|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Разговор со стомачето...
4.10.2009 15:10:51   
Палешка РР
Познато е дека воспоставувањето на врската меѓу мајката и бебето е додека тоа се наоѓа во стомакот. Пренесувањето на љубов, емоции, пуштањето на музика, па дури и разговор се случува преку стомакот.
Многу често трудницата си го гали стомачето и му зборува, пренесувајќи му на бебето на тој начин колку го сакаuser posted image
Идејата за темава ја добив од син ми кој вчера за прв пат и се обрати на неродената сестричка, доближувајќи се до мојот стомак и говорејќи и.

Дали зборувате со своето стомаче? user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Разговор со стомачето...
4.10.2009 15:37:42   
mami
ах колку само си зборев со стомачето..мислам дека прв пат почнав кога прокрварев нокта на свадбата...цела вечер му зборував колку го сакам и колку сакам да порасне големо и да го видам, да го галам, да си играме, после тоа секој ден, во секој слободен миг си зборував со него...а и другарките моиuser posted image user posted image user posted image user posted image сите му правеа муабет и да видите, на тие кои му зборуваа додека бев бремена сега многу поинаку реагира отколку на другитеuser posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Разговор со стомачето...
4.10.2009 15:48:54   
Сани
Скоро цело време му зборувам на стомачето и јас и мојот сопруг и многу често доколку претходно клоцка многу кога ќе го осети татко и се смирува, на мене не реагира така дури и ако го галам стомачето ме клоцка како да сака да си игра user posted image .
На класична музика е многу смирена и многу често и пуштам да слуша

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Разговор со стомачето...
4.10.2009 16:32:48   
niki
Ех, што убава тема, ме потсети на едни убави времиња. Не сум му зборувала многу, ама постојано го галев и гушкав и си играв со него.....

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Сани)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Разговор со стомачето...
6.10.2009 10:07:14   
Палешка РР
Откако Марио и шепна на принцезава "Тепај ја дадо мама, ништо не ме слуша", не е престаната. Си го слуша милото и братче user posted image  user posted image
Затоа пазете што разговарате со вашето стомаче user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Разговор со стомачето...
9.10.2009 12:49:33   
Весна
Ихааааа, постојано му зборувам на мешљачето. Додека да моите по дома ме навикнат, само се чудеа и ме гледаа како да не сум со сите. Јас уште од самиот почеток си и’ зборувам. И дека ми беше бајаги ниско, ќе ја ставев раката повисоко, некаде над папокот и и’ викав: ајде Јана дојди погоре да се мазиме и поубаво да го чуеш срцето на мама. И не знам дали тоа имаше некаква врска ама еве сега си е повисоко поставена, таман. user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Разговор со стомачето...
9.10.2009 12:51:26   
Весна
А знаете некоја мед. сестра во Систина, на другарка ми и’ кажала да не го држи и мази мешето зашто можела да предизвика предвремено да се породи user posted image  user posted image  user posted image Ееее сенешто по светов!

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Разговор со стомачето...
9.10.2009 13:25:33   
cevlice
Моето убаво стомаче си го галам највеке пред спиене. Некогаш се зезам
ајде на мама ти да икажеш колку ке бидеш паметно и убаво дете....
и си викам ако ме клоцне ми потврдува ДА ако кути ништо.
Конкретно за вчера,толку бев напната и нервозна и само си плачев
и цела нок го чуствував нон стоп се вртеше и клоцаше. Иначе немам спиено
вопшто а сигурна сум дека и моето малечко срце
Дали кога вие мои мами сте нервозни вашето бебе е по активно?

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Разговор со стомачето...
9.10.2009 13:28:27   
mami
аууу јас какви стресови доживував во бременоста и не да ме клоцаше..не се смируваше по цели денови...и кај нервозна, кај уште и ребра ме болеа од што клоцашеuser posted image

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Разговор со стомачето...
9.10.2009 13:30:57   
profesorica
Мм стално разговареше со моето стомаче а и јас му пеев секој ден а инаку за клоцање многу ме клоцаче Дамјан user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Разговор со стомачето...
9.10.2009 15:46:55   
alex_mo
 Ретко му зборувам на стомачето,ама постојано си го галам и чепкам да видам каде е скриена малата кукличке,а некогаш не ме дочекува,самата ми се јавува.А пак татко и и батко и незнаете како само и зборуваат,како да е веке родена.Постојано ме галат и и зборуваа,веке и име и смислија и на име ја викаат.Многу се разнежнувам и посебни ми се тие мигови.Мисам дека немав баш овакви со првата бременост.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Разговор со стомачето...
9.10.2009 16:22:48   
Maca25
Јас многу често му зборував на стомачето, најчесто кога бев сама дома и тогаш пуштав убава музика и го ставав слушалкуте на стомак за Нина да слуша. Оооо се разнежнив сега.user posted image
Мм кога ќе се вратеше од работа знам стално ми го бакнуваше мешето и го поздравуваше бебето.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Разговор со стомачето...
9.10.2009 16:23:33   
Еца
ехе да ме гледаше некој од страна ќе си рекол оваа не е со сите. Најубавите моменти во бременсота, разговорот со стомачето! user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Разговор со стомачето...
9.10.2009 16:25:46   
Maca25
Стварно се најубави моменти од бременоста.

