|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детали од УЗВ преглед
12.9.2012 15:36:01   
meU87
Јасвчера бев на преглед, бев 33н5д. Бебето тешко 2010гр(што мислам дека е малку). Исто така ме загрижи и тоа што мерките на абдоменот одговараат на 32н. Кажав да се припази , убаво да се измере стомачето и протокот на крв. Наводно протокот е одличен, се е добро. постелката само што почнала да зрее, но сеуште не бесе 2степен стасана. Она што ме загрижи за стомачето е тоа што досега на ниту еден преглед не заостануваше, напротив беше или по напредно или точно за неделата. user posted image
Сега сум навистина замислена, и во петок(кога ќе бидам 34н1д) одам на преглед кај гинеколото кој ќе ме пораѓа. Се надевам дека нема да има потреба за грижи и дека се ќе излезе како што треба .

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Детали од УЗВ преглед
12.9.2012 19:42:30   
new york
meU87 mislam deka pri kraj mnogu cesto se slucuva da zaostanuva stomaceto kaj mnogu trudnici. barem taka ginekologot mi kazuvase ednas. sepak znam deka ti e misla, odi na lekar neka go izmerat pak. znaes nekogas i gresno gi merat, za milimetar i se dobiva razlicna nedela. mene kolku pati ke odam vo sistina edno mi merat, ke odam kaj maticen druga dimenzija na noze, glava i sl

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Детали од УЗВ преглед
12.9.2012 21:36:41   
meU87
Дај Боже да е погрешно измерено, веќе немам памет user posted image Се надевам дека се ќе биде во ред, дека сонцето ќе си се роди здраво и живо . Закажав преглед за во петок сабајле, па ќе видиме, јас сепак се надевам на добро

(Одговор на членот new york)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 11:01:21   
marijam
meU87 draga ... znam deka mnogu si zagrizena ama veruvam deka se ke bide dobro.Ne sum ti jas primer bidejki sum uste 29 nedela ama imam primer od moja drugarka koja sega ima bebence od 1 godina . Istoto i na nea i se sluci bas vo 33 nedela i taka i vikaa celi dve nedeli deka stomaceto ne e srazmerno so drugite delovi . bese pobudalena ama najverojatno seto toa e sepak normalno ...samo nervi da se izdrzi i maksimalno opustanje .Eve go bebco sega ke polni edna godina masalaaa odlicno nareduva junak silen e. Uzivaj si i opusti se!!! Pisi ni so novi rezultati.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 11:27:13   
meU87
Ти благодарам мила за поддршката. Деновиве ми е навистина тешко и до ништо не ми е, ни муабет не ми се прави, душа ме боли. Осеќам длабоко во мене дека се ќе биде како што треба, ама тој пусти страв не ми дава комплетен мир user posted image
Утре сабајле одам на преглед , па ќе ве известам како е ситуацијата, колку само сакам да слушнам убави вести, да се израдувам малку и да си ја отпуштам душата, да поуживам до крај.
Сабајле и зборев на бебушка ,само да ми се роди здрава и жива, и ветувам дека нема да ми биде мака ниту една непроспиена ноќ, ниту едно станување за јадење. Ова е навистина мачно, едвај чекам да си ја имам до мене, да ја гушкам и гледам, вака побудалев од грижи user posted image

(Одговор на членот marijam)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 11:53:21   
belabela
meU87 ne se sekiraj i da e taka so stomaceto na moeto bebce mu bese taka spored merkite ama i samite doktori vele deka ne e nisto strasno sto e pomalo meset_o na bebco za 1 nedela jas si rodiv zdravo pravo dete vo 39n+4koe super se razviva ima 10 meseci se si jade ne mu se zamaraj uzivkaj si do kraj na bremenosta i sobiraj sili za poroduvanje so leno neka ti e

< Поракaта ја уредил belabela -- 13.9.2012 11:54:51 >

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 12:16:14   
meU87
Белабела ти благодарам, би сакала да те прашам само како се одвиваше ситуацијата до крај, до раѓање ли беа мерките помали? И како беше на тежина кога се роди?

