|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

"Во мојот свет" ја доби наградата 13 Ноември

Во мојот свет, 17.11.2022
Оваа година со голема чест и задоволство здружението ја прими Награда „13 Ноември“, која се доделува на физички и правни лица како знак на признание на Градот Скопје

image
/11


Здружението за поддршка и третман на лица со аутистичен спектар и атипичен развој ВО МОЈОТ СВЕТ е непрофитабилна и хуманитарна асоцијација која има богато портфолио на проектни активности од општествено корисен и хуманитарен карактер. Како движечки и мотивирачки фактор во своето работење здружението ја има својата однапред утврдена мисија, а тоа е помош и поддршка на лицата со аутистичен спектар и атипичен развој и нивните семејства.

 

1

- Особено, отварање центри за рана интервенција и третман за деца со аутистичен спектар и атипичен развој со цел стимулација на сензомоторниот, когнитивниот, емоционалниот и социјалниот развој кај децата, овозможувајќи поуспешно и посамостојно вклучување во секојдневните активности;

- обезбедување помош и поддршка на младите и возрасни лица со пречки и нивните семејства преку подигнување на јваната свет, отварање на социјални клубови, како и обезбедување на услови за работно оспособување на истите,

-  вршење дејности од социјалната заштита во насока на обезбедување на социјални пакети  за бесплатен годишен третман на деца со аутисичен спектар и атипичен развој, чии семејства се од социјално ранливи категории.

 

2

Активностите на Здружението се насочени пред се, во обезбедување на Центри за рани интервенции и третман на деца со нарушување од аутистичен спектар и атипичен развој, како во Скопје, Охрид, така и во останатите градови низ Земјата и Дневни Центри за престој на возрасни лица.

 

3

Во текот на годините здружението има добиено повеќе награди и признанија за својата работа, меѓу кои Благодарница „Св. Мајка Тереза“ за хумани дела во спомен на Гонџа Бојаџиу, Послание „Св. Мајка Тереза“ за хумани вредности подарени за човечката среќа и Награда од  „Фондацијата професор д-р Љупчо Ајдински“ за заштитата, образованието, рехабилитацијата и општественото афирмирање на лицата со аутизам.

Оваа година со голема чест и задоволство здружението ја прими Награда „13 Ноември“, која се доделува на физички и правни лица како знак на признание на Градот Скопје, за остварување во стопанството, науката, публицистиката, уметноста, културата, воспитанието и образованието, здравствената заштита, социјалната заштита,спортот и физичката култура, техничката култура, заштитата и унапредувањето на животната средина и природата, како и во другите сегменти на животот, трудот и творештвото, што претставува придонес за развојот на градот и за неговиот севкупен напредок и афирмација во РС Македонија и во светот. Голема благодарност за укажаната доверба, која понатаму ќе ни биде водилка и двигател за остварување нови цели и проширување на хуманитарната дејност.

 

5

6

8

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Рингераја - приказна за нашето семејство!
Рингераја е повеќе од медиум, Рингераја е пријател, Рингераја е советник, Рингераја е рамо за плачење, Рингераја е помош...
2
Соработка со Рингераја
Отворени сме за соработка, доколку сте заинтересирани Ве повикуваме да не исконтактирате.
2
Контактирајте не
Сакате посебна понуда за огласување наменета за Вашата компанија, сакате да испратите текст за објавување до нашата Реда...
2
Рингераја времеплов
По што ќе ја паметиме годината која изминува?
2
Анкета

Големината на градите по доењето.
пеперутка16

Дали вашите гради останале исти по доењето или се помали/поголеми од пред бременоста и доењето?