Нина многу клоцаше, немирна беше во стомак како што е и сега, ама најмногу мрдаше некаде после полноќ и јас и мм во тој период бевме најраздвижени низ дома.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Разговор со стомачето...
22.11.2009 19:14:53   
Весна
Ооо, мислам дека ќе ми недостига мешето за извесно време. :(
Вчера ќе се потепавме со мм кој да ја мази, оти рачето или ножето го креваше јасно нагоре и ја пипкавме, па сенешто и брборевме.
Ах, какви се тоа посебни моменти. user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Разговор со стомачето...
23.11.2009 15:14:43   
alex_mo
  И јас исто мислам.Синоќа ми вика ММ кога ќе се породиш како ќе те галам по мешето ќе биде по малку чудно,а јас му викам дека многу ќе ми недостастува.Сега ми попречува во секојдневните обврски ама верувам дека ке ми фали и ке ми предизвика носталгија,бидејќи ова ми е втора и мислам последна бременост ,па нема да го доживеам истото чувство пак...

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Разговор со стомачето...
25.11.2009 13:02:09   
Палешка РР
Да и јас знам дека ќе ми недостига.
Но доаѓа уште поубав период, па нема да мислиме на стомачето туку на бебето.
А тато ќе мора во раце да ја заспива, а не како сега со допир, хехе user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Разговор со стомачето...
10.12.2009 17:37:44   
ananikol
Go mazam,galam, mu "tepam" mu zboruvam a isto i mm na vecer posebno koga ke si legnime saka da si go gali i baknuva meseto,denski i ne go ostavam tolku mnogu bidejki saka na golo da gali ne preku obleka.
Prekrasni momenti,uzivam a se nadevam i user posted image vo naseto galenje.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Разговор со стомачето...
10.12.2009 17:42:29   
pacuvce
Draga ananikol,prosti no jas ne sum vo tek...Do kade si so bremenosta???Uste kolku???

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Разговор со стомачето...
10.12.2009 17:48:58   
ananikol
Pacuvce, vo 18 nedela sum user posted image user posted image user posted image a termionot e vo maj user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Разговор со стомачето...
10.12.2009 17:51:51   
pacuvce
Ke cekame zaedno so tebe,draga ananikoluser posted image ...A koga ke ni kazes,ke si pravime zurkauser posted image user posted image user posted image ...Ti posakuvam lesna i ubava bremenost...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Разговор со стомачето...
10.12.2009 18:12:52   
Еца
леле читајќи ја повторно темата се разнежнив. Дефинитивно најубавите моменти од бременоста, разговорот со стомачето. Нешто што не се опишува со зборовиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Разговор со стомачето...
10.12.2009 19:36:35   
ripce
ритуалот на разговор со стомачето ни беше предвиден за пред спиење... некако преку ден сите си бевме со своите обврски, а пред спиење ќе си легневме со мм, ќе почневме да кроиме некои планови, а тоа од стомачето ќе се јавеше со знак на негодување или одобрување, кое ние самите си го препознававме user posted image user posted image user posted image Вака кога ќе си помислам, јас преку денот ретко го чувстував мрдањето на бебушот, ама околу 22 часот кога ќе почнеше да мрда... надокнадуваше за цел ден. Мислата ми беше дека истиот тој период од денот сега син ми е најактивен, скока, вика... ќе ја потроши целта енергија и после на спиење. 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Разговор со стомачето...
10.12.2009 20:33:35   
Bibi_S
lele pa jas sum isto so ananikol vo 18 nedela. moze zaedno ke se pogodime vo bolnica. user posted image jas i mm celo vreme mu zboruvame na bebeto, jas da bide ubav i pameten na mama, toj ubav i pameten na tato i ke se raskarame na krajotuser posted image bebeto kojznae so si vika, so kakvi ke si imam rabotauser posted image . a mu pustame i muzika, mu peeme, mnogu ubavi momenti 

_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Разговор со стомачето...
11.12.2009 8:18:17   
mami
ах..вака кога читам, ми фали стомачето..по цел ден со него муабети, галење, музика..се си имаме поминатоuser posted image

(Одговор на членот Bibi_S)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?