(Одговор на членот belabela)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 12:20:53   
Beatris
Кај мене до крај мерките беа помали од секаде каде што читав и споредував. Докторот ме убедуваше да не си правам филмови и дека се е во ред. И беше! А се роди со 3150г и 49цм. Здрава права, АПГАР 9/10. Уживај си во последните недели од бременоста и без непотребни грижи. Се ќе биде супер. Само со позитивен став user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 12:53:29   
meU87
Ве обожавам, пресреќна сум што сум дел од ова друштво user posted image .
Делувате навистина смирувачки.
Единствениот факт кој ми даде причина за загриженост е тоа што до сега се беше во најдобар ред, а сега на крај забушава, што не е малку туку цели 12дена.
Друго кога ќе размислам , јас имам задоцнета овулација, па ај според тоа нели нормално е да е поназад, но, пак тука дилемата како до сега се нај нај , а сега наеднаш детево откажа послушност. user posted image
Да бидам искрена ми даате голема надеж, барем малку да се опуштам пред утрешниот преглед.
Ве гушкам од срце user posted image

Беатрис и она кое ме замисли е тоа што во 28н беше и понапредно на килажа, а сега е поназад user posted image

< Поракaта ја уредил meU87 -- 13.9.2012 12:54:12 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 13:00:40   
Beatris
Исто и кај мене, да не се повторувам, само на крај (кога ја мислев дека треба да порасе како џинче user posted image ) некако споро ми одеше, и побавно од пред тоа.

Се се мислам дека тоа нервите на крај ни работат повеќе, како се приближува денот, па милион прашање што ќе биде, ќе биде ли во ред, а ова зошто сега вака, треба ли да биде некој знак????

Уживаааааааај си!!!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 13:33:02   
belabela
Do kraj i denta koga se porodiv bese so pomalo mese 1 nedela se rodi 3750 gr Apgar 9/10

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 13:53:39   
Mammi

ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Ве обожавам, пресреќна сум што сум дел од ова друштво user posted image .
Делувате навистина смирувачки.
Единствениот факт кој ми даде причина за загриженост е тоа што до сега се беше во најдобар ред, а сега на крај забушава, што не е малку туку цели 12дена.
Друго кога ќе размислам , јас имам задоцнета овулација, па ај според тоа нели нормално е да е поназад, но, пак тука дилемата како до сега се нај нај , а сега наеднаш детево откажа послушност. user posted image
Да бидам искрена ми даате голема надеж, барем малку да се опуштам пред утрешниот преглед.
Ве гушкам од срце user posted image

Беатрис и она кое ме замисли е тоа што во 28н беше и понапредно на килажа, а сега е поназад user posted image

Меу87 тотално е нормално да има варијации во развојот. Како што мене ми кажаа, секое бебе си е индивидуално. Некои качуваат на тежина и се развиваат сразмерно во текот на целата бременост, некои на почеток се многу понапредни, па после малкуцка стагнираат, некои па малкуцка стагнираат, па при крај си земаат замав во развојот. Како и да е, поголемо или помало само да е живо и здраво па после со исхрана ќе си средите.
Ајде со лес и без нервози

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 14:03:58   
**nana**
Ne se sekiraj meU87 voopsto za toa stom se ostanato e ok.Site nie sme razlicni po gradba i konstrukcija pa taka i nasite bebusi.Jas so drugarka mi se porodiv vo ist den.Moeto bese najgolemo bebe 4550 gramauser posted image a na drugarka mi najmalo 2200 vo toj denuser posted image .ama i jas i soprugot sme visoki a tie se positni i poniski. user posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот belabela)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 16:07:15   
JanaMarija
Jas sum sega veke 36-ta nedela. Koga bev na pregled pred nepoln mesec izleze deka nozinjata odnosno butnata koska e 2 nedeli ponazad so razvoj od ostanatite delovi na teloto. Aj ne obrnav vnimanie. Koga odam kaj drug ginekolog po 2 nedeli od toj pregled i tamu ispaga deka nozete se ponerazvieni- e togas se izvadov od um, i posle 4-5 merenje ispadna deka i e nozeto svitkano i pokazuva pogresni dimenzii, i da nekolku milimetri mozat da ne ispanicat so rezultat za nekoja nedela pozaostanat razvoj. Zatoa ne beri galje, moze bilo bebceto svitkano ili gresno izmereno. A i za kilazata cesto gresat, ima milion slucaevi sto sum slusala za gresna procenka na kilaza i toa pravam muabet za 1 kg promasaj- ama sto e tuka e, da bideme pozitivni za nasite mili najmiliuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот **nana**)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 16:11:48   
meU87
Борба водам со негативните мисли , веќе 2 дена, некој ќе излезе ваков user posted image се надевам они user posted image
Јас бев легната на лево, дека ме гушеше на грб, па мислам дека можеби поради тоа не е измерено убаво.
Никако не ми е верно и не ми влегува во глава дека од напредно , се по мерки бебе, сега е ситничко и со мал мешко.
Утре , утре е денот кога ќе ми се решат многу дилеми.
Уште еднаш Ви благодарам што сте со мене user posted image

