|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детали од УЗВ преглед
28.12.2010 14:39:05   
Elce
Heba dali primas nesto za cirkulacija na krvta,Aspirin ili Clexane,jas primav od 9-14 nedela Aspirin 100 mg,a 14 i 15 nedela Clexane,vcera mi gi prekina D-r Koco Dimitrovski,a drugata doktorka mi prepisa 30 Clexani.Dali imas ispituvano Afa,protein S na transfuziologija?Doktorot mi rece deka rezultatite ne mi bile losi i deka najvazno e da napravam doppler na papocna vrvca vo 20 nedela.Pozdrav

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Детали од УЗВ преглед
28.12.2010 14:43:08   
arh_diz
Elce jas primav Kleksan no cudno mi e kako taka ti prepisale 30 a nemas praveno dopler.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Детали од УЗВ преглед
29.12.2010 15:35:26   
Bubba
Ете бев на контрола денес. Докторот ми рече дека плодот има тахикардија :( :( Мене пулсот повисок, ама ништо не ми препиша лекови, а испитав хормони и во ред беа. ИМа некој вакво искуство? Што значи тоа дека има тахикардија???

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Детали од УЗВ преглед
29.12.2010 15:52:52   
Calypso
А ти кажа ли колку отчукувања на срцето има во минута? Нормално е да има поголем број отчукувања (120-130) отколку кај возрасен човек, па сега гинекологот да не го знае тоа, малку е чудно, па да го помешал со тахикардија. А да не си имала ти забрзан пулс од страв (мене притисокот ми се покачува кога одам на било каков лекар, од страв), па гинекологот да помешал нешто?! user posted image иако ми е малку веројатно тоа user posted image

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Детали од УЗВ преглед
29.12.2010 17:19:35   
Bubba
Ми кажа Калипсо, 15о и нешто . Што можам да превземам да ми се намали, ако од тоа зависи тахикардијата на user posted image ? Бидејќи докторот кога виде хормоните, од штитна жлезда дека се во ред, не ми препиша ништо...
И уште нешто, на обично ехо, 2д, ќе забележеше доктрот ако имаше помалку плодова вода? Докторот е инаку експерт, во тоа не се сомневам , имам 100% доверба во него. Недела, две цело време како водени гаќите ми се, некогаш има жолтеникава боја, а некогаш никаква, проѕирна и не е густа...user posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Детали од УЗВ преглед
29.12.2010 17:34:23   
arh_diz
Buba izvadi si brisevi vida da ne imas nekoja bakterija.Jas obicno koga odev na eho mnogu bez vozbudena no nikogas ne se odrazilo toa na bebeto a 150 mislam deka e normalno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Детали од УЗВ преглед
29.12.2010 19:50:31   
heba
koristam aspirin bidejki jas imam problem so slaba cirkulacija minatiot pat ne piev i taka se kaev posle nemashe nikakva cirkulacij ai prestana srceto sega pijam se shto mi dadoa a clexan dva pati kje mi napisheshe dr recept za da primam 10 kom pa kje ja frleshe receptata sega za sega ne primam se nadevem  nema da treba pokasno ama i da gi dadat i niv kje gi primam

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Детали од УЗВ преглед
29.12.2010 19:54:05   
heba
i zaboraviv -  nemam ispituvano alfa ne ni znam shto e ama kje prasham od shto citam na forumov mn me sekira cirkulacijata, i doktorot mi reche posle 4d ehoto pred edna nedela da gi prekinam i aspirinot i utrogestanot ama mene mi e stav sosema da gi isklucham pa sama eve reshiv utrogestan samo navecher da stavam a da pijam aspirin sekoj vtor den. i denes inaku tolku krv mi isteche od nosov....

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.12.2010 21:08:19   
Bubba
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Buba izvadi si brisevi vida da ne imas nekoja bakterija.Jas obicno koga odev na eho mnogu bez vozbudena no nikogas ne se odrazilo toa na bebeto a 150 mislam deka e normalno


sega brzo vtor pat vadev brisevi, pak bea negativni, a vo knishkata sega vidov deka srcenceto otcukuvalo 165 ...stvarno ne znam sto treba da se prevzeme za da se regulira :(
ako nekoj slucajno razberete, pishete user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Детали од УЗВ преглед
31.12.2010 15:26:43   
omorfo89
Eve video od mojata kerkicka vo stomaceto user posted image

http://www.youtube.com/watch?v=-oy4UGXzTuY&feature=player_profilepage

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.1.2011 15:44:44   
heba
auuu kakvo e srce ubavo stvarno se smee!! :)))

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Детали од УЗВ преглед
6.1.2011 13:33:21   
jana81
eve i jas prv pat vcera bev na eho od tri vrateni edno embrionce se fatilo ja vidov tockata 7 mm (sto bi rekol dr trudnocata) sledno eho mi zakaza za tri nedeli pozzz

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Детали од УЗВ преглед
6.1.2011 13:42:17   
iki82
bravo jana81, cestitki,najubav poklon za praznikot :)

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Детали од УЗВ преглед
12.1.2011 15:44:02   
prettygirl
user posted image nie denes se vidovme so bebusot na 4d lele kolku e malo ama i besno doktorot se iznasmea zosto epten pretase so nodzinjata, izgleda ke bidi zverce kako tatko mu, a najverojatno e zensko :)

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.1.2011 8:42:33   
Tanjicka
prettygirl, a koja nedela si, i jas treba na krajot na mesecot da odam na 4d, kade bese , kaj tvojot maticen i kolku kostase?

