|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
25.10.2010 16:14:07   
Octavia
Јас примав кога бев бремена, ми рекоа дека е сосема безбеден за трудници. Немав никаков проблем од земањето. Ми го препиша матичниот општ лекар и тврдеше дека е ОК, проверив и кај матичниот гинеколог, и ми потврди. Значи, не се секирај. user posted image

(Одговор на членот anabest)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
25.10.2010 19:12:27   
rina13
jas piev amoksicilin i mi pomogna.lekot e dosta jak no mn efektiven

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
22.11.2010 15:09:43   
Bubba
а да знаете за спазмекс, ранитидин, чај од нане и рупурут за шмукање дали се дозволени?

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
22.11.2010 15:40:03   
nadica
за спазмекс не сум сигурна ама мислам дека не се прерорачува во тек на бременост
а за ранитидин и рупурт може без проблем бидејќи тоа е лек за тегоби во желудникот кои мн често се јавуваат во бременоста исто и за чај мислам дека може во умерени количини

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
26.11.2012 15:53:47   
ivan44e
Zdravo
Da ve prasam dali nekoj ima iskustvo se zemanje na lekot Ospen 1000 i Aspirin 100 (Andol100)
Imam pokaceno AST ( toa znacelo nekoe zariste vo teloto-infekcija ) i mi gi dadoa veke spomenatite lekovi , seuste nemam konstatirano bremenost no veke po simptomite mislam deka sum treba da pocekam uste nekoj den za sigurnost da znam. Dali da pocnam so veke prepisanata terapija ????????? Dali imate iskustvo ili znaenje za nesakanite posledici vo rana bremenost!
Kolku sto procitav vo upastvata i na net ne mi stojat tolku stetni no sepak me e strav da gi primam .
So ginikolog se nemam konsultirano no maticniot opst lekar mi gi preisa iako u dadov na znaenje deka sakam da ostanam bremenauser posted image ????? Molam za sovetuser posted image
Dali nekoj ima slicno iskustvo ili znaenje

(Одговор на членот anabest)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
26.11.2012 16:09:04   
dostickage
Andolot ne sekogas no moze da napravi roblem,te moze da predizvika krvarenje.
Antibiotikot isto bi ti rekla da pocekas pred da go zemes.
Prvo napravi test za bremenist koga kje bide sodvetno pa posle vo konsultacija so ginekolog moze da zemes antibiotik.
Ako ne mora, vo prvoto tromesecie ne se preporacuva nikakvi lekovi osven vitamini i vo kraen slucaj paracetamol protiv bolka ili prelada.
AST- kolku sto znam nema simptomi koga e pokaceno i moze da e pokaceno a ti da ne znaes za toa taka sto moze da ne e strasno ako se poceka.
Koga bi trebalo da dobies?

Kako i da e pred da se konsultiras so ginekolog, ne bi bilo vo red da zemes bilo kakov lek.

(Одговор на членот ivan44e)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
26.11.2012 16:10:02   
arh_diz
Aspirin100 ne e steten vo bremenost , za Ospen neznam . Podobro koniltiraj se so ginekologot ili napravi si test na bremenost

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ivan44e)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
26.11.2012 16:14:08   
Cipi Ripi
Ivan44e, доколку си се обидувала да забремениш и се сомневаш дека си бремена не земај лекови. Подобро почекај и оди на гинеколог за некој ден, или направи тест за бременост веднаш.
За аспиринот конкретно знам дека не е штетен.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
26.11.2012 16:34:19   
ivan44e
Vi blagodaram mnogu !
I jas mislam da pocekam stom me taka sovetuvate.
I na Ospenot pisuva deka e bezbeden bidejki e pencilinski antibjotik no mi e strav da rizikuvam a pa i ne se osekam loso tolku za da moram da brzam .
Iako mi go prepisa lekar sepak ke pocekam uste nekoj den za da se uveram vo sostojbata

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
7.3.2013 16:36:21   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: struzanka

Mama sekogas mi vika -"so znaevme nie sto se apcinja vo tekot na bremenosta, i eto zdravi pravi ve rodivme, vas ve udaja learite so lekovi i sekoja vtora ima problematicna bremenost"
sto mislite kolku se vo pravo, dali vistina preterame so lekovite,
kazete vasi pozitivni ili negativni iskustva so lekovite vo tekot na bremenosta
Mozit na nekogo ke im se korisni nasite iskustva


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ivan44e)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
8.3.2013 13:00:33   
temjanuska2
Pepelaska jas samo da ti kazam deka se slozuvam so majka ti vo celost,inaku i jas toa im go velam na site koga ke pocnat da mi se pravat pametni ova trebalo ova ne,a seto toa zatoa sto procitale nesto na internet a toa ne znaci deka e tocno.Vaka jas sum 24n+6d i do sega imam pieno folna k-na do 12 ned,paracetamol za glavoboki koga gi imam,mamavit od 20ned i uste gi pijam,vit c koga bev nastinata,i pred edna ned koga me fati stomacen virus primav 2 infuzii so beviplex,vit c ,ranital,reglan,dexason i seto ova sto jas go imam pieno e dozvoleno vo edna normalna bremenost koga se ima indikacija.pozz

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
11.3.2013 18:13:13   
Lacrymosa
Мамички имал некој проблем со алергија за време на бременоста? Јас веќе сум во 8ма недела, а надвор се раззеленува и ме фаќа страв бидејќи имам тешка алергија на полен која тешко ја поднесувам дури и со апчиња и спрејови. имал некој сличен проблем и како го пребродувал бидејќи мене веќе ме фаќа паника???

