амстредам, сепак, ги негира овие тврдења.

Истражувачите забележале 479 жени кои биле подложени на процедура на ИВФ и повеќето од нив поминале низ неколку вакви циклуси на третман, така што тие добиле податоци по скоро 2.000 процедури на вакви оплодувања. Случајно избраните жени беа замолени да станат веднаш по оплодувањето со ИВФ, а други да лежат во кревет уште 15 минути по постапката.

Резултатите покажале дека 32 проценти од жените кои лежеле во кревет по постапката забремениле, а од друга страна, 40% од жените кои станале веднаш по постапката, исто така, забремениле. Според тоа, истражувањето го негира вкоренето верување дека лежењето после секс и ИВФ треба да помогне при забременување.

 

Што не знаевте за неплодноста?
Жените кои не можат да забременат поминуваат низ многу тежок период и постојано се преплавени со емоции, како што се оса...
12
Десет совети за побрзо зачнување
Многу парови поминуваат месеци и години обидувајќи се да не забременат, се додека не сфатат дека забременувањето е многу...
8
Магична формула за забременување
Кога се работи за забременување, многу пати ќе слушнете: “Престанавме да се пазиме, па кога ќе биде-биде”. Оваа реченица...
4
“Фабрика”за бебиња лоцирана во Индија
Јајце клетки од убави источно Европејки, сперма од богати западњаци и ембриони имплантирани во очајни жени. Зафрлено мес...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

alen
BARBARITA

alen

mi se dopaga (49%)

ne mi se dopaga (51%)


Број на сите гласови: 97

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!