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.1.2011 12:48:24   
prettygirl
tanjicka jas sum 15ta nedela i na privatno odam plativ 2000 den sega narednoto 4d po 2 meseci mi rece ginekologot.Ti koja nedela si?

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.1.2011 13:56:27   
Tanjicka
sega sum 15 nedeli i 5 dena, a treba da odam na 28 na kontorla i togas ke bidam 17 nedeli i 6 dena.ova mi e vtoro dete, so prvoto vo 2009 ne pravev 4D, zasto doktorov mi rece nema potreba se e ok, a sega i on nabavil 4d, pa ke pravam.Kazi mi togas ke mi kaze pol neli? mnogu sum nestrpliva, prvoto mi e masko, ali sega epten sum zagreana za devojce.kazi nekoi simptomi na tebe, koi ukazuvaat na devojce, da vidam dali i jas gi imam user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.1.2011 13:19:19   
prettygirl
da ti kazam pravo od tolkava zelba sto imam za zensko mozi od toa e neznam user posted image epten mnogu sakam zensko.Mene mi rece deka e zensko ama ne e uste sigurno mi vika ke vidime drugiot pat da ne se izbrukame predvremeuser posted image a i tebe bi trebalo da ti kazi iako mozno e da ne se gleda bas ubavo.Inace interesno e i toa sho pred nekoe vreme na zolva mi edna zena i gledala na kafe i i rekla ke imas mnogu ubava vnuka a jas uste tolku se izraduvavuser posted image user posted image .Mene ova mi e prvo, ti posakuvam da ti se ispolni zelbata za zensko i pisi obavezno da kazis sto ke ti reci doktorot pozz

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.1.2011 15:47:10   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Ете бев на контрола денес. Докторот ми рече дека плодот има тахикардија :( :( Мене пулсот повисок, ама ништо не ми препиша лекови, а испитав хормони и во ред беа. ИМа некој вакво искуство? Што значи тоа дека има тахикардија???

Mene itno me operiraa poradi tahikardija na bebeto. Imase 220 otcukuvanja. Mi davaa dva pati apaurin inekcija. Mislea deka ke se smiri ili deka e od mene. Ama mojot pritisok bese nizok!!

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.1.2011 13:12:57   
Bubba
Те оперираа? Каква операција? Моево има 165 очукувања, ама докторот го прашав дали е многу страшно, рече не.
Дали и нешто друго испитуваше ти? Хормони, тироидна, било што,зошто беше итна операцијата. Уф те молам одговори ми побрзо :(

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.1.2011 17:38:48   
lilicka
Девојки за неколку недели треба да правам 3Д-4Д незнам каде да правам.....некоја препорака?!user posted image

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Детали од УЗВ преглед
18.1.2011 8:28:07   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Те оперираа? Каква операција? Моево има 165 очукувања, ама докторот го прашав дали е многу страшно, рече не.
Дали и нешто друго испитуваше ти? Хормони, тироидна, било што,зошто беше итна операцијата. Уф те молам одговори ми побрзо :(


Не се плаши. 120 - 180 се сосема во ред. Над тоа не чини. На моето му беа 220 , не се смируваа. Тоа значеше дека детето се гуши. Прво иде тахикардија, па после паѓаат тоновите , брадикардија и не чини. Ме примија на набљудување 2 дена дали ке се смири. Меѓутоа истото се повтори во рок од 24 часа и со царски рез го извадија. Здраво право сосема во ред. Други работи не испитував зашто сосема бев здрава, ниту имав висок притисок. Истото ми се случи и со првото дете во Чаир, само таму ја утнаа работата и чекаа, па почнаа да му паѓаат тоновите, да се гуши. И наместо под итно да го извадат, како на клиника, ме ставија на провокации и два дена нејадена и жедна го измалтретираа детето, па се роди со низок апгар.

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Детали од УЗВ преглед
18.1.2011 8:58:15   
Bubba
Анедеспо баш ми е мило што прочитав дека е живо и здраво. Не дај Боже да треба и кај емне истото, мислам дека е рано. Седум и пол месеци сум, како би се одразило на бебето не знам. Засега се надевам да не се зголемува отчукувањето над нормалното. Инаку тие 165 отчук. ми беа утврдени пред три недели. За една недела сум пак на контрола, па ќе видиме. 

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Детали од УЗВ преглед
24.1.2011 17:56:53   
AUMAMA
Zdravo devojki, moze li nekoja da mi kaze kade pravela 4D eho i kolku e cenata?Pozdravuser posted image

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Детали од УЗВ преглед
24.1.2011 18:20:14   
Beatris
Здраво АУМАМА! Јас сум била на 4д скрининг и во Систина и во ГАК и на матичен user posted image  Во Систина е 3000 ден, во ГАК е 150 ден. со плаво картонче, а кај матичната 500 ден. со картонче

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AUMAMA)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?