|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.4.2011 13:19:42   
arijana
dali plod od 6-g.n so crl-4.2mm, so srceva akcija,zeludnicka kesa, moze da bide plod od 10-dena ili toj plod e postar od 10dena.Koga za prv pat posle koj den se javuva srcevata akcija od zacnuvanjeto

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.4.2011 15:34:37   
bombica
Plod ( t.e gestsciski sakus) od 6 g,n treba da odgovara na 6 g.n +/- nekolku dena.Vo bremenosta se se racuna po posledna menstruacija a ne po den na zacnuvanje.Srceva akcija najcesto se javuva 7-8 g.n

(Одговор на членот arijana)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.4.2011 16:22:05   
vanessa30
Mamicki, eve eden link kade mozete da pravite presmetki i kade ime tabela na referentni vrednosti za AC, CRL, FL,CRL (od -do ) vo zavisnost od gestaciskata nedela na plodot.
Na pr. za 16 nedela dolzina na femur FL e 22mm+-4mm,BPD e 36mm+-5mm itn

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.4.2011 0:33:14   
arijana
kako sto prebarav po net najdov deka bremenosta s eodreduva potocno po ultrazvuk poprecizno otkolku po prviot den od posledna
zaso sekoj nema vtorata nedela ovulacija,kako primer kaj mene izlaga od posledna da sum 7 nedela a od uzv-6g.n po merki po sve
sto znaci mojata ovulacija ebila vo tretata nedela ....primer sporedba
6g.n-4 nedeli bremenost
5g.n-3 nedeli bremena...ili sum greska nesto aj pisete vase misljenje

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.4.2011 8:54:55   
mamicki
Kaj mene prvite 15 nedeli i UZV i posledna menstruacija pokazuvaa do den ista vrednost. Potoa pocna da pokazuva UZV deka bebeto e zacnato 12-3 dena porano, demek izleguva pred poslednata menstruacija, sto e nevozmozno, ama maliot si e napreden, i jas i mazot mi sme visoki lugje, nema belki bebeto gluvcence da bideuser posted image

(Одговор на членот arijana)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.4.2011 18:27:22   
bombica
Nikoj so sigurnost nemoze da znae koga e zacnato bebeto zatoa se racuna po posledna menstruacija.I kaj IVF kaj sto se znae tocen den na transfer pak se racuna bremenosta po posledna menst.Kaj mene do 12 nedela plodot bese 1 nedela nazad posle toa odese tocno do den za da poslednive 2 kontroli e ponapred za skoro 2 ned.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Детали од УЗВ преглед
24.11.2011 16:56:23   
Maja Ikonomova
Здраво,
Прв пат сум на форумов, веројатно ја погодив темава. Мегутоа дали има некој д ами казе од негово искуство за мојава ситуација. јас сум 32недела и  дена. денска бев на преглед каде ми установија 2-3степен на зрелост на преден зид на плацента. Ми објасни гинекологот што тоа значи, мегутоа мислев некој од искуство да не ма несто да ми каже. Мегудругото пред 3 недели ме заджаа во болница 3 дена бидејки имав болк, и стеганја како контракции (иако немав на ЦТГ), болки имам учтр само додека стојам и пешачам, така да ми рекоа да лежам и да "гледам " да дочекам 34-36 недела. Мене ме интересира дали е многу страшно тоа зреење на постелка.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Детали од УЗВ преглед
24.11.2011 17:02:49   
arh_diz
Dobredojde Maja na RR
Dali pravese ispituvanja na d Dimer i hemostaza ( obicno oni se edni od pricinite za prerano zreenje na postelkata)



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maja Ikonomova)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Детали од УЗВ преглед
25.11.2011 13:33:56   
Ikana
Eve sega go gledav ehoto od pred 2 nedeli tocno, znaci koga vleguvav vo 32, odnosno, 31 gn i 1 den....merkite za HL odgovaraat na 32 gn +4 dena i vika deka EDD (terminot za poragjaj) e so 82, 9% na 4 januar...ima ova smisla?