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
20.4.2013 10:31:45   
light
Pozdrav mamicki jas sum bremena i na mokraca mi izlezebakteria e.coli i dr. Mi prepisa amociklav ne znam dale e sigurno da sepijat na pocetokot na bremenosta

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
20.4.2013 10:45:46   
Ring
Stom doktor ti gi prepisal sigurno treba da gi zemas....kolku sto znam amoksiklavot e penicilinski preparat , a peicilin moze slobodno da se zema vo tek na bremenost, ne e steten za bebeto.

ИЗВОРНА ПОРАКА: light

Pozdrav mamicki jas sum bremena i na mokraca mi izlezebakteria e.coli i dr. Mi prepisa amociklav ne znam dale e sigurno da sepijat na pocetokot na bremenosta



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
20.4.2013 23:12:14   
slavicav
Jas mozam da kazam deka se otruv od lekarstva ovaa bremenost ednoztavno nemozev da se spasam od nastinki i virusi.Od dekemvri poradi vospalenie na sinusi piev almacin pa pancef,potoa povtorno almacin pa zinat i sega povtorno ne sum dolechena i veke ne mi se odi na lekar ama shto da pravam veke ni ja neznam.A vo meguvreme paracetamol i kapki operil kapki za nos za deca.Pijam vitami,multivitamini,cedeni sokovi ama aber nema a ke pomine povtorno nekoja nastinka me fakauser posted image I mene mi e strav ama mi reche ginekologot deka e bezbedno,podobro da se pie koga ima prichina otkolku da se napravi pogolema belja.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
21.4.2013 11:06:02   
masa
I mene me faka nekoja nastinka I vcera I denes se budam so bolki vo slepoocnicite I zatnat nos I bolka vo grloto koga goltam,a prethodnite nekolku dena imav bolki vo grbot I edna vecer se napiv paracetamol zosto masazi ne pomagaa.Imam prijatelka farmacevt I ona bas mi vika na trudnica ni paracetamol ne smeeme da I dademe bez preporaka od doktor,no ako imame bakterija ili sostojba sto moze da mu nasteti na plodot sigirno deka ke pieme sto ke ni prepisat.Sega se mislam soleni kapki I po eden paracetamol navecer mozam na svoja raka?Ne mi se odi ic po lekari iako denovive sekako ke treba da odam za krvna slika I mokraka pa ke prasam,ama za do togasuser posted image
Lacrimosa ti najdobro da si otides uste utre na lekar stom imas takva alergija I najdobro ke resite sto ke pravite ako pocnat simptomite,ne cekaj da nemozes da dises pa da odis na lekar.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
21.4.2013 12:18:12   
Bethany
Masa, koga jas ostanav bremena , uste vo prvite nedeli me fati takva nastinka losa, tolku bev malaksana i se me bolese, mislam i tt imav. Mu se javiv na doktor i toj mi kaza deka slobodno mozam da pijam paracetamol 3 pati na den i dopolnitelno vitamin C. I kolku sto sum jas upatena, ako imas potreba deka e najbezbedno da se zeme paracetamol, i protiv tt i protiv bolki. Mislam toa sekoj doktor ke ti kaze.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
22.4.2013 10:26:51   
masa
Фала ти мила,но за срека денес сум подобра,сигурно беше настинка што ја одлежав и сеуште имам слаби болки во грбот,но вака општо сум подобра user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
13.5.2013 20:08:30   
sumi
A sto so primulot nor 5 vo rana bremensot, dali imala nekoja iskustvo so tie apcinja?

(Одговор на членот anabest)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
13.5.2013 20:18:00   
Melanija RR
Тема за Примуло норт и бременост има ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sumi)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
21.5.2013 10:08:10   
oli_naum
Zdravo na site ! Imam edno prasanje sto moze da se pie za sezonski alergii na polen . izminative godini piev loratadin ama sega sum bremena doktorot mi rece deka e podobro ako mozam da izdrzam no eve veke dve nedelo non stop kivam mi tece nostot ocite mi solzat. se plasam deka so kivanjeto go voznemiruvam bebushot. 17 ta nedela sum. pisete pozdrav.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
21.5.2013 10:34:51   
Melanija RR
Со кивање не го вознемируваш бебушот но ако неможеш да функционираш оди на матичен па на специјалист.Така е најдобро и најсигурно ќе ти каже дали смееш нешто да земаш или не

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
2.6.2013 13:23:33   
jarec07
Здраво бидејќи не најдов тема за моево прашање решив овде да го поставам,вака одеднаш ми се сврте во глава и од нерамнотежа се удрив во десната слабина не почувствував болка.Дали може да му се случи нешто на моето бебче? Инаку сум бремена 4ипол месеци.
Поздрав

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
2.5.2014 17:29:03   
Melanija RR
25.8.2009 14:29:52

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sara

Дали во текот на бременоста имавте потреба да пиете лекарства?
Мене во последните неколку месеци леукоцитите ми се покачени 16-17 и сега незнам колку е нормална и честа таа појава, но мојот д-р ми даде да пијам Амоксиклав бидејќи тоа укажувало на некаква инфекција.
Колку е страшно пред самиот пораѓај да се пие антибиотик, да не има некои несакани дејства по бебето?


ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

jas mislam deka treba da se ispita kade e infekcijata
(ako ja  ima) i togas so soodveten antibiotik da se tretira.
kakvi brisevi imas praveno?


a licno ne sum piele nisto vo bremenosta, osven mamavit.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jarec07)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
2.5.2014 17:33:02   
Melanija RR
2.5.2014 13:05:34

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

zdravo na site jas vleguvam vo 35 nedela i sakav da ve prasam deneska na krvna slika mi p;okaza visoko CRP 12 i maticnata mi dade ni dve ni tri amoksiklav ve molam malku sum isplasena dali nekoja vo bremenost imate koristeno tolku jak antibiotik? Ve molam odgovorete mi


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?