|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
2.5.2014 18:21:55   
kapina
Sestra mi piese amoksiklav vo bremenosta ginekologot I gi dade mozat da se pijat

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
21.5.2014 13:32:09   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: MMM27

Имам проблеми со вкочанет грб и врат, не можам ни да седам ни да спијам user posted image Не знам дали смеам да се напијам аналгин или парацетамол? Некако ми е незгодно да му се јавувам на докторот за вакво прашање, па ако прашала некоја од вас, ве молам да сподели.

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

MMM27, јас пиев парацетамол кога бев 7ма недела, ама поради прејака настинка, и тоа само 3 дена по едно дневно, додека малку не се оправив. Ако ти имаш мака со вкочанетост, обиди се прво со масажа да се среди, мене тоа секогаш ми помага. Аналгин половинка пијам само при неподнослива главоболка, кога не ми помага ни масажа, ни вода пиење, а тоа се случило до сега 2-3 пати ( а сум веќе 24та недела).

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mamita30

МММ27 Јас и пред да останам бремена имав проблем со грбот, односно со кичмата, но ете ја контролирам тежината, избегнувам слатко, газирано, леб. Сега сум крај на 23 недела и досега неколку пати имам осетено силна болка во пределот на грбот и кичмата и се мачкам со коњска маст, ја има скоро во сите аптеки и воопшто не е скапа, дури и ја користам за болки во нозете и мускулите, па и глава кога ме боли знам понекогаш да се измасирам благо на челото, мене многу ме релаксира.(тоа е како ментол гел и нетреба многу да се масира, само да се втрие)

ИЗВОРНА ПОРАКА: MMM27

Фала на советите, ќе пробам и со тоа. Јас се мачкав со ментол викс мислам се вика, ама ќе купам и од таа.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
22.5.2014 13:47:36   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Karma

здраво рингерајќи,
ве молам за консултација, сега сум 18та недела близначка бременост па малку настинав, носот ми е затнат па се прашував дали смеам да користам Aquamaris морска сол за нос? Сметам дека не би требало да биде проблем ама ај пак за посигурно user posted image
благодарам многу



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
14.10.2014 12:24:57   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

dali nekoj imal iskustvo so piene apcinja za epilepsija vo tek na bremenost? moja bliska licnost dve godini e na terapija Lamal protiv epilepticni napadi i se plasi da zabremeni zatoa sto nekolku doktori i velea deka ke mora da gi prekine lekovite zasto bile stetni za bebeto, a megutoa mnogu doktori i rekoa deka ne smee da gi prekine i deka se bezbedni.
sega ne znae kogo da slusa, mislenjata se podeleni.

Mnogu bi mi znacelo dokolku nekoj spodeli iskustvo so primanje vakva terapija pred za vreme i po bremenost.

Vi blagodaram odnapred.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
14.10.2014 14:22:05   
Палешка РР
Da, sestra mi ima epilepsija i piese Tegretol vo bremenost. Bremenosta i ja vodea ginekolog i nevrolog. Ginekologot go pocituvase mislenjeto na nevrologot i sestra mi piese cela bremenost Tegretol. Vo tek na bremenost imase samo eden napad na pocetokot, bidejki koga doznala deka e bremena samoinicijativno ja prekinala terapijata. Potoa piese i fala Bogu vnuka mi se rodi zdrava i prava bez nikakvi anomalii.
Ima samo hiperaktivnost i seuste ponerazbirlivo zboruva, no toa mozebi nema povrzanost so terapijata.
Jas bi soveruvala da se pobara mislenje osven og ginekolog i od nevrolog.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Дали е безбедно земањето лекови во тек на...
8.1.2015 14:47:07   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: sandica

zanski sto pravite so nastinkive??? jas sum 12 nedela i sum cela zatnata. stavam samo kapki operil zosto nemozam da disam neli ama maticnata(opstata dr.) me iskara mnoooogu. sum trebala samo soleni rastvori nikako ne sum smeela kapki. ama jas ko sto se sekavam vo prvata bremenost isto mi bese pocetokot zimno vreme i isto stavav operil. dali imate nekoe iskustvo???

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Ne lekovi sega nesmees da zemas bez sovet od ginekolog jas po embriotransferot sega imav uzasna glavobolka i maticniot gin bez sovet so mene ne smees da pies nisto ni obicen analgin nisto vo pravo bila maticnata sto te iskarala

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandica

Kapina abe.ima goooolema razlika megu analgin (so sistemsko dejstvo) i operil kapki za nos(so lokalno dejstvo). Razlikata e ogromna za analgin uopste ne pravam muabet znam deka vo prvo tromesecje nikako nesmees. Ona sto mene mi e cudno e sto istata dr. Koga na samiot pocetok(uste nemav potvrdena bremenost ama jas si znaev deka sum trudna) i imav vospalenie na sinusot kako sto imam i sega mi kaza da ne pijam nelu nisto tuku samo so lokalno dejstvo operil sprej so razredena ampula gentamicin. I sega ne smeelo operil???? Dr. Sto me poragase mi rece izbegavaj kolku mozes do 16 nedela ama ednas na den ako ti e tolku tesko ne e strasno.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana

Sandica јас мислам дека не е штетно докторите така викаат за сите лекови но кога мора лек даваат зашто подобро да се излечи отколку да се искомплицира.И тоа дали штети или не било кој лек никој не знае за да се утврди дали е штетно или не треба да се испита а мезнам која трудница ке дозволи да биде заморче

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

e toa daama najubavo prvo sovet od lekar. pa posle da se pie bilo kakov lek za ako ne daj boze se sluci nesto sto nikoj ne go posakuva da ne ni bide sube da ne e od lekot

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Jas nemam iskustvo so ova no moja drugarka koja isto e trudna bese mnogu zatnata i nikako ne i dozvolija nikakvi kapki da stava osven solena voda.taka da rasprasaj se ubavo.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Sandica ако си затната пробај да си направиш сама инхалации дома, по 2-3пати на ден, мене многу ми помага. За капки незнам, ама сега докторите се забрануваат, претходната недела се укочив цела и прашав дали смејам да се мачкам со некоја маст како волтарен, наклофен итн. Докторот ми кажа никако само со природни креми, затоа што се може да влијае на бебето.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Веќе откога си ставила Оперил излишен ни е муабетов инаку се слагам, не дека е баш безбедно сенешто. Можеби подобро да си зела Бенил за бебиња, ама не знам ни тоа дали е дозволено. И јас кога настинав се затнав скроз, па си чекав да помине, и тоа е тоа. Инхалации секогаш помагаат, јасно. За наредно нешто секако прашај гинеколог.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 8.1.2015 14:49:15 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 56
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?