|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Утрогестан за подршка на бременоста
18.6.2010 13:32:20   
none
nemozam da veruvam doktorot go baram cel den i se e zafaten odnosno treba da si odam od kaj toj mitanovski,Nego kazete mi vie kolku vreme se koristat do sega dve kutii stavam vaginalno utrogestan 200 dali da prodolzam zatoa sto imam uste za denes pomognete mi kazate, a doktorot ne go baram poveke si odam kaj drug

< Поракaта ја уредил Тања -- 18.6.2010 21:27:22 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: utrogestan 200
18.6.2010 13:42:41   
Тања РР
Значи, ноне, мене ми препорачаа да ги ставам утрогестан 400 до 16 недела ама кај секого е различно, не би можела да т кажам. Сепак мислам дека треба да продолжиш да ги земаш додека не најдеш друг доктор.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: utrogestan 200
18.6.2010 13:59:01   
ViN33
vo 6-ta nedela mi gi dade doktorot i rece da gi pijam do 12-ta,znaci 6 nedeli

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: utrogestan 200
18.6.2010 14:10:12   
vezilka RR
none мораш да продолжиш да ги примаш додека не најдеш друг доктор..не чини да ги прекинеш а имаш потреба, додека штета од не можеш да имаш, тоа се хормони прогестерон, ги примаат и здрави трудници кај кој постои потенцијален ризик. Ако ги прекинеш а немаш доволно прогестерон може да се јават компликации. Моја препорака е да продолжиш да ги примаш додека не ти каже доктор. Јас ги примав уште од самиот почеток, уште пред да дознаам дека сум бремена, веднаш после инсеменацијата, до крај на шеснаеста недела..до завчера :)

(Одговор на членот ViN33)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: utrogestan 200
18.6.2010 15:00:16   
none
vi blagodaram mnogu sto dobiv sovet vednas a porucek imam kaj mene vo naselba doktor dobar pa ako me primi vednas se prefrlam kaj nego a ovie prodolzuvam da gi zemam,kazete mi nema od ovie na recepta mora privatno da se kupuvaat

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: utrogestan 200
18.6.2010 15:06:33   
vezilka RR
ех, none, ги нема на рецепта..ама тоа е што се мора се мора.. user posted image

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: utrogestan 200
18.6.2010 15:10:48   
Luci
Gi nema na recepta None, jas gi kupiv od Zegin 473 denari

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: utrogestan 200
18.6.2010 15:34:39   
suzeto
vo apotekata vo sistina se poevtini mislam deka bea 400den

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: utrogestan 200
18.6.2010 15:37:40   
arh_diz
utrogestanot e sekade  skap . Zeni ne gledajte na deca gledajte da bide se super so bebcinjata , pari se zarabotuvaat.Toa e progesteron i dobredojden e vo bremenosta

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
18.6.2010 16:21:28   
none
da da toa sto e ne e bitna cenata samo na bebeto da mu e dobro vi blagodaram brzi ste mnogu kisssuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Тања -- 18.6.2010 21:28:08 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.6.2010 13:12:34   
Pregnant
И јас ги примав до 12 недела, ама орално, а не вагинално. Тоа најверојатно зависи од самиот д-р како ќе ти рече. Во секој случај служат за поддршка на бременоста или доколку имаш хематом на плодот, што беше кај мене случај и се се заврши супер.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.6.2010 17:56:10   
Miss36
Za zadrska na plodot jas piev dabroston,toa e progesteron isto. Idea na recepta i mozev lesno da gi nabavam. 

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.6.2010 18:00:05   
Sandric
I jas piev dabroston i mislam deka mnogu podobro se podnesuvaat od utrogestanot ama ovie vtorive im se pomoderni momentalno i poveke gi prepisuvaat

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.6.2010 20:20:56   
suzeto
dabroston odat na recepta ali utrogestan ne odat...............
za prvoto dete piev dabroston

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.6.2010 20:28:30   
Тања РР
Мене матичната ми препиша утрогестан а приватниот гинеколог на кој одев дабростон. Е сега јас затоа што го сметав за покомпетентен (демек стар, прочуен) решив да пијам дабростон ама матичната не сакаше да ми ги препишуваuser posted image па си ги купував на приватно 700 денари.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.6.2010 21:51:26   
Miss36
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Мене матичната ми препиша утрогестан а приватниот гинеколог на кој одев дабростон. Е сега јас затоа што го сметав за покомпетентен (демек стар, прочуен) решив да пијам дабростон ама матичната не сакаше да ми ги препишуваuser posted image па си ги купував на приватно 700 денари.


Ova mi lici na cist biznis. Na doktorkata treba da i e bitno da go zastiti plodot,a ne dali bi bilo utrogestan so plakanje ili dabroston sto ide na recepta. Hm..

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.6.2010 22:06:13   
vezilka RR
И дабростонот и утрогестанот ја имаат истата функција, но не секој организам реагира исто на двете терапии.. Јас прво ги пиев дабростонот, но матичниот заклучи дека мојот организам не реагира како што тој очекувал на нив и ми ги смени и ми даде утрогестан. Нив ги земав вагинално, бидејќи така нема нус појави..И навистина откако ги почнав утрогестанот ми престана крварењето..

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
20.6.2010 11:53:39   
Sandric
Toa e veke drugo ako ne si reagirala soodvetno na terapija pa ti go smenile lekot

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
20.6.2010 16:44:31   
none
dobro ako se isti apcinjata lugje pa daj da gi zememe tie sto se naracepta inaku vaka na sekoj 5 den 470 denariuser posted image user posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
20.6.2010 17:13:54   
vezilka RR
none, само откако ќе ти потврди доктор..јас не би презела ризик на своја рака во ваква ситуација..

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
20.6.2010 17:23:45   
arh_diz
Vo potpolnost se soglasuvam so vezilka. Ginekologot najdobro znae sto e najdobro za tebe none, mozebi ti go dal utrogestanot za cistata na jajnicite. Znam deka se dava za miomi za da neraste miomata vo vreme bremenost . Osven dabrostan ima i djufaston a i uste mnogu drugi lekarstva  sto se  za podrska na bremenosta. No mislam deka utrogestanot e najdobar zatoa sto se stava vaginalno i ne mu steti na organizmot kako i na zeludnikot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.6.2010 13:01:42   
none
eve sega doagjam od doktorot srcenceto mu lupase na bebeto hehe  a mi gi prepisa dabroston em na recepta em rece nema znacenej mala raslika bilo medgu utrogestan i dabroston taka da si gi zemav za 100 denari,bas mu rekov ako ne cinat  ne e problem tie 470 den vika zosto da gi plakjas isti se takauser posted image da znaete dragi mamicki

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.6.2010 12:49:18   
none
e kazete mi ovie vaginalno se koristat a drugive se pijat sto ste osekjale ako nesto ne bilo vo red da ne pocnuvam voopsto so niv zatoa sto i taka mi se losi i suste apcinja da pijam kazete so iskustvo

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.6.2010 13:46:18   
vezilka RR
Мене баш и не ми се лошеше, ама не ми поминуваше крварењето и затоа ми ги сменија...

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.6.2010 15:16:08   
arh_diz
Jas mislam deka utrogestanot e najdobar i vaginalno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?