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Детали од УЗВ преглед
18.3.2012 20:48:07   
mandolina
Здраво на сите
Јас сум во 23 недела и вчера бев на 4д ехо скрининг и докторката ми рече дека мозокот на фетусот му бил развиен за 21 недела односно дека за 2 недели е помал и вредноста му била на долна граница. Премногу се исплашив и ќе ве замолам ако има некој сличен случај да ми пише.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.4.2012 10:22:17   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Бидејќи денес ги добив првите димензии и промерки на user posted image , се потрудив да дознаам што значат кратенките.

LMP - датум на последна менструација
GA - гестациска недела
EDD - термин за породување

EFW - тежина на плодот
FM - присутни движења на плодот
BPD - промер на главата меѓу слепоочниците
HC - обем на главата
AC - обем на абдоменот
FL - должина на `рбетот

Се надевам дека и вам ќе ви бидат од корист user posted image



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mandolina)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Детали од УЗВ преглед
18.4.2012 20:17:50   
eni
Mamicki jas imam edno prasanje. Bev na 4d i doktorkata mi kaza deka pielonot na levoto bubreze na bebeto e malku pogolemo bese okolu 7 mm. Demek nisto strasno, najcesto samo si se vrakalo vo normala, ama sepak mi e nekako strav, pa me interesira dali nekoja od vas imala slicen problem i dali stvarno si se povratilo kako so treba?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Детали од УЗВ преглед
26.5.2012 12:18:06   
Veronika 78
Do site user posted image da se bodrime edna so druga i so gospod napred oti mislam deka doktorive ke kazat nesto sto moze i ne e nisto strasno ama nie go dozivuvame kako takvo( sto e i normalno) bidejki nasevo e stvarno drugo stanje a i ne sme doktori za da znaeme sto i kako trebauser posted image plus na seto toa i ne smees da kazes ili da prasas za nesto sto si procital oti suetite im se mn golemiuser posted image
cuvajte se i uzivajte vo bremenosta

(Одговор на членот eni)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Детали од УЗВ преглед
11.6.2012 1:25:14   
majka na tri deca
zosto podolgo vreme nikoj ne pisuva na forumov? Ajde malku poaktivni bidete mladi majki ringerajkiuser posted image

(Одговор на членот Veronika 78)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Детали од УЗВ преглед
11.6.2012 18:29:58   
JanaMarija
I jas sakam druzba, ama nekoi temi voopsto ne se aktivni podolgo vreme. Kako i da e na nasiot posleden pregled ni kazaa deka se e vo red: gledavme razvoj na srce, mozok,bubrezi-se. Prasuvav za na odmor i mi rece deka moze da se banjam, no ako vidam deka epten e valkana vodata da ne vleguvam, bez razlika dali e more ili ezero i se zacudiv deka mi dozvoli da se banjam vo ohridsko.

Imate li vie nekakvo iskustvo so odmorite vo bremenosta?



_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Детали од УЗВ преглед
12.6.2012 10:24:23   
stela
JanaMarija dokolku e se vo red i doktorkata ti dozvolila slobodno da si se banjas, i vo ohridsko e dobro za cirkulacija:). Jas so prethodnata bremenost si se banjav vo ohridsko i mi bese poubavo otkolku na more, zasto ne sakam mnogu zestini, a i ohridsko ne e do tolku ladno kako porano sto bilo. Uzivaj i slobodno plivaj si, mmm si zamisluvam uzivancija mi beseuser posted image

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Детали од УЗВ преглед
6.8.2012 12:51:06   
majka na tri deca
Lele i ovaa tema voopsto ne e aktivna , pa zarem nikoj neodi na ultrazvuk pa da spodeli iskustva so ostanatite trudnici.Vo posleno vreme skoro site temi na RR slabo se aktivni neznam zosto e toa taka .Dali nemate vreme ili ne Vi se pisuva a, idni mamickiuser posted image ?Ajde neka zazivee RR povtorno neka prodolzi druzbata mnogu e poubavo i polesno koga ke ja spodelis radosta pa t tagata so drug i koga ke razmenis mislenja.Lele ama Ve iskarav ama pak za Vase dobro milickiuser posted image

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Детали од УЗВ преглед
6.8.2012 13:39:00   
Regina
Prethodnata nedela bev na 4d eho, fala bogu se e vo red so maleckata, duri i malku poveke e napredna, mi go pomestija terminot ponapred. Maticniot mi go kaza 7 dekemvri, a ovde mi go pomestija na 2 dekemvri. Pa ke videme kako ke bide.