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 17:00:05   
majka na tri deca
meU87 duso ti rekov ne se trevozi se ke bide vo red !Za istata taa osoba sto ti pisav pogore najdi i procitaj sega e pak bremena so vtoro 37gn i 6 dena , vcera bese na CTG i eho i dr. i vika se e super , top e masala a koga na net. gledame merkite za glavceto BPD treba da bidat 92mm a kaj nea e 98mm kako za 40gn i site drugi merki bea kako za edna nedela ponapred i aj sega sto treba da pravi ona?! Zatoa ti vikam uzivaj , ona i veruva na dr. iveli stom vika super sigurno e taka a i maticniot i vika super e! Samo eden Gospod da e so vas site trudnicki da si donesete na svet zivi i zdravi bebinja.Smiri se i pisi utre kako ke pomines na doktoruser posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.9.2012 17:06:33   
majka na tri deca
Izvini meU87 na Ane50 sum i pisala vo temata trudnici vo vtoro tromesecieuser posted image

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.9.2012 12:50:06   
meU87
Јас само да ве известам дека денес не завршив работа. Докторот кај што одам имаше операција која се одолговлечи, па сега треба да одам повторно во понеделник. Неизвесноста продолжува user posted image

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Детали од УЗВ преглед
16.9.2012 18:55:32   
Barbicki2

ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Дај Боже да е погрешно измерено, веќе немам памет user posted image Се надевам дека се ќе биде во ред, дека сонцето ќе си се роди здраво и живо . Закажав преглед за во петок сабајле, па ќе видиме, јас сепак се надевам на добро

nemoj da se sekiras,dokolku se razviva kako sto treba,nema gajle,moite ako se rodija sitni,posle mnogu brzo napreduvaja. isto i kaj mene vo 35 nedela bebeto mi bese 2000 gr pa se rodi 2600 znaci moze i na kraj da pridade,ne se sekiraj.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Детали од УЗВ преглед
16.9.2012 19:42:25   
JanaMarija
I nie bevme vo petokot na pregled i cucka nasa e 2700gr. bez malku i se si e vo red. Bitno glavceto i e namesteno a teloto malku izvitkano ama rece doktorkata deka moze da se porodam prirodno sto i mi olesna, ama ke vidime kako ke ispadne do poragaj.
I mi zede brisevi-tie sto se pravat vo 35-ta nedela i toa bolelo be luge-leleeeeee grloto osetlivo sto da vi kazuvam- i eve po 2 dena uste mi pusta toa kako mastilo, site gakicki lom i ne se mie. Utre po rezultatite do prolece pa da vidime sto ke bide.

Drzete sreka vtornik doktorot da ne me zadrzi i da ne treba carski da se poragamuser posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.9.2012 13:33:24   
meU87
Јас денес бев на преглед. Душата ми е раат сега user posted image
Многу погрешно измерено била бебушката, нема ништо од доцнење на развојот на стомачето, напротив пак си е понапредно за 1 ден(пу пу пу машала) user posted image . Сега сме 34н5д , а цуцката е тешка 2400гр.
Само ми кажаа дека постелката е доле, е сеа не прашав што значи тоа, но штом ништо не ми спомнаа не верувам дека е страшно. Докторот се зеза, уште 7недели ќе сум терала без проблем user posted image

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.9.2012 13:42:10   
majka na tri deca
meU87 duso ti rekov da ne se sekiras deka se e OK!So sreka ponatamuuser posted image user posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.9.2012 14:05:19   
Barbicki2
ete super,za dzabe se sekirase,a za postelkata nemoj da krevas nisto tesko i mn da se dviziv,i mene mi bese dole so vtoroto i se krena,a ako se spusti skroz,ona sto go vikaa niska postelka moze da se spusti na otvorot za raganje,a moze i da se krene,mene mi se spusti zosto sum go krevela deteto,prvoto,a toa bese bebe,morav,ama posle se namesti. i ti moze imas krevano,zatoa.

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.9.2012 15:22:50   
meU87
Немам кренато ништо потечко од столица цела бременост, и тоа кревање ми било се на се 6 пати user posted image
А може да има нешто проблем ако е постелката ниско??? Не ми е јасна работава?

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.9.2012 15:28:06   
majka na tri deca
meU87 duso pak ti so stravovi i prasanja zosto? kako?...user posted image Ne e nisto strasno nitu ima mesto za panika , samo ako e spustena mnogu nisko i da go pokriva grloto na matkata togas bebeto ne moze da se rodi prirodno i se odi na carski. Aj uzivaj i dosta razmisluvas , sto treba da bide ke bide .Od nisto si baras nesto ajde uzivaj opustiseuser posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?