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Детали од УЗВ преглед
8.8.2012 14:36:04   
Calisto
Zdravo RR user posted image user posted image

Da ve pozdravam site i da vi posakam so lesno da gi pominuvate zestinive.
23 nedela sum pred nedela ipol bev na skrining, se pomina vo najdobar red 30 min traese pregledot na klinika i generalno sum zadovolna od tertmanot, osven sto se ceka dosta vreme, koga veke se zakazuva mozat da preciziraat i vreme za da ne se ceka, a ne koj kako stigne eve vi brojce cekajte red. Kako i da e site vredonsti se normalni za vozrasta i sega si klockame po stomaceto na mama user posted image user posted image user posted image user posted image
Dali nekoj znae sto sledi za ispituvanje posle skriningot znaci po 23-24 nedela?


(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.8.2012 22:14:21   
majka na tri deca
Odamna nikoj ne pisal tuka pa eve jas da prasam za edna moja bliska rodnina. Denes bese na eho i e 35.6 gn. i i rekoa deka se e super a bebeto tezi 3200gr. Neli e toa golemko za gn. neznam a doktorkata i rekla masala super si e bebuskata krupnicka ke vidime kako ke odi raganjeto , so glavceto e nadolu svrteno, a so prvoto bese carski no bese karlicno postaveno.user posted image So sreka so lesno user posted image user posted image

(Одговор на членот Calisto)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Детали од УЗВ преглед
31.8.2012 11:39:01   
Mammi
Јас сум 35 недела, а кога бев на преглед пред недела и пол ми рекоа дека скоро 3 килца бил бебуш и дека се тоа е нормално. Некои бебиња рамномерно растат, некои наеднаш ќе стават па малкуцка ќе стагнираат, па пак, кај секого е различно. Само да си е здраво и живо друго ништо не е важно. Нека и е со лес и со убаво.

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Детали од УЗВ преглед
31.8.2012 13:24:37   
Фиданче
D-rite nemozat tochno da odredat tezina, toa e pretpostavka spored merenjata so +450, -450gr sto i ne e bas malku.I sekako od iskustvoto na d-rot. Na drugarka mi so vtoroto na klinika i vikaa celo vreme pomalo e bebeto,1nedela pred termini rekoa isto deka e okolu 2900najmnogu , a na poragjaj koga ja videle i rekle ili e krupno ili se 2 :) Pa bebeto se rodi 3620, carski . Taka da , tocno bas i ne pogaat sekogash :)

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Детали од УЗВ преглед
31.8.2012 14:08:38   
JanaMarija
Nie bevme vcera na pregled i bebuska si e 2.300 gr. a jas sum od denes vo 34-ta nedela. Srcenceto i cukase kako na zajce, a i go slusnavme i protokot od papocnata vrvca i se si e vo red, osven sto postelkata mi stareela, duri i pobrzo od minatiot pregled od pred 3 nedeli.

Sega pak treba da kisnam na transfuziologija da mi merat pak didimeriuser posted image Minatiot pat bea normalni, a pak postelkava stareeuser posted image user posted image user posted image

Da ne ima nekoja od vas iskustvo so ova?

Inaku si uzivame po doma i se spremame

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2012 12:43:43   
gorda2
Do pred eden mesec, bebeto beshe sitno, no napreduvashe kako treba, a na pregledot pred 10-tina dena mi rekoa deka bilo premnogu sitno, deka imam pomalku plodova voda i deka moze kje napravi 3kg pred da se rodi! Zaostanuva so razvojot malku, najverojatno zaradi manjakot plodova voda user posted image  Na specijalisticki pregled nedelava mi go potvrdija istoto, bebeto e mnooogu sitno, a pred kraj sum so bremenost.... Sto kje da beshe ova? user posted image

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2012 15:20:32   
Фиданче
Na drugarka mi mnooogu rano pochna da i staree postelkata i nejze celo vreme ja merea i vikaat porano moze ke ja poragaa, deka ona carski i pak na terminot ja porodija :) Ne e tolku strashno. Aj ko ke ja prasam pa ke ti pisam .

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?